Předškoláci – omalovánky, pracovní listy http://www.predskolaci.cz Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole. Mon, 13 Nov 2017 15:47:51 +0000 cs-CZ hourly 1 7219432 Poznáváme… Domácí mazlíčci http://www.predskolaci.cz/poznavame-domaci-mazlicci/25927 http://www.predskolaci.cz/poznavame-domaci-mazlicci/25927#respond Mon, 13 Nov 2017 15:44:25 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25927 Krásná obrázková encyklopedie pro malé milovníky zvířat. Na stránkách této krásné obrázkové encyklopedie najdeš spoustu informací o zvířatech, která můžeš chovat v domě nebo bytě jako domácí mazlíčky. Dozvíš se podrobnosti o jejich způsobu života, o potravě, chovu, péči o mláďata, ale také překvapivá a méně známá fakta a zajímavosti. Pokud si chceš ověřit, že […]

The post Poznáváme… Domácí mazlíčci appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Krásná obrázková encyklopedie pro malé milovníky zvířat.
Na stránkách této krásné obrázkové encyklopedie najdeš spoustu informací o zvířatech, která můžeš chovat v domě nebo bytě jako domácí mazlíčky. Dozvíš se podrobnosti o jejich způsobu života, o potravě, chovu, péči o mláďata, ale také překvapivá a méně známá fakta a zajímavosti. Pokud si chceš ověřit, že si všechno pamatuješ, vyplň kvíz na konci knihy a zjisti, jestli jsi opravdový znalec říše zvířat.

K zakoupení zde: www.albatrosmedia.cz

The post Poznáváme… Domácí mazlíčci appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/poznavame-domaci-mazlicci/25927/feed 0 25927
Mé zlaté muziky http://www.predskolaci.cz/me-zlate-muziky/14375 http://www.predskolaci.cz/me-zlate-muziky/14375#respond Sun, 12 Nov 2017 20:23:51 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=14375 Mé zlaté muziky, vesele mi hrajte, mé smutné srdéčko obveselujte!

The post Mé zlaté muziky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Mé zlaté muziky,
vesele mi hrajte,
mé smutné srdéčko
obveselujte!

The post Mé zlaté muziky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/me-zlate-muziky/14375/feed 0 14375
Měsíc a Lucinka http://www.predskolaci.cz/mesic-a-lucinka/14482 http://www.predskolaci.cz/mesic-a-lucinka/14482#respond Sun, 12 Nov 2017 17:11:39 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=14482 Lucinka ležela ve své postýlce s medvídkem v náručí a ne a ne usnout. Za oknem se na ni usmíval Měsíc v úplňku. Úplněk se říká Měsíci, když září na obloze jako nedělní koláč od babičky. Lucince se zdálo, že na ni Měsíc mrká a něco jí chce říct. Vstala z postýlky a šla k […]

The post Měsíc a Lucinka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Lucinka ležela ve své postýlce s medvídkem v náručí a ne a ne usnout. Za oknem se na ni usmíval Měsíc v úplňku. Úplněk se říká Měsíci, když září na obloze jako nedělní koláč od babičky. Lucince se zdálo, že na ni Měsíc mrká a něco jí chce říct. Vstala z postýlky a šla k oknu.

„Co bys mi rád pověděl, Měsíčku?“ zeptala se potichoučku.

„Chci tě pozvat na výlet sem ke mně nahoru. Pojedeš?“ Měsíc zvědavě nakukoval do pokoje, jestli nejde maminka a nezažene Lucinku zpátky pod peřinku.

„To víš, že chci! Ještě nikdy jsem na takovém dobrodružném výletě nebyla“, řekla Lucka.
„Vezmu si s sebou medvídka, smím?“ zeptala se Měsíce.

„To víš, že smíš. Uvítám vás rád ve svém panství oba. Pošlu pro vás, připrav se!“ A Lucinka se dívala, jak se od jedné hvězdy začal odvíjet paprsek podobný provázku, začal se spouštět dolů a najednou ležel před ní na okně. Vzala ho do dlaně a přitáhla. Po obloze se rozjel malý vozíček sestavený z hvězd a za chvíli zaparkoval u Lucinky v pokoji.

„Nastup si, pojedem“, zavelel Měsíček a než bys řekl „švec“, vystupovali nahoře. Vozíček se vrátil na své místo na obloze a Lucka s medvídkem si podávala ruku s Měsícem.

„Tak pojď, ukážu ti své panství.“ A za chvíli už pluli oblohou a Měsíc upozorňoval Lucku na nejrůznější zajímavosti. Ukázal jí svou zoologickou zahradu. Měl v ní Malého medvěda a Velkou medvědici, Delfína, Labuť, Hada, Štíra a ještě mnoho dalších zvířat, ptáků i roztodivným tvorů. Třeba Draka a Jednorožce. Seznámil ji s Vozkou i Hadonošem a dokonce si směla zkusit i Korunu a pročesat Vlasy Bereniky.

„Všechna ta souhvězdí patří k mému rozlehlému panství, které končí tam, kde začíná svítat. Dál už je Sluneční království, tam moje moc nesahá. Sluneční král je silnější než já. Díky jeho paprskům slábnu a ubývám. Až mě zbaví sil docela, nechá mě na pokoji a já se znovu vzchopím a jakmile pohlédnu v plném lesku k jeho říši, znovu mě udolává. Je tomu tak už od nepaměti a já jsem proti tomu bezmocný. Ale tím se netrap! Už jsem si zvykl.

Pojď, ještě se povozíme po Mléčné dráze ve Velkém vozu. Pak už se budeš muset vrátit, aby ses dobře vyspala. Ráno můžeš dětem ve školce povídat, cos tu dnes večer viděla a zažila.“ Nasedli do zlatem zářícího vozu a fičeli mlžnou dráhou z jednoho konce noční oblohy na druhý. Bylo to podobné jako na horské dráze na pouti. Jen cesta byla delší.

Nakonec Lucinku posadil na Pegasa, zamával jí a okřídlený kůň ji přenesl do postýlky. Lucka ospale poděkovala a vzápětí usnula. Zdály se jí nádherné, hvězdné sny.

Pohádka z elektronické knihy Předškoláci

The post Měsíc a Lucinka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/mesic-a-lucinka/14482/feed 0 14482
Tam na hrázi u rybníka http://www.predskolaci.cz/tam-na-hrazi-u-rybnika/14428 http://www.predskolaci.cz/tam-na-hrazi-u-rybnika/14428#respond Sun, 12 Nov 2017 10:30:50 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=14428 Tam na hrázi u rybníka potkal mlynář kominíka. Obejmuli se – umazali se!

The post Tam na hrázi u rybníka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Tam na hrázi u rybníka
potkal mlynář kominíka.
Obejmuli se – umazali se!

The post Tam na hrázi u rybníka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/tam-na-hrazi-u-rybnika/14428/feed 0 14428
O kouzelném semínku http://www.predskolaci.cz/o-kouzelnem-seminku/25898 http://www.predskolaci.cz/o-kouzelnem-seminku/25898#respond Wed, 08 Nov 2017 01:48:37 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25898 Vyprávěcí kniha pro děti předškolního a mladšího školního věku je založená především na inspirativních ilustracích doplněných jednoduchými, avšak pečlivě volenými otázkami, díky nimž děti samy rozvíjejí a vyprávějí příběh o kouzelném semínku, nalezeném na cizí planetě. Díky kombinaci ilustrací a doplňujících otázek se děti mohou vydat na cestu do vlastní fantazie, aniž by byly někým […]

The post O kouzelném semínku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Vyprávěcí kniha pro děti předškolního a mladšího školního věku je založená především na inspirativních ilustracích doplněných jednoduchými, avšak pečlivě volenými otázkami, díky nimž děti samy rozvíjejí a vyprávějí příběh o kouzelném semínku, nalezeném na cizí planetě. Díky kombinaci ilustrací a doplňujících otázek se děti mohou vydat na cestu do vlastní fantazie, aniž by byly někým ovlivňovány a směrovány.

Ukázka z knihy
K zakoupení zde: O kouzelném semínku

The post O kouzelném semínku appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/o-kouzelnem-seminku/25898/feed 0 25898
Vločka http://www.predskolaci.cz/vlocka-2/15896 http://www.predskolaci.cz/vlocka-2/15896#respond Mon, 06 Nov 2017 21:58:24 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=15896 Letí vločka z nebe, (běh po špičkách) nos ji hrozně zebe, (běh + držíme si nos) vše se změní rázem, (zastavit, hlava „ANO“) až dopadne na zem. (rychle do dřepu) Tam si pěkně lehne (lehneme si na zem) a ani se nehne, (ležíme) a až vloček přibude, (ležíme) zima už jí nebude. (ležíme + ruce […]

The post Vločka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Letí vločka z nebe, (běh po špičkách)
nos ji hrozně zebe, (běh + držíme si nos)
vše se změní rázem, (zastavit, hlava „ANO“)
až dopadne na zem. (rychle do dřepu)

Tam si pěkně lehne (lehneme si na zem)
a ani se nehne, (ležíme)
a až vloček přibude, (ležíme)
zima už jí nebude. (ležíme + ruce a nohy ve vzduchu)

The post Vločka appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/vlocka-2/15896/feed 0 15896
Posvícení http://www.predskolaci.cz/posviceni/15920 http://www.predskolaci.cz/posviceni/15920#respond Mon, 06 Nov 2017 19:04:30 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=15920 Posvícení, posvícení! Puňťa chňapl po pečeni, utíká s ní – to to voní! Už ho nikdo nedohoní. Pod jabloní ve stínu udělá si hostinu.

The post Posvícení appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Posvícení, posvícení!
Puňťa chňapl po pečeni,
utíká s ní – to to voní!
Už ho nikdo nedohoní.
Pod jabloní ve stínu
udělá si hostinu.

The post Posvícení appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/posviceni/15920/feed 0 15920
Dyspraxie http://www.predskolaci.cz/dyspraxie/25897 http://www.predskolaci.cz/dyspraxie/25897#respond Sat, 04 Nov 2017 01:47:57 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25897 Kniha je určena pro rodiče, jejichž dítě trpí dyspraxií, pro dospívající a dospělé osoby s touto poruchou, pro pedagogy a další zájemce, kteří se setkávají s dětmi i dospělými trpícími touto poruchou. Hlavním cílem je pomoci čtenáři orientovat se v problematice, uvědomovat si příčiny a projevy, hledat cesty, jak obtíže spojené s poruchou překonávat, chápat a tolerovat projevy […]

The post Dyspraxie appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Kniha je určena pro rodiče, jejichž dítě trpí dyspraxií, pro dospívající a dospělé osoby s touto poruchou, pro pedagogy a další zájemce, kteří se setkávají s dětmi i dospělými trpícími touto poruchou. Hlavním cílem je pomoci čtenáři orientovat se v problematice, uvědomovat si příčiny a projevy, hledat cesty, jak obtíže spojené s poruchou překonávat, chápat a tolerovat projevy spojené s dyspraxií. Jedním z cílů je též upozornit na vzájemné souvislosti mezi všemi poruchami učení, projevy, které jim mohou být společné (vývojové deficity v oblasti zrakové percepce, pravolevé a prostorové orientace, vnímání sebe sama, sebeorganizace atd.).

Doc. PaedDr. Olga Zelinková, CSc., je speciální pedagožka zabývající se především problematikou specifických poruch učení. Je autorkou řady knih, v Portále vyšly Poruchy učení, Dyslexie v předškolním věku?, Pedagogická diagnostika a individuální vzdělávací program, Pomoz mi, abych to dokázal a Mám dyslexii.

Ukázka z knihy
K zakoupení zde: Dyspraxie

The post Dyspraxie appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/dyspraxie/25897/feed 0 25897
Relaxační desetiminutovky http://www.predskolaci.cz/relaxacni-desetiminutovky/25896 http://www.predskolaci.cz/relaxacni-desetiminutovky/25896#respond Mon, 30 Oct 2017 01:47:06 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25896 Když jsou děti příliš živé, nesoustředěné či „příliš nervózní“, často se přičítá vliv vnějším okolnostem: školnímu či sociálnímu prostředí, či dokonce rodinnému rytmu. Autorka ukazuje, že při vhodném vedení mohou děti najít vnitřní klid a rovnováhu, uchovat si pocit vlastní hodnoty a adekvátně reagovat i za méně příznivých okolností. Relaxační techniky a cvičení postupně učí […]

The post Relaxační desetiminutovky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Když jsou děti příliš živé, nesoustředěné či „příliš nervózní“, často se přičítá vliv vnějším okolnostem: školnímu či sociálnímu prostředí, či dokonce rodinnému rytmu. Autorka ukazuje, že při vhodném vedení mohou děti najít vnitřní klid a rovnováhu, uchovat si pocit vlastní hodnoty a adekvátně reagovat i za méně příznivých okolností. Relaxační techniky a cvičení postupně učí dítě při využití představivosti rozpoznávat stavy svého těla a mysli, nacházet řešení a využívat své zdroje.

Kniha je určená všem, kdo chtějí dětem pomoci, aby se cítily dobře: rodičům, učitelkám v mateřských školách, lektorům v mateřských centrech, dětským terapeutům, lékařům, odborníkům v oblasti práce s dětmi.

Nathalie Peretti je lektorka se specializací na relaxaci u dětí a dospívajících s 25 lety praxe. Praktikuje NLP, pořádá kurzy relaxace.

Ukázka z knihy
K zakoupení zde: Relaxační desetiminutovky

The post Relaxační desetiminutovky appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/relaxacni-desetiminutovky/25896/feed 0 25896
Jak naučit dítě jezdit na kole? http://www.predskolaci.cz/jak-naucit-dite-jezdit-na-kole/25913 http://www.predskolaci.cz/jak-naucit-dite-jezdit-na-kole/25913#respond Thu, 26 Oct 2017 20:08:47 +0000 http://www.predskolaci.cz/?p=25913 Cyklistika je v dnešní době velmi oblíbeným sportem, kolo je oblíbeným dopravním prostředkem. Jezdit na něm umí prakticky všichni. Máte malé děti a chcete tuto dovednost naučit i je? Začít můžete brzy, už když jsou vaše děti zhruba rok a půl nebo dva roky staré. Nejvhodnějším startem bývá odrážedlo, na kterém si osvojí držet rovnováhu, což […]

The post Jak naučit dítě jezdit na kole? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
Cyklistika je v dnešní době velmi oblíbeným sportem, kolo je oblíbeným dopravním prostředkem. Jezdit na něm umí prakticky všichni. Máte malé děti a chcete tuto dovednost naučit i je?

Začít můžete brzy, už když jsou vaše děti zhruba rok a půl nebo dva roky staré. Nejvhodnějším startem bývá odrážedlo, na kterém si osvojí držet rovnováhu, což je pro pozdější učení na kole zásadní. Děti většinou princip jízdy na odrážedle pochopí rychle a jezdí pak rády, baví je, že jsou rychlejší než rodiče. Samozřejmě nezapomeňte koupit také helmu a chrániče.

Pokud děti zvládají odrážedlo a trochu povyrostly, můžete zkusit přejít na dětské kolo. Spousta dětí začíná jezdit okolo čtvrtého roku, nejsou ale výjimkou děti mladší, anebo také ty, které kolo z nějakého důvodu odmítají a vyplatí se tak začít s ním později. Nezapomeňte, že každý je individualita a respektujte pocity vašeho potomka.

Nejdůležitější je nízká váha, aby se dítě zbytečně nenamáhalo. Například nejlehčí dětské kolo BELTER 16 váží pouze 5,6 kg. Běžná dětská kola začínají s váhou na 12 kg, což je propastný rozdíl. Kromě váhy se zaměřte na volbu správné velikosti, ergonomii a použité materiály.

Pak zbývá nejdůležitější: naučit dítě jezdit. Vyberte si větší prázdné prostranství, vysvětlete, jak se šlape, jak se brzdí a v začátcích držte dítě za rameno nebo za sedlo kola. Někomu to trvá kratší dobu, jinému déle, ale jednou to přijde a dítě najednou jede samo. Nezapomeňte trénovat často, aby se mohlo zlepšovat a postupně se tak naučit samostatně se rozjíždět, plynule jet i zastavovat.

Starší děti, se kterými vyjedete do silničního provozu, naučte zásady bezpečné jízdy, a trvejte na tom, aby měly vždy helmy a reflexní prvky. A radujte se ze společných výletů.

S výběrem dětských kol a odrážedel vám rádi pomohou na kamenných prodejnách i v e-shopu specialisty na dětskou cyklistiku Cyklospeciality.cz.

The post Jak naučit dítě jezdit na kole? appeared first on Předškoláci - omalovánky, pracovní listy.

]]>
http://www.predskolaci.cz/jak-naucit-dite-jezdit-na-kole/25913/feed 0 25913