2011 11.08

Motýlci – prstovými barvami

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Oblíbeným letním výtvarným námětem jsou motýli. Jsou krásní a tak je najdeme vytvořené v mnoha podobách. Jak je ale ztvárnit s malými dětmi? Jednoduchým způsobem, jak vytvořit motýlky s malými dětmi, je tvoření prstovými barvami.

Potřebuje se:

  • na samotné tvoření: prstové barvy, nůžky, papír,
    (pro větší děti tuž);
  • proti znečištění oděvu a pracovního stolu: ubrus na stůl,
    zástěrky, hadr (čístící ubrousky) na utření rukou.


Jak tvořit?

Na začátku si je dobré rozmyslet, jestli chceme mít podklad motýlků bílý nebo různě barevný. My jsme zvolily barevnou variantu a přiznám, že barevné pozadí jsem namalovala já vodovými barvami (je ale určitě možné použít barevné čtvrtky). Pro úplně malé děti je také dobré předem motýlky vystřihnout. Když jsem je dětem předkládala nevystřihnuté, děti na papír A4 prostě namazaly barvy a po několika minutách vůbec nebyly patrné kontury motýla :-). Mám zkušenost, že pokud děti mají motýlky již takto předpřipravené, v drtivé většině se motýlci povedou :-).


Existuje několik variant, jak ztvárnit motýlka:

  1. Symetrické obtisky (viz modrý motýl) – děti často prsknou prstové barvy na motýla, ale už je nebaví dodělat detaily. Protože prstové barvy jsou hutné a motýl symetrický, stačí ho přeložit. Když ho rozložíme, máme najednou i druhou půlku motýla.
  2. Obtisky prstů (viz růžový motýl) – technika pro hodně trpělivé děti. Barva se nanese na prst a prstem se dělají na motýla tečky a čárky.
  3. Obtisky celých dlaní (viz hnědý a oranžový motýl) – dlaně se jednoduše nabarví a obtisknou. Obtisky dlaní tvoří vzory na křídlech motýla.

Větší děti pak detaily můžou namalovat motýlkům detaily tuží.
Přeji krásné tvoření!

Petra Fejtková, www.casprodeti.cz Tvoření a zábava pro děti

Publikoval(a) (3 680) 
Štítky: ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat