Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Wed, 19 Feb 2020 18:18:42 +0000 cs-CZ hourly 1 Předjaří http://www.predskolaci.cz/predjari/18731 http://www.predskolaci.cz/predjari/18731#respond Wed, 19 Feb 2020 18:18:42 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=18731 Zemi dusí ještě sníh, skrývá se i v oblacích. Bledulka ven vykukuje, klobouček si upravuje. Skřivan v poli poletuje, zpěvem jaro přitahuje. Vrzy, vrzy, to mě mrzí, jaro ještě nepřichází. Jen si počkej skřivane, vítr jaro přivane. Přijde brzo zas, bude tady včas. Autorka: Eva Maulíková

The post Předjaří appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Zemi dusí ještě sníh,
skrývá se i v oblacích.
Bledulka ven vykukuje,
klobouček si upravuje.

Skřivan v poli poletuje,
zpěvem jaro přitahuje.
Vrzy, vrzy, to mě mrzí,
jaro ještě nepřichází.

Jen si počkej skřivane,
vítr jaro přivane.
Přijde brzo zas,
bude tady včas.

Autorka: Eva Maulíková

The post Předjaří appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/predjari/18731/feed 0
O mlsném prasátku http://www.predskolaci.cz/o-mlsnem-prasatku/23213 http://www.predskolaci.cz/o-mlsnem-prasatku/23213#respond Fri, 14 Feb 2020 23:07:34 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=23213 Vrať mi Kubu moji knížku, ať můžu jít do pelíšku. Chci si přečíst pohádku, o mlsném prasátku. Mgr. Jiří Havlovic

The post O mlsném prasátku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
o_mlsnem_prasatkuVrať mi Kubu moji knížku,
ať můžu jít do pelíšku.
Chci si přečíst pohádku,
o mlsném prasátku.

Mgr. Jiří Havlovic

The post O mlsném prasátku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/o-mlsnem-prasatku/23213/feed 0
Toníkův zlý sen http://www.predskolaci.cz/tonikuv-zly-sen/26851 http://www.predskolaci.cz/tonikuv-zly-sen/26851#respond Tue, 11 Feb 2020 12:28:59 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26851 … a jak mu s ním babička pomohla Toníka trápí noční můra: V noci se na něj často řítí obrovské černé náklaďáky. Bojí se kvůli tomu chodit spát. Ani on, ani jeho rodiče si s tím nevědí rady. Jednou je Toník u babičky a prozradí jí, co ho trápí. A babička ví, jak na to… Toníkův zlý sen […]

The post Toníkův zlý sen appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

a jak mu s ním babička pomohla

Toníka trápí noční můra: V noci se na něj často řítí obrovské černé náklaďáky. Bojí se kvůli tomu chodit spát. Ani on, ani jeho rodiče si s tím nevědí rady. Jednou je Toník u babičky a prozradí jí, co ho trápí. A babička ví, jak na to…

Toníkův zlý sen není jen příběhem o nočních můrách, ale vůbec o tom, jak zařídit, aby nás netrápilo, že nás něco trápí.

Knihu doprovázejí informace pro rodiče o tom, co jsou noční můry a jak se s nimi dá pracovat.

 

Autor: Ben Furman
Ilustrace: Mathias Weber
Překlad: Johana Sandqvist
váz., 32 s., 229 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Ben Furman je finský psychiatr, terapeut a kouč, jeden z inovátorů v přístupu zaměřeném na řešení. Ve Finsku má svůj televizní pořad, je mezinárodně uznávaným odborníkem. Jeho publikace byly přeloženy do mnoha jazyků. Česky vyšly jeho knihy Nikdy není pozdě na šťastné dětství a Nikdy není pozdě na spokojený tým.

Ukázka z knihy
Přečtěte se o knize více na webu Portálu

 

The post Toníkův zlý sen appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/tonikuv-zly-sen/26851/feed 0
Karneval – Haló pane karnevale http://www.predskolaci.cz/karneval-halo-pane-karnevale/9283 http://www.predskolaci.cz/karneval-halo-pane-karnevale/9283#respond Mon, 10 Feb 2020 18:05:04 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=9283 Haló pane karnevale, račte dále, račte dále. Elce pelce do pekelce, rolničky a kotrmelce. Máme všechno namíru, z krepového papíru. Abraka dabraka kouzelnice, karkulka, šašek, tanečnice. Všichni vás zvem hej, hej, hej, na maškarní rej!

The post Karneval – Haló pane karnevale appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Haló pane karnevale,
račte dále, račte dále.
Elce pelce do pekelce,
rolničky a kotrmelce.

Máme všechno namíru,
z krepového papíru.
Abraka dabraka kouzelnice,
karkulka, šašek, tanečnice.

Všichni vás zvem hej, hej, hej,
na maškarní rej!

The post Karneval – Haló pane karnevale appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/karneval-halo-pane-karnevale/9283/feed 0
Jak zařídit pokojíček pro školáka http://www.predskolaci.cz/jak-zaridit-pokojicek-pro-skolaka/26844 http://www.predskolaci.cz/jak-zaridit-pokojicek-pro-skolaka/26844#respond Wed, 05 Feb 2020 20:54:56 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26844 Co je v dětském pokoji nejdůležitější, ať už máte doma čerstvého prvňáčka nebo ostříleného školáka? Aby se dítě v pokoji cítilo dobře a bylo to takového jeho malé království. Ideální je dětský pokoj rozdělit do tří zón: na spaní, hraní a učení. Jak děti rostou, jejich vkus se mění. Pokud tak zařizujete dětský pokoj pěkně […]

The post Jak zařídit pokojíček pro školáka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Co je v dětském pokoji nejdůležitější, ať už máte doma čerstvého prvňáčka nebo ostříleného školáka? Aby se dítě v pokoji cítilo dobře a bylo to takového jeho malé království. Ideální je dětský pokoj rozdělit do tří zón: na spaní, hraní a učení.

Jak děti rostou, jejich vkus se mění. Pokud tak zařizujete dětský pokoj pěkně od podlahy, vsaďte na neutrální odstíny barev a nadčasový nábytek, který poroste s dítětem. Místnost bude světlejší, vzdušnější a flexibilnější. To ale neznamená, že pokoj bude fádní a šedivý. Oživte ho hravými dekoracemi a doplňky s motivy, které má vaše ratolest ráda.

Hola, hola škola volá

Domácí úkoly nejsou až taková otrava, když se dělají v pracovním koutku, který se dětem líbí. Snažte se ho proto zařizovat společně se školákem tak, aby byl přesně podle jeho představ. Správně zařízený pracovní koutek stojí na třech základních kouscích: psacím stole, kvalitní židli a dobré lampě. Pokud máte prvňáčka, je ideální pořídit výškově nastavitelný stůl, který nějaký čas poroste s ním. Nejen, že ušetříte, ale především je to ta nejzdravější varianta pro menší děti. Je totiž důležité, aby dítě sedělo u stolu rovně a paže v lokti svírali při psaní pravý úhel. V neposlední řadě musí být stůl stabilní a s dostatečně velkou pracovní plochou. Nezapomeňte přikoupit i kelímky na tužky, přidělat háček na batoh a v případě menších školáků i podložku, která zabrání počmárání pracovní desky. Důležité je pak správné umístění stolu. Měl by být co nejblíže okna jako přirozeného zdroje denního světla.

To samé platí i pro židli. Měla by být variabilní, ergonomická a především pohodlná.

A jak židli umístit? Ideální je, když dítě sedí zády ke zdi. Menší strašpytlové mohou být totiž z pozice zády ke dveřím zbytečně nervózní a hůře se pak soustředí. Dítě by na židli mělo sedět rovně, opřené o opěradlo a s nohami na zemi. Pokud na podlahu nedosáhne, pořiďte podnožník, o který si nožky opře. Máte-li však doma malého nezbedu, který chvilku v klidu neposedí, zvažte, zda prozatím není lepší pořídit židli bez koleček, aby nedošlo ke zbytečnému úrazu.

 

Každý se hůře soustředí v prostředí, kde je kolem něj nepořádek. A to samé platí i pro děti. Je proto důležité, aby byl stůl uklizený a šel snadno používat pro více účelů než jen psaní úkolů. V pracovním koutku je tak proto potřeba mít dostatek úložných prostor na učebnice, sešity a ostatní věci do školy. Pokud si vaše dítě vybralo stůl bez šuplíků, pořiďte alespoň nástěnnou polici nebo menší knihovnu. Školní pomůcky by měly být pěkně uspořádané a v dosahu tak, aby si dítě zvládlo aktovku do školy připravit samo.

 

Bez čeho se žádný pracovní stůl neobejde je lampička s dostatečně silným osvětlením. Pokud máte doma praváka, světlo by mělo na pracovní plochu dopadat z leva, u leváků naopak. Ideálně umístěna lampička osvětluje plochu z výšky 40 až 50 cm a pod úhlem 70°. Parádně vypadají lampičky s dětským designem, který do pracovního koutku vnesou špetku hravosti. Ať už má váš nezbeda ráddisneovky”, nebo je zapálený do náklaďáků, inspirujte se při výběru doplňků právě tím, co ho baví nejvíce.

 

Dopřejte dětem místo na hraní

V dětském pokoji nesmí chybět ani prostor na hraní, kde děti mohou popustit uzdu své představivosti a kde se odehrávají velká dětská dobrodružství. K jeho zařízení přitom nepotřebujete moc. Může to být třeba týpí, koberec s hravým motivem a pár polštáři. Přidejte pár pestrobarevných dekorací na zeď a úložné boxy.

 

Investujte do kvalitního spánku

Výběr dětské postele a matrace nepodceňujte. Důležitý je pevný rošt a kvalitní matrace. Ideální jsou středně tvrdé matrace z PUR pěn a s potahem, který by měl být snímatelný a pratelný minimálně na 60 °C. U postele samozřejmě nesmí chybět lampička, noční světýlko a spousta polštářů pro příjemný odpočinek i velké polštářové bitvy. Pokud máte menší byt, pořiďte školákovi postel s přistýlkou, aby sem tam mohli přespat kamarádi. Stejně tak oceníte úložný prostor, využijete ho pro rychlý úklid hraček nebo jako úložný prostor.

The post Jak zařídit pokojíček pro školáka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/jak-zaridit-pokojicek-pro-skolaka/26844/feed 0
Mít vši není ostuda. Ostuda je, když to tutláte http://www.predskolaci.cz/mit-vsi-neni-ostuda-ostuda-je-kdyz-to-tutlate/26821 http://www.predskolaci.cz/mit-vsi-neni-ostuda-ostuda-je-kdyz-to-tutlate/26821#respond Fri, 10 Jan 2020 13:25:14 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26821 Lidé si často myslí, že vši jsou důsledkem nedostatečné hygieny. Není to pravda. Vši si může donést i dítě se správnými hygienickými návyky. Vši v dětském kolektivu byly, jsou a budou. Není ostuda je mít, ale ostuda a bezohlednost je o nich neinformovat například školku, kterou dítě navštěvuje. Obrázek: Nejlepší prevencí je pravidelná kontrola vlasů. […]

The post Mít vši není ostuda. Ostuda je, když to tutláte appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Lidé si často myslí, že vši jsou důsledkem nedostatečné hygieny. Není to pravda. Vši si může donést i dítě se správnými hygienickými návyky. Vši v dětském kolektivu byly, jsou a budou. Není ostuda je mít, ale ostuda a bezohlednost je o nich neinformovat například školku, kterou dítě navštěvuje.


Obrázek: Nejlepší prevencí je pravidelná kontrola vlasů.

Mýty o vších a hnidách

Největším mýtem je, že mít vši je ostuda a nejlepší je to zatajit.

Docent Oleg Ditrich z Parazitologického ústavu uvádí: „Bonmot pojednávající o tom, že vším vyhovují čisté vlasy, o které se pečuje, je pravdivý. Dostat vši není ostuda, naopak ostudné je to tajit a napomáhat tak dalšímu šíření v kolektivu. Správné a čestné řešení je co nejdřív po zjištění vší informovat ostatní rodiče a synchronizovat odvšivení. Pokud se nepostupuje společně, přežijí vši na neodvšivených dětech, které se pak vrátí na ty odvšivené. V USA mají odvšivovací stanice, kam se bez diskusí musí dostavit všichni z kolektivu, kde se vši vyskytly. Nepovažuje se to ani za ostudu, ani za nesvobodu.“

Vši a kolektiv

Pokud vaše dítě navštěvuje školku nebo jiné školské zařízení, můžete jej do kolektivu opět pustit až v momentě, kdy nemá v hlavě nejen vši, ale ani hnidy.

Mgr. Pavlína Milotová ze společnosti PMeduca, lektorka infekčních a parazitárních onemocnění u dětí v předškolním věku, uvádí, že: „V souladu se zákonem, který školským zařízením nařizuje chránit bezpečnost a zdraví dětí při vzdělávání, musí pedagog zavšivené dítě z kolektivu vyloučit. Zároveň jim však hlavu nesmí kontrolovat.“. Je bohužel běžné, že rodiče do kolektivu pošlou děti, které mají i po odvšivení šamponem hlavu plnou hnid, ze kterých se vylíhnou vši, a epidemie propukne naplno.

Přenos nemocí

Tvrzení, že veš dětská přenáší nemoci, je nepravdivé. Jsou sice otravné, ale neškodné. Pravdou je, že vší stolice nebo sliny mohou způsobit alergickou reakci a škrábání, které mohou vést až k infekci.

Stejně tak je nepravdivé, že vši mohou přenášet kočky a psi. Dětská veš žije jen na lidské pokožce hlavy, takže při odvšivování do procesu rozhodně nemusíte zapojovat vaše čtyřnohé domácí mazlíčky.

Šíření vší

Pedikulóza neboli zavšivení se nevyhýbá nikomu. Většinou jen stačí kontakt s někým, kdo vši již má. Kontakt to však musí být velmi blízký. Vši neskáčou ani nelétají, takže se na druhou hlavu dostanou nejčastěji těsným kontaktem, tedy že se zavšivená a nezavšivená hlava vzájemně dotknou.

Nejčastěji se s touto nákazou setkáte v kolektivu (škola, školka, tábory…). Není pravda, že vši mají jen ti, kdo nedbají na osobní hygienu. To, že vši občas donese každé dítě, je zkrátka fakt, a ne ostuda, což je i stanovisko webového portálu zabývající se touto problematikou BEZvší.


Obrázek: Vši se přenáší blízkým kontaktem.

Někdy se hovoří o tom, že ke vším můžete přijít i ze zavšiveného polštáře, což je však málo pravděpodobné, stejně jako tvrzení, že je můžete chytnout i půjčením čepice či hřebenu. Pokud ale hřebeny a čepice kolují mezi dětmi hned a některé z nich vši má, je pravděpodobné, že je chytí i ostatní.

Podle parazitologa nymfy (čerstvě vylíhnuté vši, které již koušou, ale ještě se nemnoží) mimo vlasy nepřežijí déle než pár minut, dospělá veš až 24 hodin. To už ale není infekční, protože stejně uhyne kvůli dehydrataci a podchlazení.

Prevence proti vším

Zajímá vás jak vši nechytit? Neexistuje žádná stoprocentní prevence. Pokud některý z členů rodiny vši donese, je pravděpodobné, že se rozšíří i na ostatní, pokud přijdou do styku s vlasy. Existuje mýtus, že se vám vši vyhnou, pokud máte barevné vlasy, krátký sestřih nebo je žena těhotná. To ale není pravda.

Jedinou prevencí je pravidelná kontrola a prohlížení vlasů, které by měly být ještě intenzivnější, pokud se potomek pohybujete v dětském kolektivu.

Na trhu jsou k dostání repelenty proti vším. Jedná se o přípravky, které vlasovou pokožku chrání před napadením vší. Důležitou složkou je thyl-aminopropionát, který nese označení IR3535.

Koluje mýtus, že jej lze použít i pro odvšivení. K tomu se vyjádřila Jana Světlíková, majitelka e-shopu Mokoshop.cz s ekologickými výrobky pro rodinu, která stojí i za FB projektem Rozbory chemika Aliho:

„Repelenty na akutní odvšivení nefungují. Veš nezabijí, jen je částečně odpuzují. Kromě chemky IR3535 (třeba Predator) je možné preventivně použít i esenciální oleje. Ideální kombinace, která vši odpuzuje je kombo teatree/levandule plus hlavně citronovonný eukalypt.“

Repelenty se používají preventivně, aby veš nepřelezla z dítěte na dítě. Je ovšem pravda, že IR3535 je chemickou látkou, i když ne agresivní, kterou rodiče nechtějí na své děti aplikovat. Nejlepší prevencí je kombinace repelentu a pravidelného pročesávání.

Jak se vší zbavit

Odvšivování se skládá ze dvou kroků:

  1. odstranění vší a hnid z vlasů,
  2. přiměřená desinfekce okolí.

„Praní a desinfekce (tedy přesněji desinsekce) je nutné při boji proti vši šatní, nikoliv vši dětské. Veš dětská přežívá mimo hlavu krátce, záleží na teplotě a vlhkosti,“ dodává docent Oleg Ditrich.

Péče o vlasy

Je důležité si uvědomit, že pouhým umytím šamponem se vší nezbavíte. Nefungují ani babské rady typu žehlení žehličkami na vlasy a podobně. Vši sice šamponem zneškodníte, ale hnidy nikoliv. Ty jsou imunní proti jakýmkoliv přípravkům, takže vám nezbývá nic jiného, než se jich zbavit manuálně, a to buď pinzetou, nehty nebo hřebenem na vši se speciálními mikrospirálami na hnidy, tzv. Kouzelným všiváčkem.

Nejúčinnější je vlasy namočit, nanést na ně kondicionér, který vši udusí, a pramen po prameni vlasy pročesat Kouzelným všiváčkem a zbavit je tak hnid.

Kondicionér smyjte až po odvšivení. Tento postup zopakujte po pár dnech v případě, že má vaše dítě velmi husté a dlouhé vlasy. V opačném případě postačí jedno ošetření. Kouzelný všiváček v případě hlášených vší v kolektivu můžete používat i preventivně.

Desinfekce domácnosti

Při dezinfekci okolí nemusíte šílet. Vzhledem k tomu, že veš bez svého hostitele rychle umírá, nemusíte se zbavovat čalouněných pohovek, křesel nebo koberců. Postačí je jen dobře vysát, čímž se zbavíte mrtvých jedinců. Riziko sekundárního přenosu je zanedbatelné.

Nutnost uklízet, prát a žehlit je rozšířený mýtus. Za maximálně 24 hodin je veš naprosto dehydrovaná a umírá. Věci, na kterých by se vši mohly objevit stačí odstavit právě na tuto dobu.

Pro svůj dobrý pocit můžete vyprat oblečení, které měly zavšivené osoby na sobě.

The post Mít vši není ostuda. Ostuda je, když to tutláte appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/mit-vsi-neni-ostuda-ostuda-je-kdyz-to-tutlate/26821/feed 0
Co znamenají studené nohy u dětí? http://www.predskolaci.cz/co-znamenaji-studene-nohy-u-deti/26810 http://www.predskolaci.cz/co-znamenaji-studene-nohy-u-deti/26810#respond Sat, 04 Jan 2020 20:29:12 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26810 Zima je pro někoho nejzamilovanější období, jiní ji zase nesnesou. Teplomilní lidé se v zimě nejraději zamuchlají pod peřinu a chodí ven, pouze když musí. Ne vždy je v tom lenost či pohodlnost – každý organismus se se zimou vypořádává jinak, a pro někoho je chladné počasí opravdu nesnesitelné. Kdy je zimomřivost pouhá odchylka ve […]

The post Co znamenají studené nohy u dětí? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Zima je pro někoho nejzamilovanější období, jiní ji zase nesnesou. Teplomilní lidé se v zimě nejraději zamuchlají pod peřinu a chodí ven, pouze když musí. Ne vždy je v tom lenost či pohodlnost – každý organismus se se zimou vypořádává jinak, a pro někoho je chladné počasí opravdu nesnesitelné.

Kdy je zimomřivost pouhá odchylka ve vnímání teploty a kdy už ji lze považovat za nemoc?

Syndrom studených nohou

Náchylnost na chlad se nejvíce projevuje na rukou a nohou. Na prstech tak můžete nejlépe vysledovat, kdy pociťujete zimu a v jaké intenzitě. Jestli máte podezření, že vaše nohy a ruce jsou abnormálně studené, udělejte si tabulku, do které si budete zapisovat výsledky pozorování.

Vždy si zapište okolní teplotu, subjektivní pocit zimy, případně nestandardní zbarvení prstů (bledé, bleděmodré, červené atd.) a další projevy, jakými můžou být brnění, snížená citlivost či bolest. Jestli příznaky sledujete delší dobu a nezlepšují se, navštivte doktora.

Příčiny studených nohou

Příčin studených nohou u dospělých může být celá řada. Mezi ty nejčastější patří anémie a nízký krevní tlak, kdy jednoduše oběhová soustava nedokáže dostatečně prokrvovat nejvzdálenější části těla, tedy prsty. V těchto případech se jedná pouze o doprovodný příznak zmíněných onemocnění, který není nijak nebezpečný.

Jestli kromě chladu pociťujete i bolest prstů či brnění a sníženou citlivost, může se jednat o revma nebo neurologické onemocnění. V takovém případě je určitě vhodné navštívit doktora.

Další možností je tzv. Raynaudův fenomén. Jde o stav, kdy dochází ke záchvatovitým stažením cév prstů horních a dolních končetin. Tím se snižuje prokrvení prstů a zvyšuje se subjektivní pocit chladu. Dalším symptomem je nápadné zbělení prstů, při delším stažení cév dochází až ke zmodrání kůže. To je dáno nedostatečným okysličením těchto částí těla. Poté se cévy i krevní oběh spontánně vrátí do normálu. Nejčastější příčinou tohoto fenoménu je chlad a stres, ale může být způsoben i zvýšeným tlakem na ruce a nohy, kouřením, či nevhodnou stravou.

Dospělí si často způsobují nedostatečné prokrvení sami, a to zejména nevhodnou obuví a těsným oblečením. Ženy nosící pravidelně lodičky mají chodidla neustále velmi stísněná, kvůli čemu dochází k horšímu prokrvení a dlouhodobým problémům.

Každý organismus snáší zimu jinak.

Studené nohy u dětí jsou přirozené

Tím se dostáváme k dětem. Mnoho maminek si dělá starosti se studenými nohami svých dětí kvůli riziku prochladnutí. Ovšem miminka mají přirozeně chladnější ruce a nohy, proto jejich tělesnou teplotu zkoušejte na zátylku. Jestli je zátylek teplý, je dítě naprosto v pořádku.

Ve většině případů jsou studené nohy u dětí přirozené a není potřeba panikařit. Miminka si sice ještě neumí samy regulovat tělesnou teplotu, ale právě umělým zahříváním je připravujeme o možnost vytvořit si tuto přirozenou termoregulaci. Doktoři se mnohem častěji potýkají s přehříváním dětí než s jejich podchlazením. Dětské nožky by se měly zahřívat pouze v případě, že okolní teplota klesne pod běžnou pokojovou teplotu.

Jestli budete děti zbytečně teple oblékat, jejich organismus bude mnohem náchylnější k nemocím a podchlazení.

Dětská chodidla se nejlépe vyvíjí naboso.

Péče o chodidla dětí

Aby si časem dětský organismus vytvořil správné návyky, je potřeba ve všech fázích vývoje dítěte dbát na vhodnou péči o chodidla.

Kromě správného zahřívání je nožky také důležité manuálně stimulovat. Chodící děti nechte co nejdéle bez pevné obuvi a vyzouvejte je vždy, kdy je to možné. Miminkům do jednoho roku dopřejte občasnou masáž plosek chodidel. Pouze tak se začnou nohy přirozeně prokrvovat a zdravě zahřívat zevnitř.

Jestli máte studenou podlahu, dětem nedávejte pevné botičky a nechte je pohybovat se pouze ve volných ponožkách. Pokud se bojíte uklouznutí dítěte, vyzkoušejte ponožky s protiskluzovou úpravou. Díky tomu se nožička i prstíky vytvarují zcela přirozeně, chodidla dostanou dostatek podnětů pro správný vývoj a tělo získá schopnost termoregulace.

Co funguje proti studeným nohám?

Děti především vhodně oblékejte, nejlépe do přírodních materiálů, které podporují rozvoj přirozené termoregulace organismu. Nohám dopřejte co nejvíce volnosti a vybírejte dětskou obuv ve stylu barefoot.

„Bosé boty umožňují svou prostornou špičkou a velmi ohebnou podrážkou plosce nohy aktivně a přirozeně fungovat. Oproti konfekční obuvi zůstává noha v kontaktu se zemí, různými povrchy a nerovnostmi. Stále pracuje, reaguje na vnější podněty, posiluje, je tedy i více prokrvovaná,“ doplňuje Klára Borlová, zakladatelka e-shopu littleSHOES.cz.

Lepší proudění krve můžete podpořit bylinkami, například ginkgo biloba. Tato rostlina roztahuje cévy a lze ji koupit v každé lékárně. Vyzkoušet můžete také vhodné potravinové doplňky pro děti.

Pro lepší prokrvení organismu se doporučují také kořeněná jídla, sauna či dlouhé horké koupele. Tyto metody ale nejsou pro malé děti vhodné.

The post Co znamenají studené nohy u dětí? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/co-znamenaji-studene-nohy-u-deti/26810/feed 0
Ella v Laponsku http://www.predskolaci.cz/ella-v-laponsku/26803 http://www.predskolaci.cz/ella-v-laponsku/26803#respond Fri, 13 Dec 2019 18:39:12 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26803 Ella a celá její třída vyhrála pobyt na sluncem zalité pláži kdesi u moře. Tak proč jim kapitán letadla přeje při vzletu šťastnou cestu do Laponska? Kam se poděly kufry? A jak je možné, že tatínek pana učitele je ve Finsku zodpovědný za nadělování vánočních dárků? Ještěže má Ella za ušima a je jí vše […]

The post Ella v Laponsku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Ella a celá její třída vyhrála pobyt na sluncem zalité pláži kdesi u moře. Tak proč jim kapitán letadla přeje při vzletu šťastnou cestu do Laponska? Kam se poděly kufry? A jak je možné, že tatínek pana učitele je ve Finsku zodpovědný za nadělování vánočních dárků? Ještěže má Ella za ušima a je jí vše okamžitě jasné: pan učitel chce děti vyměnit za vánoční skřítky, protože ti dosavadní už chtějí do důchodu. Kolotoč mylných domněnek a nejlepších úmyslů přivádí Ellu a její kamarády do pravých laponských závějí, aby se z nich celá třída i s popleteným panem učitelem a jeho trpělivou ženou ale nakonec šťastně a ve svornosti vyhrabali zase zpátky do letadla domů.

Volné pokračování úspěšných knih Ella ve škole a Ella a její kamarádi je určeno především čtenářům ve věku od 6 do 10 let. Poprvé ve vyprávění o Elle jde také o knihu s jedním kontinuálním příběhem a nikoliv o sled několika drobnějších historek.

Autor: Timo Parvela
Ilustrace: Magda Veverková-Hrnčířová
Překlad: Alžběta Štollová
Př., 136 str., 249 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Ukázka z knihy

Timo Parvela je původní profesí učitel, píše pro děti i pro dospělé a ve Finsku je v oblasti dětské literatury nepopiratelnou hvězdou. Jeho knihy byly přeloženy do více než třiceti jazyků a získal za ně řadu ocenění. Série o Elle patří k těm vůbec nejpopulárnějším. V Portále již vyšly knihy Ella ve škole a Ella a kamarádi.

The post Ella v Laponsku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/ella-v-laponsku/26803/feed 0
Co teď a co potom? http://www.predskolaci.cz/co-ted-a-co-potom/26800 http://www.predskolaci.cz/co-ted-a-co-potom/26800#respond Fri, 13 Dec 2019 18:35:16 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26800 Pracovní listy k procvičování časové posloupnosti. Pracovní sešit se zaměřuje na rozvoj seriality neboli posloupnosti, což je schopnost správně řadit úkony za sebou. Pracovní listy jsou řazeny podle náročnosti. V první části se jedná o posloupnosti dvou kroků, následují tři, čtyři, šest a osm kroků v jedné situaci. Úkoly vycházejí z běžného dětského života a […]

The post Co teď a co potom? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Pracovní listy k procvičování časové posloupnosti.

Pracovní sešit se zaměřuje na rozvoj seriality neboli posloupnosti, což je schopnost správně řadit úkony za sebou. Pracovní listy jsou řazeny podle náročnosti. V první části se jedná o posloupnosti dvou kroků, následují tři, čtyři, šest a osm kroků v jedné situaci. Úkoly vycházejí z běžného dětského života a obsahují situace, které děti znají z domova i ze školky.

Autor: Marie Těthalová
Ilustrace: Patricie Koubská
Př., brož., 64 str., 159 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Ukázky z knihy

Marie Těthalová je speciální pedagožka, šéfredaktorka Informatoria 3–8 a autorka řady sešitů pracovních listů zaměřených na rozvoj grafomotoriky, slovní zásoby, koncentrace, matematické a čtenářské pregramotnosti a podobně. V Portálu vyšel také její knižní rozhovor s Martinem Hollým O duši a sexu.

 

The post Co teď a co potom? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/co-ted-a-co-potom/26800/feed 0
Žil byl kdysi kdesi http://www.predskolaci.cz/zil-byl-kdysi-kdesi/26797 http://www.predskolaci.cz/zil-byl-kdysi-kdesi/26797#respond Fri, 13 Dec 2019 18:30:01 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26797 Genetická metoda. Kniha plná klasických pohádkových bytostí, jako jsou Princové, králové, draci, princezny a komtesy, vychází ze zásad genetické metody výuky čtení. Pohádky j sou psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od příběhů jednodušších, složených z jednoslabičných slov, přes dvouslabičná slova až po pohádky náročnější, obsahující slova troj a čtyřslabičná. Všechny příběhy nepřekračují svojí […]

The post Žil byl kdysi kdesi appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Genetická metoda. Kniha plná klasických pohádkových bytostí, jako jsou Princové, králové, draci, princezny a komtesy, vychází ze zásad genetické metody výuky čtení. Pohádky j

sou psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od příběhů jednodušších, složených z jednoslabičných slov, přes dvouslabičná slova až po pohádky náročnější, obsahující slova troj a čtyřslabičná. Všechny příběhy nepřekračují svojí délkou možnosti malého čtenáře. Děti si je mohou bez problémů samy přečíst v rámci vyučovací hodiny nebo i doma před spaním.

Autor: Hana Zobačová
Ilustrace: Michaela Bergmannová
váz., 72 str., 199 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Ukázka z knihy

The post Žil byl kdysi kdesi appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/zil-byl-kdysi-kdesi/26797/feed 0