2016 13.04

Ráčkování

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Čím dál tím víc se v mém okolí setkávám s dětmi, ale i dospělými, kteří ráčkují. Nemyslím si, že je to nějaká vážná vada řeči, ale v pozdějším věku by s tím mohli mít některé děti problém, například kvůli tomu, že se jim budou ostatní smát, že budou mít problém vyslovit svoje jméno, ve kterém se nachází písmenko R, atd. Ráčkování, se odborně také řekne Rotacismus či rotazismus. Tato vada se dá vyřešit logopedii. Ta se zabývá poruchami řečí u dětí a dospělých. Učí se to především tím, že se písmenko R nahrazuje písmenkem D = Trouba – tdouba. Při trénování se písmenko D automaticky nahradí písmenkem R a tím ráčkování přestane. Chce to, ale mít trpělivost. Někomu to jde rychleji a někomu pomaleji. Ano, chápu hlavně u dospělých, chtějí se naučit neráčkovat, ale třeba se stydí zajít za někým kdo se tímto zabývá..to, ale v dnešní době není vůbec problém. Na internetu nebo i v knihách, které si můžete zakoupit či si půjčit v knihovnách toto “trénování” najdete. Můžete tak cvičit se svými dětmi doma a nebo se učit sami. Já vám teď vypíši první část trénování slovíček. Snažte si je ze začátku šeptat a pak říkat nahlas. Pomůže i když se nahrajete například na diktafon a pak si záznam pustíte. Věřím, že se změna určitě projeví.

TR
Tra, trám, tráva, tradice, trafika, trápit, trápení, tramvaj, trať, trasa, trávník, tref, trefit, trefí, trend, tréma, trenýrky, trénink, trénovat, treska, trepka, trestá, trest, trestat, trezor
trip,  trik, tričko, tribunál, tribuna
trochu, trotl, trojče, troska, tropy, tropický,troubit, troubí, trouba, trojúhelník, troufat, troufalý, trubka, trubice, trubička, truhla, truhlář, trumf, trůn, trumf. 

Myslím, že to pro začátek stačí, v další části se zaměříme opět na nějaká slovíčka a zkusíme i větičky. Přeji hodně štěstí.

Publikoval(a) (2 830) 
Štítky: , , , , , ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat