2012 25.02

Desatero o výživě u dětí s cystickou fibrózou

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

V každé rodině se dříve, či později řeší problémy v oblasti stravování. Někdy nám děti odmítají určitá jídla, jí málo nebo naopak hodně. Pokud netrpí žádným onemocněním, tyto problémy se většinou brzy vyřeší. V případě, že je ale vaše dítě nemocné, je to jiné. Musí dodržovat určitou dietu, způsob stravování a režimová opatření. U dětí s cystickou fibrózou představuje výživa důležitou součást léčby, protože tyto děti potřebují mnohem více energie, než děti zdravé. Dostávají vysokokalorickou stravu.

Problematika výživy je pro rodiče dětí s CF opravdu vážné téma, přesto se v následujícím desateru podíváme na věc s trochou nadhledu a pokusíme se tematiku nejen shrnout, ale také malinko odlehčit. Je jasné, že některé rady se v praxi nedají použít pokaždé a u všech. Prostě někdy to u dětí funguje a jindy ne. Kdyby se třeba jen část doporučení u vašich dětí podařila naplnit, bude to vaše velké vítězství. Nezapomeňte, že i v situaci, kdy jde o zdraví, dítě jistě uvítá úsměv a optimismus víc než stresování a špatnou náladu.

  1. Dávejte dítěti splnitelné cíle, tedy na talíř vždy dejte porci jídla, která je pro něj zvládnutelná
  2. Snažte se dítěti jít příkladem, tedy sedněte si a najezte se společně v pohodové atmosféře, nejlépe jako celá rodina a ukažte své ratolesti, že si na jídle opravdu pochutnáte
  3. Zachovejte klid, i když dítě jídlo odmítá, křik a obviňování situaci jen zhorší
  4. Zkuste jídlo připravit společně s dítětem, společně naplánujte, co si uvaříte, a nechte jej třeba i vybrat jídelníček na nějaký den dopředu (pochvalte je, jak úžasně to vaše ratolest vymyslela)
  5. Upravte jídlo pěkně barevně (ne nadarmo se říká, že jíme i očima).
  6. Vybírejte to, co má rádo s různými obměnami (strávník má pocit, že má to „své“ a vy do pokrmu přidáte kalorie navíc).
  7. Nedávejte mu to, co opravdu nesnáší (vzpomeňte si na své dětství, když vám nutili něco, co jste nenáviděli).
  8. Nenechte dítě vysedávat u jídla příliš dlouho, většinu jídla stejně sní během prvních 20 minut
  9. Pokuste se co nejvíce kalorií dostat do co nejmenšího objemu (žaludek dítěte není nafukovací).
  10. Nikdy nezapomeňte na pochvalu, i když dítě sní méně než si přejete a najděte atraktivní způsob motivace přizpůsobený věku (vy sami už víte, co na vaše děti platí a na co slyší. Co třeba samolepky pod víčkem oblíbeného jogurtu, magnetky, pexesa, prostě cokoliv)

Nejdůležitější pravidlo na závěr

Nedovolte, aby se z jídla stala hlavní součást každodenního programu. Dítě si potřebuje taky hrát a užít pohyb. Někdy je svačinka na dětském hřišti nebo oběd uprostřed výletu mnohem lepší, než to samé doma u stolu. Berte jídlo pokud možno jako každodenní normální součást života Vaší rodiny a držte se zdravě rozumného přístupu. Výživu svého dítěte dítěte určitě nepodceňujte, ale ani z ní nedělejte zbytečně velký problém.

Zdroj: Příručka o výživě u nemocných cystickou fibrózou, Vydal Klub nemocných cystickou fibrózou, Praha 2010
Lenka Štveráčková

Publikoval(a) (187) 




Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat