2017 26.10

Jak naučit dítě jezdit na kole?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Cyklistika je v dnešní době velmi oblíbeným sportem, kolo je oblíbeným dopravním prostředkem. Jezdit na něm umí prakticky všichni. Máte malé děti a chcete tuto dovednost naučit i je?

Začít můžete brzy, už když jsou vaše děti zhruba rok a půl nebo dva roky staré. Nejvhodnějším startem bývá odrážedlo, na kterém si osvojí držet rovnováhu, což je pro pozdější učení na kole zásadní. Děti většinou princip jízdy na odrážedle pochopí rychle a jezdí pak rády, baví je, že jsou rychlejší než rodiče. Samozřejmě nezapomeňte koupit také helmu a chrániče.

Pokud děti zvládají odrážedlo a trochu povyrostly, můžete zkusit přejít na dětské kolo. Spousta dětí začíná jezdit okolo čtvrtého roku, nejsou ale výjimkou děti mladší, anebo také ty, které kolo z nějakého důvodu odmítají a vyplatí se tak začít s ním později. Nezapomeňte, že každý je individualita a respektujte pocity vašeho potomka.

Nejdůležitější je nízká váha, aby se dítě zbytečně nenamáhalo. Například nejlehčí dětské kolo BELTER 16 váží pouze 5,6 kg. Běžná dětská kola začínají s váhou na 12 kg, což je propastný rozdíl. Kromě váhy se zaměřte na volbu správné velikosti, ergonomii a použité materiály.

Pak zbývá nejdůležitější: naučit dítě jezdit. Vyberte si větší prázdné prostranství, vysvětlete, jak se šlape, jak se brzdí a v začátcích držte dítě za rameno nebo za sedlo kola. Někomu to trvá kratší dobu, jinému déle, ale jednou to přijde a dítě najednou jede samo. Nezapomeňte trénovat často, aby se mohlo zlepšovat a postupně se tak naučit samostatně se rozjíždět, plynule jet i zastavovat.

Starší děti, se kterými vyjedete do silničního provozu, naučte zásady bezpečné jízdy, a trvejte na tom, aby měly vždy helmy a reflexní prvky. A radujte se ze společných výletů.

S výběrem dětských kol a odrážedel vám rádi pomohou na kamenných prodejnách i v e-shopu specialisty na dětskou cyklistiku Cyklospeciality.cz.

Přečtěte si také:

  • Předškolákův rok – do školy jenom krokPředškolákův rok – do školy jenom krok Praktická publikace nabízející širokou paletu námětů pro všestranný rozvoj dětské osobnosti je určena nejen pedagogům mateřských škol, ale i rodičům, kteří hledají novou inspiraci pro […]
  • Na co si dát pozor při výběru dětského kola?Na co si dát pozor při výběru dětského kola? Dětské kolo je zpravidla první větší sportovní investicí do vašeho milovaného dítěte a rozhodně není dobré ji podcenit. Jízdě na kole by mělo předcházet odrážedlo, na kterém se ti nejmenší […]
  • Honza Vojtko: Řeka s rozpuštenými vlasy – čtení dětem pomáháHonza Vojtko: Řeka s rozpuštenými vlasy – čtení dětem pomáhá Knihu Řeka s rozpuštěnými vlasy, aneb pohádky pro velké děti a malé dospělé můžete podpořit na webu knizni-starter.cz. Bylo nebylo. Jako párový terapeut a lektor převážně […]
  • Vstříc jarním změnám v interiéruVstříc jarním změnám v interiéru Domov je místem, kde trávíme spoustu času, proto bychom se tam měli cítit co nejpříjemněji. Mnohdy stačí jen drobná změna, která nevyjde draho a zabere jen chvilku času. K zútulnění […]
  • Jiří Žáček – krásné pohádky a básničky pro dětiJiří Žáček – krásné pohádky a básničky pro děti Jestli máte rádi říkanky a humor, určitě znáte Jiřího Žáčka. Většina z nás se do školy učila jeho básně a dostávala pěkné známky za recitaci. Já mám Žáčkovy říkanky spojené s obrázky […]

Publikoval(a) (63) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seNapsat komentář

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2019 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat