2010 18.02

Květináč s ještěrkou

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

K vyzdobení květináče využijeme nové dekorační prostředky, s jejichž pomocí lze i prostorovou plochu květníku pojmout jako reliéfní obraz. S dekoračními akrylovými tmely, gely a barvami vytvoříme působivou plastickou výzdobu.

.

1. Vnitřek hliněného květináče natřeme několika vrstvami obyčejného bílého Balakrylu. Tím zabráníme prosakování vody při zalévání a následnému poškození dekorace na vnějším obalu květináče.

.

2. V misce si namícháme malé množství akrylové barvy v odstínu, který se nejlépe hodí pro malbu vnější strany květináče. Pak do barvy přidáme strukturální gel a vše rozmícháme do homogenní kaše.

.

3. Čistou hliněnou stěnu květináče pokryjeme tónovaným nátěrem s akrylovým gelem. Vznikne tak povrch s hrubě zrnitou strukturou, který po zaschnutí dobře drží. Další možností je, že květináč natřeme rovnou strukturálním gelem a po zaschnutí jej přetřeme akrylovou barvou.

.

4. Nátěr za chvíli zaschne a můžeme pokračovat. Na zrnitém povrchu u okraje květináče můžeme namalovat plnou linku v tmavší barvě. Přechod z plně vykryté plochy na zrnitou vytváří tečkovanou malbu.

.

5. Kámen, na který posadíme později ještěrku, vytvoříme akrylovým praskacím tmelem. Špachtlí naneseme na stěnu silnou vrstvu tmelu a rozhrneme ji do oválného tvaru balvanu. Ihned na povrch tmelu začneme foukat fénem, až se objeví praskliny.

.

6. Čerstvě nanesený tmel intenzivně vysušujeme fénem po dobu, dokud vznikají trhliny. Po zaschnutí kámen natřeme řídkou, vodou rozředěnou akrylovou barvou. Necháme barvu usadit v trhlinách a výstupky lehce setřeme vlhkým hadříkem.

.

7. Na kámen měkkou tužkou předkreslíme tvar ještěrky a akrylovým lehčeným reliéfním tmelem vymodelujeme její podobu. Špachtlí naneseme vždy trochu tmelu a druhou čistou špachtlí jej uhladíme do žádaného tvaru, až po částech vše domodelujeme.

.

8. Do ještě mokrého reliéfu můžeme zasadit barevné střípky nebo mozaikové čtverečky, které rozštípeme na čtvrtiny a použijeme. Kamínek nebo střípek mírně zatlačíme do měkkého tmelu a reliéf necháme v klidu až do úplného zaschnutí, což je doba úměrná síle vrstvy (2 až 24 hodin).

.

9. Naše rostlinka šater zední (Gypsophila muralis) je velmi dekorativní. Několik tenkých stvolů vždy vyráží z jednoho kolínka se dvěma lístečky a podobně se stále větví dál. Na konci každého stvolu rozkvétá jemný kvítek, takže rostlina je celá obsypaná drobným kvítím. Její podobu můžeme přenést na květináč.

.

10. Pozadí kamene s ještěrkou doplníme květinovou malbou. Tenkým štětcem namočeným do zelené akrylové barvy nejdřív namalujeme stavbu rostliny s úzkými stvoly a hadovitými lístky. Na konci stvolů pak červenými tečkami znázorníme okvětí se světlou tečkou uprostřed.

.

11. Hotový květináč je krásnou dekorací do každého bytu.

Text a foto: Miroslava Kubišová, Právo

Publikoval(a) (2 070) 
Štítky: , , , , , , , , , , , ,




Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat