Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Mon, 28 Jan 2019 20:44:16 +0000 cs-CZ hourly 1 7219432 Hravé básničky pro kluky a holčičky http://www.predskolaci.cz/hrave-basnicky-pro-kluky-a-holcicky/26522 http://www.predskolaci.cz/hrave-basnicky-pro-kluky-a-holcicky/26522#respond Tue, 04 Dec 2018 00:22:08 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26522 Koncepce knížky vychází z tetralogie básniček, které již v Portále vyšly (Rozpustilé básničky, Dovádivé básničky, Šikovné básničky, Veršované rozcvičky). Hravé básničky pro kluky a holčičky rozvíjejí přirozenou komunikaci dětí předškolního věku. Básničky jsou propojené s gesty, která v každodenním životě běžně používáme. Gesta jsou jednoduchá, snadno srozumitelná a usnadňují vzájemné dorozumívání.  Kromě toho rovněž urychlují rozvoj řeči a […]

The post Hravé básničky pro kluky a holčičky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Koncepce knížky vychází z tetralogie básniček, které již v Portále vyšly (Rozpustilé básničky, Dovádivé básničky, Šikovné básničky, Veršované rozcvičky). Hravé básničky pro kluky a holčičky rozvíjejí přirozenou komunikaci dětí předškolního věku. Básničky jsou propojené s gesty, která v každodenním životě běžně používáme. Gesta jsou jednoduchá, snadno srozumitelná a usnadňují vzájemné dorozumívání.  Kromě toho rovněž urychlují rozvoj řeči a mají pozitivní vliv na rozvoj pohybových dovedností, myšlení i představivosti. Děti se díky nim učí poznávat svět a lépe si uvědomují souvislosti.

Romana Suchá vystudovala psychologii v Olomouci, pracuje jako psycholožka, má zkušenosti z práce v mateřském centru. V Portále vyšla řada jejích knih, například Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky, Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky, Šikovné básničky pro kluky a holčičky nebo Můj kamarád Rufus.

Ukázka z knihy
K zakoupení zde: Hravé básničky pro kluky a holčičky

The post Hravé básničky pro kluky a holčičky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/hrave-basnicky-pro-kluky-a-holcicky/26522/feed 0 26522
Kdy pořídit ratolesti první mobil a jaký by měl být? http://www.predskolaci.cz/kdy-poridit-ratolesti-prvni-mobil-a-jaky-by-mel-byt/26525 http://www.predskolaci.cz/kdy-poridit-ratolesti-prvni-mobil-a-jaky-by-mel-byt/26525#respond Mon, 03 Dec 2018 22:44:49 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26525 Za chvíli vaší ratolest čeká školní docházka, a vy si kladete otázku, zda mu pořídit první mobil? Uvažujete správně, protože doba pokročila dopředu, a ať už se nám to líbí nebo ne, naše děti budou do kontaktu s elektronikou přicházet každý den. Jaký telefon mu vybrat a jaké nastavit hranice při jeho používání? Máte školkové […]

The post Kdy pořídit ratolesti první mobil a jaký by měl být? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Za chvíli vaší ratolest čeká školní docházka, a vy si kladete otázku, zda mu pořídit první mobil? Uvažujete správně, protože doba pokročila dopředu, a ať už se nám to líbí nebo ne, naše děti budou do kontaktu s elektronikou přicházet každý den. Jaký telefon mu vybrat a jaké nastavit hranice při jeho používání?

Máte školkové dítko, které v následujícím roce nastoupí do školy? V případě, že se ještě s chytrou elektronikou nesetkalo, je nejvyšší čas na první krůčky. Nástupem do první třídy před vámi totiž bude viset otázka, zda není čas na první telefon.

Proč pořídit dítěti první telefon s nástupem do školy?

Je pravdou, že praktické využití mobilního telefonu bude během prvního roku školy minimální, nicméně mohou nastat situace, ve kterých se bude hodit. Přesto, že se třeba chystáte ratolest doprovázet do školy i ze školy, může během dne nastat problém. Dítěti se neudělá dobře nebo nastane jiná komplikace, a s telefonem bude pak vaše komunikace s ním mnohem snazší. V případě, že je samostatnější, a do školy i ze školy již chodí nebo bude chodit samo, můžete si ověřit, že cesta proběhla v pořádku.

 

Pokud jste se již rozhodli, že telefon pořídíte, rozhodně od dítěte nečekejte, že se k němu bude chovat jako v bavlnce. Upozorněte ho, že telefon není levná záležitost, a mělo by tedy na něj dávat pozor, ovšem děti jsou děti. Horší motorika, nepozornost nebo zkrátka neopatrnost, to vše se může projevit, takže je nutné počítat s tím, že dítě telefon ztratí nebo rozbije. Pokud se to stane, nemá cenu dítě tvrdě trestat a být překvapený.

Jak dítě poučit o používání mobilu?

Dítě musí pochopit, k čemu mu telefon primárně slouží. Může to být hračka, ale rozhodně ne ve škole. Při hodinách by mělo mít telefon v kapse či tašce a je neakceptovatelné, aby si s telefonem během vyučovacích hodin hrálo. Mobil mu bude sloužit mimo domov hlavně ke komunikaci s vámi. Samozřejmě může zavolat nebo poslat zprávu kamarádovi, ovšem upozorněte ho, že hovory, SMS a připojení k internetu stojí peníze.

Vybrat dítěti tarif nebo kredit?

A teď finanční otázka. Kredit nebo tarif? Výhoda kreditu je jasná. Dítěti dobijete určitou částku a můžete si být jistí, že ji nemůže přesáhnout. Tím ale kupodivu výhody kreditu končí. Jakmile dojde, musíte se starat o jeho dobíjení, a navíc nemáte přehled, jak na tom dítě s kreditem je. Zbývají mu do konce měsíce 2 stovky nebo jen pár korun? Co když se dítě ocitne v situaci, kdy bude mít kredit již vybitý, ale bude vám muset nutně zavolat nebo napsat?

Z toho důvodu volte spíše tarif. Operátoři již nabízejí sdílené rodinné tarify, ve kterých máte přehled, kolik dítě provolalo, propsalo nebo prosurfovalo. Můžete také na jeho číslo nastavit limit, a kdykoliv se podívat, jak na tom vaše ratolest je.

 

Pokud už máte způsob placení telefonu promyšlený, nezapomeňte s ním dítě seznámit, aby vědělo, že mobil je tímto způsobem limitován.

Jaký telefon pro dítě vybrat?

Vsázet na klasické telefony nemá dnes cenu ani u menších dětí. Doba jde dopředu a těžko se vám bude vysvětlovat, proč vy máte moderní dotykový telefon s hrami a aplikacemi a jemu dáváte tlačítkový mobil po dědečkovi. Navíc jeho kamarádi ve škole už jistě budou mít také dotykové telefony, a dítě bude chtít přirozeně zapadnout mezi ně.

 

Nemá ovšem význam přesáhnout u prvního telefonu částku 3 tisíce korun. Jak jsme již zmínili, dítě může telefon rozbít nebo ztratit. Přibližně do 10 – 12 let věku nemá cenu kupovat dražší zařízení. V případě, že máte pocit, že do 3 tisíc smartphone nenajdete, nenechte se zmýlit. Dotykové chytré telefony najdete už okolo 2 tisíc, podívejte se například na mobilní telefony Xiaomi.

Jak mít přehled o používání mobilu dítěte?

Vybrali jste telefon, ale bojíte se, že dítě přijde do kontaktu s nevhodnými aplikacemi a internetovými stránkami? Operační systémy dnes nabízejí možnost sdílení, takže můžete v rodině sledovat stažené aplikace, a pro dítě ty nevhodné blokovat, aby se k nim vůbec nedostalo. Můžete také omezit stahování placených aplikací, nebo jejich nákup zamítnout.

 

S internetovými stránkami je to o něco horší. Zde mohou velmi dobře posloužit aplikace rodičovské ochrany, které blokují nevhodná videa, obrázky a internetové stránky. Vybrané aplikace poskytnout i funkce navíc, jako je blokování určitých telefonních čísel (třeba těch draze placených) nebo posílání SMS zpráv.

 

Vychytávkou je také sledování momentální polohy telefonu (tedy i vašeho dítka) pomocí GPS nebo podrobné statistiky o tom, kolik času dítě na telefonu strávilo. Sledování tohoto typu přináší určitou jistotu pro vás, ovšem dítěti bere jakýkoliv nárok na soukromí. Používání těchto konkrétních technologií tedy necháme čistě na vás.

 

Tip na závěr: Pokud máte už většího školáka, určitě se budete také potýkat s výběrem notebooku pro svého studenta, přečtěte si proto pár tipů, na co si dát pozor při výběru notebooku.

 

The post Kdy pořídit ratolesti první mobil a jaký by měl být? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/kdy-poridit-ratolesti-prvni-mobil-a-jaky-by-mel-byt/26525/feed 0 26525
Ella a kamarádi http://www.predskolaci.cz/ella-a-kamaradi/26516 http://www.predskolaci.cz/ella-a-kamaradi/26516#respond Tue, 27 Nov 2018 00:19:09 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26516 Další veselá dobrodružství Elly a jejích přátel v podobě tří krátkých příběhů. Ella a její přátelé jdou do druhé třídy a pan učitel je na pokraji zhroucení. Dokonce zkouší na sobě i žácích jistý druh meditace s korálky. Po čase do třídy přijde záhadný nový žák, který všechny šikanuje. Děti jsou přesvědčené, že je to mimozemšťan, […]

The post Ella a kamarádi appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Další veselá dobrodružství Elly a jejích přátel v podobě tří krátkých příběhů.

Ella a její přátelé jdou do druhé třídy a pan učitel je na pokraji zhroucení. Dokonce zkouší na sobě i žácích jistý druh meditace s korálky. Po čase do třídy přijde záhadný nový žák, který všechny šikanuje. Děti jsou přesvědčené, že je to mimozemšťan, který se proti nim spiknul s panem učitelem. V posledním příběhu je zoufalý pan učitel proti své vůli donucený uspořádat přespání ve škole, při němž se mu z rukou vymkne naprosto vše, co se vymknout může. Zasahují hasiči i policie, ale nakonec samozřejmě všechno dobře dopadne a Ella i její kamarádi si celé bláznivé dobrodružství náramně užijí. Určeno především čtenářům ve věku 6–10 let.

Timo Parvela je původní profesí učitel, píše pro děti i pro dospělé a ve Finsku je v oblasti dětské literatury nepopiratelnou hvězdou. Jeho knihy byly přeloženy do více než třiceti jazyků a získal za ně řadu ocenění. Série o Elle patří k těm vůbec nejpopulárnějším. V Portále již vyšel první díl Ella ve škole.

Ukázka z knihy
K zakoupení zde: Ella a kamarádi

The post Ella a kamarádi appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/ella-a-kamaradi/26516/feed 0 26516
Sněhová víla http://www.predskolaci.cz/snehova-vila/26513 http://www.predskolaci.cz/snehova-vila/26513#respond Sat, 24 Nov 2018 20:11:13 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26513 Vánoční pohádka Jednoduchý vánoční příběh pro malé čtenáře, vhodný jako první čtení. Sněhová víla přichází tak jako každý rok na zem, aby dohlížela na sněžení. Zlý čert však na ni seslal kouzlo, které způsobí, že je jí taková zima, že nemůže pracovat. Víla se od moudrého víra dozví, že ji může zachránit jedině petrklíč. Všude […]

The post Sněhová víla appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Vánoční pohádka
Jednoduchý vánoční příběh pro malé čtenáře, vhodný jako první čtení.

Sněhová víla přichází tak jako každý rok na zem, aby dohlížela na sněžení. Zlý čert však na ni seslal kouzlo, které způsobí, že je jí taková zima, že nemůže pracovat. Víla se od moudrého víra dozví, že ji může zachránit jedině petrklíč. Všude za okny jsou však jenom vánoční hvězdy či vánoční kaktusy. Víla je zoufalá. U kostela ji však uvidí malý chlapec a vezme ji do dlaní. Jmenuje se Petr a má zvláštní příjmení – Klíč. Zlé kouzlo je zlomeno a pro vílu je to ten nejkrásnější vánoční dárek.

Daniela Krolupperová je překladatelka a novinářka, vydala řadu knih pro děti, v Portále např. Rybí sliby, Zákeřné keře, Mizící hmyzíci, Jde sem lesem, Polární pohádku nebo Taje olivového háje.

Ukázka z knihy
K zakoupení zde: Sněhová víla

The post Sněhová víla appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/snehova-vila/26513/feed 0 26513
Lesní palouček – podzimní dekorace http://www.predskolaci.cz/lesni-paloucek-podzimni-dekorace/21292 http://www.predskolaci.cz/lesni-paloucek-podzimni-dekorace/21292#respond Fri, 02 Nov 2018 18:31:42 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=21292 Podzimní procházky přírodou v sobě skrývají neskutečné kouzlo. S košíkem a malým nožíkem vyražte na houby. Vnímejte příjemnou vůni jehličí, sluneční paprsky. Při procházce si všímejte, jaké dary příroda skrývá. Ty pak můžete využít na tvorbu svých dekorací pro zkrášlení vašeho domova. Dekorace lesní palouček je velice jednoduchá na materiál i čas. Vše najdete v […]

The post Lesní palouček – podzimní dekorace appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
lesni_paloucekPodzimní procházky přírodou v sobě skrývají neskutečné kouzlo. S košíkem a malým nožíkem vyražte na houby. Vnímejte příjemnou vůni jehličí, sluneční paprsky. Při procházce si všímejte, jaké dary příroda skrývá. Ty pak můžete využít na tvorbu svých dekorací pro zkrášlení vašeho domova.

Dekorace lesní palouček je velice jednoduchá na materiál i čas. Vše najdete v lese, případně doma.

Suroviny: Talíř, misku, případně podložku, tác, tavnou pistoli, náboje do tavné pistole, mech, žaludy, šípky, kůru ze stromů, jehličí, prázdnou hlemýždí ulitu, větvičky smrku, tvrdý papír, barevný papír – zelený, listy listnatých stromů.

Postup: Na tácek, talířek či podložku dáme tvrdý papír, na něj barevný papír. Tanou pistolí nalepíme mech. Postupně připevníme pomocí tavné pistole kůru ze stromu, šípky, žaludy, umístíme tak, aby to vypadalo jako houby, větvičky smrku, hlemýždí ulitu. Nakonec posypeme jehličím, rozprostřeme suché listy.

The post Lesní palouček – podzimní dekorace appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/lesni-paloucek-podzimni-dekorace/21292/feed 0 21292
Logohrátky http://www.predskolaci.cz/logohratky/26493 http://www.predskolaci.cz/logohratky/26493#respond Mon, 29 Oct 2018 11:39:43 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26493 Má vaše dítě potíže se správnou výslovností? Pusťte se společně s ním do Logohrátek! S interaktivní, bohatě ilustrovanou knížkou, plnou říkanek, hádanek, jazykolamů a doplňovaček, bude procvičování výslovnosti zábava. Tak do toho! „Zase saze, malá lama, pusa supa…“ Není výslovnost vašeho předškoláka úplně v pořádku? Rádi byste své dítě podpořili v mluvních dovednostech a motivovali ho ke […]

The post Logohrátky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Má vaše dítě potíže se správnou výslovností? Pusťte se společně s ním do Logohrátek! S interaktivní, bohatě ilustrovanou knížkou, plnou říkanek, hádanek, jazykolamů a doplňovaček, bude procvičování výslovnosti zábava. Tak do toho! „Zase saze, malá lama, pusa supa…“

Není výslovnost vašeho předškoláka úplně v pořádku? Rádi byste své dítě podpořili v mluvních dovednostech a motivovali ho ke správné výslovnosti? Skvěle vám v tom pomůže tato hravá ilustrovaná knížka. Díky říkankám, hádankám a zábavným úkolům se svým předškolákem procvičíte výslovnost těžších hlásek a hláskových skupin, a navíc si spolu užijete hodně zábavy.

Logohrátky
Zuzana Pospíšilová, ilustrace Zdeňka Študlarová, 120 stran, 249 Kč
Knihu zakoupíte na www.grada.cz.

The post Logohrátky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/logohratky/26493/feed 0 26493
Figurky, zvířátka z kaštanů http://www.predskolaci.cz/panacci-figurky-z-kastanu/7304 http://www.predskolaci.cz/panacci-figurky-z-kastanu/7304#respond Thu, 25 Oct 2018 16:09:06 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=7304 Figurky z kaštanů, panáčci a zvířátka pro inspiraci a kreativní tvoření s dětmi. Kdo nezvládne může si kreslit veselé podzimní listí nebo vystřihovat obrázky do oken.

The post Figurky, zvířátka z kaštanů appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Figurky z kaštanů, panáčci a zvířátka pro inspiraci a kreativní tvoření s dětmi. Kdo nezvládne může si kreslit veselé podzimní listí nebo vystřihovat obrázky do oken.

The post Figurky, zvířátka z kaštanů appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/panacci-figurky-z-kastanu/7304/feed 0 7304
Na houbách http://www.predskolaci.cz/na-houbach/7769 http://www.predskolaci.cz/na-houbach/7769#respond Sat, 20 Oct 2018 07:51:35 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=7769 Hříbku, hříbku, ukaž se mi, neschovávej se mi v zemi, vystrč hlavu ze chvojí – správný hřib se nebojí.

The post Na houbách appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Hříbku, hříbku, ukaž se mi,
neschovávej se mi v zemi,
vystrč hlavu ze chvojí –
správný hřib se nebojí.

The post Na houbách appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/na-houbach/7769/feed 0 7769
Podzimní dekorace – ježek http://www.predskolaci.cz/podzimni-dekorace-jezek/24091 http://www.predskolaci.cz/podzimni-dekorace-jezek/24091#respond Mon, 15 Oct 2018 12:08:37 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=24091 Z tvrdého papíru vystřihneme tělo ježka a vybarvíme. Nasbíráme si tenké klacíky, slámu či borové jehličí na bodlinky. Natřeme hranu ježkových zad zezadu lepidlem a lepíme na ní větvičky či jehličí. Nakonec zafixujeme bodlinky tavnou pistolí případně lepicí páskou. Přilepíme kus kartonu jako podpěru nebo provázek, když chceme ježka pověsit na zeď. www.napadyproanicku.cz

The post Podzimní dekorace – ježek appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
DSC08166

Z tvrdého papíru vystřihneme tělo ježka a vybarvíme. Nasbíráme si tenké klacíky, slámu či borové jehličí na bodlinky. Natřeme hranu ježkových zad zezadu lepidlem a lepíme na ní větvičky či jehličí. Nakonec zafixujeme bodlinky tavnou pistolí případně lepicí páskou. Přilepíme kus kartonu jako podpěru nebo provázek, když chceme ježka pověsit na zeď.

www.napadyproanicku.cz

The post Podzimní dekorace – ježek appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/podzimni-dekorace-jezek/24091/feed 0 24091
Kam s dětmi k moři aneb konec září je ideální dobou na rodinnou dovolenou http://www.predskolaci.cz/kam-s-detmi-k-mori-aneb-konec-zari-je-idealni-dobou-na-rodinnou-dovolenou/26483 http://www.predskolaci.cz/kam-s-detmi-k-mori-aneb-konec-zari-je-idealni-dobou-na-rodinnou-dovolenou/26483#respond Thu, 04 Oct 2018 19:11:29 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26483 Ačkoli se blíží konec září, nemusí to nutně znamenat, že končí i doba dovolených. V tomto článku Vám poradíme, kam lze ještě nyní vyrazit k moři, a to tak, aby si to užila celá rodina. Oblíbené Turecko Turecko patří k těm nejoblíbenějším turistickým destinacím u nás, přičemž na podzim je zde léto stále ještě v […]

The post Kam s dětmi k moři aneb konec září je ideální dobou na rodinnou dovolenou appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Ačkoli se blíží konec září, nemusí to nutně znamenat, že končí i doba dovolených. V tomto článku Vám poradíme, kam lze ještě nyní vyrazit k moři, a to tak, aby si to užila celá rodina.

Oblíbené Turecko

Turecko patří k těm nejoblíbenějším turistickým destinacím u nás, přičemž na podzim je zde léto stále ještě v plném proudu. Obzvláště populární jsou letoviska Antalya, Alanya a Marmaris. Kromě vyhřátého moře a příjemného počasí láká Turecko také na své kvalitní hotely, přičemž některé jsou zaměřeny právě na rodiny s dětmi a nabízejí rozsáhlé zábavní atrakce a dětské kluby. Stravování ve formě All inclusive je v hotelech také často přizpůsobeno pro ty nejmenší a jsou nabízena speciální dětská menu.

Řecko

Řecko taktéž patří k destinacím, které jsou velmi hojně navštěvovány i na podzim. Menší počet turistů stojí také za výhodnějšími cenami na ubytování a dopravu v tomto období. Mírnější počasí je rovněž vhodné pro návštěvy četných muzeí a archeologických památek.

Itálie

Severní Itálie se pyšní turistickými městečky jako jsou Bibione či Caorle. Tyto destinace s rozsáhlými plážemi jsou vhodné zejména pro rodiny s dětmi. Četné apartmány, parky a restaurace tvoří zázemí pro ideální rodinnou dovolenou. Letoviska jsou rovněž velmi bezpečná.

Tip na závěr

Ať již vyrazíte kamkoli do zahraničí, nezapomeňte na sjednání vhodného cestovního pojištění, a to zejména pro ty nejmenší. Kvalitní cestovní pojištění by mělo zahrnovat dostatečné pokrytí pro případ nemoci nebo úrazu. Dále je vhodné do pojistky zahrnout i pojištění odpovědnosti (například pro případ rozbití některého ze zařízení na hotelu), a také pojištění zavazadel (v případě, že s sebou vezete drahé elektronické přístroje či jiné cennosti).

Foto:  www.pixabay.com

The post Kam s dětmi k moři aneb konec září je ideální dobou na rodinnou dovolenou appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/kam-s-detmi-k-mori-aneb-konec-zari-je-idealni-dobou-na-rodinnou-dovolenou/26483/feed 0 26483