Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Fri, 17 Feb 2017 00:58:58 +0000 cs-CZ hourly 1 7219432 O lišce Matyldě a medvědu Šimráčkovi http://www.predskolaci.cz/o-lisce-matylde-a-medvedu-simrackovi/25563 http://www.predskolaci.cz/o-lisce-matylde-a-medvedu-simrackovi/25563#respond Fri, 17 Feb 2017 00:58:58 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25563 Oblíbená autorka vypráví příběh o plyšových hračkách a o tom, co k nim děti tak poutá. Plyšáci mají svá tajemství, zrovna jako Matylda a Šimráček. Přečtěte si o kouzelné proměně, která pomůže velkému kamarádství. Dvojčata Terezka a Vojta najdou ve svých plyšácích netušeně živé kamarády, se kterými zažijí legraci, a dokonce díky nim překazí i jeden zločin.

Knížka bude malým čtenářům blízká podobně jako jejich milovaní plyšáci. Daniela Skalová ji doprovodila přívětivými ilustracemi, které osloví i nejmenší děti.

K zakoupení zde: www.grada.cz

]]>
http://www.predskolaci.cz/o-lisce-matylde-a-medvedu-simrackovi/25563/feed 0 25563
Laskavé pohádky od starého dubu http://www.predskolaci.cz/laskave-pohadky-od-stareho-dubu/25564 http://www.predskolaci.cz/laskave-pohadky-od-stareho-dubu/25564#respond Tue, 14 Feb 2017 00:57:54 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25564 Přečtěte si poetický a citlivě ilustrovaný příběh o tom, co dokáže opravdové přátelství a oddaná láska. Vítek je šťastný skřítek s velikým srdcem, který si užívá život plnými doušky a žasne nad jeho krásou. A co víc? Dovede vnímat laskavou moudrost starého dubu, který je jeho domovem. A protože na toho, kdo má veliké srdce, čeká i veliká láska, potká Vítek jednoho dne krásnou a něžnou Sněženku – vílu svého srdce.

Originálně graficky zpracovanou prvotinu Zuzany Šestákové doprovázejí skvělé ilustrace Zuzany Osako, které dětem živě zprostředkovávají krásu lesa – stromů, rostlin i zvířat.

K zakoupení zde: www.grada.cz

]]>
http://www.predskolaci.cz/laskave-pohadky-od-stareho-dubu/25564/feed 0 25564
Poznáváme, hýbeme se a tvoříme http://www.predskolaci.cz/poznavame-hybeme-se-a-tvorime/25560 http://www.predskolaci.cz/poznavame-hybeme-se-a-tvorime/25560#respond Sat, 11 Feb 2017 00:37:18 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25560 Činnosti pro děti od 2 do 3 let
Kniha je výstupem pedagogické praxe autorky a vychází z požadavku doby na začlenění věkového období dítěte od 2 do 3 let do výchovné a vzdělávací práce mateřské školy. Po krátkém teoretickém úvodu věnovaném potřebám malých dětí a praxi mateřských škol následují praktické kapitoly, které nabízejí činnosti v různých výchovně-vzdělávacích oblastech. Kniha koresponduje se stávajícím kurikulárním dokumentem RVP PV, aktivity jsou „šity na míru“ dětem nízkého věku a odpovídají možnostem českých mateřských škol.

Mgr. Pavla Petrů-Kicková je dlouholetou učitelkou a v současné době ředitelkou mateřské školy. Publikuje v řadě odborných pedagogických časopisů a je členkou redakční rady časopisu Informatorium 3-8.
brož., 120 str., 189 Kč

K zakoupení zde: Poznáváme, hýbeme se a tvoříme
Ukázka z knihy

Ke knize také doporučujeme 100 her pro děti do tří let, Vzdělávání dětí od dvou let v MŠ, Umělci v mateřské škole

]]>
http://www.predskolaci.cz/poznavame-hybeme-se-a-tvorime/25560/feed 0 25560
Jak mít dítě stále pod kontrolou http://www.predskolaci.cz/jak-mit-dite-stale-pod-kontrolou/25570 http://www.predskolaci.cz/jak-mit-dite-stale-pod-kontrolou/25570#respond Thu, 09 Feb 2017 09:56:31 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25570

Pro věkovou kategorii cca 4-12 let je nyní na trhu nový produkt a to náramkové hodinky Gator s GPS lokátorem a funkcí volání.

Můžete s ním mít malé dítě trvale pod dohledem, telefonovat s ním, poslouchat, co se kolem něj děje. Zdá se, že jde o užitečného pomocníka. Co přístroj vlastně všechno  umí?

Moc dlouhý článek? Rovnou se podívejte, co hodinky umí a kolik stojí

Voděodolné náramkové hodinky
Dětské náramkové hodinky Gator skutečně ukazují čas a to buď na digitálním, nebo analogovém ciferníku, mezi nimiž si může dítě snadno přepínat. První výhodou tedy je, že se tak rychle naučí hodiny a také orientovat se v čase.

Hodinky mají funkční budík, který je možné využít i k různým hrám, například nastavit buzení na čas svačiny atp. Přístroj je odolný vůči stříkající vodě, takže ho nepoškodí vlhkost deště ani sníh v rukávu, plavání s hodinkami výrobce nedoporučuje.

Nejdůležitější funkce je GPS lokátor
Hlavní funkcí gatorek je GPS lokace. Vy, jako dohlížející osoba si stáhnete do chytrého telefonu aplikaci Gator (ta je v češtině a zdarma pro Android i iOS), hodinky do ní přihlásí a pak v mapě aplikace může on-line sledovat, kde se hodinky zrovna pohybují.

Máte-li na starost více dětí, může mít každé své hodinky a v aplikaci vidíte všechny na jednou. Lokace je velmi přesná i v budovách a funguje i v zahraničí. Rodič, který je na služební cestě v Berlíně či v Bruselu může sledovat aktuální polohu dítěte doma, nebo na škole v přírodě, geografická vzdálenost není překážkou.

Přes hodinky můžete telefonovat
K hodinkám je potřeba funkční SIM karta, stejně jako do mobilního telefonu. Na hodinky můžete tedy dítěti zavolat nebo poslat zprávu, stejně jako ono vám. V aplikaci lze nastavit dvě telefonní čísla, na která dítě může volat a až 10 čísel, ze kterých může přijímat hovory. Chráníte ho tím od nežádoucího obtěžování neznámých volajících a také zabráníte nepřiměřené útratě za dětské hovory s kamarády.

Funkce SOS volání a odposlouchávání
Na hodinkách lze jedním stisknutím SOS tlačítka aktivovat nouzový režim, který spouští opakované volání z hodinek až na tři přednastavená čísla a automatické odesílání polohy dítěte do aplikace v chytrém telefonu.

Ocitne-li se dítě z nějakého důvodu v nouzi nebo v situaci, kdy si neumí poradit, stiskne tlačítko SOS a další krok už je na dospělém. Ten v aplikaci vidí, kde dítě fyzicky je, může mu zavolat, nebo může aktivovat funkci odposlouchávání. To znamená, že dospělý slyší, co se odehrává na straně dítěte, aniž hodinky na cokoli upozorní.

Přístroj pro dítě nebo pro rodiče?
Rodiče, zejména ti ve velkých městech ocení, že mohou mít o dětech přehled i ve chvílích, kdy je nemohou osobně doprovázet. Často už prvňáček musí do školy autobusem sám, odpolední cesty na kroužek a domů bývají nezřídka také bez doprovodu a řada rodičů by vůbec nepřipustila, aby dítě chodilo samo, kdyby o něm neměli přehled.

Někdo to řeší mobilním telefonem, ale malé děti nejsou zvyklé přístroj hlídat a tak často trvá sotva pár dnů, než telefon ztratí. Zatímco hodinky mají pevně na zápěstí a nemusí na ně vůbec myslet. Rodič si kdykoli v aplikaci zobrazí polohu dítěte, zapisuje se i historie pohybu a v aplikaci lze vymezit tzv. safezones, oblast, po jejímž opuštění dostane rodič varovnou zprávu.

Pokud dítěti správně vysvětlíte, k čemu hodinky slouží, že jde především o jeho bezpečnost a naučíte je přístroj správně používat, bude se cítit bezpečně a jistě. Samozřejmě, že je nutné, aby dítě hodinky neodkládalo. Holky a kluci na prahu puberty už mohou vnímat stálý dozor jako obtěžující a stěží jim budete hodinky vnucovat násilím. Samozřejmě, že je možné vložit dítěti hodinky do aktovky bez jeho vědomí, ale riskujete tím ztrátu důvěry a dobré vztahy. Starší děti by měly s dozorem souhlasit a měly by jej brát jako otázku své bezpečnosti. Pokud se mu brání, je na místě přesvědčovat, komunikovat a argumentovat, ne násilím nebo úskokem dohled vnucovat. Ale to přece každý moudrý rodič ví!

Dětské hodinky nejsou jen pro děti
Na závěr je třeba říci, že i když mluvíme o hodinkách jako o „dětských“ uplatní se samozřejmě i u kohokoli dospělého, jehož GPS monitoring je žádoucí. Systém využívají například horští vůdci při výpravách do terénu atd.

Zrovna tak je možné hodinkami vybavit seniory, u kterých cítíme nejistotu v orientaci v důsledku postupujícího věku a chorob stáří. Možná i úplně zdravá babička si ráda vezme GPS lokátor, když jde do lesa na houby nebo když má v úmyslu jet do lázní a podniknout tam pár výletů do přírody.

Tak a teď už běžte omrknout varianty, barvy a ceny.

]]>
http://www.predskolaci.cz/jak-mit-dite-stale-pod-kontrolou/25570/feed 0 25570
Úkoly pro předškoláky s pejskem Bafem http://www.predskolaci.cz/ukoly-pro-predskolaky-s-pejskem-bafem/25556 http://www.predskolaci.cz/ukoly-pro-predskolaky-s-pejskem-bafem/25556#respond Wed, 08 Feb 2017 17:30:30 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25556 Tato úkolová kniha je určena zejména pro děti předškolního věku a nejmladší školáky, kteří společně s hodným a obětavým pejskem Bafem Baf Bafem prožijí pohádkové dobrodružství na královském zámku. Společně budou hledat králův ztracený poklad!

Děti pejskovi při jeho velkém dobrodružství pomáhají. Řeší mnoho zajímavých úkolů a nečekaných záhad a zároveň procvičují dovednosti, které budou tolik potřebné v první třídě. A tak v knize nechybějí úkoly na:

 • nácvik psaní
 • rozvoj početních představ

K zakoupení zde: www.edika.cz

]]>
http://www.predskolaci.cz/ukoly-pro-predskolaky-s-pejskem-bafem/25556/feed 0 25556
Únor bílý http://www.predskolaci.cz/unor-bily/22317 http://www.predskolaci.cz/unor-bily/22317#respond Wed, 01 Feb 2017 18:40:23 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=22317 „Únor bílý pole sílí“,
povídala babička.
Za komínem vítr kvílí,
spěcháme do teplíčka.

Ke kamnům se posadíme,
k mamince se přitulíme.
A sněhulák za oknem
pohlídá nám krásný sen.

Zuzana Doubravová

]]>
http://www.predskolaci.cz/unor-bily/22317/feed 0 22317
Měsíce v roce: Únor http://www.predskolaci.cz/mesice-v-roce-unor/18079 http://www.predskolaci.cz/mesice-v-roce-unor/18079#respond Wed, 01 Feb 2017 14:50:07 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=18079 Přišel k nám měsíc únor,
lišky se krčí u nor
a s nimi spousta zvířátek
chce vrátit jaro nazpátek.

Říkanka z elektronické knihy pro předškoláky
Alena Chudobová

]]>
http://www.predskolaci.cz/mesice-v-roce-unor/18079/feed 0 18079
Lidové tradice a zvyky na sv. Matěje – 24. února – vyprávíme dětem http://www.predskolaci.cz/lidove-tradice-a-zvyky-na-sv-mateje-24-unora-vypravime-detem/16532 http://www.predskolaci.cz/lidove-tradice-a-zvyky-na-sv-mateje-24-unora-vypravime-detem/16532#respond Sun, 22 Jan 2017 20:36:19 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=16532 Letošní zima nám opravdu ukázala, jak dokáže být silná a proradná. Určitě se moc těšíte na jaro, tak jako já s dětmi. Pojďte si to čekání trošičku zkrátit a dozvědět se něco o svatém Matěji, který je patronem tesařů, řezníků a řemeslníků, kteří zacházejí se sekyrou.

Ať platil jakýkoliv kalendář, začátkem hospodářského roku bylo nepochybně jaro. Rytmus tradičního venkovského společenství souzněl s přírodními cykly, a když nastalo předjaří a probouzející se příroda dala o sobě vědět, přišla doba příprav na první polní práce a očekávání mláďat. Za konec zimy a předzvěst jara se považoval svátek svatého Matěje, vztahující se k počasí a úrodě na polích a zahradách.

Na svatého Matěje léta naděje.

Lidové zvyky, které se pojí ke dni 24. února

Nejrozšířenějším zvykem na den svatého Matěje bylo obcházení zahrad před východem slunce provázené magickými úkony, které měly ovlivnit úrodu ovoce. Lidé třásli stromy, klepali do kmenů dřevem a prosili sv. Matěje, aby ochránil stromy před mrazy a zajistil tak dostatek ovoce. Někde tyto zvyky vykonávali dospělí, jinde děti.

Svatý Matěj

Svatý Matěj žil v 1. století a chodil se skupinou Ježíšových přívrženců a učedníků od počátku jeho působení. Do skupiny dvanácti apoštolů byl zařazen po Ježíšově smrti jako nástupce zrádného Jidáše. Je o něm dochováno velice málo zpráv. Byl jediným pohřbeným apoštolem ve střední Evropě, vysvětluje to jeho uctívání v tomto regionu i jeho obliba jména Matěj. Svatý Matěj byl přijat jako ochránce úrody.

Lidové pranostiky

Svatý Matěj ledy láme.
Na svatého Matěje skřivan pije z koleje.
Na svatého Matěje sluníčko se usměje.

Mrzne-li na svatého Matěje,
se škodou se v březnu zaseje.

Na svatého Matěje rampouchy,
úrodný rok na mouchy.

Matějská pouť

Zatímco sedláci chystali pluhy na pole k orbě, v Praze se konala první pouť roku. Ta největší, matějská. Pořádala se u kostela sv. Matěje v Dejvicích, a to již od roku 1595. Původní kostel nechal postavit roku 971 kníže Boleslav II. Z vděčnosti, že na tomto místě vyvázl se zdravou kůži při napadení medvědem. Jedna verze praví, že knížeti pomohl sám svatý Matěj, jiná, že medvěd byl ochočený a patřil tamnímu chalupníkovi, který se jmenoval Matěj.. Matějská pouť postupně pozbývala na tradičním charakteru a proměnila se v lidovou veselici, které se účastnily davy lidí. Od roku 1963 se pořádá na Výstavišti v Holešovicích.

Zdroj: M. Motlová, Český rok od jara do zimy, Fortuna Libri, Praha, 2010
Lenka Štveráčková

]]>
http://www.predskolaci.cz/lidove-tradice-a-zvyky-na-sv-mateje-24-unora-vypravime-detem/16532/feed 0 16532
Říkanky A-Ž : U http://www.predskolaci.cz/rikanky-a-z-u/18464 http://www.predskolaci.cz/rikanky-a-z-u/18464#respond Thu, 12 Jan 2017 20:30:34 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=18464 Uchytil se úhoř na udici,
úlovek ukradli uličníci.
U úlu včeličky bzučí,
ukládat med se v něm učí.
Uršula už straží ucho,
jen uslyší slovo UFO.

V únoru ukrutný uragán útočil,
úplně všecičko úděsně otočil.
Umělec utvořil umělecké dílo,
úžasně ukázkově uděláno bylo.

Alena Chudobová

]]>
http://www.predskolaci.cz/rikanky-a-z-u/18464/feed 0 18464
KDO HLEDÁ, NAJDE! ANEB UVAŘÍME PUDINK http://www.predskolaci.cz/kdo-hleda-najde-aneb-uvarime-pudink/25454 http://www.predskolaci.cz/kdo-hleda-najde-aneb-uvarime-pudink/25454#respond Sat, 07 Jan 2017 17:14:36 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25454 Návod na hru uvnitř budovy s pudinkem na konci.

ob-puding-1024x768

Kdo hledá, najde! Aneb uvaříme pudink

Prší a vy nevíte co podniknout s dětmi? Mají vaše děti rády pudink? Co takhle vyzkoušet hru KDO HLEDÁ, NAJDE! ANEB UVAŘÍME PUDINK.

Co e-book nabízí?

 • Návod pro vás na zábavu s dětmi uvnitř budovy
 • Vyzkoušenou variantu pro hru v domácnosti
 • Přizpůsobenou variantu pro školky, družiny, atd.
 • Možnost rozdělit hru na 2 dny (např. v mateřských školách)
 • Vytvořené dopisy pro hru – připravené k vytisknutí
 • Návod k vytvoření kuchařské čepice

Pro koho je návod sepsán?

Pro 1 organizátora (v zařízeních + kuchařka) např.:

 • Maminku, tatínka
 • Tetu, strýce, prarodiče (prostě hlídání pro děti)
 • Pedagoga z mateřských škol
 • Pedagoga z 1. stupně základních škol
 • Vychovatele v družinách
 • Vedoucího táboru
 • A další

Kdo bude hru hrát?

 • Hlavně děti ve věku od 2 do 8 let (ať už jedno dítě či velká skupina dětí)

Co budete potřebovat?

 • Hrnec
 • Vařecha
 • Švrlák (kvedlačka)
 • Atd. (vše uvedeno na http://abydetimelyradost.cz/e-booky/hleda-najde-aneb-uvarime-pudink/)

K zakoupení na www.abydetimelyradost.cz

]]>
http://www.predskolaci.cz/kdo-hleda-najde-aneb-uvarime-pudink/25454/feed 0 25454