Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Tue, 09 Apr 2019 13:51:14 +0000 cs-CZ hourly 1 7219432 Z předškoláka školákem http://www.predskolaci.cz/z-predskolaka-skolakem/26574 http://www.predskolaci.cz/z-predskolaka-skolakem/26574#respond Tue, 09 Apr 2019 13:51:14 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26574   Máte pochybnosti o tom, zda je vaše dítě dostatečně zralé na vstup do školy? Praktická příručka představuje rodičům a pedagogům kritéria pro úspěšný vstup dítěte do školy, nabízí tipy na rozvoj jednotlivých oblastí motoriky a přináší také na 90 pracovních listů určených k nácviku klíčových schopností (před)školáka. Kniha nejprve představuje kritéria školní zralosti předškolního […]

The post Z předškoláka školákem appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
 

Máte pochybnosti o tom, zda je vaše dítě dostatečně zralé na vstup do školy? Praktická příručka představuje rodičům a pedagogům kritéria pro úspěšný vstup dítěte do školy, nabízí tipy na rozvoj jednotlivých oblastí motoriky a přináší také na 90 pracovních listů určených k nácviku klíčových schopností (před)školáka.

Kniha nejprve představuje kritéria školní zralosti předškolního dítěte a nabízí seznam otázek, na které by zralé dítě mělo znát odpovědi. Dále se zabývá tím, jaké mohou být důvody k odkladu školní docházky nebo naopak k předčasnému zaškolení. V první části knihy naleznete také ukázkové případy psychologického vyšetření dětí, u kterých byla školní zralost posuzována. Jsou zde uvedeny ukázky jejich kresebného projevu, které tak můžete porovnat s kresbami svého dítěte.

Druhá část knihy přináší na 90 černobílých pracovních listů podněcujících dětskou fantazii, které vám pomohou rozvíjet dítě tak, aby bylo připravené na školu.
• Umí se orientovat v prostoru?
• Pozná rytmus?
• Má početní představy?
• Drží správně tužku?
• Rozpozná, co je malé a co velké?
• Zvládne odlišit figuru od pozadí?

Pracovní listy můžete použít jako pomocný diagnostický nástroj – pokud si vaše dítě poradí se všemi úkoly bez problémů, je velmi pravděpodobné, že je po rozumové a grafomotorické stránce zralé a připravené na vstup do školního světa.

Z předškoláka školákem
Michaela Pugnerová, Ivana Dušková
160 stran, 259 Kč

Knihu zakoupíte na Grada.cz.

The post Z předškoláka školákem appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/z-predskolaka-skolakem/26574/feed 0 26574
Jak rozvíjet pohyb, emoce a smysly – Pozorné a spokojené dítě http://www.predskolaci.cz/jak-rozvijet-pohyb-emoce-a-smysly-pozorne-a-spokojene-dite/26571 http://www.predskolaci.cz/jak-rozvijet-pohyb-emoce-a-smysly-pozorne-a-spokojene-dite/26571#respond Tue, 09 Apr 2019 13:35:05 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26571 Kniha, která rozvíjí a pomáhá. Hravý trénink pohybu, práce s emocemi a tříbení jednotlivých smyslů přispívají k všestrannému rozvoji dětí: zlepšují soustředění a obratnost, ale také podporují vznik nervových spojů potřebných pro budoucí čtení, psaní či počítání. Zároveň mohou výrazně pomoci dětem s poruchami učení a chování.  V čem je pro děti zásadní pohyb? Proč […]

The post Jak rozvíjet pohyb, emoce a smysly – Pozorné a spokojené dítě appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Kniha, která rozvíjí a pomáhá. Hravý trénink pohybu, práce s emocemi a tříbení jednotlivých smyslů přispívají k všestrannému rozvoji dětí: zlepšují soustředění a obratnost, ale také podporují vznik nervových spojů potřebných pro budoucí čtení, psaní či počítání. Zároveň mohou výrazně pomoci dětem s poruchami učení a chování. 

V čem je pro děti zásadní pohyb? Proč bychom měli dbát na jejich emoční rozvoj? A jak je možné zábavnou formou stimulovat smyslové vnímání?

V knize naleznete:

  • srozumitelně vysvětlené odborné pojmy,
  • tipy na osvědčené aktivity vycházející z dětské jógy,
  • terapeutická cvičení pro podporu čtení, psaní a počítání,
  • metody založené na principu Montessori.

Publikace je určena jak těm, kteří se na výchovu dětí teprve chystají, tak rodičům či pedagogům, kteří chtějí dětem pro jejich vývoj poskytnout to nejlepší. V neposlední řadě je vhodná také pro všechny čtenáře, kteří hledají metody, jak pomoci dětem s neurovývojovými poruchami (ADHD).

Jak rozvíjet pohyb, emoce a smysly
Petra Poláková
176 stran, 229 Kč

Knihu zakoupíte na Grada.cz

 

The post Jak rozvíjet pohyb, emoce a smysly – Pozorné a spokojené dítě appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/jak-rozvijet-pohyb-emoce-a-smysly-pozorne-a-spokojene-dite/26571/feed 0 26571
Ptáčci na kolíčku http://www.predskolaci.cz/ptacci-na-kolicku/14636 http://www.predskolaci.cz/ptacci-na-kolicku/14636#respond Fri, 05 Apr 2019 20:12:40 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=14636 Jednoduché a krásné tvoření dekorací s dětmi. Potřebuje se: hrubý filc (2 mm), nůžky, lepidlo, kolíček. Hrubý filc (2 mm) je báječný materiál na tvorbu dekorací s dětmi. Je hrubý a tak se dekorace nekroutí. Je krásně barevný, existuje řada odstínů. Lze ho bez problemů lepit a různě na sebe vrstvit. Drží k němu přilepené […]

The post Ptáčci na kolíčku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Jednoduché a krásné tvoření dekorací s dětmi. Potřebuje se: hrubý filc (2 mm), nůžky, lepidlo, kolíček. Hrubý filc (2 mm) je báječný materiál na tvorbu dekorací s dětmi.

  • Je hrubý a tak se dekorace nekroutí.
  • Je krásně barevný, existuje řada odstínů.
  • Lze ho bez problemů lepit a různě na sebe vrstvit.
    Drží k němu přilepené dřevo i papír.
  • Vydrží déle a více než papírové tvoření.


Dětem se musí předpřipravit (nastříhat), ale pak vznikají krásné věci – jen za použití lepidla. Naši ptáčci jsou přilepení na kolíčku. Dají se ale přilepit také na špejli jako zápich do květináče nebo na čtvrtku papíru jako přání. Krásné tvoření!

www.casprodeti.cz
Tvoření a zábava pro děti v duchu tradic

The post Ptáčci na kolíčku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/ptacci-na-kolicku/14636/feed 0 14636
Sněženka http://www.predskolaci.cz/snezenka/2020 http://www.predskolaci.cz/snezenka/2020#respond Fri, 01 Mar 2019 21:00:15 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=2020 Všechno taje, větřík hraje voňavou písničku. Sluníčko svítí na první kvítí jan malou chviličku. Jméno mám sněžné, jemné a něžné, natrhej kytičku.

The post Sněženka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Všechno taje,
větřík hraje
voňavou písničku.

Sluníčko svítí
na první kvítí
jan malou chviličku.

Jméno mám sněžné,
jemné a něžné,
natrhej kytičku.

The post Sněženka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/snezenka/2020/feed 0 2020
Stolní fotbálek: Hra, která zabaví velké a rozvíjí malé http://www.predskolaci.cz/stolni-fotbalek-hra-ktera-zabavi-velke-a-rozviji-male/26556 http://www.predskolaci.cz/stolni-fotbalek-hra-ktera-zabavi-velke-a-rozviji-male/26556#respond Wed, 27 Feb 2019 14:40:59 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26556 Hledáte hru, u které se zabaví všechny věkové kategorie bez rozdílu pohlaví? Pak vsaďte na stolní fotbálek. Kde se hra vzala a proč je tak oblíbená? Zamilují si ho kluci, holky, děti i dospělí Stolní fotbálek není zdaleka jen hra pro chlapy. Právě naopak. Skvěle se u ní pobaví i holky a utuží skupinu hráčů. […]

The post Stolní fotbálek: Hra, která zabaví velké a rozvíjí malé appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Hledáte hru, u které se zabaví všechny věkové kategorie bez rozdílu pohlaví? Pak vsaďte na stolní fotbálek. Kde se hra vzala a proč je tak oblíbená?

Zamilují si ho kluci, holky, děti i dospělí

Stolní fotbálek není zdaleka jen hra pro chlapy. Právě naopak. Skvěle se u ní pobaví i holky a utuží skupinu hráčů. Navíc se děti naučí soustředit, předvídat a spolupracovat. Někdo hraje, protože v něm fotbálek probouzí soutěživost, jiný se při něm prostě jenom skvěle pobaví. Ještě jste se se stolním fotbálkem neseznámili? Hru vám mile rádi představíme.

Snadná hra s dlouhou historií

Jednoduchý stůl s točivými tyčemi se objevil už v roce 1901 v USA. V Evropě pak stolní fotbálky vyráběli ve velkém Švýcaři. V roce 1950 dokonce vznikla první evropská liga. Hra je ideální pro 4 hráče. Jeden z dvojice obsluhuje brankáře a obránce, druhý má na starosti útok na protihráčovu branku. Cílem je samozřejmě nasázet protihráčům co nejvíc gólů.

 

Společný čas pro děti a rodiče

Děti se při hře skvěle naučí soustředění, a navíc koordinaci pohybů. Tyče totiž nesmějí protáčet. Snaží se chytit míč, přihrát si ho tak, aby byli schopní pomocí panáčka vystřelit na branku nebo přihrát spoluhráčovi. Chce to šikovnou ruku a trochu trpělivosti. A navíc se jedná o hru, kterou milují i dospělí. Můžete tak spolu trávit víc času.

 

Hrát mohou už 3leté děti

Stolní fotbálek si můžete vyzkoušet v různých hracích centrech nebo si ho pořiďte rovnou domů. Není to nijak drahá investice – malý stolní fotbálek stojí zhruba 500 korun. V tomto případě se jedná o cvrnkací stolní fotbal pro děti, který je vhodný už od 3 let věku. Větší stolní fotbal s tyčemi pak stojí okolo 2 000 Kč.

 

Rychlost nebo taktika

Ve fotbálku zpravidla vyhrává rychlejší a pohotovější hráč, ale je pravda, že na technice také záleží. Důležité je ovládnout hlavně střed stolu, abyste to byli spíš vy, kdo střílí na branku protihráče. Díky tomu, že budou děti hrát s dospělými, se mohou ve hře mnohem rychleji zdokonalit, protože jak známo, děti se rychle učí a okoukají správnou hrací techniku. A navíc, trénink dělá mistra, takže čím víc děti budou hrát, tím lepší ve fotbálku budou. Tak příjemnou zábavu.

 

Tip na závěr: Preferuje vaše dítě jiné hračky? Pořiďte mu například elektrická autíčka nebo traktory.

The post Stolní fotbálek: Hra, která zabaví velké a rozvíjí malé appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/stolni-fotbalek-hra-ktera-zabavi-velke-a-rozviji-male/26556/feed 0 26556
Povolání http://www.predskolaci.cz/povolani-3/26507 http://www.predskolaci.cz/povolani-3/26507#respond Wed, 27 Feb 2019 14:38:36 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26507 HRY A ZÁBAVNÉ ČINNOSTI Vzdělávací oblast: Dítě a jeho tělo, dítě a jeho psychika, dítě a ten druhý Vzdělávací cíl: Procvičení a zdokonalení v oblasti jemné motoriky. Rozvíjet dovednosti a fantazii při stavění z barevných kostek. Posilování vzájemného chování ve vztahu k ostatním. Vzdělávací nabídka: Řízená: Výroba komínů pro kominíka Námětová hry: Stavění z barevných […]

The post Povolání appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
HRY A ZÁBAVNÉ ČINNOSTI

Vzdělávací oblast: Dítě a jeho tělo, dítě a jeho psychika, dítě a ten druhý

Vzdělávací cíl:

Procvičení a zdokonalení v oblasti jemné motoriky.

Rozvíjet dovednosti a fantazii při stavění z barevných kostek.

Posilování vzájemného chování ve vztahu k ostatním.

Vzdělávací nabídka:

Řízená: Výroba komínů pro kominíka

Námětová hry: Stavění z barevných kostek, lego, puzzle

Spontánní hry Očekávaný výstup:

Očekávaný výstup:

Zvládat jemnou motoriku a zacházet s výtvarným materiálem.

Rozvíjí fantazii při stavění z kostek.

Přiznávat stejné práva druhým a respektovat je.

Organizace: Individuální, skupinová

Pomůcky:

Tvrdý papír A4, nastříhané červené proužky, lepidlo, pastelky (hnědá)

– Barevné kostky, lego, puzzle

– Hračky ve školce

Aktivace: „Dobrý den, jak ses dneska těšil/a do školky? Víš, kdo čistí komín na

domečku? Ano, je to kominík. A víš, kdo takový komín staví? Ano, je to zedník. Tak teď si na

takového zedníka zahrajeme a postavíme si komín.“

Sdělování významu:

 Každé dítě dostane tvrdý papír, kde bude nakreslený komín. Vezou si lepidlo a budou do

komína lepit červené nastříhané proužky. Až dodělají komín, každý si vezme hnědou pastelku

a nakreslí, jak se z komína kouří.

– U stolečku: Budu mít nachystané lego, ze kterého budou stavět domy (jako zedník). U

dalšího stolečku bude puzzle s tématem povolání.

Na koberci: Budou mít nachystané barevné kostky, ze kterých budou stavět domy a pak si

v něm budou hrát.

– Děti si můžou v herně i na koberci vybrat co chtějí. Je to na nich.

 

Reflexe:  ,,Co jste děti ráno vyráběly? Kdo je kominík?“

The post Povolání appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/povolani-3/26507/feed 0 26507
Hra na námořníky http://www.predskolaci.cz/hra-na-namorniky-2/26353 http://www.predskolaci.cz/hra-na-namorniky-2/26353#respond Wed, 27 Feb 2019 14:37:46 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26353 Téma: námořníci objevují Ameriku, možné využít jako oslavu Mezinárodního dne dětí Cíl: podpořit spolupráci, inkluzivní přístup v praxi Délka: 1 den Pomůcky: polikarpová stavebnice, čtvrtky, krepový papír, lepidlo, sešívačka, nůžky, dalekohled, obrázky (slunce, mraky, delfíni, lodě, ostrovy), korálky, plechové krabice, vajíčka, lžíce, kužele na označení startu a cíle, provázek na dřevě, provázek na svázání nohou, […]

The post Hra na námořníky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Téma: námořníci objevují Ameriku, možné využít jako oslavu Mezinárodního dne dětí

Cíl: podpořit spolupráci, inkluzivní přístup v praxi

Délka: 1 den

Pomůcky: polikarpová stavebnice, čtvrtky, krepový papír, lepidlo, sešívačka, nůžky, dalekohled, obrázky (slunce, mraky, delfíni, lodě, ostrovy), korálky, plechové krabice, vajíčka, lžíce, kužele na označení startu a cíle, provázek na dřevě, provázek na svázání nohou, mapa pokladu, sladká či jiná odměna pro děti

Popis:

Tato celodenní hra je vhodná jako oslava Mezinárodního dne dětí. Celý den probíhá ve znamení soutěží na oslavu svátku dětí. Děti jsou motivovány k plnění úkolů a za odměnu najdou Ameriku, jako Kryštof Kolumbus s pokladem. Současně se učí o kulturních rozdílech a seznamují se hravou formou s místními specifiky.

Při ranních hrách s dětmi vyrobíme všem dětem námořnickou čelenku – pruh bílé čtvrtky kolem hlavy a na něm barevný krepový papír.

S dětmi poté vyrobíme loď z polikarpové stavebnice (možné využít i jiné materiály) a plachtu z bílého prostěradla na tyči. Do lodi naskládáme zásoby do lodi (hračky nebo případně ve spolupráci s jídelnou malou svačinu, např. jablka, banány).

Děti-námořníci nasednou do lodě a společně plují po klidném moři. Během plavby si ukazujeme si, co můžeme na moři vidět: obrázky delfínů, lodí, ostrovy, sluníčko, mraky apod. S písní Vangelis 1492 s dětmi hrajeme na ztroskotání lodě – voláme o pomoc, máváme rukama, dalekohledem hledáme, zda neuvidíme pevninu, až rozbijeme vlastní loď a leháme si na zem (ztroskotání na pevnině). Děti poté motivujeme ke stavění přístřeší/domečků z dek/, aby měly kde strávit noc. Hledáme zásoby, které se „vyplavily” na pevninu a shromažďujeme je k sobě.

Kapitán/učitelka děti motivuje, že od jednoho starého piráta zaslechla, že je na tomto ostrově zakopaný poklad. K nalezení pokladu je ale nejdříve potřeba mapa, která je ukryta někde nedaleko.

Při hledání mapy plní děti úkoly ve skupinkách. Když zadaný úkol splní všechny děti, obdrží kousek mapy, dokud ji nesloží celou.

1. Sběr rozsypaných korálků

Domorodkyně poztrácely korálky. Pomůžete jim je sesbírat?

Dvě děti soutěží proti sobě, kdo nasbírá rychleji 10 korálků do plechové krabičky. Tato hra podporuje motorické dovednosti.

2. Přenášení želvích vajec

Želvy nakladly vajíčka na pláž příliš blízko moře, kde je může odnést příliv. Pomůžete vajíčka přenést o kus dál?

Děti dostanou lžíci a vajíčka/pingpongové míčky, které musí přenést na předem určené místo. Je možné postavit jim do cesty i překážky, které musí obejít. Tato aktivita podporuje pohybovou koordinaci a soustředění.

3. Lov ryb

Jste na ostrově už nějakou chvíli a začínáte mít hlad. Jak si jako námořníci obstaráte potravu? Zkusíte si ulovit ryby?

Děti si s pomocí učitele/ky vyrobí pruty z provázku, dřívka/proutku a magnetu místo háčku. Po zemi rozmísíme další magnety či malé kovové předměty a děti se je snaží „ulovit“. Tato aktivita rozvíjí trpělivost a soustředění.

4. Osvobození zajatců.

V noci vás přepadl nepřátelský kmen. Dokážete utéct ze zajetí?

Ve dvojicích přivážeme děti k sobě provázkem za nohu a určíme vzdálenost, kterou mají takto společně ujít. Tato aktivita podporuje kooperaci a pohybovou koordinaci.

Všechny soutěže probíhají ve dvojicích, starší děti už jsou soutěživé a snaží se úkol co nejdříve splnit. Mladší děti plní úkoly buďto samostatně nebo s dopomocí kamarádů či učitele/ky. Děti obdrží kousky mapy pokladu, kde je zakreslena školní zahrada a na ní ukrytý poklad. Při skládání mapy se společně radí, kde se poklad nachází. Po nalezení pokladu jsou děti pochváleny za spolupráci a za splnění všech úkolů a rozdělí si odměnu z pokladu.

Průběh aktivity a hodnocení:

Děti byly vtaženy do děje velmi rychle. Zaujala je už jen polikarpová stavebnice, hlavně chlapci se zapojili do stavby lodě. Dívky zaujaly spíše výroba čelenek. Hudba byla pro děti neznámá a tajemná a cítily z ní napětí. Tím spíše se nechaly vtáhnout do děje, nalodily zásoby, vyhlížely dalekohledem, plnily úkoly kapitána lodě a pomáhaly v okamžiku, kdy je ohrožovala bouře a následně loď ztroskotala. Stavba domečků z dek je velmi oblíbená činnost, na kterou si děti hrají v podstatě denně.  Do plnění úkolů-soutěží se pustily s nadšením a očekáváním, jaký bude poklad.

Během reflexe učitelka s dětmi probere, co pro ně na ostrově bylo nového, co bylo jiné než máme doma v Čechách. Děti mohou začít s tím, co už znají (Kdo z vás už někdy viděl palmu? Kdo někdy pil/jedl kokos?), až po nové zkušenosti (výměna korálků za kus mapy s domorodci apod.). Na konci se ze skupiny námořníků stávají vlastně také domorodci, protože se ostrov stal jejich novým domovem. Děti tak mohou odložit námořnické čelenky a vyrobit čelenky nové.

 

Autor: Hana Honková, učitelka v MŠ Velké Přítočno

Tato hra vznikla v rámci projektu inEDU (inclusive education model for children with migrant background in pre-schools) podpořeného program Erasmus+. Pro více informací o projektu navštivte stránky společnosti EDUcentrum: http://www.educentrum.eu/inedu-2016-2018

 

             

The post Hra na námořníky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/hra-na-namorniky-2/26353/feed 0 26353
Na co si dát pozor při výběru dětského kola? http://www.predskolaci.cz/na-co-si-dat-pozor-pri-vyberu-detskeho-kola/26553 http://www.predskolaci.cz/na-co-si-dat-pozor-pri-vyberu-detskeho-kola/26553#respond Wed, 27 Feb 2019 10:24:57 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26553 Dětské kolo je zpravidla první větší sportovní investicí do vašeho milovaného dítěte a rozhodně není dobré ji podcenit. Jízdě na kole by mělo předcházet odrážedlo, na kterém se ti nejmenší seznámí s držením rovnováhy a pohybem podobnému kolu. První kolo je vhodné pořídit dítěti ve věku zhruba 3 – 4 let, do té doby bohatě postačí […]

The post Na co si dát pozor při výběru dětského kola? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Dětské kolo je zpravidla první větší sportovní investicí do vašeho milovaného dítěte a rozhodně není dobré ji podcenit. Jízdě na kole by mělo předcházet odrážedlo, na kterém se ti nejmenší seznámí s držením rovnováhy a pohybem podobnému kolu. První kolo je vhodné pořídit dítěti ve věku zhruba 3 – 4 let, do té doby bohatě postačí právě zmíněné odrážedlo.

Při výběru je dobré řídit se výškou dítěte, jeho věkem, hmotností a případně jeho dovednostmi. Zejména kola pro nejmenší jsou svým designem určena speciálně pro kluky a holky. Základními materiály rámů jsou ocel a hliník. Brzdy jsou často čelisťové a s tím, jak roste velikost kola, objevují se postupně přehazovačky, nebo přední odpružená vidlice. S vhodným výběrem může pomoci také srovnání dětských kol na některém z recenzních webů.

Přechod z odrážedla

Dětská jízdní kola se rozdělují podle velikosti kol s tím, že ta nejmenší mají kola o velikosti 12, nebo 14 palců. Jsou to v podstatě kola o velikosti odrážedla jen s tím rozdílem, že má šlapky a jeden základní rychlostní převod. Tyto nejmenší modely jsou určeny pro děti ve věku 2 – 5 let s výškou postavy 90 – 115 centimetrů. Zpravidla jsou opatřeny balančními kolečky a designované jsou speciálně pro chlapce i dívky.

První opravdové kolo

Pro předškoláky je nejvhodnější dětské kolo s 16″ koly, z některých stran také zaznívá, že právě tato kola jsou vhodná jako první dětské kolo (do té doby si dítě vystačí s odrážedlem). Určena jsou pro děti ve věku 4-7 let s výškou zpravidla 100 – 125 centimetrů. Stále mohou mít balanční kolečka, která se však již nechají demontovat.

Základní převod s jednou rychlostí již často nahrazují základní přehazovačky se třemi, nebo šesti rychlostmi, které již dětskému kolu dávají praktický rozměr. S takovým dětským kolem se již nechá vyrazit na krátký rodinný výlet za město do přírody, nebo na cyklostezku. Mají také již často přední i zadní brzdu, na kterou by dítě mělo pohodlně dosáhnout a umáčknout ji.

Juniorské jako poslední dětské

Jak dítě roste, mělo by se jeho výšce přizpůsobovat i jízdní kolo. Dalšími velikostmi kol v životě dítěte jsou zpravidla 20 palcové kolo a juniorské kolo s 24″ koly. Dítěti by mělo být kolo vždy akorát, nemělo by být ani malé, ani velké. Zejména u prvního kola je potřeba těchto rad opravdu dbát, neboť se jedná o důležitý moment, kdy si dítě jízdu na kole buďto zamiluje, nebo zavrhne. Velkým těžkým kolem, nebo naopak malým a nepohodlným můžete dítě od tohoto sportu snadno odradit.

Doplňky a bezpečnost

Jízda na kole se často neobejde bez pádů a karambolů, proto by mělo být samozřejmostí dítě před každým usednutím na kolo patřičně vybavit. Základem, a to až do 18 let, by měla být kvalitní cyklistická helma. Ta až z 85 % zabraňuje vážnému poranění hlavy.

Dále jsou praktické cyklistické rukavice, chrániče kolen, či loktů. Aby bylo dítě na malém kole dobře vidět, měl by být model vybaven odrazkami a velmi populární jsou v poslední době praporky, které se mimo jiné líbí i samotným dětem. Svou ratolest můžete také obléct do reflexní vesty, kterou nic nezkazíte.

Co se týče doplňků, nejčastěji jsou s kolem pro děti spojena balanční kolečka, odrazky, zvonek, košík na řídítka, stojánek, nebo cyklistická lahev. Větší modely mohou být připojeny k dospělému kolu pomocí vodící tyče a poté již nic nebrání tomu se svým dítětem vyrazit na cesty.

The post Na co si dát pozor při výběru dětského kola? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/na-co-si-dat-pozor-pri-vyberu-detskeho-kola/26553/feed 0 26553
Hravé básničky pro kluky a holčičky http://www.predskolaci.cz/hrave-basnicky-pro-kluky-a-holcicky/26522 http://www.predskolaci.cz/hrave-basnicky-pro-kluky-a-holcicky/26522#respond Tue, 04 Dec 2018 00:22:08 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26522 Koncepce knížky vychází z tetralogie básniček, které již v Portále vyšly (Rozpustilé básničky, Dovádivé básničky, Šikovné básničky, Veršované rozcvičky). Hravé básničky pro kluky a holčičky rozvíjejí přirozenou komunikaci dětí předškolního věku. Básničky jsou propojené s gesty, která v každodenním životě běžně používáme. Gesta jsou jednoduchá, snadno srozumitelná a usnadňují vzájemné dorozumívání.  Kromě toho rovněž urychlují rozvoj řeči a […]

The post Hravé básničky pro kluky a holčičky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Koncepce knížky vychází z tetralogie básniček, které již v Portále vyšly (Rozpustilé básničky, Dovádivé básničky, Šikovné básničky, Veršované rozcvičky). Hravé básničky pro kluky a holčičky rozvíjejí přirozenou komunikaci dětí předškolního věku. Básničky jsou propojené s gesty, která v každodenním životě běžně používáme. Gesta jsou jednoduchá, snadno srozumitelná a usnadňují vzájemné dorozumívání.  Kromě toho rovněž urychlují rozvoj řeči a mají pozitivní vliv na rozvoj pohybových dovedností, myšlení i představivosti. Děti se díky nim učí poznávat svět a lépe si uvědomují souvislosti.

Romana Suchá vystudovala psychologii v Olomouci, pracuje jako psycholožka, má zkušenosti z práce v mateřském centru. V Portále vyšla řada jejích knih, například Veršované rozcvičky pro kluky a holčičky, Rozpustilé básničky pro malé dětské ručičky, Šikovné básničky pro kluky a holčičky nebo Můj kamarád Rufus.

Ukázka z knihy
K zakoupení zde: Hravé básničky pro kluky a holčičky

The post Hravé básničky pro kluky a holčičky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/hrave-basnicky-pro-kluky-a-holcicky/26522/feed 0 26522
Kdy pořídit ratolesti první mobil a jaký by měl být? http://www.predskolaci.cz/kdy-poridit-ratolesti-prvni-mobil-a-jaky-by-mel-byt/26525 http://www.predskolaci.cz/kdy-poridit-ratolesti-prvni-mobil-a-jaky-by-mel-byt/26525#respond Mon, 03 Dec 2018 22:44:49 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26525 Za chvíli vaší ratolest čeká školní docházka, a vy si kladete otázku, zda mu pořídit první mobil? Uvažujete správně, protože doba pokročila dopředu, a ať už se nám to líbí nebo ne, naše děti budou do kontaktu s elektronikou přicházet každý den. Jaký telefon mu vybrat a jaké nastavit hranice při jeho používání? Máte školkové […]

The post Kdy pořídit ratolesti první mobil a jaký by měl být? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Za chvíli vaší ratolest čeká školní docházka, a vy si kladete otázku, zda mu pořídit první mobil? Uvažujete správně, protože doba pokročila dopředu, a ať už se nám to líbí nebo ne, naše děti budou do kontaktu s elektronikou přicházet každý den. Jaký telefon mu vybrat a jaké nastavit hranice při jeho používání?

Máte školkové dítko, které v následujícím roce nastoupí do školy? V případě, že se ještě s chytrou elektronikou nesetkalo, je nejvyšší čas na první krůčky. Nástupem do první třídy před vámi totiž bude viset otázka, zda není čas na první telefon.

Proč pořídit dítěti první telefon s nástupem do školy?

Je pravdou, že praktické využití mobilního telefonu bude během prvního roku školy minimální, nicméně mohou nastat situace, ve kterých se bude hodit. Přesto, že se třeba chystáte ratolest doprovázet do školy i ze školy, může během dne nastat problém. Dítěti se neudělá dobře nebo nastane jiná komplikace, a s telefonem bude pak vaše komunikace s ním mnohem snazší. V případě, že je samostatnější, a do školy i ze školy již chodí nebo bude chodit samo, můžete si ověřit, že cesta proběhla v pořádku.

 

Pokud jste se již rozhodli, že telefon pořídíte, rozhodně od dítěte nečekejte, že se k němu bude chovat jako v bavlnce. Upozorněte ho, že telefon není levná záležitost, a mělo by tedy na něj dávat pozor, ovšem děti jsou děti. Horší motorika, nepozornost nebo zkrátka neopatrnost, to vše se může projevit, takže je nutné počítat s tím, že dítě telefon ztratí nebo rozbije. Pokud se to stane, nemá cenu dítě tvrdě trestat a být překvapený.

Jak dítě poučit o používání mobilu?

Dítě musí pochopit, k čemu mu telefon primárně slouží. Může to být hračka, ale rozhodně ne ve škole. Při hodinách by mělo mít telefon v kapse či tašce a je neakceptovatelné, aby si s telefonem během vyučovacích hodin hrálo. Mobil mu bude sloužit mimo domov hlavně ke komunikaci s vámi. Samozřejmě může zavolat nebo poslat zprávu kamarádovi, ovšem upozorněte ho, že hovory, SMS a připojení k internetu stojí peníze.

Vybrat dítěti tarif nebo kredit?

A teď finanční otázka. Kredit nebo tarif? Výhoda kreditu je jasná. Dítěti dobijete určitou částku a můžete si být jistí, že ji nemůže přesáhnout. Tím ale kupodivu výhody kreditu končí. Jakmile dojde, musíte se starat o jeho dobíjení, a navíc nemáte přehled, jak na tom dítě s kreditem je. Zbývají mu do konce měsíce 2 stovky nebo jen pár korun? Co když se dítě ocitne v situaci, kdy bude mít kredit již vybitý, ale bude vám muset nutně zavolat nebo napsat?

Z toho důvodu volte spíše tarif. Operátoři již nabízejí sdílené rodinné tarify, ve kterých máte přehled, kolik dítě provolalo, propsalo nebo prosurfovalo. Můžete také na jeho číslo nastavit limit, a kdykoliv se podívat, jak na tom vaše ratolest je.

 

Pokud už máte způsob placení telefonu promyšlený, nezapomeňte s ním dítě seznámit, aby vědělo, že mobil je tímto způsobem limitován.

Jaký telefon pro dítě vybrat?

Vsázet na klasické telefony nemá dnes cenu ani u menších dětí. Doba jde dopředu a těžko se vám bude vysvětlovat, proč vy máte moderní dotykový telefon s hrami a aplikacemi a jemu dáváte tlačítkový mobil po dědečkovi. Navíc jeho kamarádi ve škole už jistě budou mít také dotykové telefony, a dítě bude chtít přirozeně zapadnout mezi ně.

 

Nemá ovšem význam přesáhnout u prvního telefonu částku 3 tisíce korun. Jak jsme již zmínili, dítě může telefon rozbít nebo ztratit. Přibližně do 10 – 12 let věku nemá cenu kupovat dražší zařízení. V případě, že máte pocit, že do 3 tisíc smartphone nenajdete, nenechte se zmýlit. Dotykové chytré telefony najdete už okolo 2 tisíc, podívejte se například na mobilní telefony Xiaomi.

Jak mít přehled o používání mobilu dítěte?

Vybrali jste telefon, ale bojíte se, že dítě přijde do kontaktu s nevhodnými aplikacemi a internetovými stránkami? Operační systémy dnes nabízejí možnost sdílení, takže můžete v rodině sledovat stažené aplikace, a pro dítě ty nevhodné blokovat, aby se k nim vůbec nedostalo. Můžete také omezit stahování placených aplikací, nebo jejich nákup zamítnout.

 

S internetovými stránkami je to o něco horší. Zde mohou velmi dobře posloužit aplikace rodičovské ochrany, které blokují nevhodná videa, obrázky a internetové stránky. Vybrané aplikace poskytnout i funkce navíc, jako je blokování určitých telefonních čísel (třeba těch draze placených) nebo posílání SMS zpráv.

 

Vychytávkou je také sledování momentální polohy telefonu (tedy i vašeho dítka) pomocí GPS nebo podrobné statistiky o tom, kolik času dítě na telefonu strávilo. Sledování tohoto typu přináší určitou jistotu pro vás, ovšem dítěti bere jakýkoliv nárok na soukromí. Používání těchto konkrétních technologií tedy necháme čistě na vás.

 

Tip na závěr: Pokud máte už většího školáka, určitě se budete také potýkat s výběrem notebooku pro svého studenta, přečtěte si proto pár tipů, na co si dát pozor při výběru notebooku.

 

The post Kdy pořídit ratolesti první mobil a jaký by měl být? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/kdy-poridit-ratolesti-prvni-mobil-a-jaky-by-mel-byt/26525/feed 0 26525