2009 03.03

Řezačka papírů – základ pro výtvarnou činnost

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Svět vzpomínek, s.r.o. www.svetvzpominek.cz Vám představuje:

Malá velká řezačka od firmy TONIC  Studios
Malá svým rozměrem, velká tím, co všechno s ní můžeme udělat

O tom, že je řezačka náramně užitečná věcička, snad nepochybuje nikdo, kdo měl kdy co do činění s kreativním tvořením z papíru. Mohlo by se zdát, že stejně nám poslouží ostrý řezák a pravítko, ale kdo někdy vyzkoušel rozdíl, dá mi za pravdu, že investice do řezačky je jedna z těch, která se nám velice brzy vrátí v podobě komfortu při práci s ní.

Řezaček je mnoho druhů, nejčastěji pákové nebo kotoučové a řezat papíry umí bezpochyby všechny… My  jsme ale teď poznali scrapbooking a na řezačku, která se brzy stane nepostradatelným pomocníkem při tvorbě našich stránek, máme jiné požadavky. Chceme víc!  Pochopitelně.

            Řezačka řeže papíry, fotografie i čtvrtky a  práce s ní je velice snadná a bezpečná. Bez obav můžete při svém tvoření nechat své malé děti „pomáhat“ a ty větší dokonce nechat tvořit samostatně.

Ke každé řezačce jsou dodávány dva jezdce – řezací a rýhovací. Samozřejmostí je možnost dokoupení náhradních žiletek.

Protože scrapbooking je nejrozšířenější v USA a právě odtamtud pochází také většina materiálu a nářadí, musíme počítat s tím, že všechno, co se k nám dostane bude uzpůsobené na jinou délkovou míru, než jsme zvyklí v Evropě.  To znamená, že všechno, co na scrapbooking potřebujeme a seženeme, se bude měřit v palcích. Protože 1 palec = 2,54 cm, je nadmíru jasné, že převod těchto jednotek nebude jednoduchý a většina klasických řezaček, které u nás dostaneme, má měřítko právě jen v centimetrech. A představme si situaci, že potřebujeme   papír (12×12“) rozdělit na čtvrtiny. Budeme složitě přepočítávat, dělit a odměřovat. Řezačka pro scrapbooking má měřítko v palcích, takže víme, že jedna čtvrtina jsou 3 palce, jednoduše přiložíme k rysce, která označuje tuto délku a řežeme.  Pro ty, kteří by přeci jen chtěli občas uříznout např. proužek 10 cm, jsou na řezačce i pomocná pravítka v centimetrech.

Další výhodou této řezačky je její „velikost“. Skoro se chce říct, že je to pomocník do kabelky.  Není o mnoho větší než A4 sešit a téměř nic neváží a přesto je dostatečně velká na to, aby se na ní daly pohodlně řezat papíry 12×12“. Pohodlné měření po celé délce i šířce papíru zajišťuje sklápěcí nástavec, jakési ramínko, kterým měřítko prodloužíme na požadovaných 12“ i na kratší straně řezačky. 

Řezačka funguje na principu jezdců umístěných ve vodící liště, která je polohovací, takže velice snadno pod ní umístíme papír nebo fotografie, které chceme řezat. Jezdec se žiletkou se  jednoduše vysadí a vymění za jiný, který neřeže, ale pouze rýhuje, což oceníme např. při výrobě přáníček. Přehyb, který uděláme pomocí tohoto rýhovacího jezdce, je nejen snadný, ale také hezčí, protože nedochází k nehezkému krabacení papíru. Obzvlášť potřebujeme-li přehnout silnější papír, je tento pomocník neocenitelný.

 

Co určitě oceníme, je možnost vytvoření pasparty nebo rámečku. Protože vodící lišta je polohovací, můžeme jí nazdvihnout, posunout jezdec libovolně daleko od kraje papíru a řezat od místa, od kterého potřebujeme. Výrobce myslel na všechno, takže jezdec je opatřen malými zobáčky, které kopírují „dráhu řezu“ a ukazují nám na pravítku jak daleko a kolik jsme uřízli. Díky tomu můžeme jakýkoliv rámeček vytvořit za malou chvilku bez nutnosti předkreslení a rozměřování. Polotovar na skládané přáníčko s okýnkem vytvoříme velice snadno, během opravdu malé chvilky – bez tužky, nůžek či pravítka.

Publikoval(a) (2 639) 
Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,




Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat