5 aktivit pro děti: Oheň a hasiči

Nesněz poseroutku!

Po: Tradá bum
Út: Hašení bambulek
St: Co když hoří?
Čt: Nejdelší hadice
Pá: Nesněz poseroutku
Sobota: Den pro rodinu
Neděle: Den výletů, kamarádů a návštěv

Více her od Ženy007

Pondělí: Tradá bum
(básnička)

Tradá bum, tradá bum,
hoří hoří kočce dům.
Hoří hoří kočce dům,
dým se valí k nebesům.
Kočka vyskočila,
oči vykulila.
Slípka s vodou spěchá,
vždyť už chytá střecha!
S lampou běží koníček,
koště nese Alíček,
s lupenem jde zajíček.
Ráz, ráz, ráz,
oheň brzo zhas.

Úterý: Hašení bambulek

Budete potřebovat: vlnu – nejlépe červenou a modrou, vidličku, plastový kelímek, nafukovací balónek, nůžky.

Nejprve si vyrobíme libovolné množství bambulek dle obrázkového návodu. Až vás hra nebude bavit, můžete z nich udělat vánoční dekoraci 🙂 Jestli se vám nechce motat bambulky, jde střílet i zmuchlanými kuličkami barevného papíru, ale mají horší dostřel. Teoreticky by to šlo zlepšit, kdyby se ten papír na závěr omotal alobalem. Prakticky jsem to nezkoušela, zůstali jsme u bambulek.

Pak vyrobíme vodní dělo. Vyřízneme do dna kelímku hodně velkou díru, v podstatě necháme jen cca 0,5 cm lem, aby se kelímek nedeformoval. Ustřihneme špičku balónku. Opačný konec (tam, kde se nafukuje) zauzlujeme. Navlečeme balónek prostřiženým otvorem na proděravělé dno kelímku.

Nejdřív po bytě rozhodíme červené bambulky (oheň). Do kelímkového děla nabíjíme modré bambulky (vodu). Zatáhneme za uzlík na balónku a pustíme – pal. Cílem je co nejrychleji uhasit všechna ohniska požáru. Uhašeno je ve chvíli, kdy se modrá bambulka dotkne červené.

Středa: Co když hoří?

Co hoří a co ne? Vytvořte na zemi dvě hromádky. Povídejte si s dítětem o požární bezpečnosti a práci hasičů. Co uděláš, když zpozoruješ požár? Kudy utečeš? Naučte dítě, že pokud probíhá kouřem, musí si držet hlavu u země (předklon), eventuálně se plazit. Kouř stoupá vzhůru, u země se tolik nenadýchá zplodin.
Když založíme venku oheň třeba na opékání špekáčků, na co musíme dávat pozor?

Čtvrtek:Nejdelší hadice

Rychlost hasičů je u požáru úplně nejdůležitější. Nejde ale jen o to, jak rychle jezdí jejich auto. Stejně důležité je, jak rychle dokáží smontovat hadice, aby mohli začít hasit. Dokážeš spojit provázky a vyrobit tak co nejdelší hadici?
Připravte si libovolné provázky a šňůry, naučte dítě pár jednoduchých uzlů.

Pátek: Nesněz poseroutku

Potřebujete: papír A4, 12 obrázků různých zvířátek nebo postaviček (použila jsem poztrácené pexeso), 12 drobných bonbónů (lipo, tik-tak), lepidlo, 2-4 hráče.

Na papír A4 nalepte do mřížky 3×4 všech 12 obrázků. Na každý obrázek dejte jeden bonbónek. Jeden hráč jde za dveře. Ostatní se domluví, který obrázek bude “poseroutka”. První hráč se vrátí a postupně se začne ládovat bonbónky. Jakmile ale vztáhne ruku na “poseroutku”, ostatní hráči začnou křičet: “Nesněz poseroutku!”. První hráč v té chvíli končí a za dveře jde další. Spoluhráči si zvolí “poseroutku” ze zbývajících postaviček s bonbónky. Opakujeme až do úplného snězení všech sladkostí.

Děti tuhle hru milují a myslím, že nikdy nebudu ochotná nacpat je takovým množstvím kokinek, aby se jim omrzela.

Sobota – Den pro rodinu. Co tento víkend podniknete?

Neděle – Den výletů, návštěv a kamarádů. Kdo je oblíbeným kamarádem vašeho dítěte?

Vyzkoušeli jste některý námět? Jak se vám líbil a jak vás to bavilo? Pošlete mi obrázek s výtvorem, vložím ho sem.

Leave a Reply

Přejít nahoru