2012 13.05

Linka bezpečí 116 111 – Šikana a rasové problémy

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

O šikaně mluvíme, jestliže jeden nebo více spolužáků úmyslně a opakovaně ubližuje jiným dětem. Znamená to, že tobě (nebo kamarádovi, kamarádce) někdo, komu se nemůžeš ubránit, dělá něco, co je ti nepříjemné, co tě ponižuje, nebo co tě prostě bolí. Agrese se může projevit v mnoha různých podobách. Strká do tebe, nadává ti, schovává ti věci, bije tě. Ale může ti znepříjemňovat život i jinak. Pomlouvá tě, intrikuje proti tobě, navádí spolužáky, aby s tebou nemluvili a nevšímali si tě. Přitom chyba není v tobě, ale často ve špatných vztazích celé třídy. Ostatní jsou k tvému trápení lhostejní, mají strach se tě zastat, nebo se dokonce zlomyslně na tvém neštěstí přiživují. Šikana je velmi nebezpečná. Její následky na duševním a tělesném zdraví mohou být vážné, dokonce i celoživotní. S problémem šikany se na Linku bezpečí obrací asi 7 dětí denně!

Pokud i tebe takové problémy trápí, obrať se buď na rodiče, výchovného poradce nebo učitele, ke kterému máš důvěru a svěř se. Jedná-li se o opakované potíže, tak na ně většinou děti samy nestačí a často dochází k jejich zhoršování. Poradit se můžeš také na Lince bezpečí.

Příběh z Linky bezpečí

Na Linku bezpečí jednou večer zavolal chlapec, aby se svěřil se svým trápením se spolužáky. Ti se mu neustále vysmívali, sprostě a hrubě mu nadávali. Když jim pohrozil, že to řekne rodičům, surově ho zbili. Od té doby se výprask několikrát opakoval. Často i bez příčiny. Navíc ho starší spolužáci nutili, aby jim odevzdával svoje kapesné. Ze strachu před dalším ponižováním se postupně snažil škole vyhýbat. Rodičům říkal, že mu je špatně, že ho bolí břicho a hlava, jenom aby do školy nemusel. Někdy ráno před odchodem do školy dokonce zvracel nebo míval průjmy. V noci se budil ze spánku, jindy nemohl dlouho usnout. Navzdory tomu, že šikanování ze strany spolužáků trvalo již několik měsíců a neustále se stupňovalo, odmítal to komukoliv ve svém okolí sdělit. Během hovoru se podařilo přesvědčit ho alespoň, aby se se vším svěřil rodičům, protože jinak šikana nepřestane. Společně s konzultantkou Linky bezpečí vymysleli, jak a kdy rodičům o svých problémech řekne. Informace o tom, že se synovi ve škole již několik měsíců ubližuje, je nejdřív velmi překvapila. Postupně si však začali vybavovat věci, pro které již delší dobu nemohli najít vysvětlení a které dávaly tušit, že je s ním něco v nepořádku. Podezřelé bylo, že se vracíval domů v zašpiněných, někdy dokonce potrhaných šatech, což vysvětloval tím, že se ušpinil na fotbale. Na fotbal svaloval i modřiny a odřeniny na těle. Jako nezodpovědnost hodnotili rodiče to, že chlapci pořád něco chybělo: jednou penál, pak zbrusu nové keramické pero. Kvůli jeho ztrátě taky dostal od otce pořádný výprask. Díky tomu, že se chlapec rodičům svěřil, začaly se problém šikany ve škole řešit tak, aby už nikdo neubližoval jemu ani spolužákům.

(Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty Linky bezpečí. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Linka bezpečí zachovává naprostou anonymitu svých klientů.)

Pamatuj si:

 • Nikdo nemá právo ti ubližovat!
 • Strach obrátit se o pomoc (dospělí mi nebudou věřit, děti se mi pomstí) je častý a pochopitelný, ale bohužel všechno ještě zhoršuje.
 • Vždy se braň! Nikdy šikanu nepodceňuj. Nedovol, aby se rozvinula.

Rasové problémy

Chování, které znevýhodňuje práva jiného člověka z důvodu jeho etnického, národnostního nebo rasového původu, není dovolené. Možná máš ve svém okolí někoho, kdo vypadá jinak než ty, kdo se jinak chová, jinak mluví nebo se nápadně obléká, prostě je „nějak jiný “. Může to být spolužák nebo spolužačka, mohou to být sousedé nebo lidé, kteří se nedávno nastěhovali do tvého okolí. Nikdy nedej na pomluvy druhých a dříve, než si o nich uděláš názor, pokus se sám přesvědčit, jak se dotyčný chová, promluv si s ním o tom, čemu nerozumíš.

Možná naopak patříš k dětem nebo dospívajícím, kteří musí snášet ubližování jenom proto, že vypadají trošku jinak než většina. Možná máš vlastní zkušenost s rasismem, možná se proto stydíš nebo si přeješ, abys byl stejný jako ostatní. Pamatuj na to, že hodnota člověka se neměří tím, jak vypadá, ale tím co dělá.

Nezapomeň, že číslo 116 111 na Linku bezpečí je zdarma z mobilních telefonů i pevných linek. Volat můžeš kdykoliv, nemusíš nám říkat, jak se jmenuješ ani odkud jsi.

Linka bezpečí – důležité kontakty:

 • www.linkabezpeci.cz
 • telefon: 116 111
 • chat: http://chat.linkabezpeci.cz
 • e-mail: pomoc@linkabezpeci.cz

Zdroj: www.linkabezpeci.cz

Přečtěte si také:

 • NajdiDeti.cz – pro bezpečný návrat našich dětíNajdiDeti.cz – pro bezpečný návrat našich dětí NajdiDeti.cz – pro bezpečný návrat našich dětí Cenově dostupné řešení nabízí rodičovský přehled a pocit jistoty. Našim dětem obvykle chceme dopřát co nejvíce zábavy, sportovního […]
 • Cesta do školkyCesta do školky V adaptačním období bývá právě cesta do školky jednou z nejobtížněji zvládaných situací. Kňourání, poplakávání, přemlouvání, smlouvání nebo tichý pláč a svěšená ramínka dítěte dokáží […]
 • Dětská skupina pomůže sladit rodinný a pracovní životDětská skupina pomůže sladit rodinný a pracovní život Vláda odsouhlasila zavedení nového typu služby hlídání a péče o dítě v dětské skupině. Rozšíří se tak možnosti péče o děti v předškolním věku. Kabinet Petra Nečase se již ve svém […]
 • Nová kolekce značky Wolf – Jaro 2012Nová kolekce značky Wolf – Jaro 2012 WOLF-MANDA.cz má skladem novou jarní kolekci značky Wolf. Na e-shopu www.wolf-manda.cz můžete koupit nové oblečení pro běžné nošení, na sport, do školy a do školky pro své děti, ale také […]
 • Soutěž o Igráčka sýrařeSoutěž o Igráčka sýraře Igráček vsadil na sýry ze Sedlčan! Populární panáček Igráček se nově proměnil v sedlčanského sýraře, který dohlíží na zrání těch nejkvalitnějších kousků. Dva tradiční čeští výrobci […]

Publikoval(a) (525) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seNapsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2020 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat