2010 18.02

Květináč s ještěrkou

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

K vyzdobení květináče využijeme nové dekorační prostředky, s jejichž pomocí lze i prostorovou plochu květníku pojmout jako reliéfní obraz. S dekoračními akrylovými tmely, gely a barvami vytvoříme působivou plastickou výzdobu.

.

1. Vnitřek hliněného květináče natřeme několika vrstvami obyčejného bílého Balakrylu. Tím zabráníme prosakování vody při zalévání a následnému poškození dekorace na vnějším obalu květináče.

.

2. V misce si namícháme malé množství akrylové barvy v odstínu, který se nejlépe hodí pro malbu vnější strany květináče. Pak do barvy přidáme strukturální gel a vše rozmícháme do homogenní kaše.

.

3. Čistou hliněnou stěnu květináče pokryjeme tónovaným nátěrem s akrylovým gelem. Vznikne tak povrch s hrubě zrnitou strukturou, který po zaschnutí dobře drží. Další možností je, že květináč natřeme rovnou strukturálním gelem a po zaschnutí jej přetřeme akrylovou barvou.

.

4. Nátěr za chvíli zaschne a můžeme pokračovat. Na zrnitém povrchu u okraje květináče můžeme namalovat plnou linku v tmavší barvě. Přechod z plně vykryté plochy na zrnitou vytváří tečkovanou malbu.

.

5. Kámen, na který posadíme později ještěrku, vytvoříme akrylovým praskacím tmelem. Špachtlí naneseme na stěnu silnou vrstvu tmelu a rozhrneme ji do oválného tvaru balvanu. Ihned na povrch tmelu začneme foukat fénem, až se objeví praskliny.

.

6. Čerstvě nanesený tmel intenzivně vysušujeme fénem po dobu, dokud vznikají trhliny. Po zaschnutí kámen natřeme řídkou, vodou rozředěnou akrylovou barvou. Necháme barvu usadit v trhlinách a výstupky lehce setřeme vlhkým hadříkem.

.

7. Na kámen měkkou tužkou předkreslíme tvar ještěrky a akrylovým lehčeným reliéfním tmelem vymodelujeme její podobu. Špachtlí naneseme vždy trochu tmelu a druhou čistou špachtlí jej uhladíme do žádaného tvaru, až po částech vše domodelujeme.

.

8. Do ještě mokrého reliéfu můžeme zasadit barevné střípky nebo mozaikové čtverečky, které rozštípeme na čtvrtiny a použijeme. Kamínek nebo střípek mírně zatlačíme do měkkého tmelu a reliéf necháme v klidu až do úplného zaschnutí, což je doba úměrná síle vrstvy (2 až 24 hodin).

.

9. Naše rostlinka šater zední (Gypsophila muralis) je velmi dekorativní. Několik tenkých stvolů vždy vyráží z jednoho kolínka se dvěma lístečky a podobně se stále větví dál. Na konci každého stvolu rozkvétá jemný kvítek, takže rostlina je celá obsypaná drobným kvítím. Její podobu můžeme přenést na květináč.

.

10. Pozadí kamene s ještěrkou doplníme květinovou malbou. Tenkým štětcem namočeným do zelené akrylové barvy nejdřív namalujeme stavbu rostliny s úzkými stvoly a hadovitými lístky. Na konci stvolů pak červenými tečkami znázorníme okvětí se světlou tečkou uprostřed.

.

11. Hotový květináč je krásnou dekorací do každého bytu.

Text a foto: Miroslava Kubišová, Právo

Přečtěte si také:

  • Spadlístek a MalovánekSpadlístek a Malovánek Skončily prázdniny, sluníčko začínalo ztrácet svou letní sílu a ve svých postýlkách se začali probouzet skřítci Spadlístek a Malovánek. Jsou to podzimní skřítkové, kteří zodpovídají za […]
  • Růžový slon bez možnosti nápravyRůžový slon bez možnosti nápravy Tohle mé psaní bude malým zastavením nad touhou po smyslu. Protože děti ve školkách malují na Velikonoce vajíčka a nevědí proč. Na Vánoce Ježíšek nosí dárky a děti nevědí proč. Listí padá […]
  • Proč se rodí v Křimicích krásné dívkyProč se rodí v Křimicích krásné dívky Majitel panství Křimic, kníže z Lobkoviců, jenž byl panství to dědil po hraběti z Vrtby, rád si zval k sobě občas na oběd buď některé sousední statkáře nebo vejprnického pana faráře, s […]
  • AndělAnděl Pomůcky: tvrdý papír (bílý), žlutý papír, pastelky, lepidlo, barevné papíry, raznice (hvězda), nůžky, vlna Popis: z tvrdého papíru vystřihneme tvar těla andílka, vymalujeme jej […]
  • Srdíčko pro maminkySrdíčko pro maminky Pomůcky: dekorační písek červené barvy, štětec plochý, tvrdý papír bílý, špejle, tužka, tevná pistole, nůžky, lepidlo Herkules, barevná lýka, nádoba na písek. na tvrdý bílý papír si […]

Publikoval(a) (2 056) 
Štítky: , , , , , , , , , , , ,

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2021 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat