e-shop textilní galanterie
MojeGalanterka.cz

Zboží: knoflíčky, háčky, háčkovací a pletací příze.
Výhody: nákup z domova, slevy, doprava zdarma

Zveme vás do obchůdku www.MojeGalanterka.cz


2011 09.04

Sejeme osení

Předškoláci.cz – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

jarni tvoreni : casprodeti 11 150x150 Sejeme oseníSedláček rozsívá,
ptáček za ním sbírá.
Sej, sedláčku, hodně hustě,
ať za tebou pěkně roste
pšenička zelená. (lidová z jižních Čech)

K jaru patří setí. Jak ho dětem (třeba městským dětem) přiblížit zábavnou formou? Báječně se k tomu hodí osení. Setí osení je navíc jarním potěšením, lze ho pojmout nejen jako poučení, ale i jako krásnou dekoraci.

Osení se dá sehnat třeba v květinářství pod názvem „Velikonoční osení“. Osení se zasadí do misky a pravidelně se zalevá. Osení roste přímo před očima a snad proto pozorování baví i menší děti (není třeba tolik trpělivosti) – po sedmi dnech má být deset centimentů vysoké.
Několik nápadů k setí osení:

 • Semínka osení můžeme zasadit do průhledné plastové misky. Můžeme se pak s dětmi dívat, jak semínka klíčí a proráží si cestu. Pokud misku zvedneme, jde dobře vidět, jak přibývají kořínky.
 • Dalším typem je vyrobit do osení zápich ze špejle. Pokaždé když osení povyroste, můžeme udělat na špejli čárku a k tomu připsat na papír datum. Budeme mít tak mnohem lepší přehled, jakou rychlostí osení roste.
 • Moc hezky taky vypadá, když se osení zasadí do skořápky od vajíčka. Jednak je to pěkná dekorace a druhak to může sloužit jako názorná lekce botaniky. Ze skořápky se dá trávový trs dobře vyjmout a ukázat dítěti kořenový systém. Lze také zajímavě pohovořit s dětmi o tom, že vlasové kořínky kopírují tvar nádoby, v níž vyrostly (Blakeová, N. 2003:73).

My jsme náš ječmínek vysadili s dětmi letos ke konci března, od té doby ho pořád sledujeme, záleváme, dozdobujeme. Nás setí jednoduše chytlo – vždyť po dlouhé zimě je rychlým a krásně zeleným poslem jara.


Použitá literatura: Blakeyová, N. Pro šikulky bez telky. Praha: Albatros, 2003.
Petra Fejtková, www.casprodeti.cz – Tvoření a zábava pro děti v duchu tradic

Přečtěte si také:

 • jarni tvoreni : dsc 0830 resize 150x112 150x150 Sejeme oseníLyžařský tábor 2012? Skvělý způsob jak strávit jarní prázdniny!
  Druhá polovina roku se nám nezadržitelně začíná nachylovat ke svému konci a s příchodem zimního období opět přijde i čas pomýšlet na výběr zimních táborů pro děti. Tedy alespoň pro ty z vás, kteří...
 • jarni tvoreni : jarni hratky 5 150x150 150x150 Sejeme oseníJarní klovatinové hrátky
  Potřebuje se: klovatina (k sehnání v papírnictví mezi lepidly, prašné křídy, tvrdý papír (skicák nestačí), obyčejná tužka Protože já sama jsem nevěděla, jak klovatina a prašné křídy vypadají, přiná...
 • jarni tvoreni : krtek 150x1501 150x150 Sejeme oseníZdeněk Miler, autor Krtečka, slaví 90 let
  Krteček, myška, zajíc a ježek – kdo by je neznal, že? První animovaný film, v němž Krteček, animovaná postavička vytvořená výtvarníkem Zdeňkem Milerem, „hrál“ hlavní roli, byl natočen v roce 1957. ...
 • jarni tvoreni : konvalinky pro maminky 1 150x150 150x150 Sejeme oseníKonvalinky pro maminky
  Když uvidím konvalinku, vzpomenu si na maminku. Krásná, něžná kytička, to je moje mamička. Tvoření inspirované básničkou o konvalinkách pro maminky, obrázek se dá krásně použít jako přáníčko ke...

Publikoval(a) (1 491) 
Štítky: , , , , , , , , , , , , , , ,

Jeden komentář k “Sejeme osení

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.