2011 01.03

Embossování, zdobení vypouklými tvary

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Zkuste si s námi novou techniku. Je snadná, efektní a zábavná! Otisknete razítko do speciální barvy, nanesete embossovací prášek, zahřejete a získáte hladký, jemně plastický obrázek. Originální blahopřání bude hotové za chvilku.

Tato technika se dá používat na papír, vellum (pauzovací papír), karton, látku, dřevo i kov. Embossovací prášek se vyrábí v několika barevných variantách a dají se s ním zdobit i texty napsané embossovací tužkou.

Na výrobu jednoduchého přání vpravo jsme použili: razítko, čtyři různé razítkovací barvy, speciální barvu na embossování, embossovací zlatý prášek, štětce na kolorování, čtvrtky a zdobené vellum.

Barevnými razítkovacími polštářky vytvoříme pozadí obrázku. Vše necháme dobře zaschnout.


Nyní můžeme motiv orazítkovat přímo na toto vytvořené pozadí (musí být naprosto suché), nebo na vellum. Použijeme průhlednou pomalu schnoucí embossovací barvu.

Na obrázek nasypeme embossovací prášek.

Přebytečný prášek sklepeme zpět do zásobníku pro další použití. Nyní oklepeme nebo sfoukneme všechen prášek, který mohl na papíru ještě zbýt.

Papír s motivem podržíme nad zdrojem tepla. Vyrábí se na to originální horkovzdušná pistole, ale pro zdobení papíru nebo látky stačí použít např. opékač topinek nebo žehličku (papír nebo látku podržíme nad teplem vycházejícím ze špičky postavené žehličky. Opékač funguje podle zkušeností rychleji.). Dáváme pozor, abychom si nespálili prsty nebo papír. Chvilku se nebude dít nic, a pak najednou se prášek začne rozpouštět a začne zářit. Jakmile se rozpustí, přestaneme papír zahřívat.

Obrázek můžeme vybarvit podle své chuti, např. kolorovacími štětci. Blahopřání sestavíme. Vellum lepíme jen v rozích.

Jiné embossované ozdoby můžeme vyrobit pomocí vytlačovacího strojku. Blahopřání vložíme mezi dvě šablony a rydlem s kulatou špičkou přejíždíme po motivu. Podle toho, jakou stranou nahoru přání položíme mezi šablony, získáme buď motiv vmáčknutý do papíru, nebo z papíru vystouplý. Tyto strojky vyrábí např. firma Fiskars pod jmény Scrapboss a Shapeboss.

Zdroj: scrapbook.cz

Publikoval(a) (866) 
Štítky: , , , , , , , , , ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat