2008 28.09

Učitelky v mateřské škole

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Zařazování učitelek mateřských škol do 9. platové třídy

Zákon č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně některých zákonů, Díl 2 stanovuje odbornou kvalifikaci pedagogických pracovníků. V § 6 – písm. a), b) c) d) je uvedeno vzdělání pro učitele mateřské školy. Podle písmene c) učitel mateřské školy získává odbornou kvalifikaci “středním vzděláním s maturitní zkouškou získaným ukončením vzdělávacího programu středního vzdělávání v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu učitelů předškolního vzdělávání”.

Většina učitelek mateřských škol požadovaného středního vzdělávání v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu učitelů předškolního vzdělávání s maturitní zkouškou dosáhla. Proto předpokládá, že splňuje kvalifikační předpoklady k platovému zařazení do 9. platové třídy.

Nařízení vlády č. 564/2006 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě, v § 2 stanovuje kvalifikační předpoklady pro zařazení do 9. platové třídy. Uvádí vyšší odborné vzdělání nebo střední vzdělání s maturitní zkouškou.

Ale v souladu s § 4 odst 7 písmeno b) výše citovaného nařízení vlády (řeší zařazení zaměstnance do platového stupně) říká, že z doby, kterou zaměstnanci započetl, odečte zaměstnavatel zaměstnanci zařazenému do 9. platové třídy, který dosáhl jen středního vzdělání s maturitní zkouškou, dobu dvou roků.

Je třeba upozornit, že absolvování kurzů či jiného rozšiřujícího vzdělání neopravňuje k zařazení do 9. platové třídy bez odečtu dvou let. Pro 9. platovou třídu bez odečtu let je platné pouze ukončené vyšší odborné vzdělání.

Pozor neplést si zařazení do platové třídy a platového stupně!

Příklady k zařazování učitelek mateřských škol do 9. platové třídy

1. Učitelka (ředitelka, vedoucí učitelka), absolventka Střední pedagogické školy, obor učitelství na mateřské škole, s 25 lety 1 měsíc praxe, zařazená do 9. platové třídy, 10. platového stupně se těší na platový postup do 11. stupně k 1. 11. 2008. Po přepočtu délky praxe v souladu s § 4 odst. 7 písm. b) NV č. 564/2006 Sb. a odečtu dvou let, se dočká platového postupu až k 1. 11. 2010.

2. Učitelka (ředitelka, vedoucí učitelka) MŠ, absolventka Střední pedagogické školy, obor učitelství na mateřské škole, s délkou pedagogické praxe 34 let a více je zařazena ve 12. platovém stupni 9. platové třídy. Po přepočtu délky praxe v souladu s § 4 odst. 7 písm. b) NV č. 564 /2006 Sb. bude nadále zařazena ve 12. stupni, protože i po odečtu dvou let odpovídá její délka praxe tomuto platovému zařazení.

3. Učitelka (ředitelka, vedoucí učitelka) MŠ, absolventka Střední pedagogické školy, obor učitelství na mateřské škole, s délkou pedagogické praxe 13 let je k 1. 1. 2007 zařazena v 7. platovém stupni 9. platové třídy. Po přepočtu let v souladu s § 4 odst. 7 písm. b) NV č. 564/2006 Sb. bude s účinností od 1. 1. 2007 přeřazena do 6. platového stupně stejné platové třídy. Platový postup jí může být přiznán až k 1. 1. 2008.

4. Učitelka (ředitelka, vedoucí učitelka), absolventka Střední pedagogické školy, obor učitelství na mateřské škole ukončí některou z forem rozšiřujícího studia (např. speciální pedagogiku) a očekává zařazení do 9. platového stupně bez odečtu let. Pokud ale studiem nezískala vyšší odborné vzdělání nebo vysokoškolské vzdělání, přeřazení do vyššího platového stupně se nedočká. A stále jí budou odečítány dva roky za nesplnění kvalifikačních předpokladů.

5. Učitelka (ředitelka, vedoucí učitelka), absolventka Střední pedagogické školy, obor učitelství na mateřské škole s praxí 14 let je k 1. 2. 2007 zařazena do 9. platové třídy 7. stupně. Dnem 1. 2. 2007 dokončí vyšší odborné vzdělání (získané ukončením akreditovaného vzdělávacího programu vyšší odborné školy v oboru vzdělání zaměřeném na přípravu učitelů předškolní vzdělávání). Ke dni 1. 2. 2007 bude výše uvedené učitelce přepočtena praxe a budou jí vráceny dva odečtené roky, tzn. její započtená praxe bude k 1. 2. 2007 činit 16 let, tj. bude přeřazena do 8. platového stupně.

Publikoval(a) (34 890) 
Štítky: , , , ,
24 komentářů k “Učitelky v mateřské škole

 1. Loxi

  Dobrý den,
  mám SPGŠ, ve školství jsem pracovala od roku 1986-1990, pak jsem pracovalaaž do roku 2011 v jiném oboru. Nyní se chci vrátit do školství jako učitelka MŠ, jaký mohu očekávat plat?

  1. Iva

   Pokud jste pracovala v jiném oboru, tedy nepedagogickém, ve školce Vám může být tato praxe zkrácena o 1-2 třetiny , ředitelka ale bude také rozhodovat, zda Vás dá do 8.platové třídy či do 9., dle toho pak budete hledat v tabulce…

 2. Alena

  Chtěla bych se zeptat. Letos 15.6. mám odpracováno 12 let po odečtu 2 let. Mám střední pedagogickou školu. Pracuji v mateřské škole. Pracuji sama na třídě, tzn. že se nestřídám, jako v jiných třídách – ranní a odpolední. Mám pořád ranní a celá třída leží na mně. Mám největší školkové děti, co jdou příští školní rok do školy.Ředitelka mi i přes moji žádost nedala do stupně 3 v platovém postupu, přesto, že mi letami náleží.Můžete mi vysvětlit, jestli toto může i bezdůvodně?

 3. Stáňa

  Dobrý den, nemáte někdo náhodou vystudovanou VOŠ Praha, Evropská ? Zajímá mě dálkové studium předškolní a mimoškolní pedagogiky. Děkuji.

 4. Radana

  Dobrý den,
  jsem učitelka MŠ, a mám titul Bc. vystudovaný v oboru “učitelství pro MŠ”. Do jaké platové třídy patřím jako učitelka a do které se stejným vzděláním jako ředitelka? Pracuji od 9/2005 a od 12/2009 jsem na mateřské dovolené. Započítává se mateřská a rodičovská dovolená do praxe?
  Děkuji za odpověď

 5. Andrea

  Dobrý den,mám vystudovanou SPgŠ předškolní vzdělávání a VOŠ speciální pradagogika,v MŠ pracuji 11 let,zajímá mě do jaké platové třídy budu zařazena v roce 2012.
  Děkuji za odpověď.

 6. Anna

  Dobrý den!
  Chtěla bych se jen zeptat na jeden údaj. Nastupuji do MŠ a paní ředitelka chce po mě datum, kdy mi byl vyplácen v roce 2002 rodičovský příspěvek. Vím, který to byl měsíc, ale přesné datum asi netrefím.Plus mínus 4 dy. Je to velký problém? Je to moc důležité to přesné datum? Děkuji

 7. Kveta Martinkova

  Dobry den, pracuji 7. rokem jako učitelka v MŠ, z toho 2. rokem jako vedoucí učitelka. Mám však pouze gymnázium a chtěla bych si doplnit vzdělání. Prosím o konkrétní informace (podmínky přijetí atd.), k doplnění dostačujícího vzdělání. Děkuji. Květa.

  1. mirek

   Dobrý den,

   dcera chodí do MŠ v Děčíně a vyučuje ji drzá paní učitelka bez pedagogického vzdělání. Jak je to v dnešní době vůbec možné, že někoho bez odpovídajícího vzdělání zaměstnají v MŠ a má na starosti 20 dětí?

   1. xxx

    Bohužel, tak to ve školkách chodí, ředitelky rády zaměstnávají své známé a jiné tlačenky…. navíc jim pak nemusí dávat tolik peněz!

  2. Stáňa

   Pokud máte možnost studovat, tak se přihlašte na VŠ nebo VOŠ, protože já jsem v podobné situaci ( gymnázium a DPS- vychovatelství) volila jednotlivou maturitní zkoušku z předšk. pedagogiky a před 5-ti lety jsem byla kvalifikovaná, teď zase nejsem, možná budu,když si dodělám psychologii…, možná budu, když projde novelizace zákona….. . Nikdo v podstatě nic neví, a to jsem obyč. učitelka. Teď si nadávám, že jsem měla jít rovnou na nějakou školu a neflikovat to takhle, ale podmínky doma mi dálkové dlouhodobé studium bohužel nedovolí, takže asi budu dál pracovat jako nekvalifikovaná pro práci v MŠ.

   1. Kveta Martinkova

    Děkuji za info.21.6.2012 dělám přijímačky na Bc. kombinované studium Předškolní pedagogiky. Problém je, že nehraji na žádný nástroj, tak nevím, zda moje snaha není zbytečná.

 8. Kristýna

  Dobrý večer, chtěla jsem se zeptat mám VOŠ pedagogickou. Byla jsem v 9. paltové třídě a teď podle nových tabulek jsemv 8. platové třídě a ještě bez odměn. Je to tak správně?

  Děkuji za odpověď

 9. Renata

  Dobrý den,stále v tom nemám jasno.Jaký by měl bý rozdíl v plat.třídě mezi učitelkami v MŠ s praxí do 6 let,.Obě mají SŠ vzdělání,ale jedna je nekvalfikovaná(gymnázium).
  Děkuji za odpověď.

 10. Marcela

  Mám vzdělání předškolní a mimoškolní pedagogika a vychovatelství. Praxi mám 21let ve školní družině. Chtěla bych nastoupit jako učitelka MŠ. Jaké bude moje platové zařazení? Děkuji

 11. Jarka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do které platové třídy bych měla být zařazena jako učitelka MŠ, mám VŠ (Mgr.), speciální pedagogiku – logopedii, praxe do 19 let. Učím v běžné třídě, logo třídu nemáme. Děkuji za odpověď.

 12. Lída

  Jsem začínající učitelka MŠ s 3 letou praxí ve ŠD ,mám střední ped.školu s kvalifikací na MŠ a ŠD . Předpokládám, že mi ředitelka nebude chtít nic přidat, může mě tedy přeřadit z 9.plat.třídy na 8.plat.třídu?

 13. Jiřina

  Dobrý večer,jako učitelka mateřské školy, pokud nemáte vzdělání pro předškolní vzdělávání, budete zařazena do 9 platové třídy , alene pro VŠ pracovníky. Od 1.1.2012 bude platit ovšemzase jen jedna tabulka, kde už se to nedělí a budete tedy zařazena do 9/1, což je 20.000 Kč

   1. Luca

    dobrý den, i já se připojuji k rozhořčení z nových platových tabulek! mám Mgr.studium a je pro mne silně demotivující, že mám stejný plat jako vychovatelka ve ŠD, která má pouze maturitu a DPS. U NÁS V MŠ máme pouze tarifní základ, žádné os.oh. takže pak mají ještě více, je to nespravedlivé, na co jsem tedy 5 let tvrdě při zaměstnání dřela, abych si doplnila vzdělání, když mi za téže peníze stačilo také gymnázium s DPS (které jsem již měla). je to vrchol samolibosti. navíc učitelky MŠ jsou nejvíce podhodnocení pedagogičtí pracovníci ze všech!!!! nejvíce počet hodin přímé práce, netráví všechny prázdniny v roce doma, žádné přestávky, tvrdá práce bez přestávky alespoň zajít si na toaletu. Pardon, ale myslím si, že je to nespravedlnost nad nespravedlnost.

    1. Ingrid

     Luco,
     plnně souhlasím s nedoceněním práce učitelky v mš – ano hodně přímé výchovné práce bez přestávek,mnohdy víc dětí jak na ZŠ a to malých dětí!!!Dokonce i 2letých,nesamostatných a navíc opravdu totální omezení osobních potřeb (dojít si na wc).

 14. Markéta

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, do které platové třídy bych měla být zařazena jako učitelka MŠ, pokud sice mám pedagogické vzdělání (Mgr.), ale ne předškolní ani speciální pedagogiku. A jsem téměř bez praxe.
  Děkuji za odpověď.

Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat