2012 25.01

Učíme děti třídit odpad – 1.část

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Při většině činností produkujeme odpady, se kterými je třeba dále správně nakládat. Bez správného nakládání s odpady bychom za chvíli nežili v domech, ale spíše na skládkách. O tom, zda dáme nový život odpadu, který vyhazujeme, rozhodujeme právě my. Učte to tedy své děti už odmalička. Jděte jim příkladem. Doma si udělejte prostor, kde budete plast, papír, sklo a jiné odpady skladovat. Děti by měly vědět, kde se tyto nádoby nachází a při každém rozbalení jídla by tento odpad tam měly odhodit. Pokud jsou ještě hodně malé, vždy je kontrolujte a vysvětlujte jim, proč zrovna dávat láhev od nápoje do té nádoby. Zároveň je učíte nejen barvy, ale i zodpovědnosti za své činy, což jim bude pro život velice prospěšné.

Když například vyhodíme plastový kelímek do směsného odpadu, nedáme tak použitému obalu šanci na další využití a jednoduše jej znehodnotíme. Pokud odpady už doma správně roztřídíme, tak je čeká recyklace a další nový život v podobě výrobků, které běžně používáme. Navíc podle zákona 185/2001 Sb. je každý povinen zbavovat se odpadů předepsaným způsobem. Jaký je předepsaný způsob konkrétně pro Vaši domácnost zjistíte v obecní či městské vyhlášce.

Jak s odpady nakládat?

Nejsnadnějším způsobem jak třídit odpad, je už v místě vzniku, a to ve vašich domácnostech. Tedy už ve chvíli, kdy obal nebo určitá věc dosloužila a my se jí chceme zbavit. Stačí obal, který právě dosloužil, hned hodit do koše na tříděný odpad, staré tašky nebo krabice. Před odhozením je nutné např. plastový kelímek propláchnout pod tekoucí vodou, aby do kontejneru nepřišly zbytky jídla, která se pak rozkládají a zapáchají.

Ze zkušeností vyplývá, že průměrná česká domácnost nejvíce produkuje papír a plasty. Na tyto dva druhy odpadů by měl být prostor pro odkládání tohoto druhu odpadu největší. Na střepy z rozbitého skla je nejlepší plastová krabice a nápojový karton mnoho lidí dává společně s plastem a u kontejnerů tyto dva druhy odpadu (pokud se v dané obci nesbírají společně) dotřiďuje.

Tím, že odpady třídíme, se nám uvolní prostor směsný odpad, zároveň nemusíme tak často chodit do popelnice s košem. Při procházce s dětmi si můžete vzít nádoby s odpadem a odnést je do označených kontejnerů, které jsou už dnes ve všem obcích dostupné. Nejen, že se s dětmi projdete, ale uděláte i něco pro přírodu a budoucnost vašich dětí. To za to určitě stojí. Je tedy na každém znás, jak se k tomuto kroku postaví.
Příště si něco povíme barvičkách kontejnerů, a k čemu nám vlastně slouží.

Jak naučit děti třídit odpad? 2.část

Zdroj: www.jaktridit.cz
Lenka Štveráčková 

Publikoval(a) (4 603) 




Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat