Předškoláci.cz - omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Wed, 25 Mar 2015 00:50:09 +0000 cs-CZ hourly 1 Rozvíjíme předčtenářskou gramotnost http://www.predskolaci.cz/rozvijime-predctenarskou-gramotnost/24603 http://www.predskolaci.cz/rozvijime-predctenarskou-gramotnost/24603#comments Wed, 25 Mar 2015 00:45:40 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=24603 Rozvijime_predctenarskou_gramotnost.indd… v mateřské škole, Iva Tomášková

Čtenářská gramotnost je první z gramotností, která umožňuje rozvíjet ostatní gramotnosti. Čtení je velmi důležité pro další rozvoj a vzdělání člověka. Vztah ke čtení i knížce se utváří již v útlém věku, můžeme říci, že vlastně od narození. Jak rozvíjíme dítě do šesti let, tak bude ve svém životě úspěšné, protože právě v tomto období se utvářejí veškeré pracovní návyky, vztah ke čtení, vztah ke vzdělávání, vztah k ostatním lidem a také i vztah pro povinnost, dokončit započatou práci. Mateřská škola je spolu s rodinou ideálním prostorem pro rozvíjení předčtenářské gramotnosti.

Kniha zkušené pedagožky nabízí teoretická východiska a inspiraci pro každodenní práci s dětmi v mateřské škole. Autorka předkládá řadu činností, které vedou k osvojování schopností důležitých pro budoucí čtení, a všechny aktivity provazuje s Rámcovým vzdělávacím programem pro předškolní vzdělávání.

Kniha osloví především učitelky mateřských škol. Inspiraci v ní mohou najít i rodiče předškolních dětí a také učitelé prvních dvou tříd základní školy.

PaedDr. Iva Tomášková je ředitelkou ZŠ a MŠ Slatinice. Působí jako konzultantka pro zpracování školního vzdělávacího programu pro MŠ a vede vzdělávací akce pro pedagogy.

K zakoupení zde: http://obchod.portal.cz/rozvijime-predctenarskou-gramotnost/

K tématu také doporučujeme Jak a co číst dětem v MŠ, Víš, co čteš a Čtu a vím o čem.

]]>
http://www.predskolaci.cz/rozvijime-predctenarskou-gramotnost/24603/feed 0
Plackohraní http://www.predskolaci.cz/plackohrani/24607 http://www.predskolaci.cz/plackohrani/24607#comments Thu, 19 Mar 2015 20:03:48 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=24607 Milé paní učitelky a páni učitelé,
rádi bychom vám nabídli zábavnou aktivitu pro vaše žáky.

Jezdíme do škol a společně s dětmi vyrábíme placky, magnetky a zrcátka. Pro názornější ukázku se můžete podívat na naše video:

10 % z každého kousku jde na onkologicky nemocné děti: https://www.facebook.com/sanceonkolackum.

Jak vše probíhá? Děti si nakreslí obrázek, který společně s nimi zalisujeme pomocí stroje a vytvoříme tak placku, zrcátko nebo magnetku. Aktivitu hravě zvládnou už děti v posledním ročníku mateřských školek a mohou tak mít krásný dárek třeba k narozeninám nebo na Den Matek. Plackohraní se hodí také na pobyty v přírodě a podobné akce.

Přijedeme za vámi do školy (zvládáme i Slovensko). Děti si kreativně vyhrají a vyzkouší si něco nového, jedinečného. Ceny při plackování ve škole: zrcátko 60/50 Kč, placka a magnetka 30/25 Kč v závislosti na počtu kusů.

plackohrani_pro_fb_skupiny

Pokud máte obavy z příliš složitého organizování tříd nebo byste vše chtěli levněji, máme řešení. Nakreslete si s dětmi obrázky doma nebo ve škole, pošlete nám je a my z nich uděláme placky za méně peněz. Ceny při zaslání poštou: zrcátko 40 Kč, placka a magnetka 20 Kč.

Snažíme se pomocí placek rozdávat radost. S plackohraním proto pomáháme Nadačnímu fondu Šance onkoláčkům. Dětem s onkologickým onemocněním, které tráví až příliš času v nemocnicích. Z každého vyrobeného kousku jde finanční částka na jejich úsměvy.

Další informace najdete na www.plackohrani.cz. V případě dotazů se ptejte zde, napište mi soukromou zprávu nebo zkuste rovnou chci@plackohrani.cz.

Pokud byste měli zájem o svou placku či zrcátko, třeba s fotkou svého blízkého, mrkněte na www.udelejsiplacku.cz.

]]>
http://www.predskolaci.cz/plackohrani/24607/feed 0
A papoušek hledá svůj zelený klobouk http://www.predskolaci.cz/a-papousek-hleda-svuj-zeleny-klobouk/24600 http://www.predskolaci.cz/a-papousek-hleda-svuj-zeleny-klobouk/24600#comments Thu, 19 Mar 2015 00:42:12 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=24600 Bez názvu - 1Podivná kniha pohádek, Ilustrace Hana Pavlátová

Autor v knize shromáždil pohádky autorů, k nimž má blízký vztah a kteří ho nějakým způsobem překvapili, okouzlili či zaskočili. Jedná se o příběhy z Anglie, Ameriky, Japonska, Číny, Izraele, Ruska, Maďarska, Rumunska, Srbska, Bosny a Hercegoviny, Švýcarska, Rakouska, Francie, Německa, Belgie, Lotyšska a Slovenska. Spojuje je především téma podivnosti a absurdity, některé příběhy však autora zaujaly něčím jiným: něhou, vztahem k přírodě, poetičností, humorem. Kniha obsahuje pohádky o zvířatech, hračkách, obrech, králích, pastýřích, čertech, dětech, podivínech, příbuzných, skřítcích, princeznách, mrakodrapech – zkrátka o všem možném, co nás obklopuje nebo může (i nemůže) obklopovat, i o tom, co vidíme pouze ve své fantazii.

Zdeněk K. Slabý je český spisovatel, publicista, kritik a překladatel. Věnuje se především literatuře pro děti a mládež a hudební publicistice. Napsal přes třicet knih pro děti a mládež. V Portále vydal např. tituly Nedokončené pohádky (2007, 2013) a Strašidelné pohádky (2011).

http://obchod.portal.cz/a-papousek-hleda-svuj-zeleny-klobouk/

K tématu také doporučujeme Nedokončené pohádky a Strašidelné pohádky.

]]>
http://www.predskolaci.cz/a-papousek-hleda-svuj-zeleny-klobouk/24600/feed 0
Cipísek – R. Pilař, V. Čtvrtek http://www.predskolaci.cz/cipisek-r-pilar-v-ctvrtek/24597 http://www.predskolaci.cz/cipisek-r-pilar-v-ctvrtek/24597#comments Tue, 17 Mar 2015 21:38:05 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=24597 cipisek-pilar-ctvrtekPohádkové příběhy o loupežnickém synkovi Rumcajse a Manky – Cipískovi. Postavy, jejichž příběhy napsal Václav Čtvrtek a ilustroval Radek Pilař, děti dobře znají i z televize. Cipísek se v chytrosti a statečnosti svým rodičům směle vyrovná. Umí přelstít lišku, jelena i největšího medvěda z lesa! Dostane se z každé šlamastyky a vždycky si umí poradit. Také má dobré srdce, a proto svým přátelům – vílám, vodníkovi, ohnivému mužíčkovi a dalším, rád pomáhá. Cipísek uzavírá oblíbenou trilogii Rumcajs – Manka – Cipísek.

K zakoupení zde: www.fragment.cz

]]>
http://www.predskolaci.cz/cipisek-r-pilar-v-ctvrtek/24597/feed 0
Březen http://www.predskolaci.cz/brezen/453 http://www.predskolaci.cz/brezen/453#comments Sat, 14 Mar 2015 10:50:04 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=453 Březen je kus neposedy,
kde jen může, láme ledy.
Hleďme toho siláka!
Slunce z mraků vyláká.

]]>
http://www.predskolaci.cz/brezen/453/feed 0
V dubnu http://www.predskolaci.cz/v-dubnu/522 http://www.predskolaci.cz/v-dubnu/522#comments Thu, 12 Mar 2015 11:27:52 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=522 Duben se nasměje:
prohání po parku
studené krůpěje
z dešťových pohárků.

Sluníčko zatočí
paprskem nad louží.
Komu pad do očí,
po jaru zatouží.

]]>
http://www.predskolaci.cz/v-dubnu/522/feed 0
Zvířátka z papírových ruliček http://www.predskolaci.cz/zviratka-z-papirovych-rulicek/24571 http://www.predskolaci.cz/zviratka-z-papirovych-rulicek/24571#comments Mon, 09 Mar 2015 10:26:51 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=24571
zvířátka z papíru

zvířátka z papíru


Vyrobte si veselá zvířátka z ruliček od toaletního papíru / kuchyňských utěrek. Z ruliček vystříháme nohy zvířat a vršky ruliček zamáčkneme dovnitř (u žirafy necháme nahoru trčet proužek na krk a ocas). Ruličky pomalujeme temperami nebo remakolkami. U ovečky tělo polepíme vatou. Z tvrdého papíru vystřihneme hlavy a také je vybarvíme a přilepíme k tělu. Chcete-li si vytisknout hlavy našich zvířat, jsou zde.

]]>
http://www.predskolaci.cz/zviratka-z-papirovych-rulicek/24571/feed 0
Autista Autík Aleš http://www.predskolaci.cz/autista-autik-ales/24554 http://www.predskolaci.cz/autista-autik-ales/24554#comments Mon, 09 Mar 2015 10:24:26 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=24554 Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Pionýr se zapojování různě handicapovaných dětí do běžné činnosti ve svých kolektivech věnuje dlouhodobě. A nebrání se ani dětem autistickým. I když pak v oddílech mnohdy nastanou krušné chvilky, když se chce, dá se vše zvládnout. Jak to pak vypadá v praxi, líčí příběh o Alešovi.
Pro naše vedoucí, ale i pro pedagické pracovníky jiných organizací a škol, i pro rodiče, slouží nepřetržitě naše pionýrská poradna, najdete ji na www.pionyr.cz/inspirace/poradna .

Naše začátky s Alešem byly velmi těžké. Aleš je autista. Do oddílu ho přivedla jeho sestra Martina. Často o něm mluvila. Její vyprávění o něm bylo někdy docela zvláštní, někdy humorné a jindy nám zase

ales   naskakovala husí kůže. Pro nás bylo jeho chování nesrozumitelné. Pak stačila chvilka s Alešem a řada věcí z vyprávění se stala skutečností a opravdovým prožitkem. Kdo to nezažije a nezkusí, naprosto nepochopí a může sedět na mnoha seminářích a přečíst spoustu knih o autismu. Žádný z nás si nic z toho nedokázal představit, nikdo z nás na „práci“ s Alešem nebyl připraven. Bylo to, jako když neplavec skočí do rozbouřeného moře a má plavat.

Na oddílových schůzkách nás zpočátku Aleš naprosto ignoroval, nepodíval se nás, spíše se díval přes nás. Jeho pozornost upoutaly věci, které jsme měli v klubovně. Nehrál si s námi, prostě nechápal pravidla her a navíc měl omezenou slovní zásobu. Někdy opakoval stejná slova pořád dokola, někdyAutismus rámeček vykřikoval hesla a někdy začal echolálicky (echolálie = opakování slov bez porozumění významu, pozn. red.) opakovat větu, která se mu asi zalíbila. Po určité době se však začal zapojovat do zahajovacího rituálu naší oddílové schůzky. Ten byl stále stejný, s danými pravidly, neměnný. Aleš se naprosto přirozeně díky svému pozorování zapojil. Měli jsme z toho velkou radost. Další začleňování do aktivit se nám však nedařilo. Pobýval v klubovně s námi, ale vlastně byl sám. Zaujaly ho různé stavebnice a někdy nechtěl jít domů, protože neměl dostavěnou stavbu. Lpěl na dokončení, a když mu nebylo vyhověno, začal se projevovat agresivně. Při jedné hře na pozornost jsme však opět žasli, protože Aleš zcela přirozeně začal jmenovat věci, které byly ukryté. Vyjmenoval je všechny. Dokonce popsal i barvy věcí a jiné detaily, na něž jsme se my ostatní vůbec nezaměřili. Náš život s Alešem plynul bez velkých problémů. Stal se členem našeho oddílu a my ho brali takového, jaký byl. Nic jsme ve zvycích a dané struktuře oddílového života neměnili a Aleš byl spokojený. Pokud jsme šli na výlet nebo mimo klubovnu, vždycky následoval jasný popis trasy a programu. Aleš pak získal jistotu a neprojevoProjevy autisty rámečekval se svými obvyklými způsoby. Někdy však vysvětlení nepomohlo a Aleš dostal záchvat vzteku a začal ječet, mlátit kolem sebe rukama, nebo si lehl a kopal kolem sebe. Tohle všechno jsme znali z vyprávění Martiny, ale když se to stalo poprvé, tak to jsme byli všichni hodně zaskočení.

Aleš velmi rád doma s maminkou vařil. Měl svoji kuchařku, tvořila ji s ním maminka a byla celá obrázková. Byl tam přesný postup oblíbených Alešových jídel. Jeho zájmu jsme využili na jedné naší víkendovce, kde Aleš patřil do týmu, který se staral o stravu. Musím říct, že vedoucí, kteří se s ním podíleli na přípravě stravy, získali nad hlavou zlatou auru, protože to byly dva dny života v přesně dané struktuře a pevně daných zafixovaných rituálech. V kuchyni se vše řídilo Alešovými pravidly, a pokud někdo něco udělal jinak, pak bylo z kuchyně slyšet ječení a práskání pokličkami. Po výpravě dostal Aleš „Řád zlaté vařečky“ a vedoucí slib, že příště nebudou v týmu kuchařů, dají možnost jiným. Všichni byli vlastně odměněni. Aleš pak nosil řád i na schůzky oddílu, někdy se pro něj musel vracet, protože ho zapomněl doPostup vedoucího rámečekma. Byl na něho pyšný a všem ho pořád dokola ukazoval.

Aleš s námi do oddílu chodí stále a my se snažíme, abychom mu pomohli porozumět, alespoň částečně, věcem a dějům kolem nás. Někdy se nám to daří více, jindy méně. Někdy je to pokus / omyl, někdy je to peklo, jindy zase malý zázrak. Každopádně ho máme rádi!

kolektiv autorů

„Děti s autismem se jen těžko přizpůsobí spontánní a proměnlivé hře, ale mohou mnoho získat, je-li prostředí přizpůsobené jejich požadavkům.“Z knihy Autismus a hra,
Jannik Beyer a Lone Gammeltoft

Zdroj: http://skolaci.com/autista-autik-ales/31040

 

]]>
http://www.predskolaci.cz/autista-autik-ales/24554/feed 0
Slunce volá na sněženku http://www.predskolaci.cz/slunce/461 http://www.predskolaci.cz/slunce/461#comments Sun, 08 Mar 2015 10:51:51 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=461 Slunce volá na sněženku,
podívej se, jak je venku!
Slunce volá do oken,
děti, haló, pojďte ven!

]]>
http://www.predskolaci.cz/slunce/461/feed 0
Matýsek a Majdalenka – kouzelné čtení pro nejmenší http://www.predskolaci.cz/matysek-a-majdalenka-kouzelne-cteni-pro-nejmensi/24578 http://www.predskolaci.cz/matysek-a-majdalenka-kouzelne-cteni-pro-nejmensi/24578#comments Sun, 08 Mar 2015 00:34:56 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=24578 matysek-a-majdalenka-kouzelne-cteni-pro-nejmensiVaši kamarádi z časopisu Báječná školka, Matýsek a Majdalenka, nezahálejí! Připravili si pro vás již čtvrtou knížku pohádek a komiksů. Prožijte s nimi nová dobrodružství a přečtěte si, jak v Písmenkově vařili sněhovou kaši, jak cestovali na slet čarodějnic nebo jaké to bylo, když na jaře potkali loužáky.

K zakoupení zde: www.fragment.cz

]]>
http://www.predskolaci.cz/matysek-a-majdalenka-kouzelne-cteni-pro-nejmensi/24578/feed 0