Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Tue, 14 Aug 2018 10:32:51 +0000 cs-CZ hourly 1 7219432 Bojíte se údržby dětských plyšových koberců? Po přečtení už nebudete muset! http://www.predskolaci.cz/bojite-se-udrzby-detskych-plysovych-kobercu-po-precteni-uz-nebudete-muset/26398 http://www.predskolaci.cz/bojite-se-udrzby-detskych-plysovych-kobercu-po-precteni-uz-nebudete-muset/26398#respond Thu, 09 Aug 2018 19:30:38 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26398 Dětské plyšové koberce Vám rozzáří a zútulní celou místnost. Jsou příjemné na dotek a krásné na pohled, a to také díky velké škále různých barev, které sladíte s jakýkoli dětským pokojem. Jejich měkká vlákna zaručí Vašim dětem příjemné dovádění, bez odřených kolen a zároveň díky plyšovému povrchu pěkně zahřejí. Mají neklouzavé dno, a tak jsou i […]

The post Bojíte se údržby dětských plyšových koberců? Po přečtení už nebudete muset! appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Dětské plyšové koberce Vám rozzáří a zútulní celou místnost. Jsou příjemné na dotek a krásné na pohled, a to také díky velké škále různých barev, které sladíte s jakýkoli dětským pokojem.

Jejich měkká vlákna zaručí Vašim dětem příjemné dovádění, bez odřených kolen a zároveň díky plyšovému povrchu pěkně zahřejí. Mají neklouzavé dno, a tak jsou i pro děti během zběsilých her bezpečné.

Také jste se teď zasnili? A pak se z tohoto krásného snu stane noční můra, když si představíte, že tento koberec máte udržovat čistý. Pokud se Vám plyšový koberec zamlouvá, ale odrazuje Vás údržba, čtěte dál. Máme pro Vás pár tipů na jednoduchou údržbu, kterou zvládne každý. Není se čeho bát. Přestože je údržba dětského chlupatého koberce náročnější, není nezvládnutelná. Stačí dodržovat těchto pár kroků.

Pořádně ho vyklepat. A když to nebude stačit ještě přidáme!

Tak jste připraveni zatočit se špinavým kobercem? Jako první plyšový koberec chyťte a pořádně ho vyklepejte. Jak to dělali naše babičky. Koberce vyklepejte z rubu, abyste neponičili vlákna a prach ještě více nezatlačili do koberce. Takto z něj dostanete tu největší špínu. Zbavíte se tím tak větších částí nečistot, jako jsou třeba drobečky od sušenek z poslední svačiny Vaší ratolesti.

Ale to nejzásadnější je pravidelné vysávání. Jelikož mají dětské plyšové koberce velkou hustotu vláken, je dobré použít vysavač s větším sacím výkonem, postačí Vám však s trochou úsilí i normální vysavač. Plyšový koberec vysávejte nejlépe z každé strany anebo křížem, abyste z vláken dostali všechnu nečistotu, a to minimálně dvakrát týdně.

A co s větší špínou? Rozlité pití či loužička od pejska?

Jelikož jsou tyto chlupaté koberce vhodné do dětských pokojů, je samozřejmé, že se může koberec zašpinit třeba rozlitým pitím, nebo rozteklou čokoládou. Pokud máte doma mazla, noční můra v podobě loužičky na koberci, může pocuchat nejedny nervy. Zde nepostačí suché metody, ale starý dobrý trik s octovou vodou.

Vždy vyzkoušejte, zdali přípravek nepouští barvu. Nějaký malý kousek, který není až tak na očích, někde v rohu to může snést. Lepší, než abyste začali na středu a zhrozili se, co se to sakra stalo? Je vždy dobré zasáhnout ihned, aby se špína nezažrala, ale kdo je celé dny s naším pejskem doma že? Octová voda by Vám měla pomoci i tak. Vlákna koberců dokáže rozzářit jedlá sůl nebo sníh. Ano i sníh je dobrý, především pro kusové plyšové koberce, protože je můžete vzít ven jednoduše. Sníh rozsypete na koberec a třeba koštětem rozetřete po koberci.

Pamatujte, čím méně chemie, tím méně trpí Váš koberec. Je lepší na tyto huňaté miláčky dávat trochu větší pozor, ušetříte si s tím starosti. Ale jako každý jiný koberec, i ten plyšový můžete poměrně jednoduše vyčistit. Stačí k tomu je trochu babských rad a času. Vyšší vlákna jsou trochu větší výzva, ale upřímně, to heboučké pohodlí to hravě předčí.

The post Bojíte se údržby dětských plyšových koberců? Po přečtení už nebudete muset! appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/bojite-se-udrzby-detskych-plysovych-kobercu-po-precteni-uz-nebudete-muset/26398/feed 0 26398
ŠPL 26 – Už se těším do školy http://www.predskolaci.cz/spl-26-uz-se-tesim-do-skoly/26382 http://www.predskolaci.cz/spl-26-uz-se-tesim-do-skoly/26382#respond Sat, 30 Jun 2018 10:30:47 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26382 Pracovní listy pro děti z MŠ a přípravných tříd ZŠ Pracovní listy obsahují soubor zábavných úkolů pro děti ve věku 5–7 let. Jsou rozděleny do čtyř tematických bloků. Témata se vztahují k ročním obdobím a k vybraným svátkům naší kultury. Nabízená cvičení jsou zaměřena především na rozvíjení grafomotorických dovedností dítěte, pravolevé orientace, časových a prostorových představ, […]

The post ŠPL 26 – Už se těším do školy appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Pracovní listy pro děti z MŠ a přípravných tříd ZŠ

Pracovní listy obsahují soubor zábavných úkolů pro děti ve věku 5–7 let. Jsou rozděleny do čtyř tematických bloků. Témata se vztahují k ročním obdobím a k vybraným svátkům naší kultury. Nabízená cvičení jsou zaměřena především na rozvíjení grafomotorických dovedností dítěte, pravolevé orientace, časových a prostorových představ, zrakového, sluchového vnímání. Rozvíjeny jsou také základní matematické představy, paměť a slovní zásoba dítěte. Součástí pracovních listů je metodický návod, který, především rodičům, ozřejmí problematiku související s rozvojem jemné motoriky a grafomotoriky.

Mgr. Iva Košek Bartošová, Ph.D., vystudovala učitelství pro školy pro mládež vyžadující zvláštní péči a učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Na Univerzitě Hradec Králové působí jako odborná asistentka Ústavu primární a preprimární edukace. Učila v malotřídní škole s dětmi obtížně vychovatelnými. PhDr. Blanka Křováčková vystudovala jednooborovou psychologii na FF UK. Působila jako psycholožka v diagnostickém ústavu a v PPP, nyní je akademickou pracovnicí Univerzity Hradec Králové. Obě autorky publikovaly řadu odborných článků a podílely se mimo jiné na projektu týkajícím se přípravných tříd. V nakladatelství Portál společně vydaly knihu Už brzy půjdu do školy.

Ukázka z knihy
K zakoupení zde: ŠPL 26 – Už se těším do školy

The post ŠPL 26 – Už se těším do školy appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/spl-26-uz-se-tesim-do-skoly/26382/feed 0 26382
Jak vybrat kolo pro dítě http://www.predskolaci.cz/jak-vybrat-kolo-pro-dite/26369 http://www.predskolaci.cz/jak-vybrat-kolo-pro-dite/26369#respond Tue, 26 Jun 2018 08:14:02 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26369 Každé dítě přijde do věku, kdy se chce naučit jezdit na kole. Jedná se o etapu života, která nemine nikoho, je to však jedna z nejkrásnějších chvil v životě. Jízda na kole je jedna z prvních věcí, které se naučíme a které si pamatujeme do konce svého života. Ne nadarmo se říká, že jízda na […]

The post Jak vybrat kolo pro dítě appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Každé dítě přijde do věku, kdy se chce naučit jezdit na kole. Jedná se o etapu života, která nemine nikoho, je to však jedna z nejkrásnějších chvil v životě. Jízda na kole je jedna z prvních věcí, které se naučíme a které si pamatujeme do konce svého života. Ne nadarmo se říká, že jízda na kole se nezapomíná. Aby dítě na učení se této dovednosti vzpomínalo s úsměvem, je nutné mu pořídit vhodné kolo, na němž se dovednost správně naučí. Při výběru kola je třeba brát v potaz několik kritérií, která každému rodiči pomohou vybrat vhodné kolo pro svou ratolest. Otázkou je, jaká kritéria to jsou.


1) Vězte, kolik váží vaše dítě

Při výběru dětského kola je nutné vědět, kolik dítě, které bude na kole jezdit, váží. Jedná se o základní a zásadní parametr při výběru kola, na něhož se nesmí zapomenout. Váha ovlivňuje lehkost a jistotu, s jakou dítě kolo ovládá. Obecně lze říct, že dítěti se jezdí lépe na lehčím kole, než je ono samo. Pro rodiče je to dobrá zpráva, proto kolo lehce přenese v případě, že se objeví překážka, kterou dítě nebude umět zdolat či překonat.

2) Důležitá je pozice sedátka a vzdálenost řídítek

Při výběru juniorských kol je třeba dbát i na pozici sedátka a také na vzdálenost řídítek. Děti mají mnohem kratší dosah než dospělí jedinci, proto se pořizuje zpravidla takové kolo, které má zvýšenou pozici řídítek, upravený sklon sedadla a také kratší rám.

3) Mějte na paměti i šířku řídítek

To, že není výběr kola pro dítě žádný med, jste jistě už poznali. Tolik kritérií mohlo kdekoho zaskočit. Ještě ale nekončíme. K dalším kritériím je třeba přidat i šířku řídítek, která musí být přizpůsobena nejen velikosti dítěte, ale také jeho věku. Řídítka musí mít pohodlné rukojeti a také kvalitní a lehce stlačitelné brzdové páky. Ideální kola vhodná na naučení jsou dětská kola o 12 palcích či obecně taková, jejichž úhel řídítek lze nastavit dle potřeby.

4) Víte, co je to Q faktor?

K dalším kritériím souvisejícím s výběrem kola patří i Q faktor. Mnozí rodiče ale nevědí, o co se vlastně jedná. Q faktor ovlivňuje to, jak moc široce dítě šlape. Je to tedy informace říkající, jak vzdálené jsou od sebe pedály kola. Q faktor berte v potaz zejména tehdy, kdy vybíráte své ratolesti nikoli malé dětské kolo, ale juniorské kolo, s nímž už bude jezdit na cyklistické výlety.

Při koupi kola investujte i do chráničů

Ať už dítě na kole učíte nebo už na kole umí jezdit jako profesionál, vždy dbejte na jeho bezpečí. Společně s kolem zakupte i potřebné chrániče, které ochrání dítě před případnými pády, jež jsou samozřejmě na denním pořádku. K nejdůležitějším chráničům patří helma neboli přilba, kterou si dítě musí připnout vždy, kdy vyjede na cestu. Přilbu je nutné mít na hlavě i v době, kdy je neustále pod dohledem rodičů. Každé místo může být nebezpečné, kdekoli a kdykoli lze uklouznout a spadnout.

The post Jak vybrat kolo pro dítě appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/jak-vybrat-kolo-pro-dite/26369/feed 0 26369
Nakupte školní pomůcky za zlomek ceny díky AliExpressu http://www.predskolaci.cz/nakupte-skolni-pomucky-za-zlomek-ceny-diky-aliexpressu/26361 http://www.predskolaci.cz/nakupte-skolni-pomucky-za-zlomek-ceny-diky-aliexpressu/26361#respond Tue, 19 Jun 2018 19:39:53 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26361 Už se doma chystáte na začátek nového školního roku? Letos si přípravu na první školní den zpříjemněte. Prozradíme vám, jak nakoupit vše potřebné do školy bez nervů a mnohem výhodněji. Dělá se vám z cen školních pomůcek zle? To nejste sami. Naštěstí nyní vše potřebné získáte za pakatel. Navíc za nákup budete odměněni. Zde je […]

The post Nakupte školní pomůcky za zlomek ceny díky AliExpressu appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Už se doma chystáte na začátek nového školního roku? Letos si přípravu na první školní den zpříjemněte. Prozradíme vám, jak nakoupit vše potřebné do školy bez nervů a mnohem výhodněji.

Dělá se vám z cen školních pomůcek zle?

To nejste sami. Naštěstí nyní vše potřebné získáte za pakatel. Navíc za nákup budete odměněni.

Zde je návod, jak na to.

Originální školní pomůcky za pár kaček

Nejvýhodněji pořídíte školní pomůcky na internetu. Čínský nákupní gigant AliExpress má v nabídce stovky tisíc různých druhů školních tašek, penálů nebo sešitů a psacích potřeb.

Na AliExpressu naleznete, jak originální výrobky malých výrobců, tak populární produtky známých čínských firem. Vše za směšně nízké ceny. Starat se nemusíte ani o dopravu. Váš nákup vám AliExpress doručí zadarmo, díky státní podpoře exportu.

Nechte se za nákup školních pomůcek odměnit

Není příjemnější místo hektického obíhání obchodů získat originální batoh za pár minut a skoro zadarmo?

Šťastné jsou maminky i děti, které se budou moc ve škole pochlubit trendy školními pomůckami.

Navíc za nákup získáte odměnu.

Hledáte školní batoh pro vaši malou holčičku? Máme pro vás tip na stylový batoh s motivem Minnie Mouse. Cena? 217 Kč. Tipli vám za nákup pošle odměnu 21,7 Kč, takže vás batoh vyjde na méně než dvě stovky.

 

Naopak pro vzdornou puberťačku skvěle poslouží originální batoh Diomo, který stojí 352 Kč. Nakoupili jste na AliExpressu přes Tipli? Vyberte si svou odměnu ve výši 35,2 Kč.

Jak můžete získat odměnu i vy?

Nejvýhodnější nákupy na internetu? Jedině s Tipli

Tipli je nákupní klub, který vám šetří peníze.

Jak?

S Tipli totiž získáváte odměny za každý nákup na internetu. Sbírat odměny je hračka. Stačí mít účet na Tipli a před každým nákupem přejít do vašeho oblíbeného obchodu přes speciální odkaz na Tipli. Systém pak vyhodnotí, že máte nárok na odměnu, kterou vám Tipli pošle do 48 hodin od nákupu.

To ale není vše.

Tipli svým uživatelům přináší hromadu exkluzivních slev a slevových kupónů do vašich oblíbených obchodů. Využít můžete i online akční letáky nebo se nechat inspirovat na populární slevové akce. Tipli také vydává magazín, kde kromě spousty nákupní inspirace najdete i omalovánky k vytisknutí, kterými zabavíte své dítko.

Zaregistrujte se na Tipli ještě dnes

Začněte sbírat odměny s Tipli ještě dnes. Každý měsíc tak rodinnému rozpočtu můžete ušetřit i několik tisíc korun. Odměny za nákup navíc můžete kombinovat se slevami a slevovými kupóny.

Jednoduchá registrace na Tipli.cz je zcela zdarma, tak neváhejte a vstupte do světa výhodných nákupů.

 

The post Nakupte školní pomůcky za zlomek ceny díky AliExpressu appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/nakupte-skolni-pomucky-za-zlomek-ceny-diky-aliexpressu/26361/feed 0 26361
Taje olivového háje http://www.predskolaci.cz/taje-olivoveho-haje/26347 http://www.predskolaci.cz/taje-olivoveho-haje/26347#respond Sun, 10 Jun 2018 19:43:15 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26347 Malou vílu odnese vítr mistrál z hor do zahrady opuštěného domu na pobřeží Provence. Víla se o zahradu začne starat a na nový domov si postupně zvykne. Seznámí se i s vílou žijící ve vesnické kavárně, takže už není sama. Na popud místního faráře se víly rozhodnou udělat dobrý skutek: najít majitele brýlí, jež leží […]

The post Taje olivového háje appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Malou vílu odnese vítr mistrál z hor do zahrady opuštěného domu na pobřeží Provence. Víla se o zahradu začne starat a na nový domov si postupně zvykne. Seznámí se i s vílou žijící ve vesnické kavárně, takže už není sama. Na popud místního faráře se víly rozhodnou udělat dobrý skutek: najít majitele brýlí, jež leží zapomenuté v altánu za domem. Brýle patří zvláštnímu mladíkovi jménem Benedikt, který sepisuje jména větrů a věří, že na světě existuje strom vyšší než sto metrů. Nakonec se za ním vypraví po moři až na jiný světadíl…

Určeno především dětem mladšího školního věku.

Daniela Krolupperová je překladatelka a novinářka, vydala řadu knih pro děti, v Portále např. Rybí sliby, Zákeřné keře, Mizící hmyzíci, Jde sem lesem nebo Polární pohádku.

Ukázka z knihy
K zakoupení zde: Taje olivového háje

The post Taje olivového háje appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/taje-olivoveho-haje/26347/feed 0 26347
Prasátko Pepa http://www.predskolaci.cz/prasatko-pepa/6609 http://www.predskolaci.cz/prasatko-pepa/6609#comments Sun, 10 Jun 2018 15:42:25 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=6609 The post Prasátko Pepa appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

The post Prasátko Pepa appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/prasatko-pepa/6609/feed 1 6609
Míč http://www.predskolaci.cz/mic/6923 http://www.predskolaci.cz/mic/6923#respond Sun, 10 Jun 2018 14:33:19 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=6923 Schoval se do trávy duhový míč, udělal baf a už je pryč. Utekl i rychlé včelce a teď dělá kotrmelce. Potom skočil do rybníka, chytíme ho, uličníka!

The post Míč appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
duhovy-micSchoval se do trávy
duhový míč,
udělal baf
a už je pryč.

Utekl i rychlé včelce
a teď dělá kotrmelce.
Potom skočil do rybníka,
chytíme ho, uličníka!

The post Míč appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/mic/6923/feed 0 6923
Tučňák http://www.predskolaci.cz/tucnak/6564 http://www.predskolaci.cz/tucnak/6564#respond Sun, 10 Jun 2018 08:30:22 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=6564 Tučňák nosí černý fráček dle módy ryze tučňáčí. Má to ale jeden háček, do sněhu ho namáčí. Tučňákovi ale (zdá se) tohle vůbec nevadí. Každý den si fráček zase na své tělo nasadí.

The post Tučňák appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Tučňák nosí černý fráček
dle módy ryze tučňáčí.
Má to ale jeden háček,
do sněhu ho namáčí.

Tučňákovi ale (zdá se)
tohle vůbec nevadí.
Každý den si fráček zase
na své tělo nasadí.

The post Tučňák appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/tucnak/6564/feed 0 6564
Dusty: V nebezpečí http://www.predskolaci.cz/dusty-v-nebezpeci/26344 http://www.predskolaci.cz/dusty-v-nebezpeci/26344#respond Sat, 09 Jun 2018 07:09:11 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=26344 Když se do Pavlova domu vloupali zloději, Dusty se zachoval jako skutečný hrdina: okamžitě je zahnal a pustil se do pronásledování. Přes veškerou jeho snahu se však lupičům podařilo uniknout. Protože se případy podobných vloupání v okolí začaly množit a policie byla bezradná, rozhodli se Pavel s Alex na vlastní pěst vlákat bandu do léčky. Ale to je […]

The post Dusty: V nebezpečí appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>

Když se do Pavlova domu vloupali zloději, Dusty se zachoval jako skutečný hrdina: okamžitě je zahnal a pustil se do pronásledování. Přes veškerou jeho snahu se však lupičům podařilo uniknout. Protože se případy podobných vloupání v okolí začaly množit a policie byla bezradná, rozhodli se Pavel s Alex na vlastní pěst vlákat bandu do léčky. Ale to je opravdu nebezpečné a k tomu všemu ještě zničehonic Dusty zmizel! Unesla ho snad ona zločinecká banda?

Autor: Jan Andersen

Knihu zakoupíte na www.albatrosmedia.cz

The post Dusty: V nebezpečí appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/dusty-v-nebezpeci/26344/feed 0 26344
O uloupené mašince http://www.predskolaci.cz/o-uloupene-masince/19350 http://www.predskolaci.cz/o-uloupene-masince/19350#respond Tue, 05 Jun 2018 12:52:01 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=19350 Ve středu jednoho malého městečka stojí staré, vlakové nádražíčko, které bylo obohaceno o jednu zbrusu novou, červenožlutou mašinku. Pan strojvůdce se zaradoval, jak pěkná lokomotiva mu byla přidělena a pomyslil si: „Jé, taková parádní mašinka, já se ale mám! To si mi to bude, panečku, kočírovat, jen co je pravda!“ a už se těšil a […]

The post O uloupené mašince appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Ve středu jednoho malého městečka stojí staré, vlakové nádražíčko, které bylo obohaceno o jednu zbrusu novou, červenožlutou mašinku. Pan strojvůdce se zaradoval, jak pěkná lokomotiva mu byla přidělena a pomyslil si: „Jé, taková parádní mašinka, já se ale mám! To si mi to bude, panečku, kočírovat, jen co je pravda!“ a už se těšil a nemohl se dočkat rána, kdy bude smět svoji novou mašinku poprvé řídit a povalí s ní rychle, jako vítr po kolejích hurá vpřed! Jenomže se těšil zbytečně, neboť se své pěkné mašinky ráno už nedočkal. V noci se totiž začaly dít na kolejích prapodivné věci! Nová mašinka rázem celá jakoby ožila a začala si dělat, co chce! Usadil se v ní totiž vlakový démon Koleják a začal se chovat, jako by se právě vyklubal z divokých vajec!

Byl nazlobený, že nemá mašinka k sobě připojený ani jeden vagón a tak se zkrátka rozhodl, že s ní odjede sám! Na koleje vůbec nedbal a hned o kousek dál z nich šikovně vykolejil. Namířil si to rovnou směrem do hor. Nejdříve ujížděl s mašinkou podél kolejí, ale hned krátce na to prudce zatočil a namířil si to do prudkého kopce. Poté sjel kopec rychle zase dolů, jako velká voda a už si to s uloupenou mašinkou uháněl přes pole dozadu k lesu.

Cestou přejížděl různé hrbolky, hromady kamení, veliké šutry, boural oplocení, povaloval věci a narážel do stromů. Přejížděl přes packy i ocásky těm různým zvířátkům a prudce vybíral zatáčky, jen aby všem ukázal, jak umí řídit. „Já Koleják jsem, panečku, skvělý řidič, ten nejlepší ze všech, to budete všichni čubrnět!“ Namlouval si vlakový démon, ale naštěstí byla venku tma a nikdo ho nezpozoroval.

Mašinka se cestou tou jeho zbrklou a neopatrnou jízdou celá otloukla, odřela si svou pěknou barvičku a rozbila si světla, jak divoce s ní Koleják valil! Tolik se těšila, jak si to bude opatrně uhánět světem pěkně po kolejích, potáhne za sebou vagóny plné cestujících a namísto toho si ji přivlastnil ten zlý démon a celou ji takto zřídil. Mašinka proto celá zesmutnila a netoužila po ničem jiném, než po návratu zpět na své nádražíčko, kam se tolik těšila. Nic ji to však nebylo platné, neboť ten chvíli neposedný démon ji vůbec, ale vůbec neposlouchal! Chtěl mít mašinku jen pro sebe a pořádně se v ní vyřádit. Netrvalo dlouho a mašinka jezdila po horách přesně tam, kde měl Koleják namířeno.

Všude byl již poprašek čerstvě napadaného sněhu a ubohé mašince klouzala v tom kopci kolečka. Nemohla ty prudké svahy vyjet a její malá kolečka se jí stále protáčela. O to větší však na ni dostal démon Koleják zlost a začal se hněvat. „No tak, jeď, dělej, zaber přece a pohni si!“ pobízel Koleják mašinku a hnal ji stále výš a výš. Ta už byla úplně zoufalá a dostávala jednu ránu za druhou. Bourala skály, kácela stromy a rozbila si sklo ze všech oken. Byla celá poničená, dotlučená a démon Koleják ji nepřestával hubovat. Nakonec se ještě k tomu celá převrátila z prudkého kopce dolů a zřítila se rovnou do jezera, které stálo přímo pod skálou. Konec peskování, konec popohánění, konec divoké a hrůzostrašné jízdy! Zlý démon Koleják se ve vodě naštěstí utopil a ubohá, zřízená mašinka se ponořovala a dopadala až ke dnu hlubokého jezera.

Ještěže tento nešťastný osud mašinky zpozoroval náhodný kolemjdoucí, který se nestačil divit. Hleděl totiž zespodu nahoru na mašinku, jako na nějaký zázrak, neboť ještě jakživ neviděl lokomotivu takto řádit a prohánět se po horách a ještě k tomu bez strojvedoucího, protože démon Koleják byl lidskému oku neviditelný. „Pro pána krále, vždyť ta mašinka jede úplně sama? Patří přece na koleje, tak co dělá tady v horách?“ nestačil se divit, neboť byl shodou okolností i on bývalým panem strojvůdcem, nyní již na zaslouženém odpočinku. Měl proto ke všem mašinkám a vláčkům velmi kladný vztah.

Pospíchal hned do vedlejší vesnice pro pomoc, kde zalarmoval několik mužů, kteří pomocí náležité techniky mašinku z vody vytáhli ven a vyprostili ji na břeh jezera. „Takto poničenou a zdevastovanou mašinku nikdo z nás ještě jakživ neviděl.“ usoudili všichni ti pánové, kteří ji zavezli do nedaleké opravny.

Za to všechno však mohl právě vlakový démon Koleják a jak se brzy ukázalo, byl za všechno to své zlo, které na mašince napáchal jaksepatří potrestán. Utonutého Kolejáka vytáhl totiž z jezera anděl železnic, který jej proměnil ve štětec, který musel za trest celou tu poničenou mašinku pěkně kousek po kousku znovu natřít červenou a žlutou barvičkou, jen aby byla zrovinka tak pěkná, jakou bývala předtím. Netrvalo dlouho a mašinka zase celá zářila novotou. Byla odvezena na vlakové nádraží přesně tam, kde původně patřila. Tam ji umístili opět na koleje, kam každá lokomotiva patří. Teprve nyní cítila mašinka naprostou úlevu, spokojenost a radost, neboť již ani nedoufala, že se jí to ještě někdy povede a setká se se svým přiděleným panem strojvůdcem.

Hnedka druhý den ráno k ní zapojili pět vagónů a přešťastná mašinka v novém kabátě se rázem celičká rozzářila! Konečně se mohla rozjet po kolejích, kde ji řídil hodný pan strojvůdce, který s ní jezdil opatrně a velmi pozorně. Náhle si mašinka připadala tak užitečná, potřebná i nezbytná a její zábavná jízda se pro ni znovu stala velkým potěšením. Jedině tak mohla být konečně zase šťastná. Byla ráda, že se toho zlého démona Kolejáka jednou provždy zbavila a to nejen ona, ale spolu s ní se radovaly i všechny ostatní vláčky.

Dnes už je mašinka poměrně stará, avšak slouží dobře a po kolejích si to uhání svižně a zvesela stále dál, jako nějaká mladice. A kdo ví, možná jednou sveze po kolejích i vás, děti, a pak si na tuto pohádku jistě rádi vzpomenete.

Alena Chudobová

The post O uloupené mašince appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/o-uloupene-masince/19350/feed 0 19350