Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Fri, 10 Jan 2020 13:25:14 +0000 cs-CZ hourly 1 Mít vši není ostuda. Ostuda je, když to tutláte http://www.predskolaci.cz/mit-vsi-neni-ostuda-ostuda-je-kdyz-to-tutlate/26821 http://www.predskolaci.cz/mit-vsi-neni-ostuda-ostuda-je-kdyz-to-tutlate/26821#respond Fri, 10 Jan 2020 13:25:14 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26821 Lidé si často myslí, že vši jsou důsledkem nedostatečné hygieny. Není to pravda. Vši si může donést i dítě se správnými hygienickými návyky. Vši v dětském kolektivu byly, jsou a budou. Není ostuda je mít, ale ostuda a bezohlednost je o nich neinformovat například školku, kterou dítě navštěvuje. Obrázek: Nejlepší prevencí je pravidelná kontrola vlasů. […]

The post Mít vši není ostuda. Ostuda je, když to tutláte appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Lidé si často myslí, že vši jsou důsledkem nedostatečné hygieny. Není to pravda. Vši si může donést i dítě se správnými hygienickými návyky. Vši v dětském kolektivu byly, jsou a budou. Není ostuda je mít, ale ostuda a bezohlednost je o nich neinformovat například školku, kterou dítě navštěvuje.


Obrázek: Nejlepší prevencí je pravidelná kontrola vlasů.

Mýty o vších a hnidách

Největším mýtem je, že mít vši je ostuda a nejlepší je to zatajit.

Docent Oleg Ditrich z Parazitologického ústavu uvádí: „Bonmot pojednávající o tom, že vším vyhovují čisté vlasy, o které se pečuje, je pravdivý. Dostat vši není ostuda, naopak ostudné je to tajit a napomáhat tak dalšímu šíření v kolektivu. Správné a čestné řešení je co nejdřív po zjištění vší informovat ostatní rodiče a synchronizovat odvšivení. Pokud se nepostupuje společně, přežijí vši na neodvšivených dětech, které se pak vrátí na ty odvšivené. V USA mají odvšivovací stanice, kam se bez diskusí musí dostavit všichni z kolektivu, kde se vši vyskytly. Nepovažuje se to ani za ostudu, ani za nesvobodu.“

Vši a kolektiv

Pokud vaše dítě navštěvuje školku nebo jiné školské zařízení, můžete jej do kolektivu opět pustit až v momentě, kdy nemá v hlavě nejen vši, ale ani hnidy.

Mgr. Pavlína Milotová ze společnosti PMeduca, lektorka infekčních a parazitárních onemocnění u dětí v předškolním věku, uvádí, že: „V souladu se zákonem, který školským zařízením nařizuje chránit bezpečnost a zdraví dětí při vzdělávání, musí pedagog zavšivené dítě z kolektivu vyloučit. Zároveň jim však hlavu nesmí kontrolovat.“. Je bohužel běžné, že rodiče do kolektivu pošlou děti, které mají i po odvšivení šamponem hlavu plnou hnid, ze kterých se vylíhnou vši, a epidemie propukne naplno.

Přenos nemocí

Tvrzení, že veš dětská přenáší nemoci, je nepravdivé. Jsou sice otravné, ale neškodné. Pravdou je, že vší stolice nebo sliny mohou způsobit alergickou reakci a škrábání, které mohou vést až k infekci.

Stejně tak je nepravdivé, že vši mohou přenášet kočky a psi. Dětská veš žije jen na lidské pokožce hlavy, takže při odvšivování do procesu rozhodně nemusíte zapojovat vaše čtyřnohé domácí mazlíčky.

Šíření vší

Pedikulóza neboli zavšivení se nevyhýbá nikomu. Většinou jen stačí kontakt s někým, kdo vši již má. Kontakt to však musí být velmi blízký. Vši neskáčou ani nelétají, takže se na druhou hlavu dostanou nejčastěji těsným kontaktem, tedy že se zavšivená a nezavšivená hlava vzájemně dotknou.

Nejčastěji se s touto nákazou setkáte v kolektivu (škola, školka, tábory…). Není pravda, že vši mají jen ti, kdo nedbají na osobní hygienu. To, že vši občas donese každé dítě, je zkrátka fakt, a ne ostuda, což je i stanovisko webového portálu zabývající se touto problematikou BEZvší.


Obrázek: Vši se přenáší blízkým kontaktem.

Někdy se hovoří o tom, že ke vším můžete přijít i ze zavšiveného polštáře, což je však málo pravděpodobné, stejně jako tvrzení, že je můžete chytnout i půjčením čepice či hřebenu. Pokud ale hřebeny a čepice kolují mezi dětmi hned a některé z nich vši má, je pravděpodobné, že je chytí i ostatní.

Podle parazitologa nymfy (čerstvě vylíhnuté vši, které již koušou, ale ještě se nemnoží) mimo vlasy nepřežijí déle než pár minut, dospělá veš až 24 hodin. To už ale není infekční, protože stejně uhyne kvůli dehydrataci a podchlazení.

Prevence proti vším

Zajímá vás jak vši nechytit? Neexistuje žádná stoprocentní prevence. Pokud některý z členů rodiny vši donese, je pravděpodobné, že se rozšíří i na ostatní, pokud přijdou do styku s vlasy. Existuje mýtus, že se vám vši vyhnou, pokud máte barevné vlasy, krátký sestřih nebo je žena těhotná. To ale není pravda.

Jedinou prevencí je pravidelná kontrola a prohlížení vlasů, které by měly být ještě intenzivnější, pokud se potomek pohybujete v dětském kolektivu.

Na trhu jsou k dostání repelenty proti vším. Jedná se o přípravky, které vlasovou pokožku chrání před napadením vší. Důležitou složkou je thyl-aminopropionát, který nese označení IR3535.

Koluje mýtus, že jej lze použít i pro odvšivení. K tomu se vyjádřila Jana Světlíková, majitelka e-shopu Mokoshop.cz s ekologickými výrobky pro rodinu, která stojí i za FB projektem Rozbory chemika Aliho:

„Repelenty na akutní odvšivení nefungují. Veš nezabijí, jen je částečně odpuzují. Kromě chemky IR3535 (třeba Predator) je možné preventivně použít i esenciální oleje. Ideální kombinace, která vši odpuzuje je kombo teatree/levandule plus hlavně citronovonný eukalypt.“

Repelenty se používají preventivně, aby veš nepřelezla z dítěte na dítě. Je ovšem pravda, že IR3535 je chemickou látkou, i když ne agresivní, kterou rodiče nechtějí na své děti aplikovat. Nejlepší prevencí je kombinace repelentu a pravidelného pročesávání.

Jak se vší zbavit

Odvšivování se skládá ze dvou kroků:

  1. odstranění vší a hnid z vlasů,
  2. přiměřená desinfekce okolí.

„Praní a desinfekce (tedy přesněji desinsekce) je nutné při boji proti vši šatní, nikoliv vši dětské. Veš dětská přežívá mimo hlavu krátce, záleží na teplotě a vlhkosti,“ dodává docent Oleg Ditrich.

Péče o vlasy

Je důležité si uvědomit, že pouhým umytím šamponem se vší nezbavíte. Nefungují ani babské rady typu žehlení žehličkami na vlasy a podobně. Vši sice šamponem zneškodníte, ale hnidy nikoliv. Ty jsou imunní proti jakýmkoliv přípravkům, takže vám nezbývá nic jiného, než se jich zbavit manuálně, a to buď pinzetou, nehty nebo hřebenem na vši se speciálními mikrospirálami na hnidy, tzv. Kouzelným všiváčkem.

Nejúčinnější je vlasy namočit, nanést na ně kondicionér, který vši udusí, a pramen po prameni vlasy pročesat Kouzelným všiváčkem a zbavit je tak hnid.

Kondicionér smyjte až po odvšivení. Tento postup zopakujte po pár dnech v případě, že má vaše dítě velmi husté a dlouhé vlasy. V opačném případě postačí jedno ošetření. Kouzelný všiváček v případě hlášených vší v kolektivu můžete používat i preventivně.

Desinfekce domácnosti

Při dezinfekci okolí nemusíte šílet. Vzhledem k tomu, že veš bez svého hostitele rychle umírá, nemusíte se zbavovat čalouněných pohovek, křesel nebo koberců. Postačí je jen dobře vysát, čímž se zbavíte mrtvých jedinců. Riziko sekundárního přenosu je zanedbatelné.

Nutnost uklízet, prát a žehlit je rozšířený mýtus. Za maximálně 24 hodin je veš naprosto dehydrovaná a umírá. Věci, na kterých by se vši mohly objevit stačí odstavit právě na tuto dobu.

Pro svůj dobrý pocit můžete vyprat oblečení, které měly zavšivené osoby na sobě.

The post Mít vši není ostuda. Ostuda je, když to tutláte appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/mit-vsi-neni-ostuda-ostuda-je-kdyz-to-tutlate/26821/feed 0
Co znamenají studené nohy u dětí? http://www.predskolaci.cz/co-znamenaji-studene-nohy-u-deti/26810 http://www.predskolaci.cz/co-znamenaji-studene-nohy-u-deti/26810#respond Sat, 04 Jan 2020 20:29:12 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26810 Zima je pro někoho nejzamilovanější období, jiní ji zase nesnesou. Teplomilní lidé se v zimě nejraději zamuchlají pod peřinu a chodí ven, pouze když musí. Ne vždy je v tom lenost či pohodlnost – každý organismus se se zimou vypořádává jinak, a pro někoho je chladné počasí opravdu nesnesitelné. Kdy je zimomřivost pouhá odchylka ve […]

The post Co znamenají studené nohy u dětí? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Zima je pro někoho nejzamilovanější období, jiní ji zase nesnesou. Teplomilní lidé se v zimě nejraději zamuchlají pod peřinu a chodí ven, pouze když musí. Ne vždy je v tom lenost či pohodlnost – každý organismus se se zimou vypořádává jinak, a pro někoho je chladné počasí opravdu nesnesitelné.

Kdy je zimomřivost pouhá odchylka ve vnímání teploty a kdy už ji lze považovat za nemoc?

Syndrom studených nohou

Náchylnost na chlad se nejvíce projevuje na rukou a nohou. Na prstech tak můžete nejlépe vysledovat, kdy pociťujete zimu a v jaké intenzitě. Jestli máte podezření, že vaše nohy a ruce jsou abnormálně studené, udělejte si tabulku, do které si budete zapisovat výsledky pozorování.

Vždy si zapište okolní teplotu, subjektivní pocit zimy, případně nestandardní zbarvení prstů (bledé, bleděmodré, červené atd.) a další projevy, jakými můžou být brnění, snížená citlivost či bolest. Jestli příznaky sledujete delší dobu a nezlepšují se, navštivte doktora.

Příčiny studených nohou

Příčin studených nohou u dospělých může být celá řada. Mezi ty nejčastější patří anémie a nízký krevní tlak, kdy jednoduše oběhová soustava nedokáže dostatečně prokrvovat nejvzdálenější části těla, tedy prsty. V těchto případech se jedná pouze o doprovodný příznak zmíněných onemocnění, který není nijak nebezpečný.

Jestli kromě chladu pociťujete i bolest prstů či brnění a sníženou citlivost, může se jednat o revma nebo neurologické onemocnění. V takovém případě je určitě vhodné navštívit doktora.

Další možností je tzv. Raynaudův fenomén. Jde o stav, kdy dochází ke záchvatovitým stažením cév prstů horních a dolních končetin. Tím se snižuje prokrvení prstů a zvyšuje se subjektivní pocit chladu. Dalším symptomem je nápadné zbělení prstů, při delším stažení cév dochází až ke zmodrání kůže. To je dáno nedostatečným okysličením těchto částí těla. Poté se cévy i krevní oběh spontánně vrátí do normálu. Nejčastější příčinou tohoto fenoménu je chlad a stres, ale může být způsoben i zvýšeným tlakem na ruce a nohy, kouřením, či nevhodnou stravou.

Dospělí si často způsobují nedostatečné prokrvení sami, a to zejména nevhodnou obuví a těsným oblečením. Ženy nosící pravidelně lodičky mají chodidla neustále velmi stísněná, kvůli čemu dochází k horšímu prokrvení a dlouhodobým problémům.

Každý organismus snáší zimu jinak.

Studené nohy u dětí jsou přirozené

Tím se dostáváme k dětem. Mnoho maminek si dělá starosti se studenými nohami svých dětí kvůli riziku prochladnutí. Ovšem miminka mají přirozeně chladnější ruce a nohy, proto jejich tělesnou teplotu zkoušejte na zátylku. Jestli je zátylek teplý, je dítě naprosto v pořádku.

Ve většině případů jsou studené nohy u dětí přirozené a není potřeba panikařit. Miminka si sice ještě neumí samy regulovat tělesnou teplotu, ale právě umělým zahříváním je připravujeme o možnost vytvořit si tuto přirozenou termoregulaci. Doktoři se mnohem častěji potýkají s přehříváním dětí než s jejich podchlazením. Dětské nožky by se měly zahřívat pouze v případě, že okolní teplota klesne pod běžnou pokojovou teplotu.

Jestli budete děti zbytečně teple oblékat, jejich organismus bude mnohem náchylnější k nemocím a podchlazení.

Dětská chodidla se nejlépe vyvíjí naboso.

Péče o chodidla dětí

Aby si časem dětský organismus vytvořil správné návyky, je potřeba ve všech fázích vývoje dítěte dbát na vhodnou péči o chodidla.

Kromě správného zahřívání je nožky také důležité manuálně stimulovat. Chodící děti nechte co nejdéle bez pevné obuvi a vyzouvejte je vždy, kdy je to možné. Miminkům do jednoho roku dopřejte občasnou masáž plosek chodidel. Pouze tak se začnou nohy přirozeně prokrvovat a zdravě zahřívat zevnitř.

Jestli máte studenou podlahu, dětem nedávejte pevné botičky a nechte je pohybovat se pouze ve volných ponožkách. Pokud se bojíte uklouznutí dítěte, vyzkoušejte ponožky s protiskluzovou úpravou. Díky tomu se nožička i prstíky vytvarují zcela přirozeně, chodidla dostanou dostatek podnětů pro správný vývoj a tělo získá schopnost termoregulace.

Co funguje proti studeným nohám?

Děti především vhodně oblékejte, nejlépe do přírodních materiálů, které podporují rozvoj přirozené termoregulace organismu. Nohám dopřejte co nejvíce volnosti a vybírejte dětskou obuv ve stylu barefoot.

„Bosé boty umožňují svou prostornou špičkou a velmi ohebnou podrážkou plosce nohy aktivně a přirozeně fungovat. Oproti konfekční obuvi zůstává noha v kontaktu se zemí, různými povrchy a nerovnostmi. Stále pracuje, reaguje na vnější podněty, posiluje, je tedy i více prokrvovaná,“ doplňuje Klára Borlová, zakladatelka e-shopu littleSHOES.cz.

Lepší proudění krve můžete podpořit bylinkami, například ginkgo biloba. Tato rostlina roztahuje cévy a lze ji koupit v každé lékárně. Vyzkoušet můžete také vhodné potravinové doplňky pro děti.

Pro lepší prokrvení organismu se doporučují také kořeněná jídla, sauna či dlouhé horké koupele. Tyto metody ale nejsou pro malé děti vhodné.

The post Co znamenají studené nohy u dětí? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/co-znamenaji-studene-nohy-u-deti/26810/feed 0
Ella v Laponsku http://www.predskolaci.cz/ella-v-laponsku/26803 http://www.predskolaci.cz/ella-v-laponsku/26803#respond Fri, 13 Dec 2019 18:39:12 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26803 Ella a celá její třída vyhrála pobyt na sluncem zalité pláži kdesi u moře. Tak proč jim kapitán letadla přeje při vzletu šťastnou cestu do Laponska? Kam se poděly kufry? A jak je možné, že tatínek pana učitele je ve Finsku zodpovědný za nadělování vánočních dárků? Ještěže má Ella za ušima a je jí vše […]

The post Ella v Laponsku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Ella a celá její třída vyhrála pobyt na sluncem zalité pláži kdesi u moře. Tak proč jim kapitán letadla přeje při vzletu šťastnou cestu do Laponska? Kam se poděly kufry? A jak je možné, že tatínek pana učitele je ve Finsku zodpovědný za nadělování vánočních dárků? Ještěže má Ella za ušima a je jí vše okamžitě jasné: pan učitel chce děti vyměnit za vánoční skřítky, protože ti dosavadní už chtějí do důchodu. Kolotoč mylných domněnek a nejlepších úmyslů přivádí Ellu a její kamarády do pravých laponských závějí, aby se z nich celá třída i s popleteným panem učitelem a jeho trpělivou ženou ale nakonec šťastně a ve svornosti vyhrabali zase zpátky do letadla domů.

Volné pokračování úspěšných knih Ella ve škole a Ella a její kamarádi je určeno především čtenářům ve věku od 6 do 10 let. Poprvé ve vyprávění o Elle jde také o knihu s jedním kontinuálním příběhem a nikoliv o sled několika drobnějších historek.

Autor: Timo Parvela
Ilustrace: Magda Veverková-Hrnčířová
Překlad: Alžběta Štollová
Př., 136 str., 249 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Ukázka z knihy

Timo Parvela je původní profesí učitel, píše pro děti i pro dospělé a ve Finsku je v oblasti dětské literatury nepopiratelnou hvězdou. Jeho knihy byly přeloženy do více než třiceti jazyků a získal za ně řadu ocenění. Série o Elle patří k těm vůbec nejpopulárnějším. V Portále již vyšly knihy Ella ve škole a Ella a kamarádi.

The post Ella v Laponsku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/ella-v-laponsku/26803/feed 0
Co teď a co potom? http://www.predskolaci.cz/co-ted-a-co-potom/26800 http://www.predskolaci.cz/co-ted-a-co-potom/26800#respond Fri, 13 Dec 2019 18:35:16 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26800 Pracovní listy k procvičování časové posloupnosti. Pracovní sešit se zaměřuje na rozvoj seriality neboli posloupnosti, což je schopnost správně řadit úkony za sebou. Pracovní listy jsou řazeny podle náročnosti. V první části se jedná o posloupnosti dvou kroků, následují tři, čtyři, šest a osm kroků v jedné situaci. Úkoly vycházejí z běžného dětského života a […]

The post Co teď a co potom? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Pracovní listy k procvičování časové posloupnosti.

Pracovní sešit se zaměřuje na rozvoj seriality neboli posloupnosti, což je schopnost správně řadit úkony za sebou. Pracovní listy jsou řazeny podle náročnosti. V první části se jedná o posloupnosti dvou kroků, následují tři, čtyři, šest a osm kroků v jedné situaci. Úkoly vycházejí z běžného dětského života a obsahují situace, které děti znají z domova i ze školky.

Autor: Marie Těthalová
Ilustrace: Patricie Koubská
Př., brož., 64 str., 159 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Ukázky z knihy

Marie Těthalová je speciální pedagožka, šéfredaktorka Informatoria 3–8 a autorka řady sešitů pracovních listů zaměřených na rozvoj grafomotoriky, slovní zásoby, koncentrace, matematické a čtenářské pregramotnosti a podobně. V Portálu vyšel také její knižní rozhovor s Martinem Hollým O duši a sexu.

 

The post Co teď a co potom? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/co-ted-a-co-potom/26800/feed 0
Žil byl kdysi kdesi http://www.predskolaci.cz/zil-byl-kdysi-kdesi/26797 http://www.predskolaci.cz/zil-byl-kdysi-kdesi/26797#respond Fri, 13 Dec 2019 18:30:01 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26797 Genetická metoda. Kniha plná klasických pohádkových bytostí, jako jsou Princové, králové, draci, princezny a komtesy, vychází ze zásad genetické metody výuky čtení. Pohádky j sou psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od příběhů jednodušších, složených z jednoslabičných slov, přes dvouslabičná slova až po pohádky náročnější, obsahující slova troj a čtyřslabičná. Všechny příběhy nepřekračují svojí […]

The post Žil byl kdysi kdesi appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Genetická metoda. Kniha plná klasických pohádkových bytostí, jako jsou Princové, králové, draci, princezny a komtesy, vychází ze zásad genetické metody výuky čtení. Pohádky j

sou psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od příběhů jednodušších, složených z jednoslabičných slov, přes dvouslabičná slova až po pohádky náročnější, obsahující slova troj a čtyřslabičná. Všechny příběhy nepřekračují svojí délkou možnosti malého čtenáře. Děti si je mohou bez problémů samy přečíst v rámci vyučovací hodiny nebo i doma před spaním.

Autor: Hana Zobačová
Ilustrace: Michaela Bergmannová
váz., 72 str., 199 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Ukázka z knihy

The post Žil byl kdysi kdesi appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/zil-byl-kdysi-kdesi/26797/feed 0
Perníková chaloupka http://www.predskolaci.cz/pernikova-chaloupka-2/2597 http://www.predskolaci.cz/pernikova-chaloupka-2/2597#respond Sat, 07 Dec 2019 07:13:49 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=2597 Odkud ten náš holub letí? Letím z lesa, milé děti, vrků, vrků, vrků. Cos tam viděl, holoubku! Perníkovou chaloupku u černého smrku. Viděls také Mařenku? Jakpak by ne, holenku! Viděl jsem ji, s Jeníkem krmili se perníkem. A když z okna na zahradu vystrčila baba bradu, nebáli se, holoubku? Kdepak! Zamkli chaloupku na cukrový klíč […]

The post Perníková chaloupka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Odkud ten náš holub letí?
Letím z lesa, milé děti,
vrků, vrků, vrků.

Cos tam viděl, holoubku!
Perníkovou chaloupku u černého smrku.

Viděls také Mařenku?
Jakpak by ne, holenku!
Viděl jsem ji, s Jeníkem
krmili se perníkem.

A když z okna na zahradu
vystrčila baba bradu,
nebáli se, holoubku?

Kdepak! Zamkli chaloupku
na cukrový klíč –
a už byli pryč!

The post Perníková chaloupka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/pernikova-chaloupka-2/2597/feed 0
Jak zařídit pokoj předškoláka http://www.predskolaci.cz/jak-zaridit-pokoj-predskolaka/26782 http://www.predskolaci.cz/jak-zaridit-pokoj-predskolaka/26782#respond Wed, 04 Dec 2019 23:14:06 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26782 V průběhu dětství se nároky na dětský pokoj rychle mění. Jak tedy pokoj zařídit, aby s dětmi držel krok co nejdéle bez velkých úprav? Z herny se v předškolním věku stává pokoj, kde s nástupem do školy nesmí chybět prostor pro učení. V této době je důležité myslet dopředu a efektivně pokoj vybavit tak, aby nebylo nutné ho celý za […]

The post Jak zařídit pokoj předškoláka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
V průběhu dětství se nároky na dětský pokoj rychle mění. Jak tedy pokoj zařídit, aby s dětmi držel krok co nejdéle bez velkých úprav?

Z herny se v předškolním věku stává pokoj, kde s nástupem do školy nesmí chybět prostor pro učení. V této době je důležité myslet dopředu a efektivně pokoj vybavit tak, aby nebylo nutné ho celý za pár let opět přestavovat.

1. Investujte do nábytku

Nábytek svou bude funkci plnit nejdéle, proto se vyplatí vybírat čistý a jednoduchý design. Pokud nechcete za pár let kupovat nábytek nový, který představuje největší položku při vybavování dětského pokoje, vyhněte se skříním v princeznovském stylu nebo postele ve stylu pirátského korábu. Takový nábytek rychle omrzí. Raději pokoj přizpůsobte aktuálním zájmům dítěte doplňky a vhodně zvolenou malbou.


2. Pohlídejte si materiály

Levný nábytek je často vyroben z materiálů nízké kvality. Při vybavování dětské pokoje dbejte na odolnost, pevnost, snadnou údržbu a zdravotní nezávadnost. Hledejte vybavení z přírodních materiálů, bez použití syntetických a chemických látek.

3. Funkční zóny

Pokoj rozdělte do tří hlavních částí – na spaní, na hraní a na učení.

Pokud je pokoj společný pro více sourozenců, snažte se vytvořit každému jeho část a pokoj současně rozdělit do zón, aby se děti navzájem nerušily při spánku, hraní a učení.

Malým dětem dopřejte v pokoji dostatek volného prostoru, ať si mají kde hrát.

Pro učení vybírejte místo s dostatkem světla. Stůl pro učení je možné pořídit i výškově nastavitelný, a tak poroste současně s vašim studentem. U židle nezapomínejte na ortopedické vlastnosti a možnou volbu výšky. Při vybavení pokoje počítačem dodržte doporučenou vzdálenost od monitoru.

4. Nepodceňte postel

Jednu třetinu života trávíme v posteli. Navíc v období dětství je ještě čas se pořádně pospat. Proto vybírejte kvalitní postel s roštem a pečlivě volte i matraci. Matrace mají živostnost až 10 let, rovnou tedy můžete pořídit kvalitní ortopedickou matraci, která dítěti vydrží celé studium na základní škole.

happy child girl having fun jumps and plays bed

5. Zamyslete se nad dostatečným osvětlením

Při výběru osvětlení dětského pokoje nemyslete jen na hezký vzhled, ale především na funkčnost a bezpečnost. Doporučeným základem bývá hlavní stropní světlo a minimálně jedno stolní světlo pro učení.

Důležité je brát v potaz velikost oken, celého pokoje, barvy nábytku, podlahy a zdí. U světlejších pokojů není potřeba tak silné osvětlení. Pokud máte vysoké stropy, volte závěsný lustr.

Stolní světlo by mělo být co nejvíce flexibilní. Je vhodné při práci u stolu večer současně využívat i jiný zdroj světla, aby nedocházelo k osvětlení pouze pracovní plochy. Při pohledu do tmavého pokoje dochází při přechodu očí ze světla do tmy a zpět k jejich rychlé únavě.

The post Jak zařídit pokoj předškoláka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/jak-zaridit-pokoj-predskolaka/26782/feed 0
Zlaté prasátko http://www.predskolaci.cz/zlate-prasatko-2/4392 http://www.predskolaci.cz/zlate-prasatko-2/4392#respond Mon, 25 Nov 2019 19:32:36 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=4392 A když to vydržíš až do večera – nepapat, tak uvidíš zlatý prasátko. A bude mít ty velký zahnutý zuby nahoru? Musíš vydžet, a budou i zuby. Ne ne, já nemusím, já už ho vidím. Materiál a pomůcky: bílé papíry A4, šablonka prasátka, nůžky, černý fix, zlatá tempera, štěteček, provázky nebo silon na zavěšení ke […]

The post Zlaté prasátko appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
A když to vydržíš až do večera – nepapat, tak uvidíš zlatý prasátko. A bude mít ty velký zahnutý zuby nahoru? Musíš vydžet, a budou i zuby. Ne ne, já nemusím, já už ho vidím.

Materiál a pomůcky: bílé papíry A4, šablonka prasátka, nůžky, černý fix, zlatá tempera, štěteček, provázky nebo silon na zavěšení ke stropu

Postup: Obkreslit šablonku prasátka, opatrně vystřihnout, natřít barvou (nejlépe zlatou), dokreslit uši a oči, zavěsit a je to.

Autor: MŠ Herrmannova

The post Zlaté prasátko appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/zlate-prasatko-2/4392/feed 0
Čert a Mikuláš http://www.predskolaci.cz/cert-a-mikulas/4417 http://www.predskolaci.cz/cert-a-mikulas/4417#respond Sun, 17 Nov 2019 21:35:57 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=4417 Na výrobu potřebujeme tvrdší papír a tzv. včelí papír ( aurednik nabízí A3 asi za 60Kč). Čerta nebo Mikuláše si vystřihneme. Oči a nos jsou z konfet, domalováváme stříbrnou a zlatou fixou. Polepíme vatou. Ze včelího papíru vystřihneme 1/2 břicha a přilepíme na postavičku. Pak natřeme i druhou stranu papíru a opatrně rozděláme. Velmi dobře […]

The post Čert a Mikuláš appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Na výrobu potřebujeme tvrdší papír a tzv. včelí papír ( aurednik nabízí A3 asi za 60Kč). Čerta nebo Mikuláše si vystřihneme. Oči a nos jsou z konfet, domalováváme stříbrnou a zlatou fixou. Polepíme vatou. Ze včelího papíru vystřihneme 1/2 břicha a přilepíme na postavičku. Pak natřeme i druhou stranu papíru a opatrně rozděláme. Velmi dobře drží tuhé šroubovací lepidlo.

Autor: Soňa Doležalová, MŠ Dubová

The post Čert a Mikuláš appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/cert-a-mikulas/4417/feed 0
Hry pro rozvoj řeči pro děti od 2 let http://www.predskolaci.cz/hry-pro-rozvoj-reci-pro-deti-od-2-let/26751 http://www.predskolaci.cz/hry-pro-rozvoj-reci-pro-deti-od-2-let/26751#respond Mon, 11 Nov 2019 18:12:12 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26751 Kniha obsahuje více než 70 her, které rozvíjejí vyjadřovací schopnosti malých dětí při integraci všech vjemů. Pro rozvoj řeči u dětí od dvou do pěti let ji mohou využít logopedické preventiskty a učitelky v mateřské škole i rodiče. U každé aktivity jsou jasně popsány jednotlivé kroky, doporučení pro práci se staršími dětmi, vyznačeny jsou schopnosti, které […]

The post Hry pro rozvoj řeči pro děti od 2 let appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Kniha obsahuje více než 70 her, které rozvíjejí vyjadřovací schopnosti malých dětí při integraci všech vjemů. Pro rozvoj řeči u dětí od dvou do pěti let ji mohou využít logopedické preventiskty a učitelky v mateřské škole i rodiče. U každé aktivity jsou jasně popsány jednotlivé kroky, doporučení pro práci se staršími dětmi, vyznačeny jsou schopnosti, které se při dané aktivitě rozvíjejí, ponechán je i prostor pro vlastní poznámky.

Autor: Lucie Brault Simard
Překlad: Jaroslava Fejková
Brož., 200 str., 279 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Lucie Brault Simard je kanadská pedagožka a autorka knih pro rozvoj malých dětí.

Ukázky z knihy

Více o knize

The post Hry pro rozvoj řeči pro děti od 2 let appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/hry-pro-rozvoj-reci-pro-deti-od-2-let/26751/feed 0