Jak to udělat, aby začátek školního roku peněženku nebolel?

Také máte doma budoucího prvňáčka? A už se těší do školy? Někteří se školy nemohou dočkat, protože už budou přece velcí. Jiní se školy mírně obávají – hlavně když mají starší sourozence a už znají i povinnosti, které z docházení do školy vyplývají. A co my, rodiče? Na jedné straně si děláme starosti o to, jak naše ratolest školní zátěž a také kolektiv ve třídě zvládne, na straně druhé se často strachujeme, jestli nástup do školy zvládne i naše peněženka a bankovní účet.

Nákup školních pomůcek je nutný

Pryč jsou ty časy, kdy dítěti stačilo koupit aktovku, penál s tužkou, perem, pastelkami a přezůvky, kdy všechno ostatní bylo součástí školního vybavení, které dodávala škola. Dnes je veškerá zátěž vybavení školními pomůckami na rodičích. Ve škole děti dostanou jen nějakou tu učebnici a občas sešit.

Co tedy budeme muset našim prvňáčkům pořídit?

Začíná to samozřejmě aktovkou, penálem a přezůvkami. Možná i kapsářem, ale některé školy jej mají jako součást jejich školního vybavení. Pokud náš prvňáček bude do školy docházet sám (nebudeme jej vozit autem), bude se jistě hodit i deštník a pláštěnka na aktovku.

Do klasických hodin bude potřebovat také tužky všech tvrdostí, tedy 1,2 a 3, někdy označované také jako B (1), HB (2) a H (3). Do budoucna musíme počítat i s plnicím perem, ale to bude aktuální až okolo Vánoc, možná později.

Penál bude nutno vybavit i pastelkami, fixami, gumou (tu ale někteří učitelé vidí neradi), nůžkami a ořezávátkem. Lze v obchodech najít i celé sady penálu s plným vybavením, stačí si prolistovat papírové nebo elektronické letáky.

Drahá bude hlavně výtvarná výchova a pracovní činnosti, následovat je bude tělocvik
Pro nás jako rodiče budou nejdražší výchovné předměty, tedy výtvarná výchova a výchova tělesná. Do obou totiž musíme pořídit odpovídající vybavení.

Do výtvarky (a pracovních činností) kupte dítěti papírový kufřík, ve kterém bude všechny své výtvarné pomůcky skladovat. Do kapsáře se to totiž většinou nevejde, navíc kapsář slouží pro odkládání jiných věcí.

A co do kufříku dáte? Štětce několika velikostí, vodovky, tempery, pastely, plastelínu, plastovou paletu, zástěrku nebo staré triko, ubrus na lavici, skleničky na vodu, hadřík, voskovky, někde i alobal, bělobu a třeba i modelínu, dokonce i barevné křídy. Vše záleží na požadavcích vyučujících. A ty jste jistě dostali na červnové schůzce s rodiči nastupujících prvňáčků. Anebo je najdete na stránkách školy.

Už teď se vám z těch výdajů rosí čelo? Není toho málo, a to ještě výčet potřeb do školy není u konce. Pokud už teď víte, že to najednou ze zbylých peněz z výplaty nedáte, máte čas pouvažovat o rychlé půjčce bez příjmů. Jejich nabídka je široká, srovnat si ji pohodlně můžete v online srovnávači.

Co tedy to toho tělocviku?

Váš budoucí prvňáček se rozhodně neobejde bez teplákové soupravy, kraťasů a trička. Potřebovat bude i sportovní obuv na ven a také cvičky do tělocvičny. Na sportovně zaměřených školách bude výbava do tělocviku mnohem nákladnější, například o boty na halové sporty, také finanční podílení se na případných dresech a také o výbavu na konkrétní sport, kterému se dítě věnuje.

Nejen v případě, že máte budoucího prvňáčka sportovce, vás od náporu zářiových nákladů může zachránit půjčka na ruku. Jde o půjčku ihned, kterou máte k dispozici v podstatě okamžitě, hotovost si totiž můžete vyzvednout třeba na pobočce úvěrové společnosti nebo dokonce na čerpacích stanicích (po zažádání telefonem nebo online).

Tělocvikem to nekončí

Ano, vybavením do tělocviku naše výdaje ještě neskončily. Pořídit musíme také oblečení vhodné do školy, tedy pohodlné pro dlouhodobější sezení, ale přitom dostatečně slušné pro pobyt ve společnosti. Hodit se bude i něco na převlečení do družiny.

I boty nás budou něco stát. Ale můžeme tu něco málo ušetřit tím, že pořídíme dítěti na docházku do školy boty sportovní. Ty pak dítě využije i na tělocvik venku na hřišti.

Jestliže se bude dítě dopravovat do školy veřejnou dopravou, musíme vyřídit průkazky (bude nutné razítko školy) a také časové jízdenky nebo slevovou platební kartu do autobusu či vlaku. Pokud budeme dítě vozit autem, stoupne množství benzínu, které budeme potřebovat. Anebo taky ne, pokud jsme dítě vozili už i do školky autem.

Družina a zájmové kroužky?

Mnoho dětí už v první třídě navštěvuje zájmové kroužky. Někdy je to angličtina, jindy kroužek se sportovním zaměřením, některé děti výtvarničí nebo modelaří už od první třídy. Náklady na kroužky jistě nejsou malé, ale většinou se platí až v říjnu. Naopak již v září bude nutno zaplatit družinu, někde je možné platbu po dohodě odložit na říjen.

Jak se se zvýšenými náklady popasovat?

Plánující rodiče na nástup svého dítěte do školy šetřili třeba už od nového roku. Postupem času sledovali letáky a nakupovali v akcích anebo třeba se slevovými kupony. Ti, kdo řeší věci na poslední chvíli, však nemusejí házet flintu do žita. Slevové akce zase ještě budou, jen je potřeba si chvilku počkat.

Od učitelů si nechte poradit, které věci bude váš prvňáček potřebovat až později – a jejich nákup odložte až na další výplatu. Bude to jistě pero, náplně do něj, tempery.

Nespěchejte ani s nákupem obalů na učebnice a sešity. Proč? Protože velikostních formátů, ve kterých se učebnice a sešity vydávají, je mnoho. A vy dopředu nevíte, které zrovna vaše škola a vaše paní učitelka či pan učitel budou používat. Sice se dělají i obaly, jejichž velikost lze přizpůsobit, ty jsou však zbytečně drahé.

Někdy se vyplatí nakupovat celé sety vybavení pro prvňáčka. Ale rozhodně se nenechte nalákat na nekvalitní čínské zboží, kdy vodovky nemalují, pastelky nekreslí, tužky nepíší a plastelína je neskutečně tvrdá. Pak byste totiž museli jít koupit některé věci podruhé. A to je jistě to poslední, o co byste stáli.

Obědy pro děti

A zapomenout nesmíme ani na obědy, výdaje na ně totiž nejsou zrovna nejmenší a opakují se každý měsíc. Ale pokud jste v obtížné finanční situaci a obědy byste nezvládali platit, můžete se obrátit na projekt s názvem Obědy pro děti.

Ten pomáhá dětem, jejichž rodiče si nemohou dovolit zaplatit obědy ve školních jídelnách. Pomoc potřebným dětem je poskytována přímo prostřednictvím základních škol na základě darovací smlouvy tak, aby se obědy dostaly opravdu k dětem a pomoc nemohla být zneužita.

Na každou situaci se dá najít řešení. Nástup dítěte do první třídy je nákladný, ale výdaje se dají rozplánovat na delší dobu, s učiteli dohodnout pozdější přinesení věcí na výuku, požádat o pomoc anebo si třeba půjčit. Stačí se trochu porozhlédnout okolo sebe.

1 názor na “Jak to udělat, aby začátek školního roku peněženku nebolel?”

  1. Já se toho už teď hrozím, starší dcerka mi nastupuje do 1.třídy v září a přesně jak je napsáno v článku, zkusím využít různé akce na slevy. Přezůvky snad ještě vydrží, ale kvalitní aktovka je základ, přece jen je drobná a bude to pro záda velká zátěž. Ještě jsem ji koupila krásnou dívčí peněženku https://www.penezenky-ahal.cz/detske-penezenky/, kterou bude také nosit v aktovce. No ještě, že nemám vícerčata, jak mi to popisovala švagrová s dvojčaty, že vše pořizovali dvakrát, tak jim to vůbec nezávidím.

Leave a Reply

Přejít nahoru