Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Sat, 20 May 2017 00:17:36 +0000 cs-CZ hourly 1 7219432 Všichni jsme tu kamarádi aneb nácvik sociálních dovedností http://www.predskolaci.cz/vsichni-jsme-tu-kamaradi-aneb-nacvik-socialnich-dovednosti/25674 http://www.predskolaci.cz/vsichni-jsme-tu-kamaradi-aneb-nacvik-socialnich-dovednosti/25674#respond Sat, 20 May 2017 00:17:36 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25674

Vytváření sociálních dovedností patří k nejvýznamnějším úkolům práce učitelky mateřské školy. Obdobně jako děti učíme cíleně znát barvy, tvary, počítat, stříhat papír či chytat míč, je nutné se cíleně zaměřit i na získání poznatků a zejména praktických sociálních dovedností, které dětem umožní bezproblémové vzájemné soužití. Zároveň jim vytvoří kvalitní předpoklady pro soužití v dalších sociálních skupinách, navazování kontaktů s lidmi, spolupráci a komunikaci s nimi.

Osvojení základních sociálních dovedností, postojů a poznatků dětí ve školce vytváří předpoklady jejich dobrého soužití v dětském kolektivu i navazování vztahů v dalších etapách jejich života. Následně děti dokážou na konkrétních situacích vysvětlit některé pojmy – co to znamená být ohleduplný a kamarádský k ostatním dětem.

 

Ve školce by se děti měly naučit respektovat ostatní děti a spolupracovat s nimi, osvojit si vhodné způsoby vyjednávání a řešení konfliktů. Rozpoznávat nevhodné chování, ubližování a nespravedlnost, příp. na ně upozornit.

 

Získání pozitivních postojů a vztahů k ostatním dětem (lidem) je pro děti základnou pro vytváření vztahů v průběhu celého života. Děti by se ve školce měly naučit, že všichni máme stejnou hodnotu, jsme stejně důležití, přestože jsme každý jiný. Uvědomit si, že každý z nás je jiný, jedinečný a že je to dobře.

 

Pro nácvik těchto dovedností jsou klíčové hry a tematická cvičení.

  • Děti budou v rozhovorech, modelových situacích nebo při řešení běžných drobných konfliktů společně hledat odpověď na otázku, co to znamená být kamarád.
  • Při různých aktivitách budou rozhodovat o tom, jaké sociální interakce se jim líbí a jaké ne a také jak by to mohlo být jinak, lépe.
  • Děti budou samostatně hledat způsoby, jak urovnat spor, potěšit kamaráda, omluvit se nebo se bránit nevhodnému chování.
  • Samostatně (starší děti i bez pomoci učitelky) budou dodržovat a mezi sebou samostatně řešit společně dohodnutá pravidla chování.

V článku byly použity ukázky z publikace Nápadník pro mateřské školy http://www.raabe.cz/napadnik/. Více informací naleznete na www.raabe.cz.

]]>
http://www.predskolaci.cz/vsichni-jsme-tu-kamaradi-aneb-nacvik-socialnich-dovednosti/25674/feed 0 25674
Náměty na činnosti s dětmi ve školce, doma i v družině http://www.predskolaci.cz/namety-na-cinnosti-s-detmi-ve-skolce-doma-i-v-druzine/25670 http://www.predskolaci.cz/namety-na-cinnosti-s-detmi-ve-skolce-doma-i-v-druzine/25670#respond Wed, 17 May 2017 21:16:55 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25670 ativních námětů pro činnost s dětmi v interiérech není nikdy dost, ať už jde o činnost s mnoha dětmi ve školní družině, se skupinami dětí ve školce, nebo Vašimi dětmi doma. Dobrá zpráva je, že k tomu, abychom dokázali pozornost dětí zaujmout a navíc u nich rozvíjeli řadu dovedností, nepotřebujeme vymýšlet stále něco nového, neobvyklého a s velkým množstvím pomůcek. Řadu zajímavých aktivit je možné podniknout i s „klasikou“, jako jsou například říkadla a pohádky. Schválně, kdo z vás je nemiloval?

Říkadla a krátké, obsahově jednoduché básničky jsou vhodnými náměty k tvořivým, nebo dramatickým hrám a činnostem. Přinášejí dětem nejenom radost a uspokojení z porozumění obsahu, ale současně přirozeným způsobem rozvíjejí slovní zásobu a cit pro slovní vyjádření. Prostřednictvím ztvárnění jejich obsahu se u dětí rozvíjí tvořivé schopnosti a dovednosti. Zároveň u nich vytváří zájem a později i potřebu se s literárním uměním setkávat a nacházet v něm radost i inspiraci. Například pohádka je přirozeným prostředkem k tvořivé námětové nebo dramatické hře. Je mnoho způsobů, jak hru s pohádkou pro děti připravit. Základním kritériem, které bude tuto přípravu limitovat, je přiměřenost předlohy věku dětí, jejich možnostem a schopnostem.

Při výběru vhodné literární předlohy platí, že čím mladší jsou děti, tím více musí být předloha založena na ději. Základním předpokladem úspěšné práce s dětmi je nejen volba a zpracování předlohy, ale i navození kontaktů mezi dětmi, jejich uvolnění ke hře a soustředění na hru.

Jako příklad přinášíme následující hru na Čtyři roční období:

Pro každé roční období zvolíme jeden roh místnost, ve kterém můžeme pro snadnější orientaci umístit atribut, který se k němu hodí, např. zima – kulíšek, rukavice, jaro – pomlázka, léto – nafukovací míč, podzim – papírový drak. S dětmi pak přecházíme z jednoho rohu do druhého a v hromadné improvizaci předvádíme činnosti, které se k tomu kterému období vážou. Pohybové hry pro jednotlivá roční období mohou provázet říkadla a básničky. Proto, že zrovna teď je jaro, přinášíme následující ukázku:

 

 

Jaro

Básnička Mileny Lukešové vybízí ke hře na jarní kytičky, které sluníčko začne probouzet ze zimního spánku:

  • učitelka: „Pod zemí, přikryté sněhovou peřinou, spí bílé sněženky v malých cibulkách. Spí se jim dobře a nic nevědí o světě. Ale brzy je začne svými paprsky šimrat sluníčko na bříšku, za krčkem, na nožičkách a šimrá a šimrá, až se malé sněženky pomalu, pomaloučku probouzejí. Nejprve se protahují a všelijak vrtí, ale pak jim zvědavost nedá, a opatrně, aby se nepolámaly, se začnou proklubávat na svět.“
  • Děti stulené do klubíčka mohou představovat malé sněženky, které spí ve své cibulce a nic nevědí o světě. Motivovány vyprávěním učitelky se začínají pomalu probouzet, až se vyklubou na svět.

Stonek dva lístky
– a je venku
zelená kolíbka
pro sněženku

Ještě je
v zavinovačce, je docela malá
a jinak by se polámala
Takhle si může klidně spát
a lehounce se kolíbat.

(Milena Lukešová: První sněženka)

 

 

Jako zajímavá inspirace, jak pracovat s literární předlohou, může působit i následující dopis, který k nám do nakladatelství přišel v rámci výtvarné soutěže Pohádkové čarování s Kuliferdou:

 

Milý KuliFerdo,

chtěla bych se podělit o krásné zážitky díky Vaší soutěži.

Zadání – jakkoli ztvárnit pohádku O Červené Karkulce

Byl z toho celý týden ve školní družině.

První den jsme četli klasickou pohádku, ale také si poustěli Karcoolku ze zahraničí, děti měly za úkol popřemýšlet, jaká jiná může být Karkulka. Děti dostaly za úkol vymyslet podobnou, či úplně jinou Karkulku.

Druhý den si z domu děti přinesly knihy, ve kterých je pohádka o Karkulce. Porovnávali jsme různé autory. Velice se nám líbila veršovaná od Františka Hrubína, děti se rozdělily na kluky a holky a učily se pohádku – rozhovor vlka a Karkulky.

Ve středu děti začaly malovat a také si opakovaly čtení pohádky tichým hlasem, hlubokým hlasem, vesele, smutně.

Ve čtvrtek proběhlo dokončení obrázků a vymýšlení textu, který je na zadní straně dílka, děti to moc bavilo.

V pátek jsme dokonce s Karkulkou vystupovali v jiném oddělení naší školní družiny. Byly z toho čtyři Karkulky proti devíti vlkům, opět veršovaná Karkulka od Františka Hrubína.

Závěrem bych chtěla poděkovat za skvělý nápad, protože v dnešní době se dětem moc nečte, neznají klasické pohádky a také vymýšlení příběhů není až tak časté, o ztvárnění, popisu a vysvětlování příběhu ani nemluvě. Myslím, že se u nás ve školní družině týden podařil a těšíme se na další zadání.

 

(Z dopisu pro KuliFerdu od vychovatelky Aleny Vavříčkové, upraveno)

 

 

Soutěž Pohádkové čarování s Kuliferdou, kterou nyní nakladatelství Raabe pořádá, právě vrcholí. Výtvarná díla soutěžících, kteří postoupili do druhého kola, jsou v tuto chvíli zveřejněna na Facebooku, kde o nich můžete hlasovat počtem „like“. Druhý ročník oblíbené soutěže proběhne na podzim. Novinky z průběhu soutěže můžete sledovat zde.

V článku byla použita ukázka z publikace Rozvíjíme děti s využitím příběhů a veršů, autorky: Krista Bláhová, Libuše Honzová. Více aktualit a novinek najdete na stránkách www.raabe.cz.

]]>
http://www.predskolaci.cz/namety-na-cinnosti-s-detmi-ve-skolce-doma-i-v-druzine/25670/feed 0 25670
Doktorka Plyšáková – Kniha puzzle 30 dílků http://www.predskolaci.cz/doktorka-plysakova-kniha-puzzle-30-dilku/25667 http://www.predskolaci.cz/doktorka-plysakova-kniha-puzzle-30-dilku/25667#respond Fri, 12 May 2017 20:37:17 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25667 Poskládej roztomilé obrázky a přečti si, co všechno zažila doktorka Plyšáková spolu s kamarády ovečkou Vlnkou, drakem Plýšou a hrošicí Halí, když společně vyrazili na hřiště. Nad 30 dílky v každém obrázku si užiješ spoustu zábavy!

K zakoupení zde: www.albatrosmedia.cz

]]>
http://www.predskolaci.cz/doktorka-plysakova-kniha-puzzle-30-dilku/25667/feed 0 25667
Květen http://www.predskolaci.cz/kveten/449 http://www.predskolaci.cz/kveten/449#respond Wed, 10 May 2017 20:09:18 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=449 Květen je z té krásné doby,
kdy se stromy květem zdobí.
Kdo si více popílí?
Včelky, nebo motýli?

]]>
http://www.predskolaci.cz/kveten/449/feed 0 449
O jezevci Martinovi http://www.predskolaci.cz/o-jezevci-martinovi/25101 http://www.predskolaci.cz/o-jezevci-martinovi/25101#respond Wed, 10 May 2017 11:08:04 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25101 Kdepak by se zajíc Janek staral o malou kukačku. Jenom tu a tam zvedl levé ucho, když uslyšel z hloubi lesa krásné zakukání. Však jaká starost? Měsíc květen si už drbal záda o teplou kůru června a v horách bylo pravé dopuštění.
Dávno už přilétli všichni ptáci z teplých krajin, žáby počítaly zelené penízky na hladinách tůněk, a všude to praskalo a syčelo a cvrlikalo a hučelo.

Zrovna v téhle době se probral i jezevec Martin ze zimního spánku. Že trochu pozdě? Na jezevce možná, ale na Martina? Ten byl tak ospalý, že by zaspal i tu příští zimu, kdyby se Klotilda nenaučila kukat. A možná by bylo lepší povědět: Kdyby se nenaučila kukat podle hodin peciválka Vaňka. Právě v tom byl totiž ten háček. Kukačka si nejdříve protahovala křidélka jen tak po lese a zrovínka nad Martinovou norou uviděla ve stromě pěknou dutinu, která připomínala okýnko ve Vaňkových hodinách. Zrovna tak potom i kukala. Jako z hodin. Pěkně podle dřevěné učitelky kukání a její časomíry. V jednu zaťukala do kukaččích hlasivek jednou, ve dvě hodiny pak dvakrát a můžete si pomalu dopočítat, kolikrát to bylo, když dostal v poledne Martin hlad. A jezevci mají zrovna budíček v břiše. Kdepak by Martin potřeboval mít nad hlavou modřín s uřvanou kukačkou!

„Co tam nahoře blázníš?“ Zabrumlal kamsi do koruny, kde Klotildu spíš jenom slyšel, než viděl.
Ale ta všetečka si právě odkukala své polední povinnosti a zmizela v otvoru. Martin mohl potom nadávat jak chtěl, na stromě bylo ticho jako ve školní třídě plné těch nejhodnějších prvňáčků.

„Ani mi neodpoví, uličnice jedna.“
Jezevec si ulevil po svém a pořádně zaprskal. Ale jít spát? Kdepak! Klid jenom na hodinku, a potom ta potřeštěná ptačí holka zase začne nanovo. Kuku, KUKU!

Protože jezevci nevědí, že ve správně vyškolených kukacích hodinách se po dvanácti zakukáních ozve jenom zase jedno, hlásící jednu hodinu odpolední, Martin raději zamířil do lesa. Klotilda mu ale v hlavě přece jen zahnízdila a stačilo známé zaskřehotání, aby si popovídal se strakou Klárkou.
„Jó, to si vyřiď s Jankem. To zajíc naučil Klotildu věžnímu řemeslu,“ žalovala Klárka a ukazovala černou kosírkou k velkému smrku, kde se Janek klidně popásal. „Vidíš, támhle se cpe trávou.“

Jezevec Martin se s obtížemi začal drápat do kopce, který po celé dlouhé roky raději pro lenost vždycky obcházel. A hned na Janka vysypal všechny jezevčí stesky. To bylo poslouchání! Že nemůže spát, to za prvé. Že ho bolí hlava a v zádech, a drápky od samého rámusu mu opadávají. Čím má pak hrabat nory? Když všechno suma sumárum sečte, tak si půjde stěžovat i výš. Třeba k samotnému císaři do Rakous, protože jezevce nikdo kukáním rušit od spaní nebude.
Janek zastříhal dlouhýma ušima a hnedle byl doma: „To zase žalovala straka Klára, co? Kdyby ale věděla, že malá Klotilda tím kukáním chrání ztracený stračí poklad.“ Jezevec Martin ho poslouchal a mračil se, protože celé jaro prospal a o žádném stračím pokladu nikdy neslyšel. A zamračil se ještě víc, protože Janek hulákal jako na lesy. Copak je Martin hluchý?

Jenomže Jankovi tohle vůbec na mysl nepřišlo. Stačilo mu jen, že viděl dlouhý ocas Kláry, která letěla k modřínu nad Martinovou norou.

„A teď běž klidně spát,“ řekl Janek jezevci. „Klotilda ti tam už kukat nebude.“
Dopadlo všechno tak, jak Janek předpověděl. Jezevec Martin pro svou línou hlavu ani nepřemýšlel, proč je okolo najednou takové ticho. Jenom tu a tam přelétla kolem jeho nory straka Klárka, aby se přesvědčila, že je ta dutina po malé kukačce Klotildě pořád prázdná.

A poklad?
Kdepak. Stračí bohatství odnesl vítr v podobě lesní páry. A to jezevčí? To tu přece bylo.
Klid a ticho pod stromy, to bývá největším pokladem jezevců.

Autor: Luboš Zelený, Trutnov

]]>
http://www.predskolaci.cz/o-jezevci-martinovi/25101/feed 0 25101
Konvalinka http://www.predskolaci.cz/konvalinka/19393 http://www.predskolaci.cz/konvalinka/19393#respond Tue, 09 May 2017 00:42:35 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=19393 Až já najdu konvalinku,
dám ji k svátku pro maminku
vím, že se jí tuze líbí,
potěšení mámě slíbí,

Na větvičce tenké cinká,
malá, bílá konvalinka,
stéblo plné zvonečků,
z poupátky u konečků.

U sebe těch stébel mnoho,
kytička je něžná z toho,
kolem ní se zelenají
lístky, jež jí kouzlo dají.

Konvalinku les si brání,
příroda ten kvítek chrání,
její vůně, libá krása,
měsíc květen jaro hlásá!

Alena Chudobová

]]>
http://www.predskolaci.cz/konvalinka/19393/feed 0 19393
První čtení s počítáním http://www.predskolaci.cz/prvni-cteni-s-pocitanim/25648 http://www.predskolaci.cz/prvni-cteni-s-pocitanim/25648#respond Sun, 30 Apr 2017 00:47:11 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25648 Autorský pracovní sešit je tvořený tematickými dvoustránkami, na kterých si dítě procvičí jednak čtení s porozuměním (krátké vyprávění s následným jednoduchým úkolem, jehož správné řešení potvrdí, že dítě článek opravdu přečetlo) a dále sčítání a odčítání do dvaceti bez přechodu přes desítku. Děti pomocí výsledků vyluští tajenky, což je více motivuje k počítání.

Iva Nováková je absolventka střední odborné školy výtvarné, zaměřuje se na tvorbu pro děti. Je autorkou zábavných a didaktických doplňovaček, hádanek, omalovánek a vystřihovánek. V Portále vyšly mj. její knihy Zábavný pravopis, Víš, co čteš?, Čtu a vím o čem, Počítej a lušti a Anglicko-české doplňovačky.

Doporučujeme také předchozí knihy Ivy Novákové:
Anglicko-české doplňovačky, Počítej a lušti, Hurá do školy!, Zázračná proměna opičky Pepiny, Zábavný pravopis

]]>
http://www.predskolaci.cz/prvni-cteni-s-pocitanim/25648/feed 0 25648
Pejsek – Uklízel si boudu http://www.predskolaci.cz/pejsek-uklizel-si-boudu/9116 http://www.predskolaci.cz/pejsek-uklizel-si-boudu/9116#respond Fri, 21 Apr 2017 00:42:14 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=9116 Uklízel si pejsek boudu,
vymetl z ní bláta hroudu.
Srovnal všechny kosti,
kdyby přišli hosti.

]]>
http://www.predskolaci.cz/pejsek-uklizel-si-boudu/9116/feed 0 9116
Ptáčci – Až se snese bílý sníh http://www.predskolaci.cz/ptacci-az-se-snese-bily-snih/9115 http://www.predskolaci.cz/ptacci-az-se-snese-bily-snih/9115#respond Fri, 21 Apr 2017 00:36:35 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=9115 Až se snese bílý sníh,
a budou bílá pole.
Na krmítko přiletí
dva zvonkové.

Budou snít o zlatém zrní
a jejich sen se brzy splní.

Sypeme jim máček,
aby měli hezký fráček.
Počkej, ptáčku, stůj,
my ti dáme lůj.

]]>
http://www.predskolaci.cz/ptacci-az-se-snese-bily-snih/9115/feed 0 9115
Chumelenice – Chumelí se http://www.predskolaci.cz/chumelenice-chumeli-se/9113 http://www.predskolaci.cz/chumelenice-chumeli-se/9113#respond Fri, 21 Apr 2017 00:28:23 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=9113 Chumelí se , chumelí,
celou noc a celý den.
Sněhulák je dospělý,
může s námi chodit ven.
Faltus Jiří

]]>
http://www.predskolaci.cz/chumelenice-chumeli-se/9113/feed 0 9113