2011 08.12

First bike – kolo bez šlapek

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Stává se vám často, že vidíte při procházce v parku nebo na cyklistických stezkách rodinku s kočárkem a ještě dítko, které jede na kole a nemá šlapky? Říkáte si, co to je? Vždyť kolo je přece lepší? Ano, i s takovou reakcí jsem se sama setkala, když jel syn na tomto kole a soused mě povídá „Kam jste dali šlapky“? Řeč je o first bike. V překladu se dá říci, první kolo. Odrážedlo First BIKE vyvinul německý designér Ralf Coerschulte, a to původně pro své vlastní děti. Postupně jej vylepšoval, až jej dovedl do současné podoby, která dětem umožňuje jednoduchou a bezpečnou výuku jízdy na kole. Odtud také název odrážedla First BIKE čili První kolo. Dítě je zvyklé na pohyb na plastovém odrážedle, takže tento pohyb je jim opravdu blízký. First bike je takový mezistupeň mezi odrážedlem a kolem. Kola bez pedálů jsou skutečnou revolucí ve výuce jízdy na kole – již dvouleté děti se na nich naučí držet rovnováhu. Úplně samy, intuitivně. Už za nimi nemusíte běhat, přidržovat je za sedlo a křičet na ně. Děti se odrážejí, dobře se baví a ani si nevšimnou, že jezdí s oběma nožkama ve vzduchu a drží balanc. A kolem pátého roku, když jsou již vyšší a silnější, přejdou rovnou na šlapací kolo bez postranních koleček.

Při výběru prvního kola si mnohdy ani neuvědomujeme jeho váhu. Je opravdu těžké a pokud má maminka jet s předškoláčkem s tímto kolem a ještě s kočárkem, kde veze miminko, má opravdu co dělat. Vhodnější je proto kolo bez šlapek, které váží kolem 4 kg, což dítě zvládne oproti velkému kolu uzvednout, poponést.

Součástí tohoto kola je především brzda. Dvouleté dítě jí ještě moc nepoužívá, ale tří, čtyřleté už si na ní postupně zvyká, protože rychlost, kterou dokáží tito prckové udělat na fisrt bike je opravdu velká.

Při výběru si dejte pozor, aby sedátko mělo spíše tvar koňského sedla, ne klasické cyklistické sedlo. Pokud na něj dvouleté dítě sedne, mělo by mít celá chodidla na zemi a nemělo by stát na špičkách. Kolo by mělo mít možnost dát sedlo opravdu nízko a mohlo se pak zvednout. Máte-li více dětí ve věku od 2 do 5 let, oceníte i snadno měnitelnou výšku sedátka – nářadí s sebou na procházky asi nosit nebudete.Všímejte si také z čeho je vyroben rám.

Bez helmy? Ani náhodou!

Pomalu si zvykáme na rovnici kolo = helma. Pro kola bez pedálů ovšem platí dvojnásob. Děti na nich dokážou být často rychlejší, než na šlapacím kole. Čím dříve si na helmu zvyknou, tím lépe. Pomůže, když je zapojíte do výběru, budou k ní pak mít lepší vztah. Aby helma plnila svůj účel, nesmí být dítěti volná a na hlavě povlávat všemi směry. Nasaďte ji vodorovně, aby chránila čelo a spánky, a pak ji otočným šroubem na zátylku utáhněte. Teprve pak seřiďte a zapněte řemínky pod bradou. Nezapomeňte, že vaše dítě musí být také dobře vidět. Pomůže pestrobarevné oblečení, ale mnohem účinnější jsou reflexní prvky na kole, na helmě a oblečení. S helmou máme dobrou zkušenost. Musím říci, že našemu synkovi zachránila hlavičku. Rozjel se hodně rychle z kopce, kde byla nerovnost silnice a už nezvládl zavčas zabrzdit a přeletěl přes řidítka. Naštěstí měl helmu. Jak spadl na zem, bylo tam hodně kamenů, jak u kraje silnice bývá, tak si narazil helmu. Má tam na ní pěknou památku. Představa, že by jí neměl, ani nedomýšlet!! Takže pokud váháte zda helmu nosit nebo ne, neváhejte, naučte jí dítě nosit, buďte mu vy rodiče příkladem.

Na odrážedle First BIKE se dítě samo naučí:

 • překvapivě rychle držet rovnováhu
 • brzdit nohama a používat jemnou ruční brzdu
 • lépe se orientovat v prostoru, odhadnout vzdálenost a vnímat rychlost
 • bez námahy držet tempo s dospělými – na procházkách i výletech na kole

Odrážedlo First BIKE je:

 • určeno dětem od 2 do 5 let
 • intuitivní a nestresující příprava na samostatnou jízdu na kole bez přídavných koleček
 • jediné kolo bez pedálů s nadstandardním atestem Bezpečné hračky a prestižním oceněním Česká kvalita

Proč je First BIKE nejlepší kolo bez pedálů?

 • odolný, pevný a zároveň pružný rám kola
 • velice jemná ruční brzda
 • upoutá na první pohled svým designem
 • váha- pouze 3,9 kg
 • plynule nastavitelné sedlo a jeho nejnižší poloha 30,5 cm
 • ideální dárek pro dítě k druhým narozeninám
 • žádné šrouby a ostré hrany, které by mohly vaše dítko poranit

First bike získalo ocenění Bezpečná hračka, kterou udělil nezávislý Institut pro testování a certifikaci ve Zlíně. Je to nadstandardní atest akreditované zkušebny, který je pro spotřebitele zárukou, že jde o kvalitní a zdravotně nezávadný výrobek, vhodný pro děti daného věku. V roce 2009 získalo odrážedlo First BIKE také prestižní ocenění Česká kvalita.

First bike lyže

Víte, že se dá First bike využívat i v zimě? Nevadí, já to také nevěděla. Sundáte přední kolo, nasadíte lyži a hurá na sníh. Pasuje na všechny typy a barvy odrážedel FB a to pouze a jen pouze pro malé děti, ani v tomto případě není odrážedlo pro velké děti a dospělé. Lyže je doporučována od 3 let. Dítě musí jezdit tak, aby si mohlo přibrzdit a případně zastavit před překážkou.

Zdroj: firstbike.cz

Publikoval(a) (579) 
Štítky: , , , , , , , , ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat