Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Mon, 11 Nov 2019 18:12:12 +0000 cs-CZ hourly 1 Hry pro rozvoj řeči pro děti od 2 let http://www.predskolaci.cz/hry-pro-rozvoj-reci-pro-deti-od-2-let/26751 http://www.predskolaci.cz/hry-pro-rozvoj-reci-pro-deti-od-2-let/26751#respond Mon, 11 Nov 2019 18:12:12 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26751 Kniha obsahuje více než 70 her, které rozvíjejí vyjadřovací schopnosti malých dětí při integraci všech vjemů. Pro rozvoj řeči u dětí od dvou do pěti let ji mohou využít logopedické preventiskty a učitelky v mateřské škole i rodiče. U každé aktivity jsou jasně popsány jednotlivé kroky, doporučení pro práci se staršími dětmi, vyznačeny jsou schopnosti, které […]

The post Hry pro rozvoj řeči pro děti od 2 let appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Kniha obsahuje více než 70 her, které rozvíjejí vyjadřovací schopnosti malých dětí při integraci všech vjemů. Pro rozvoj řeči u dětí od dvou do pěti let ji mohou využít logopedické preventiskty a učitelky v mateřské škole i rodiče. U každé aktivity jsou jasně popsány jednotlivé kroky, doporučení pro práci se staršími dětmi, vyznačeny jsou schopnosti, které se při dané aktivitě rozvíjejí, ponechán je i prostor pro vlastní poznámky.

Autor: Lucie Brault Simard
Překlad: Jaroslava Fejková
Brož., 200 str., 279 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Lucie Brault Simard je kanadská pedagožka a autorka knih pro rozvoj malých dětí.

Ukázky z knihy

Více o knize

The post Hry pro rozvoj řeči pro děti od 2 let appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/hry-pro-rozvoj-reci-pro-deti-od-2-let/26751/feed 0
Štěpánův podivuhodný stroj http://www.predskolaci.cz/stepanuv-podivuhodny-stroj/26748 http://www.predskolaci.cz/stepanuv-podivuhodny-stroj/26748#respond Mon, 11 Nov 2019 18:06:20 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26748 Štěpán je neobyčejně zvídavý kluk. Všechno ho zajímá, všemu chce přijít na kloub. Jakmile je v jeho dosahu nějaký přístroj, hned zkoumá, jak funguje a jak by se ho dalo využít. Na otázku, čím by chtěl být, bez váhání odpoví: „Budu vynálezcem!“ Co se stane, když se takový kluk ocitne sám v noci s velkými starožitnými hodinami? […]

The post Štěpánův podivuhodný stroj appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Štěpán je neobyčejně zvídavý kluk. Všechno ho zajímá, všemu chce přijít na kloub. Jakmile je v jeho dosahu nějaký přístroj, hned zkoumá, jak funguje a jak by se ho dalo využít. Na otázku, čím by chtěl být, bez váhání odpoví: „Budu vynálezcem!“

Co se stane, když se takový kluk ocitne sám v noci s velkými starožitnými hodinami? Jak fungují? A jaké tajemství se skrývá u prarodičů na půdě? Vezměte si šroubovák, hodinářské kukátko a probuďte ve svých dětech vynálezce.

Kniha je určena pro předškolní děti nebo pro čerstvé školáky, kteří mají rádi stroje a přístroje a rádi si čtou s rodiči. Mimo jiné příběh o Štěpánovi dětem nenásilně a hravou formou osvětluje základní terminologii spojenou s určováním času (malá a velká ručička a jaký časový úsek ukazuje, celá hodina, časové úseky ciferníku atd.).

Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Eva Chupíková
Váz., 64 str., 225 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Zuzana Pospíšilová je dětská psycholožka a autorka řady knih pro děti. V Portále vyšly například její knihy Hádanky pro školáky (2017), Hádám, hádáš, hádáme (2007), Školní strašidlo (2009), Školní detektiv (2010).

Ukázka z knihy

The post Štěpánův podivuhodný stroj appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/stepanuv-podivuhodny-stroj/26748/feed 0
Najdu Edu na posedu http://www.predskolaci.cz/najdu-edu-na-posedu/26744 http://www.predskolaci.cz/najdu-edu-na-posedu/26744#respond Mon, 11 Nov 2019 18:04:02 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26744 Hledání rozdílů je úkol, který mají všechny děti v oblibě. Kromě zrakové pozornosti a diferenciace si však děti v této knize procvičí především výslovnost, tvorbu vět, vyjadřování, logické myšlení, postřeh a smysl pro rým. Každý úkol je zaměřen na jednu hlásku. Text říkanky vždy vychází z tématu obrázku a děti mají za úkol doplnit chybějící slova […]

The post Najdu Edu na posedu appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Hledání rozdílů je úkol, který mají všechny děti v oblibě. Kromě zrakové pozornosti a diferenciace si však děti v této knize procvičí především výslovnost, tvorbu vět, vyjadřování, logické myšlení, postřeh a smysl pro rým. Každý úkol je zaměřen na jednu hlásku. Text říkanky vždy vychází z tématu obrázku a děti mají za úkol doplnit chybějící slova do rýmu, kdy nápovědou jsou předměty či děje na obrázku. Pod obrázkem na protější straně jsou vypsána slova doporučená pro jeho popis a současně zaměřená k procvičování dané hlásky.

Publikace tohoto typu, propojující hledání rozdílů s logopedií, u nás doposud nevyšla. Je určena pro děti předškolního a mladšího školního věku a jejich rodiče, logopedy a pedagogy MŠ a ZŠ.

Autor: Jana Havlíčková a Ilona Eichlerová
Ilustrace: Vendula Hegerová
brož., 96 str., 249 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Jana Havlíčková a Ilona Eichlerová jsou klinické logopedky s dlouholetou praxí. V Portále jim vyšlo několik knížek: Já mám v krabici cukr a krupici, Velké logopedické pexeso 1–3, Logopedické pohádky a Kouká Mína do komína, Logopedické hádanky.

Ukázka z knihy

The post Najdu Edu na posedu appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/najdu-edu-na-posedu/26744/feed 0
Na ulici byly cihly http://www.predskolaci.cz/na-ulici-byly-cihly/23051 http://www.predskolaci.cz/na-ulici-byly-cihly/23051#respond Sat, 09 Nov 2019 15:34:54 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=23051 Na ulici byly cihly, u těch cihel zedníci. Pokládali cihlu k cihle, na ně maltu po lžíci.

The post Na ulici byly cihly appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Na ulici byly cihly,
u těch cihel zedníci.
Pokládali cihlu k cihle,
na ně maltu po lžíci.

The post Na ulici byly cihly appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/na-ulici-byly-cihly/23051/feed 0
Fouká venku, fouká http://www.predskolaci.cz/fouka-venku-fouka/23058 http://www.predskolaci.cz/fouka-venku-fouka/23058#respond Mon, 28 Oct 2019 22:33:28 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=23058 Fouká venku, fouká, Haf se z boudy kouká. Fanda volá na Hafa, ať vstane a zahafá. Hafá Haf, že nevstane, až to foukat přestane.

The post Fouká venku, fouká appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Fouká venku, fouká,
Haf se z boudy kouká.
Fanda volá na Hafa,
ať vstane a zahafá.

Hafá Haf, že nevstane,
až to foukat přestane.

The post Fouká venku, fouká appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/fouka-venku-fouka/23058/feed 0
Co je zdravé, to mi chutná http://www.predskolaci.cz/co-je-zdrave-to-mi-chutna/26731 http://www.predskolaci.cz/co-je-zdrave-to-mi-chutna/26731#respond Tue, 08 Oct 2019 10:40:24 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26731 Co to znamená, když se řekne jídlo? A co bychom měli jíst? V zábavném pracovním sešitě se děti seznámí se skřítkem Vitamínkem, který je provede světem zdravého a nezdravého jídla. Děti se dozvědí, kde se jídlo bere i co se jí v různých zemích, a také zjistí, jaké věci z přírody se dají jíst. Skřítek […]

The post Co je zdravé, to mi chutná appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Co to znamená, když se řekne jídlo? A co bychom měli jíst? V zábavném pracovním sešitě se děti seznámí se skřítkem Vitamínkem, který je provede světem zdravého a nezdravého jídla. Děti se dozvědí, kde se jídlo bere i co se jí v různých zemích, a také zjistí, jaké věci z přírody se dají jíst. Skřítek Vitamínek jim také prozradí, co by měly pít a jak by se u stolu měly chovat. Nechybí zde také jednoduché recepty.

Pracovní sešit doplnila svými ilustracemi Patricie Koubská.

Autor: Eliška Leblová
Ilustrace: Patricie Koubská
brož. 24 s., 65 Kč, zakoupíte na www.portal.cz

Eliška Leblová je učitelka mateřské školy. V Portálu vydala knihu Environmentální výchova v mateřské škole a je také autorkou několika speciálních čísel časopisu Informatorium 3-8.

The post Co je zdravé, to mi chutná appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/co-je-zdrave-to-mi-chutna/26731/feed 0
Cvičení se šálou (šátky) http://www.predskolaci.cz/cviceni-se-salou-satky/20829 http://www.predskolaci.cz/cviceni-se-salou-satky/20829#respond Sat, 05 Oct 2019 18:25:00 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=20829 Brána do Hradu – Dvě děti drží velkou šálu na koncích. Vyhodí ji nahoru, stále se držíc na konci a tím se vytvoří oblouk „brány“ kudy ostatní děti probíhají. Kdo to nestihne a je zasažen padající šálou, střídá jednoho ze „strážců hradu“. Na moři – Hrajeme si na mořské lodě. Dvě děti drží na koncích […]

The post Cvičení se šálou (šátky) appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Brána do Hradu – Dvě děti drží velkou šálu na koncích. Vyhodí ji nahoru, stále se držíc na konci a tím se vytvoří oblouk „brány“ kudy ostatní děti probíhají. Kdo to nestihne a je zasažen padající šálou, střídá jednoho ze „strážců hradu“.

Na moři – Hrajeme si na mořské lodě. Dvě děti drží na koncích dlouhý šál. Každá dvojice se snaží mít šálu ve vzduchu, aby se nedotkla země. Vytváří se tak plachty loďí. Pozor, aby se děti při chůzi po třídě nesrazily.

Mořské vlny – Tři dvojice stojí naproti sobě a drží vždy ve dvojici šálu za její sípy. Pohybují střídavě šálou nahoru a dolů aby se vytvořil efekt mořských vln. Ostatní děti probíhají skrz vlny.

Na prkně – Dvě děti drží nízko nad zemí šálu jako prkno. Ostatní děti se ji snaží překonat přeskoky buď snožmo, nebo po jedné noze.

The post Cvičení se šálou (šátky) appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/cviceni-se-salou-satky/20829/feed 0
Pohádka o čarodějnici a dýni http://www.predskolaci.cz/pohadka-o-carodejnici-a-dyni/15593 http://www.predskolaci.cz/pohadka-o-carodejnici-a-dyni/15593#respond Wed, 02 Oct 2019 05:58:31 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=15593 Byla, nebyla jedna malá zarostlá zahrádka za opuštěným domečkem v zapomenutém kraji. Na konci té zahrádky se rozpadala stará kamenná zídka a do hromádky nafoukaného listí tam jednou spadlo letícímu ptáčku ze zobáčku malé dýňové semínko. Kdoví, kde ho ptáček našel, nesl ho svým mláďátkům holátkům do hnízda na přilepšenou, ale nedonesl. Lekl se stínu […]

The post Pohádka o čarodějnici a dýni appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Byla, nebyla jedna malá zarostlá zahrádka za opuštěným domečkem v zapomenutém kraji. Na konci té zahrádky se rozpadala stará kamenná zídka a do hromádky nafoukaného listí tam jednou spadlo letícímu ptáčku ze zobáčku malé dýňové semínko. Kdoví, kde ho ptáček našel, nesl ho svým mláďátkům holátkům do hnízda na přilepšenou, ale nedonesl. Lekl se stínu dravce kroužícího nad ním modrou oblohou, otevřel zobáček a semínko se sneslo k zemi. Zavrtalo se hlouběji a začalo ve vlhkém listí klíčit. Pustilo kořínky, aby mohlo z půdy pít vláhu a už se dralo prvním lístečkem za světlem a sluníčkem. Mělo štěstí, slunce se do kamenné zídky rádo opíralo a to dýňové rostlince náramně svědčilo, a tak rostla a rostla, až přišel čas, kdy se na ní objevilo poupě jediného květu.

Mezitím daleko odtud v hlubokém lese seděla na pařezu malá stará babka a bědovala a slzy jí tekly proudem. Bradu si opírala o košťátko a nevěděla, co si počít. Její chaloupka na kuří nožce se totiž lekla a utekla. Byla to odjakživa velice bázlivá chaloupka, která se děsila úplně všeho a babka ji musela pořád konejšit kouzelnými zaříkadly. Když chtěla jít babka pryč, musela chaloupku kouzlem uspat a přivolat jí krásné sny. Jenže tentokrát si na babčin odlet počíhala poťouchlá noční můra, sedla si chaloupce za komín, úplně ji probudila a vyděsila. Chaloupku neměl kdo utěšit a ona strachy vzala nohy na ramena. Babka se vrátila s košem plným kouzelných bylinek, ale po chaloupce už nebylo ani vidu ani slechu. Jen na stromě opodál se chichotala noční můra poťouchlice.

Babka se pustila po stopě kuří nožky, ale v hustém houští našla ležet jen svou knihu kouzel, která z chaloupky při tom úprku vypadla ven. Babka ji opatrně sebrala, sedla na pařez a listovala v naději, že najde nějaké kouzlo, kterým svou chaloupku přivolá zpět. Ale ať hledala, jak hledala, takové mocné kouzlo nenašla. Proto teď tolik plakala a nevěděla, co si počne. A když se taková babka čarodějka jednou rozpláče, nemůže přestat plakat dřív, dokud nenapláče novou studánku.

V zahrádce zatím poupátko na dýni vykvetlo a narodila se z něj malá oranžová kulička. Veliké listy ji opatrně uložily mezi sebe jako do peřinky, stonek jí posílal z kořenů vláhu a malá dýnička se kulatila a rostla. Čím dál víc se odvažovala vykukovat na sluníčko a její barva mezi zelení kolem zářila na všechny strany. Čím větší byla dýně, tím méně však bylo sluníčka. Přicházelo babí léto.

Aha, počkat! Říkáte babí? Jednu nešťastnou babku bychom tu přece měli, zrovna doplakala novou studánku. Oči jí konečně oschly, a tak otevřela kouzelnou knihu, přičarovala ke studánce vílu, aby ji měl kdo opatrovat, nasedla na košťátko a letěla rovnou za nosem. Jenže se cestou pořád rozhlížela, jestli přece jen někde neuvidí tu svou chaloupku na kuří nožce, nedávala pozor, kam letí a její košťátko nabral do svého spřežení severní vítr bouřlivák. Točil s babkou ve větrných vírech jako na kolotoči, nabíral plné náruče padajícího listí a rozhazoval je po krajině. Sbíral chmýří pampelišek i pavoučí sítě a lechtal jimi babku pod nosem. Ta se chudinka tak rozkýchala, že udělala na košťátku kotrmelec vzad a vypadla z větrného spřežení ven. Košťátko rychle srovnalo střemhlavý let a samo spěchalo přistát na pevnou zem, protože si po tom tryskovém letu s větrem o závod potřebovalo odpočinout.

A osud tomu chtěl, že ten babí let uprostřed babího léta skončil ve staré zahrádce za opuštěnou chaloupkou v zapomenutém kraji, kde rostla ta nejkrásnější dýně na světě. Babka se šťastně rozhlížela kolem sebe a věděla, že tady našla nový domov. Zabydlela se v chaloupce, zahrádku zbavila plevele a dýni opatrovala jako oko v hlavě. Věděla, že brzy nastane čas, kdy úplně dozraje. Čas, kdy dýně bude zářit nejjasněji, protože se do ní nastěhuje všechen sluneční svit. Slunce na obloze půjde spát a nastane tmavé zimní období. Když se přiblížila poslední říjnová noc, babka dýni opatrně vydlabala a vložila do ní kouzelnou svíci. V temné a chladné noci se zdálo, že se slunce vrátilo na zem. Babka stojí vedle své krásné dýně před chaloupkou s košťátkem v ruce a hlídá, aby světlo neuhaslo, dokud se po chladné zimě nevrátí slunce na oblohu a ve svém koši na bylinky opatruje nové dýňové semínko.

Halloweenská dekorace: vyrobte si svou babku s dýní
(Mgr. Blanka Novotná)

The post Pohádka o čarodějnici a dýni appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/pohadka-o-carodejnici-a-dyni/15593/feed 0
Divoká zvířata – zábava pro děti s fantazií http://www.predskolaci.cz/divoka-zvirata-zabava-pro-deti-s-fantazii/26718 http://www.predskolaci.cz/divoka-zvirata-zabava-pro-deti-s-fantazii/26718#respond Sun, 29 Sep 2019 19:20:07 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26718 Skvělá pomůcka pro děti předškolního věku. Terezka (4 roky), byla ze zvířátek nadšená, ráda si vymýšlí příběhy a tohle byla vítaná změna – panenky musely jít na chvíli do svého domečku. Představili jsme Terce nová divoká zvířátka, sotva doposlechla čtení z knížek, museli jsme utíkat do džungle (na zahradu). Příběh na sebe nenechal dlouho čekat… […]

The post Divoká zvířata – zábava pro děti s fantazií appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Skvělá pomůcka pro děti předškolního věku.

Terezka (4 roky), byla ze zvířátek nadšená, ráda si vymýšlí příběhy a tohle byla vítaná změna – panenky musely jít na chvíli do svého domečku. Představili jsme Terce nová divoká zvířátka, sotva doposlechla čtení z knížek, museli jsme utíkat do džungle (na zahradu). Příběh na sebe nenechal dlouho čekat… Lví rodinka se cestou v divočině zatoulala, foukal vítr (asi se blížila bouře), zvířátka hledala jeden druhého. Vše nakonec dobře dopadlo, jak jinak, všichni se nakonec shledali a vrátili se šťastně domů a šli spát (na chvilku).

Bylo zřejmé, že množství zvířátek podněcuje dětskou fantazii k vymýšlení různých příběhů. Provedení figurek je vhodné i do drsnějších podmínek – nejen pokojíček, ale i zahrada, písek a podobně. Můžeme potvrdit, že vydrží i nepřízeň počasí. Navíc, jsou-li pečlivě schována ve svých úkrytech 😉

Divoká zvířata doporučujeme, děti si užijí spoustu legrace a hravou formou proniknou do světa zvířat.

PS: Rodiče, připravte se na zvídavé otázky!
Kolekci si můžete objednat zde: http://bit.ly/2lGTBye

The post Divoká zvířata – zábava pro děti s fantazií appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/divoka-zvirata-zabava-pro-deti-s-fantazii/26718/feed 0
Babka s dýní – Halloweenská dekorace http://www.predskolaci.cz/vyrobte-si-babka-s-dyni/15594 http://www.predskolaci.cz/vyrobte-si-babka-s-dyni/15594#respond Wed, 25 Sep 2019 05:59:48 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=15594 Vyrobte si svou babku s dýní. Babka na fotografii k pohádce je vyrobena velmi jednoduše, můžete recyklovat to, co máte doma po ruce. Zde je návod pro inspiraci. Materiál: jeden dřevěný špalek na tělo babky tři větvičky nebo tenké špalíky – ruce babky a násada košťátka několik hřebíků, kladivo, lepidlo materiál na vycpání: sláma, piliny (případně […]

The post Babka s dýní – Halloweenská dekorace appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Vyrobte si svou babku s dýní. Babka na fotografii k pohádce je vyrobena velmi jednoduše, můžete recyklovat to, co máte doma po ruce. Zde je návod pro inspiraci.

Materiál:

  • jeden dřevěný špalek na tělo babky
  • tři větvičky nebo tenké špalíky – ruce babky a násada košťátka
  • několik hřebíků, kladivo, lepidlo
  • materiál na vycpání: sláma, piliny (případně jiné)
  • staré tričko, svetr apod., stará punčocha, zbytky látek na ozdobu
  • korálky, vlna nebo fixy na vytvoření obličeje


Postup: K dřevěnému špalíku přitlučte do horní třetiny dvě dřívka jako ruce a špalek oblékněte do starého trička nebo svetru, ruce podle potřeby vycpěte třeba slámou, dřívka budou držet jejich tvar, konce navlékněte do starých kousků punčochy. Do poloviny špalku přivažte ze zbytků látky zástěrku. Tričko se tak zpevní, pokud chcete, můžete horní polovinu těla otvorem pro krk kolem špalku také vycpat a vytvarovat. Potom připevněte nahoru na špalek do výstřihu trička starou punčochu a vycpěte ji jako hlavu. Jeden konec punčochy se schová do trika na krku a druhý konec zakryjete šátečkem nebo kloboukem, který babce připevníte – pod pokrývku hlavy lze připevnit vhodné vlasy – ze slámy, vlny apod. Nyní můžete udělat obličej – vycpaná punčocha se dobře tvaruje, lze na ni části obličeje nalepit i nakreslit podle toho, jaký chcete dát babce výraz. Nyní už jen z poslední větvičky a slámy vyrobíte koště a přivážete ho babce do ruky. Vydlabete dýni a dekorace je hotová.

Přečtěte si také pohádku o čarodějnici a dýni
(Mgr. Blanka Novotná)

The post Babka s dýní – Halloweenská dekorace appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/vyrobte-si-babka-s-dyni/15594/feed 0