Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Fri, 20 Mar 2020 18:19:41 +0000 cs-CZ hourly 1 Velikonoce http://www.predskolaci.cz/velikonoce-3/18919?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=velikonoce-3 http://www.predskolaci.cz/velikonoce-3/18919#respond Fri, 20 Mar 2020 18:19:41 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=18919 Jaro už klepe na vrátka, blíží se čas, těch slunných dní, svět spatří žlutá kuřátka, co vylíhnou se vzápětí. Pomlázku, nůši vajíček, radostný úsměv jarních dní, přináší milý zajíček, pro chvíle jarní, sváteční. Dagmar Tomášková

The post Velikonoce appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Jaro už klepe na vrátka,
blíží se čas, těch slunných dní,
svět spatří žlutá kuřátka,
co vylíhnou se vzápětí.

Pomlázku, nůši vajíček,
radostný úsměv jarních dní,
přináší milý zajíček,
pro chvíle jarní, sváteční.

Dagmar Tomášková

The post Velikonoce appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/velikonoce-3/18919/feed 0
Jarní kytičky http://www.predskolaci.cz/jarni-kyticky-2/18924?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=jarni-kyticky-2 http://www.predskolaci.cz/jarni-kyticky-2/18924#respond Tue, 17 Mar 2020 20:40:28 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=18924 Na jaře, když slunce svítí, objeví se první kvítí. Narcisy a tulipány, zdobí žlutě všechny brány. Sluníčko je přivolalo, jaro zase přivítalo, skřivánka je slyšet hlas, nastal krásný jarní čas. Dagmar Tomášková

The post Jarní kytičky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Na jaře, když slunce svítí,
objeví se první kvítí.
Narcisy a tulipány,
zdobí žlutě všechny brány.

Sluníčko je přivolalo,
jaro zase přivítalo,
skřivánka je slyšet hlas,
nastal krásný jarní čas.

Dagmar Tomášková

The post Jarní kytičky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/jarni-kyticky-2/18924/feed 0
Ovečka Chundelka http://www.predskolaci.cz/ovecka-chundelka/18937?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=ovecka-chundelka http://www.predskolaci.cz/ovecka-chundelka/18937#respond Sun, 15 Mar 2020 20:31:49 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=18937 Ovečka Chundelka patřila kdysi do velkého stáda oveček, které vlastnil jeden vesnický chalupář. Jeho stavení stálo přímo pod travnatou strání, která byla součástí velké zahrady. Chalupáři se již omrzelo tyto příkré svahy věčně sekat a odmítal už nadále sušit tolik sena, proto se rozhodl pro chov ovcí. Vypustil všechny ovečky do zahrady, nechal je volně […]

The post Ovečka Chundelka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Ovečka Chundelka patřila kdysi do velkého stáda oveček, které vlastnil jeden vesnický chalupář. Jeho stavení stálo přímo pod travnatou strání, která byla součástí velké zahrady. Chalupáři se již omrzelo tyto příkré svahy věčně sekat a odmítal už nadále sušit tolik sena, proto se rozhodl pro chov ovcí. Vypustil všechny ovečky do zahrady, nechal je volně pást a byl rád, jak pečlivě mu vypásaly všechny ty těžko dostupné travnaté porosty a jemu tak odpadla práce se sečením trávy.

Jednu z oveček si oblíbil nejvíce. Vymyslel pro ni jméno Chundelka, neboť byla pěkně chundelatá, měla nejhustší a nejpěknější vlnu, byla poslušná, přítulná a nejmilejší ze všech oveček.

Jednoho dne se ovečka Chundelka spokojeně pásla a pochutnávala si na pastvě, když vtom kolem ní proletěla černá kosice. Posadila se na větev stromu a začala si ovečku prohlížet ze všech stran.

„To je ale pěkně chundelatá ovečka! A jak má hezký, vlněný kožíšek?“ pomyslila si. Vtom ji napadlo, že si na ovečce udělá kosí hnízdo a řekla si:

„Načpak se stavět s hnízdem, když v oveččině kožíšku se mi bude sedět jako ve vatičce a nebudu se muset vůbec namáhat se stavěním.“ Slétla k ovečce a už se ji začala na hřbetě pěkně uvelebovat do vlněného kožíšku, kde se uhnízdila a už začala snášet ptačí vajíčka.

Ovečka nevěděla, co se to děje, neboť jí na zádech stále něco šimralo a lechtalo a proto znejistila a pomyslila si:

„Co to je? Kdopak se mi vrtí v kožíšku a muchlá mi vlnu?“ Ale na vlastní hřbet si sama neviděla. Poté snesla kosice do měkoučkého hnízdečka pět vajíček. Hrdě na nich seděla, zahřívala je a už se dočkat nemohla svých prvních, malých ptáčátek. Ovečka jí pěkně nosila na zádech a to se kosici, panečku, líbilo. Celý den jen podřimovala a vychvalovala si, jak to dobře s hnízděním vymyslila.

Po chvíli však dostala kosice hlad, proto na chvíli hnízdečko opustila a vylétla za potravou. Sotva se na okamžik vzdálila, zahlédla kosí hnízdo i s vajíčky kukačka a jak už to u nich bývá zvykem, snesla mezi ostatní vajíčka i to svoje kukaččí a hned zase odletěla. Kosice se brzy vrátila, ale nic nepoznala a všechna vajíčka zahřívala dál, jako by se nechumelilo.

Za nějakou dobu se z vajíček začala líhnout malá ptáčata. Kosice z nich měla velikou radost a starostlivě o ně pečovala a krmila je. Malá holátka stále pípala, pískala a otevírala malý zobáček, do něhož jim máma kosice nosila potravu. Ptáčátkům se ve vlněném ovčím hnízdečku líbilo. Seděla si pěkně v teploučku, ovečka je hezky vozila a to se jim to dařilo, jen co je pravda!

Ptáčata rostla jako z vody, obzvláště to jedno, které patřilo kukačce. Bylo ze všech mláďat největší a nejmazanější a sezoblo pokaždé nejvíce potravy. Krátce nato toto kukaččí mládě vyžduchalo všechny ostatní ptáčky z hnízda dolů na zem a uvelebilo se v hnízdečku pěkně samo. Ubohá holátka neuměla ještě lítat, neboť byla úplně maličká. Upadla do trávy, bezradně pípala a stádo oveček je málem zadupalo. Naštěstí tudy právě běžela slepička, která utíkala zahradou ze dvora pryč. Byla celá načepýřená a nazlobeně kvokala, neboť ji hospodář sebral všechna vajíčka, z nichž si přála vysedět malá kuřátka. Jakmile uslyšela pípání bezradných ptáčat, hnedka se zastavila a pomyslila si:

„Ubohá stvořeníčka, vždyť je tu ovečky dočista ušlapou, to přece nemohu dovolit,“ prohlásila kvočna a už si všechna ptáčata postupně odnášela zpátky na dvůr do kukaně, kde měla své bydlení. Tam se o všechna malá ptáčátka postarala. Vychovala je namísto kuřátek, které ji hospodář toho roku nedopřál a tak kosí mláďata přece jen přežila.

Kukaččí mládě tak zůstalo v hnízdě na oveččině hřbetu samo a celé patřilo nyní jen jemu. Máma kosice se vrátila z lovu a namísto šesti ptáčátek našla jen to jedno. Kukaččí mládě hnedle žadonilo o jídlo a tak ho kosice začala krmit. O to více rostlo, když zůstalo jen samo. Brzy mu narostla peříčka a nastal čas z hnízda vyletět a postarat se o potravu samo, jenže to kukaččí mládě rozhodně odmítalo. Nechtělo se mu tak měkoučké a teploučké hnízdečko opouštět. Zpohodlnělo a zlenivělo a nemělo chuť ani potřebu lítat a pomyslelo si:

„Nač létat, když mě ovečka celý den tak hezky všude vozí na zádech? O potravu se mi postará máma, tak proč bych se měla namáhat máváním křídel a sháněním potravy, když to za mě může všechno udělat máma? Vždyť mě v hnízdě vůbec nic nechybí! Stačí přece jen zavolat kuku kuku a máma hnedka přiletí a už mi nese něco dobrého do zobáčku.“

A tak kukačka rostla jako z vody. Byl nejvyšší čas hnízdo opustit, ale kukačka to neudělala. Kosice se už o ní nechtěla dál starat, ale nedalo jí to. Když viděla, že kukačka nelítá, znovu a znovu se k ní vždycky vracívala s obavou, jen aby neumřela hlady.
Chudák ovečka však byla z kukačky celá nešťastná a nesvá. Nechtěla ji už na sobě, ale nevěděla, jak se jí má zbavit. Stále slýchávala jen to její kuku kuku a to věčné kukání Chundelce jen znepříjemňovalo život a pomyslila si:

„Můj kožíšek přece není žádné hnízdiště, já už v něm nikoho nechci!“ Začala nešťastně a bezradně bečet. Oveččino bečení uslyšel pes. Nebyl to ovčácký pes, který ovečky hlídá, ale zatoulané pouliční psisko. Vběhl mezi ovečky a začal je prohánět po celé zahradě. Ovečky se splašily, úplně všechny začaly bečet a kukačka v Chundelčině kožíšku kukala jako na lesy! Pes náhle zpozorněl a zaposlouchal se do kukaččina hlasitého volání. Vtom spatřil na zádech ovečky sedět kropenatou kukačku a nestačil se divit. Pelášil rovnou k ní a hop a skok, chňap a chlamst a kukačku spolkl ještě dřív, než si stačila podruhé zakukat a pochvaloval si: „Konečně jsem si své hladné bříško naplnil!

Hned poté od oveček spokojeně odešel zase o ulici dál. Konečně byla ovečka Chundelka opět volná a sama, bez vetřelce na zádech! Zato kukačka skončila psovi v břiše ani nevěděla jak! Teprve nyní začala litovat, že zavčas neodletěla, neboť se jí v psově břiše vůbec nelíbilo. Měl tam tmu, málo místa a kukačka přestávala volně dýchat. Pes byl však náramně spokojený a chystal se trochu prospat. Natáhl se do stínu pod košatý strom a začínal usínat. Přišla na něj dřímota, otevřel pusu úplně dokořán, zazíval a vtom frnk! Kukačka vyletěla z jeho krku a letěla, letěla a letěla! Přece jen se jí podařilo zachránit si svůj mladý kukaččí život!

Od té doby se jí lítání náramně zalíbilo.Vesele si kukala a všechnu potravu si už vždycky obstarávala jen sama.

A tak to nakonec všechno dobře dopadlo. Kukačka přestala být pohodlná a líná a naučila se sama lítat. Ovečka Chundelka už poté nikdy nikomu nesloužila jako hnízdiště a dál spokojeně spásala všechnu zelenou trávu. Brzy se jí narodilo malé, krásné jehňátko a z Chundelky se stala spokojená a vzorná máma.

Chalupář poté koupil pro celé stádo oveček na krk pěkný, malý zvoneček. Ovečkám se tak zalíbilo zvonění, že tím odzvonily i konec této pohádky.

Alena Chudobová

The post Ovečka Chundelka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/ovecka-chundelka/18937/feed 0
Vím, jak se cítíš http://www.predskolaci.cz/vim-jak-se-citis/26892?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=vim-jak-se-citis http://www.predskolaci.cz/vim-jak-se-citis/26892#respond Wed, 11 Mar 2020 08:44:27 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26892 Pracovní listy pro rozvoj sociální inteligence. Pracovní sešit se zaměřuje na rozvoj sociálních kompetencí, schopnost číst emoce, rozumět jim, správně je interpretovat. Vede děti k porozumění svým vlastním pocitům, ke schopnosti je adekvátně verbalizovat, vcítit se do pocitů druhých a učí děti hledat tyto pocity kolem sebe v reálných situacích. Rozvíjí u dětí také schopnost pocity interpretovat různě, […]

The post Vím, jak se cítíš appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Pracovní listy pro rozvoj sociální inteligence. Pracovní sešit se zaměřuje na rozvoj sociálních kompetencí, schopnost číst emoce, rozumět jim, správně je interpretovat. Vede děti k porozumění svým vlastním pocitům, ke schopnosti je adekvátně verbalizovat, vcítit se do pocitů druhých a učí děti hledat tyto pocity kolem sebe v reálných situacích. Rozvíjí u dětí také schopnost pocity interpretovat různě, aby si děti uvědomovaly, že jedna situace může v lidech vzbuzovat různé, někdy dokonce protichůdné emoce. A v neposlední řadě vede děti k rozvoji „teorie mysli“, která je v životě ve skupině jednou z klíčových dovedností.

Sešit je určen předškolním dětem a žákům na počátku prvního stupně. Každý pracovní list obsahuje obrázek a k němu připojených několik návodných otázek, které slouží k navázání rozhovoru s dítětem a otevírá široké pole možností, jak může dospělý průvodce s dítětem nad  listem pracovat a kam lze dítě vhodnými otázkami směřovat.

Na začátku pracovního sešitu jsou uvedeny hlavní emoce, následují jednodušší a přehlednější situace a na závěr pracovního listu jsou pak zařazeny komplexní situace, které jsou emočně velmi pestré.

Autor: Hana Zobačová
Ilustrace: Klára Weishäupelová
váz., 64 s., 169 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Mgr. Hana Zobačová je speciální pedagožka, redaktorka a autorka knih pro děti.

Ukázka z knihy

The post Vím, jak se cítíš appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/vim-jak-se-citis/26892/feed 0
Jak myška snědla měsíc http://www.predskolaci.cz/jak-myska-snedla-mesic/26889?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=jak-myska-snedla-mesic http://www.predskolaci.cz/jak-myska-snedla-mesic/26889#respond Wed, 11 Mar 2020 08:40:35 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26889 Co se stane, když se malé myšce splní přání a z nebe spadne kousek voňavého měsíce? Myška si z něj ukousne. Jak to ale dopadne? Bude měsíc ještě někdy kulatý? Koukněte se myší dírou! Autor: Petr Horáček Překlad: Marie Těthalová váz., 32 s., 239 Kč, zakoupíte na www.portal.cz Petr Horáček je výtvarník a autor velmi úspěšné […]

The post Jak myška snědla měsíc appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Co se stane, když se malé myšce splní přání a z nebe spadne kousek voňavého měsíce? Myška si z něj ukousne. Jak to ale dopadne? Bude měsíc ještě někdy kulatý? Koukněte se myší dírou!

Autor: Petr Horáček
Překlad: Marie Těthalová
váz., 32 s., 239 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Petr Horáček je výtvarník a autor velmi úspěšné série dětských knih. Jeho knihy byly přeloženy do několika jazyků a vyhrály řadu mezinárodních cen. Žije a pracuje ve Velké Británii, kam se přestěhoval po studiích. V Portále vyšly jeho úspěšné knihy Papuchalk Petr, Husa Líza, O myšce, která se nebála aj.

Ukázka z knihy

The post Jak myška snědla měsíc appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/jak-myska-snedla-mesic/26889/feed 0
Pravdivý příběh o prasátku http://www.predskolaci.cz/pravdivy-pribeh-o-prasatku/26885?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=pravdivy-pribeh-o-prasatku http://www.predskolaci.cz/pravdivy-pribeh-o-prasatku/26885#respond Wed, 11 Mar 2020 08:36:48 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26885 Jednoho dne našli Líza a Petr v lese malé selátko, a protože nemělo maminku ani tatínka, vzali si jej domů. Ze selátka se vyklubala malá slečna Miriam, která brzy věděla, kdy poprosit, poděkovat, jak jíst příborem a kdy se chodí včas spát. Měla svoje rodiče moc ráda, a protože to byla zvídavá prasečí slečna, začala jednoho […]

The post Pravdivý příběh o prasátku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Jednoho dne našli Líza a Petr v lese malé selátko, a protože nemělo maminku ani tatínka, vzali si jej domů. Ze selátka se vyklubala malá slečna Miriam, která brzy věděla, kdy poprosit, poděkovat, jak jíst příborem a kdy se chodí včas spát. Měla svoje rodiče moc ráda, a protože to byla zvídavá prasečí slečna, začala jednoho dne chodit do školy. Stejně jako ostatní děti i Mirinka ráda běhala, skákala panáka, hrála páku, dělala hlouposti. Nikomu nevadilo, že Miriam není obyčejná holčička. Že ona totiž vůbec není holčička. Až se jednoho dne Mirinka zamilovala…

Autor: Emilie Chazerand
Ilustrace: Amandine Piu
Překlad: Martin Bedřich
váz., 48 s., 249 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Ukázka z knihy

The post Pravdivý příběh o prasátku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/pravdivy-pribeh-o-prasatku/26885/feed 0
Velikonoční zajíček http://www.predskolaci.cz/velikonocni-zajicek-3/16795?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=velikonocni-zajicek-3 http://www.predskolaci.cz/velikonocni-zajicek-3/16795#respond Tue, 10 Mar 2020 12:28:51 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=16795 Z pomlázky si zajíček nese deset vajíček. Poskakuje vesele, uvidí jej přátelé. „Koukni se do košíčku, ty ušatý zajíčku! Je prázdný! Tvé kraslice, válí se na trávníce.“

The post Velikonoční zajíček appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Z pomlázky si zajíček
nese deset vajíček.
Poskakuje vesele,
uvidí jej přátelé.

„Koukni se do košíčku,
ty ušatý zajíčku!
Je prázdný! Tvé kraslice,
válí se na trávníce.“

The post Velikonoční zajíček appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/velikonocni-zajicek-3/16795/feed 0
O Kašlalovi a Kýchalovi – zdravotnická pohádka http://www.predskolaci.cz/o-kaslalovi-a-kychalovi-zdravotnicka-pohadka/16750?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=o-kaslalovi-a-kychalovi-zdravotnicka-pohadka http://www.predskolaci.cz/o-kaslalovi-a-kychalovi-zdravotnicka-pohadka/16750#respond Tue, 03 Mar 2020 13:03:39 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=16750 Viděli jste letadlo létat hodně nízko? Člověku se zdá, že se jen mihne! Obyčejné letadlo má velikou rychlost, a což teprve tryskové! To skoro okem ani nezahlédnete, jak rychle letí. Jako střela! Takové letadlo řídí odvážný pilot nebo pilotka. A kdo ví, jestli z vás taky jednou nebudou letci! Teď jsem vám však nechtěla vyprávět o […]

The post O Kašlalovi a Kýchalovi – zdravotnická pohádka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Viděli jste letadlo létat hodně nízko? Člověku se zdá, že se jen mihne! Obyčejné letadlo má velikou rychlost, a což teprve tryskové! To skoro okem ani nezahlédnete, jak rychle letí. Jako střela!

Takové letadlo řídí odvážný pilot nebo pilotka. A kdo ví, jestli z vás taky jednou nebudou letci!

Teď jsem vám však nechtěla vyprávět o dospělých, ale zase o drobounkých zárodcích, které jsou však také dobrými sportovci, jako náš Kašlal a Kýchal.

Nejvíce se jim líbí, když se usadí na drobounké kapce hlenu, která se vytvoří v nose nebo v plicích člověka, který má rýmu a kašel. Usadí se v kapičce, zašimrá člověka v nose a „He-pčí, he-pčí!“, člověk musí kýchnout nebo zakašlat a už tryská proud kapiček, vymrštěný velkou silou dopředu. Jak se tohle líbí Kašlalovi a Kýchalovi! Letí prostorem, vítr se jich ujme, nosí je sem a tam, nahoru a dolů.

Ale už toho mají dost. „Kašlale, už přestaneme!“ Kýchal míří se svou kapkou do mohutného vzduchového proudu, který mizí v obrovské dutině. Pro drobounké zárodky to jsou dvě obrovské dutiny, pro nás děti dvě malé obyčejné nosní dírky, kterými vdechujeme vzduch do plic.

„Hop!“ a Kýchal přistál v nose. „Hop!“ a Kašlal přistál o trochu níže, někde v hrdle. „Teď si trochu odpočinu, ale jen chvíli.“ Začnou se množit, až je jich mnoho, plný nos, plný hrtan a průdušky.

Člověka to nic netěší, bolí ho nos, v krku šimrá a pálí, bolí na prsou a bolí hlava. Má rýmu a kašel. Kýchalovi  a Kašlalovi trápí svého hostitele, jak jen mohou. A nejvíc se mu smějí, když se jich chce zbavit kýcháním a kašlem. „Rychle, rychle!“ svolávají se.

„Sedněte si každý na kapku a pevně se držte!“ Vtom člověka popadne kýchání a velké množství Kýchalů a Kašlalů se rozletí do ovzduší. Rozjařeně kmitají vzduchem. Šup do nosu jiného člověka, zase ven a dovnitř, až mají všichni ti lidé rýmu a kašel.

„Co myslíte, děti, jak to udělat, aby se nekašlalo a nekýchalo?“

„Nekýchat!“ Vykřikl někdo.

„Ale to nejde!“ řekl někdo jiný, „to se nedá zadržet.“

„Tak já vám to povím,“ řekne nakonec paní učitelka. „Zabránit Kašlalovi a Kýchalovi dostat se do jiných nosů a cestovat vzduchem se dá, když nebude nikdo kašlat a kýchat na druhé, když si dá kapesník před pusu. Kapesník se pak vypere-a je po zárodcích. Při rýmě a kašli ale nesmí nemocní moc mluvit na ostatní, ani chodit do školky, nebo do školy, a dospělí ani do práce. Měli by zůstat v posteli, tak se také nejrychleji uzdraví a nikoho nenakazí. Nestojíme přeci o to, aby si z nás Kašlalové a Kýchalové dělali dobrý den a šířili nemoci!“

Večer doma

Když Jirka přišel domů, měl hodně co vyprávět! Vyprávěl doma rodičům a hračkách, dětech, paní učitelce. A když maminka měla hotovou večeři, šel si Jirka umýt ruce a vysvětlil rodičů, že tím zabil bacily na své ruce.

„Paní učitelka nám vyprávěla o bacilech a špíně na rukou, a umí vypravovat spoustu zajímavých věcí.“

(Zdravotně-osvětové povídky a pohádky pro děti předškolního věku, odměněné v soutěži vypsané ministerstvem zdravotnictví v roce 1945.)

The post O Kašlalovi a Kýchalovi – zdravotnická pohádka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/o-kaslalovi-a-kychalovi-zdravotnicka-pohadka/16750/feed 0
Jaro láká do přírody. Jak nalákat děti? http://www.predskolaci.cz/jaro-laka-do-prirody-jak-nalakat-deti/16797?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=jaro-laka-do-prirody-jak-nalakat-deti http://www.predskolaci.cz/jaro-laka-do-prirody-jak-nalakat-deti/16797#respond Sun, 01 Mar 2020 06:21:03 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=16797 Děti jsou dobrými pozorovateli a rády objevují nové věci. Výbornou pomůckou může být např. domeček pro motýli. Že jste o tom neslyšeli? Tento unikátní výrobek slouží jako domeček i krmítko pro motýly a usnadňuje tak jejich pozorování. Centrální vyndavací část nabízí motýlům úkryt při nepohodě nebo v noci a při hibernaci. Navíc 2 nádobky mohou […]

The post Jaro láká do přírody. Jak nalákat děti? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Děti jsou dobrými pozorovateli a rády objevují nové věci. Výbornou pomůckou může být např. domeček pro motýli. Že jste o tom neslyšeli? Tento unikátní výrobek slouží jako domeček i krmítko pro motýly a usnadňuje tak jejich pozorování. Centrální vyndavací část nabízí motýlům úkryt při nepohodě nebo v noci a při hibernaci. Navíc 2 nádobky mohou být použity na krmení motýlů sladkou vodou nebo speciální směsí pro motýly. Centrální část můžete snadno vyjmout a nahradit na léto pěnovým válečkem (součástí výrobku), který můžete také napustit potravou pro motýly.


A kam domeček umístit? Ideálně na východ, na teplé místo, kde na něj dobře uvidíte. Můžete jej zavěsit na plot nebo na strom. Ale může stát i na rovné ploše. Pokud vlastníte zahradu doporučujeme Vám pořídit si též domeček po včelky samotářky či krmítko pro veverky. Více informací a širší nabídku pro Vaše děti najdete na www.famfarum.cz

The post Jaro láká do přírody. Jak nalákat děti? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/jaro-laka-do-prirody-jak-nalakat-deti/16797/feed 0
Jak zvládnout napjatý rozpočet před výplatou? http://www.predskolaci.cz/jak-zvladnout-napjaty-rozpocet-pred-vyplatou/26876?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=jak-zvladnout-napjaty-rozpocet-pred-vyplatou http://www.predskolaci.cz/jak-zvladnout-napjaty-rozpocet-pred-vyplatou/26876#respond Thu, 27 Feb 2020 15:44:05 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26876 Ať už vás nečekané výdaje zaskočily v jakékoli situaci, nabízí se několik možností, které vám toto těžké období pomohou překlenout. Jaké jsou ty nejvýhodnější a jak je využít? Photo by Kelly Sikkema on Unsplash   Vaše ratolest jede na lyžařský kurz a vy jste pár dnů před výplatou zjistili, že jí nesedí lyžařské boty? Nebo se vám rozbila pračka […]

The post Jak zvládnout napjatý rozpočet před výplatou? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Ať už vás nečekané výdaje zaskočily v jakékoli situaci, nabízí se několik možností, které vám toto těžké období pomohou překlenout. Jaké jsou ty nejvýhodnější a jak je využít?

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

 

Vaše ratolest jede na lyžařský kurz a vy jste pár dnů před výplatou zjistili, že jí nesedí lyžařské boty? Nebo se vám rozbila pračka a na nákup nové teď nemáte dostatečnou finanční rezervu? Ještě před tím, než začnete vybírat cestu, jak aktuální finanční tíseň vyřešit, je důležité, abyste se zamysleli nad několika věcmi. V první řadě si ujasněte, kolik peněz budete do výplaty ještě potřebovat a zda se jedná o jednorázovou výpomoc nebo zda je váš rozpočet napjatý každý měsíc.

 

Kontokorent

Kontokorentní úvěr vám umožní jít na svém běžném účtu takzvaně „do mínusu“. Čerpanou částku pak nemusíte splácet v pravidelných intervalech ale jednorázově. Peníze máte kdykoli k dispozici a není třeba ani dokládat, k čemu je chcete využít. Musíte však počítat s nemalými úroky a dalšími poplatky spojenými s využíváním kontokorentu. Jeho opakované užívání vás však může zavést do začarovaného kruhu, kdy si neustále půjčujete a jdete „z mínusu do mínusu“.

 

Kreditní karta

Kreditní karta je rovněž zřízena k běžnému účtu. Limit, do kterého můžete finanční prostředky čerpat, určuje banka na základě výše vašich pravidelných příjmů. Bývá to obvykle dvojnásobek až trojnásobek. Na rozdíl od kontokorentu ale neplatíte žádné úroky, pokud peníze splatíte v bezúročném období. To se pohybuje v rozmezí 45 až 55 dnů. Jestliže však částku neuhradíte včas, čekají vás opravdu vysoké úroky, což by vás mohlo přivést do ještě větší finanční krize.

 

Odložená platba

Vedle těchto běžných metod se u nás v poslední době rozšířila i tzv. odložená platba. Její princip spočívá v tom, že za objednávku na e-shopu zaplatíte až 14 dní po doručení. Tato služba je zcela zdarma. Díky tomu se stává výhodným a snadným způsobem, jak pořídit nezbytné věci do domácnosti nebo pro rodinu a neplatit za ně vysoké úroky navíc.

 

A jak odloženou platbu využít?

Jednoduše nakoupíte na e-shopu, který tuto metodu platby zprostředkovává. Objednávku uskutečníte jako obvykle. Jediný rozdíl nastává při volbě dopravy a platby, kdy zvolíte možnost Odložená platba Mall Pay. V tuto chvíli za nákup neplatíte ani korunu a obchodník zásilku rovnou expeduje. Jakmile vám je zboží doručeno, máte 14 dní na jeho zaplacení. Před uplynutím lhůty vám přijde SMS a e-mail s upozorněním, že se blíží doba splatnosti.

The post Jak zvládnout napjatý rozpočet před výplatou? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/jak-zvladnout-napjaty-rozpocet-pred-vyplatou/26876/feed 0