2010 30.09

Pohádky pro náročné děti

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Divadlo na Zábradlí – pohádky pro náročné děti
09.10.2010 15:00 premiéra Malenka
16.10.2010 15:00 premiéra Pohádka z Kerkonoš

Od podzimu 2010 bude Divadlo Na zábradlí v rámci projektu EKnG (Eliadova knihovna nové generace) pravidelně uvádět pohádky pro náročné děti. Měly by to být pohádky s jasným a hlubokým tématem, které se dotknou i dospělých, protože odkazují na zakořeněné archetypy, mýty a morální hodnoty. Ideou je renesance dětských představení, která vycházejí vstříc dětem jako rovnocenným partnerům, která jim vykazují službu, nepodceňují je, nejsou sama sebou vnímána jako druhořadý vedlejší produkt, vychovávají, inspirují, sama dětmi inspirována.

Malenka
podle H. Ch. Andersena

Na pestíku sedělo malounké děvčátko, velmi něžné a roztomilé. To je hezká žena pro mého syna, řekla ropucha. Má jenom dvě nohy a nemá tykadla, je úzká v pase, vypadá jako nějaký člověk, fuj, řekla slečna chroust. Ty malá ubožačko, řekla myš. Krtek ucpal otvor, jímž pronikalo denní světlo, a doprovodil dámy domů.

Hrají: Markéta Dvořáková, Kristýna Matoušová, Jiří Konvalinka
Scéna: Jana Hauskrechtová a Michal Kubíček
Hudba: like she
Režie: Jan Kačena

Pohádka z Kerkonoš

„Parádní výbavu mám, rozmarýna se mi zelená, a teďka abych byla zavřená v komoře a už nikdy nevylezla.“ Láska hory přenáší, a tak když jí zlí páni pod nohy klacky kladou, Krakonoš dobrým lidem pomáhá. A když se mu příliš nechce, sílu mu dodá to, co umí česká hospodyňka nejlépe. Za krásou a kouzlem není nutné jezdit na druhý konec světa, i v naší vlasti je temných hvozdů spousta a duchy hor se to tu jen hemží. Televizní kuchařky zapomínají na české jídlo. A proto maminky, připravte si tužky, bude se vařit z kvásku, kmínu a hub!

Pohádka pro předškolní děti a děti prvního stupně, ve které Krakonoš samozřejmě rozhodí květiny a hory překročí. Pohádka z Kerkonoš vyhrála 2. místo na festivalu Vyšehrátky v rámci soutěžního minifestivalu pohádek.

Hrají: O. Černý j. h., M. Tvrdíková nebo J. Vindiš, M. Holečková nebo N. Preslová, V. Marhold nebo J. Vindiš, V. Šrámová nebo M. Holečková, L. Šilarová nebo V. Šrámová
Text: L. Gajdošová
Scéna a kostýmy: Většina lidí
Režie: J. Frič

Publikoval(a) (456) 
Štítky: , , , , , , , , , , , , ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat