Chtěli byste jet na tábor se svými dětmi? Je to možné!

Jak aktuální počasí napovídá, léto, i to babí, je nenávratně za námi a prázdninové zážitky už zůstanou jen vzpomínkami. Každý si letošní prázdniny nebo dovolenou uchová v mysli trochu jinak, někdo chytal bronz u moře, někdo zahradničil na chalupě, jiný zase cestoval po památkách nebo po horách.

K prázdninám jistě patří i letní dětské tábory. Když se řekne letní tábor, představíte si určitě děti na bojovce v lese, na celodenním výletě nebo u rybníka, a to vše pod pečlivým dohledem oddílových vedoucích. Málokdo si ale na té bojovce nebo na táborovém celodenním výletě představí děti v doprovodu jejich rodičů. A vidíte, přece je to možné. 25 rodin nejen ze Středočeského kraje se letos rozhodlo strávit dovolenou, nebo alespoň její část, poněkud netradičně, a to právě na letním táboře pro rodiče s dětmi, které letos uspořádalo občanské sdružení DĚTI BEZ HRANIC.

Na bližší podrobnosti o tomto zajímavém táboře jsme se zeptali člověka nejpovolanějšího, hlavní vedoucí, Ing. Hanky Hemerkové.

1. Tábor byl určen pro děti v doprovodu rodičů. Jaké věkové kategorie dětí jste upřednostňovali?

Žádné věkové omezení pro děti jsme neměli a nedávali. Záleží především na dětech a jejich rodičích, co oni upřednostňují. Jediná podmínka účasti na táboře pro rodiče s dětmi se tak netýkala věku, ale toho, aby tam každé dítě mělo alespoň jednoho z rodičů nebo jiného zmocněného zástupce. Většina dětí byla ve věku předškoláků a prvního stupně základní školy. Program nebyl ale orientován na konkrétní věk dětí. Snažili jsme se program připravit tak, aby se mohl účastnit kdokoli, předškolák, školák i rodiče. Přesto jsme museli na některé programy děti rozdělit do skupin podle věku, především na výuku angličtiny nebo některé hry.

2. Jaká byla programová náplň tábora?

Program jsme připravovali velmi dlouho a pečlivě s ohledem na zkušenosti našich vedoucích. Jedna z vedoucích Klára nám vyrobila nádherného maskota Kašpárka, který byl průvodcem celého tábora. Program byl ale dobrovolný a nikoho jsme k účasti na jednotlivých aktivitách nechtěli nutit. Hodně aktivit mohly děti absolvovat samostatně, ne však děti ve věku kolem tří let a mladší, neboť u nich se musí předpokládat aktivní účast rodičů. Každý večer byla připravena hraná pohádka na dobrou noc, malé divadélko místo večerníčku. Každý den probíhala výtvarná dílna pro děti a rodiče, kde jsme si mohli vyrobit táborové tričko s maskotem Kašpárkem, herbář, dalekohledy, korálkové obrázky, hudební nástroje k táboráku nebo masky na karneval. Denně také byla hodina angličtiny ve formě her s využitím táborového areálu. Hodiny angličtiny byly rozděleny podle věku dětí, aby i znalosti dětí byly podobné. Každý den jsme měli připraveny hry pro rodiče s dětmi, ať již v okolní nádherné přírodě nebo v areálu tábora. V programu nechyběla ani noční bojovka, táborák s opékáním buřtů nebo závěrečný karneval s diskotékou. Jednou z nejvyvedenějších akcí bylo pečení palačinek. Děti si samostatně ve skupinkách připravily těsto a vydaly se v nepříznivém počasí na stopovačku do lesa. Po návratu je čekaly upečené voňavé palačinkyV úplném závěru tábora Kašpárek pro všechny dětské účastníky ukryl poklad. Nadšení z nalezení pokladu bylo u dětí a vlastně i jejich rodičů veliké. Snažili jsme se, aby byl program pestrý a každý si mohl vybrat dle svých schopností a možností.

Nebylo pro rodiče vyčerpávající absolvovat program s dítětem místo toto, aby si zaslouženě odpočinuli, zatímco někdo jiný jejich ratolesti zabaví?

Určitě ne. Mnoho aktivit mohly starší děti absolvovat samostatně bez přítomnosti rodičů. U ostatních aktivit se rodiče velmi aktivně zapojovali a hry s dětmi je moc bavily. Program byl velmi nabitý a tak si bylo z čeho vybírat. Rodiče nemuseli nic aktivně vymýšlet, ani řídit, což je asi na hraní s dětmi nejvíce vyčerpávající. Jen se zúčastnili a mohli se tak znovu stát dětmi a prostě si s námi jen hrát.

Vy sama jste však byla hlavní vedoucí a zároveň maminkou dvou malých raubířů, kteří také byli mezi účastníky tábora. Jak jste tyto dvě role skloubila dohromady?

Někdy to bylo opravdu náročné. Ale jak jsem již zmínila, program jsme měli pečlivě připravený předem, takže až na drobné organizační povinnosti jsem se většiny her mohla také účastnit.

4. Byl o tento koncept tábora mezi rodinami zájem?

Říci jen, že byl zájem, je dost nevýstižné. Zájem byl tak velký, že jsme měli naplněnou kapacitu již do týdne od uveřejnění nabídky. Další a další zájemci se nám pak hlásili i dlouho poté, co jsme vyhlásili stop stav novým přihláškám, a bohužel jsme jich velmi mnoho museli odmítnout. Občanské sdružení DĚTI BEZ HRANIC proto pro příští rok rozšíří nabídku táborů pro rodiče s dětmi na více turnusů. Bližší informace brzy najdete na webu www.detibezhranic.cz. S ohledem na rychlost, s jakou byl letos tábor pro rodiče s dětmi obsazen, doporučuji neváhat s příhláškou. Věřím, že nám tak příští léto podaří uspokojit zájem všech rodin.

Jaká tedy bude nabídka a náplň táborů pro rodiče s dětmi příští rok, to se necháme překvapit. Kromě táborů pro rodiče s dětmi však občanské sdružení DĚTI BEZ HRANIC nabízí také tradiční letní dětské tábory, víkendovky pro děti a zimní dětské tábory, které budou co nevidět velmi aktuální. V nabídce DĚTI BEZ HRANIC budou v letošní sezóně minimálně 3 turnusy lyžařských táborů v Krkonoších, které budou probíhat v několika termínech jarních prázdnin pro Prahu 1-5, Prahu 6-10, Praha východ a západ a také 2 turnusy v Alpách v době jarních prázdnin Prahy 1-5 a Prahy 6-10. Nabídku táborů sledujte na www.detibezhranic.cz. Je opravdu z čeho vybírat!

Leave a Reply

Přejít nahoru