Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Tue, 21 Jul 2020 20:53:20 +0000 cs-CZ hourly 1 Kdy a proč začít spořit dětem? http://www.predskolaci.cz/kdy-a-proc-zacit-sporit-detem/26999?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=kdy-a-proc-zacit-sporit-detem http://www.predskolaci.cz/kdy-a-proc-zacit-sporit-detem/26999#respond Tue, 21 Jul 2020 20:53:20 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26999 Šetříte pro své ratolesti nějaké peníze na dobu, až vylétnou z rodinného hnízda? Pokud si myslíte, že je na to dost času, zpozorněte. Nejlepší čas začít spořit pro děti je právě teď. Jaké spoření vybrat a jak děti naučit finanční gramotnost? Spoření pro děti: Jaké vybrat? Místo ukládání peněz do obálky nebo prasátka vyberte raději bankovní […]

The post Kdy a proč začít spořit dětem? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Šetříte pro své ratolesti nějaké peníze na dobu, až vylétnou z rodinného hnízda? Pokud si myslíte, že je na to dost času, zpozorněte. Nejlepší čas začít spořit pro děti je právě teď. Jaké spoření vybrat a jak děti naučit finanční gramotnost?

Spoření pro děti: Jaké vybrat?

Místo ukládání peněz do obálky nebo prasátka vyberte raději bankovní způsob spoření. Díky úrokům se peníze budou zhodnocovat, v prasátku z nich jejich reálnou hodnotu ukusuje inflace. Spoření pro děti může mít různé podoby:

  • Spořicí účet vám umožní s penězi stále disponovat podle vašeho uvážení. Můžete je tak kdykoli vybrat nebo naopak nárazově uložit větší částku (třeba jako narozeninový dárek). Při výběru si však všímejte zejména úroku – jeden z nejlepších na trhu vám nabídne třeba Banka CREDITAS. Jejich účet Spoření Richee Junior hodnotí vklady úrokem 0,5 % ročně.
  • Termínovaný vklad pak mívá vyšší úrok, takže na vložených financích vyděláte více. Nevýhodou však může být domluvená doba (většinou v řádu let), po kterou s penězi nemůžete nakládat.
  • Stavební spoření, které je stále oblíbenou možností, jak dětem přispět na začátku dospělého života, se vyplatí, pokud budete šetřit alespoň 6 let. Po tuto dobu nemůžete peníze vybrat, za svou trpělivost ale dostanete odměnu v podobě vyššího úroku a finančních příspěvků od státu.

Rozvíjejte finanční gramotnost a spořte pravidelně

Peníze byste dětem měli odkládat, co nejdříve to bude možné. Nejdůležitější je pravidelnost – pokud máte napjatý rozpočet, odkládejte klidně menší částku. Po několika letech se pak sami budete divit, kolik jste zvládli našetřit.

 

Do spoření zasvěťte i své děti, kterým jednou bude finanční polštář patřit.

  • Přiměřeně k jejich věku jim vysvětlete, jak fungují peníze, co je to mzda a jak spoříte.
  • Dopřejte jim kapesné, aby se samy naučily znát hodnotu zboží a utrácely s rozmyslem.
  • Při nakupování v obchodě dětem vysvětlujte, jak a proč jste si vybrali zrovna ten který výrobek.
  • Doma pak otevřeně mluvte o svých příjmech a každoměsíčních výdajích (nájem, elektřina apod.).
  • Pokud dostane vaše ratolest finanční dar, domluvte se, že polovinu částky uspoříte a druhou polovinu může utratit podle svého uvážení.
  • Větším dětem můžete také založit běžný účet, který budou samy ovládat (např. Běžný účet Richee od Banky CREDITAS). Naučí se tak sebekontrole a vštípí si základy spoření i toku peněz.

 

Buďte finančním vzorem

Nejlepší školou je být dětem správným příkladem. Proto se snažte mít finanční otázky rodiny vždy v pořádku, své závazky plaťte včas a odkládejte finance nejen pro děti, ale i pro sebe. Nárazové větší výdaje vás pak nepřekvapí a děti ve vás budou mít finanční vzor.

The post Kdy a proč začít spořit dětem? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/kdy-a-proc-zacit-sporit-detem/26999/feed 0
100 nejlepších her z celého světa pro interkulturní učení http://www.predskolaci.cz/100-nejlepsich-her-z-celeho-sveta-pro-interkulturni-uceni/26995?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=100-nejlepsich-her-z-celeho-sveta-pro-interkulturni-uceni http://www.predskolaci.cz/100-nejlepsich-her-z-celeho-sveta-pro-interkulturni-uceni/26995#respond Thu, 16 Jul 2020 13:26:05 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26995 „Kdo se se vystaví riziku se naučit něčemu cizímu, se nakonec naučí hodně sám o sobě,“ říká autorka této nápadité knihy, v které najdete 100 nejlepších her z celého světa, které podporují interkulturní učení. Interkulturní kompetence patří k důležitým způsobilostem v životě dětí a dospělých. Její základy jsou položeny již ve školce a základní škole.S […]

The post 100 nejlepších her z celého světa pro interkulturní učení appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

„Kdo se se vystaví riziku se naučit něčemu cizímu, se nakonec naučí hodně sám o sobě,“ říká autorka této nápadité knihy, v které najdete 100 nejlepších her z celého světa, které podporují interkulturní učení.

Interkulturní kompetence patří k důležitým způsobilostem v životě dětí a dospělých. Její základy jsou položeny již ve školce a základní škole.S touto knihou projdete najednou okolo celého světa. Obsahuje hry jako „Nakresli osla“, což je veselá kreslicí hra z Nizozemska, při které se děti se zavázanýma očima pokouší domalovat oslu oči, ocas a uši, nebo turbulentní hru „Diketo“ z Jihoafrické republiky vyžadující zručnost a „Hadí lov“ ze Zambie. Od starších dětí se při hře „Pět místo šesti“ očekává schopnost koncentrace a zapamatování si čísel!

Autor: Wilma Osuji
Překlad: Viola Somogyi
Brož., 136 s., 229 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Wilma Osuji vystudovala sociologii a učitelství. Vydala řadu knih o interkulturním soužití.

Více o knize

Ukázka z knihy

The post 100 nejlepších her z celého světa pro interkulturní učení appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/100-nejlepsich-her-z-celeho-sveta-pro-interkulturni-uceni/26995/feed 0
Červená Karkulka http://www.predskolaci.cz/cervena-karkulka-3/6249?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=cervena-karkulka-3 http://www.predskolaci.cz/cervena-karkulka-3/6249#respond Tue, 30 Jun 2020 06:37:00 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=6249 The post Červená Karkulka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

The post Červená Karkulka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/cervena-karkulka-3/6249/feed 0
Život brouka http://www.predskolaci.cz/zivot-brouka/6528?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=zivot-brouka http://www.predskolaci.cz/zivot-brouka/6528#respond Mon, 29 Jun 2020 08:12:06 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=6528 Miniaturní svět pracovitých a veselých mravenců, kteří jsou každý rok sužováni nájezdem žravých kobylek. Hlavním hrdinou je Flik, šikovný mladík a zneuznaný vynálezce, jehož dobré nápady a záměry se s osudovou neodvratností vždy zvrhávají v katastrofu. Flikovi se dokonce podaří zničit zásobu jídla připravenou pro kobylky. A tak, zatímco se celé mraveniště znovu pouští do […]

The post Život brouka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Miniaturní svět pracovitých a veselých mravenců, kteří jsou každý rok sužováni nájezdem žravých kobylek. Hlavním hrdinou je Flik, šikovný mladík a zneuznaný vynálezce, jehož dobré nápady a záměry se s osudovou neodvratností vždy zvrhávají v katastrofu. Flikovi se dokonce podaří zničit zásobu jídla připravenou pro kobylky. A tak, zatímco se celé mraveniště znovu pouští do obstarávání potravy pro bandu desperáta Hoppera, Flik je vyslán radou starších, aby realizoval svůj smělý plán. Chce ve městě najmout velké brouky, kteří by mraveniště před kobylkami ochránili. Upřímně řečeno – všichni mravenci doufají, že toho smolaře a kazisvěta už nikdy v životě neuvidí a o to větší je jejich překvapení, když se Flik brzy vrátí s pestrobarevnou bandou podezřele veselého hmyzu. Že by mu začalo přát štěstí? Nikoliv, omylem najal ve městě skupinu artistů z blešího cirkusu. To, co na první pohled vypadá jako největší průšvih Flikova mladého života, se ale nečekaně mění v triumf, když se do boje proti Hopperovým kobylkám zapojí nejen cirkusáci, ale i celé mraveniště se svými doposud příliš ušlápnutými obyvateli …

The post Život brouka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/zivot-brouka/6528/feed 0
Slepičí úlet http://www.predskolaci.cz/slepici-ulet/6549?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=slepici-ulet http://www.predskolaci.cz/slepici-ulet/6549#respond Sun, 28 Jun 2020 10:03:34 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=6549 Tweedyho slepičí farma se na první pohled neliší od ostatních “výroben” vajec. Jenže ve zdejších kurnících za ostnatým drátem plane odbojný duch. Rocky, Ginger a jejich opeření druhové a družky prostě odmítají frustrující úděl “velkoproducentů” vajec, který jednoho dne v nejlepším případě skončí v hrnci, na pánvi či na pekáči. A tak tu čas tráví […]

The post Slepičí úlet appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Tweedyho slepičí farma se na první pohled neliší od ostatních “výroben” vajec. Jenže ve zdejších kurnících za ostnatým drátem plane odbojný duch. Rocky, Ginger a jejich opeření druhové a družky prostě odmítají frustrující úděl “velkoproducentů” vajec, který jednoho dne v nejlepším případě skončí v hrnci, na pánvi či na pekáči. A tak tu čas tráví nejprve pečlivou přípravou a později vlastní realizací úniku. S každým dalším nezdařeným pokusem jejich odhodlání, ale především vynalézavost roste…

The post Slepičí úlet appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/slepici-ulet/6549/feed 0
Zpívejme si, zpívejme http://www.predskolaci.cz/zpivejme-si-zpivejme/5218?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=zpivejme-si-zpivejme http://www.predskolaci.cz/zpivejme-si-zpivejme/5218#respond Sat, 27 Jun 2020 20:23:34 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=5218 The post Zpívejme si, zpívejme appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

The post Zpívejme si, zpívejme appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/zpivejme-si-zpivejme/5218/feed 0
Zvířátka z našeho dvorku http://www.predskolaci.cz/zviratka-z-naseho-dvorku/5199?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=zviratka-z-naseho-dvorku http://www.predskolaci.cz/zviratka-z-naseho-dvorku/5199#respond Fri, 26 Jun 2020 06:54:21 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=5199 The post Zvířátka z našeho dvorku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

The post Zvířátka z našeho dvorku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/zviratka-z-naseho-dvorku/5199/feed 0
Alobalová technika http://www.predskolaci.cz/alobalova-technika/5303?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=alobalova-technika http://www.predskolaci.cz/alobalova-technika/5303#respond Thu, 25 Jun 2020 20:25:08 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=5303 Připravíme si kousek alobalu, který trochu zmačkáme a pokroutíme. Poté položíme na zem a pošlapeme do placičky ( to se líbí dětem nejvíc). Pak dáme průchod fantazii a “placku” různě otáčíme a přemýšlíme, co nám to připomíná (nevěřili byste, co děti všechno napadá – někdy to nevidíme jako dospělí). Placku přilepíme, nejlépe Herkulesem a domalujeme […]

The post Alobalová technika appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Připravíme si kousek alobalu, který trochu zmačkáme a pokroutíme. Poté položíme na zem a pošlapeme do placičky ( to se líbí dětem nejvíc).
Pak dáme průchod fantazii a “placku” různě otáčíme a přemýšlíme, co nám to připomíná (nevěřili byste, co děti všechno napadá – někdy to nevidíme jako dospělí). Placku přilepíme, nejlépe Herkulesem a domalujeme tuší (tuš drží i na alobalu). Předkládám několik fotografií. Pro doplnění návrhy dětí: medvěd, mořská panna, mořský koník, letící orel, pes…
Soňa Doležalová, MŠ Dubová

The post Alobalová technika appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/alobalova-technika/5303/feed 0
Domaluj podle čísel http://www.predskolaci.cz/domaluj-podle-cisel/5014?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=domaluj-podle-cisel http://www.predskolaci.cz/domaluj-podle-cisel/5014#respond Wed, 24 Jun 2020 14:52:51 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=5014 The post Domaluj podle čísel appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

The post Domaluj podle čísel appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/domaluj-podle-cisel/5014/feed 0
Dokresli obrázky http://www.predskolaci.cz/dokresli/4987?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=dokresli http://www.predskolaci.cz/dokresli/4987#respond Tue, 23 Jun 2020 14:26:16 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=4987 The post Dokresli obrázky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

The post Dokresli obrázky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/dokresli/4987/feed 0