2012 23.07

Environmentální výchova začíná již v mateřské škole

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

“Všechno, co opravdu potřebuji znát,
jsem se naučil v mateřské škole.”

Robert Fulghum

Environmentální výchova (z ang. environment, prostředí) je termín zaváděný také u nás ministerstvem životního prostředí od konce devadesátých let minulého století. Odhaluje důsledky lidské činnosti, která působí devastaci a ohrožuje život na Zemi, ukazuje možné způsoby potřebné k dosažení pozitivních změn v životním prostředí, vychovává k odpovědnému vztahu k přírodě a pochopení její nenahraditelné ceny pro život všech. Má za úkol budovat v lidech pozitivní vztah k přírodě, schopnost estetických prožitků v souvislosti s přírodou, zabývá se poznáváním vztahů v přírodě a vlivem člověka na ni; věnuje se budování správných hodnot, postojů a kompetencí k péči o přírodu. Tyto principy environmentální výchovy – jako výchovy k trvale udržitelnému rozvoji – a vzdělávání je nutné uplatňovat v každém věku a ve všech vyspělých zemích jsou součástí základního, středního a vysokoškolského vzdělávání. Nejefektivnější je však výchova předškolních dětí, které začínají poznávat svět, osvojují si pravidla chování ve společnosti lidí i v samotném prostředí, ve kterém žijí. Děti v předškolním a mladším školním věku mají velkou schopnost empatie, jsou vnímavé, citlivé a snadno se nadchnou pro dobrou věc. Nemají ještě zažité špatné návyky nebo je lze celkem snadno ovlivnit. Proto je toto období života určující také pro vytvoření vztahu k přírodě, kde mohou nalézt tolik neuvěřitelných zajímavostí a zakusit spoustu smyslových vj emů. Vztah k přírodě ale zejména městské děti nezískávají úplně snadno.

Autorka a koordinátorka ekologických programů, matka čtyř dětí, absolventka studia předškolní a mimoškolní pedagogiky a především zkušená učitelka MŠ Eliška Leblová, DiS., nabízí učitelkám mateřských škol i ostatním čtenářům (asi spíše čtenářkám), kteří se o práci s malými dětmi zajímají, ve své nové metodické příručce “Environmentální výchova v mateřské škole” (Portál, Praha 2O12, 1. vyd., 176 str.) řadu nápadů, které lze využít v rámci běžného programu mateřských škol, s jejichž pomocí můžeme v dětech probudit lásku k přírodě a současně naplňovat záměry Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Ve stručné úvodní teoretické části se autorka snaží odpovědět na některé otázky obecného charakteru, které s touto problematikou souvisejí. V hlavní části jsou pak uvedeny praktické a především v praxi vyzkoušené konkrétní nápady a náměty, seřazené podle ročních období (mapující průběh školního roku) tak, aby odpovídaly tomu, co lze právě v přírodě pozorovat nebo při práci s dětmi využívat. Závěr textu je věnován využití svátků jako mimořádných příležitostí k setkání s tradicemi.

Přečtěte si také:

  • Vyhlášení výherců soutěže s JupíkemVyhlášení výherců soutěže s Jupíkem Soutěž skončila, blahopřejeme výhercům! Věřte nám, právě při této soutěži je nám nesmírně líto, že vás nemohlo vyhrát více, přestože jste po tom velmi toužili, ale nebojte, brzy vás čekají […]
  • LoupežníkLoupežník S partou sídlí v hustém lese, kdo ho slyší, hned se třese. Krade, lže a loupí, protože je hloupý. Bambitka, zlato, přijde na to. V žaláři banda, skončila sranda.
  • Pořiďte dětem do školy členitější batoh. Ulevíte jejich zádůmPořiďte dětem do školy členitější batoh. Ulevíte jejich zádům Pokud máte doma předškoláka, určitě vás v nejbližší době čeká vybírání správného školního batohu nebo aktovky. Kritérií pro výběr je hodně, proč byste se ale měli porozhlédnout po […]
  • Hra a její využití v předškolním vzděláváníHra a její využití v předškolním vzdělávání Předškolní věk je považován za věk hry, neboť hra tvoří základní činnost dítěte v tomto období. Prostřednictvím hry dítě poznává svět. Ve světě hry, tj. ve světě symbolů, fantazie, snů a […]
  • KáčátkaKáčátka Káčátka se batolí, to jdou asi do školy. Káč, káč, káč, do školy jdou, nejináč. Na zeleném trávníčku zazpívají písničku, káč, káč, káč, do školy jdou, nejináč.

Publikoval(a) (3 082) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2021 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat