2011 14.02

I malé děti pomáhají dospělákům …

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Projekt Mámy pro mámy vznikl v občanském sdružení NEDOKLUBKO os z potřeby nás všech, kteří cítíme, že předčasné narození je pro rodinu i miminko obrovskou zátěží a sebelepší lékařská péče nedokáže zmírnit všechny jeho dopady na psychiku a vztahy v rodině. Každým rokem se v České republice narodí téměř osm tisíc miminek dříve, než by mělo a musí často několik prvních týdnů i měsíců svého života prožít v inkubátoru, kde někdy bojují o život, někdy “pouze” dozrávají a sílí. Pro rodiče jsou tyto první týdny velice psychicky náročné. Především maminka trpí pocity beznaděje, selhání, bezmoci, sebeobviňováním, strachu radovat se z narození miminka. V tento čas se i zdánlivě malá pomoc, může stát v srdci obdarovaného pomocí nezměrnou a projev pochopení a empatie dokáže nesmírně povzbudit a potěšit. Každý z nás má tuto zázračnou schopnost – udělat lidi okolo sebe šťastnějšími…

…toto je hlavní myšlenkou našeho svépomocného projektu: malými, vlastnoručně vyrobenými dárky potěší maminky (babičky, děti – kdokoliv, ochotný pomáhat) “zvenku” ty maminky, které zůstávají v nemocnicích s prázdnou náručí a vyděšeným srdcem. Hlavním motivem dárečků i projektu je srdíčko, proto nás v souvislosti s Valentýnskou soutěží, napadlo oslovit stránky Předškoláci a jejich prostřednictvím všechny ty z Vás, kteří rádi s dětmi vyrábíte a vymýšlíte nové nápady.

V současné chvíli se do projektu zapojilo již několik desítek subjektů od nemocnic, mateřských center, pečovatelských domů, školek a škol . Zvláště dárečky od dětí jsou velmi silné, dojemné a vychovatelé ve školkách a školách vítají vyrábění dárečků jako další možnost přiblížit dětem vztahy v rodině, zmínit narození, předčasný porod, příležitost učit naše nejmenší myslet na druhé.

Od svého začátku, ledna 2010, se setkala tato forma pomoci s velkou vlnou přijetí a pochopení. Předali jsme společně v nemocnicích, již stovky malých dárečků a věříme, že i další noví rodiče pocítí podporu prostřednictvím malých poselství…

S rostoucím počtem zapojených nemocnic se zvyšuje i potřeba dárků, proto si troufáme Vás touto formou oslovit. Jsme rádi za každý dárek, který bude některé mamince v nemocnici předán. Na stránkách projektu Mámy pro mámy můžete najít inspiraci pro tvorbu dárků, fotky již vyrobených a předaných dárečků, kontakty na oblastní koordinátorky, příběhy miminek Pokud byste se chtěli zapojit i Vy, ať jako jednotlivec či se “svou” organizací, kontaktujte prosím hlavní koordinátorku Kláru Csirkovou : csirkova@nedoklubko.cz či některou z koordinátorek ve svém okolí, jejíž kontakt najdete na stránkách projektu. Rádi poskytneme propagační materiály sdružení a certifikát o zapojení do projektu. Každá organizace je uvedena na stránkách Nedoklubka a projektu.

Celý projekt je založený na dobrovolnictví, předem Vám děkujeme!

Vzkaz ze stránek Nedoklubka, jako inspirace, povzbuzení a poděkování pro Vás všechny od jedné z “obdarovaných” maminek:

msg: Milí přátelé malinkých žabiček a žabáčků, chtěla bych Vám moc poděkovat za krásný dárek, který jsem dostala v porodnici, když se nám 10.9.2010 v 16:35 narodila Andrejka. Rodili jsme akutně cís. řezem kvůli patol. KTG ve 32+1, por. váha 1890. Doktoři kolem chodili a nic mi neřekli, snad jen, že máme holčičku. Až večer přišel primář. Druhý den mi ani neřekli, že můžu jít za miminkem na JIRP. Byla jsem moc smutná, představovala jsem si příchod miminka na svět úplně jinak. Radost a štěstí vystřídal smutek a strach… Přítel byl nemocný a nemohl za mnou a já si tam připadala strašně sama. Místo tvorečka v košíčku jsem měla jen bolavou jizvu na břiše a bolest v srdci. Pak mi sestřička přinesla mimojiné nějaké brožurky o kojení atp. a k němu mi přidala i malinké nádherné srdíčko na špejličce. Bylo z projektu Mámy pro mámy a já si konečně připadala, že mi někdo tam u Vás rozumí. Že nejsem sama kdo má strach. Strašně jsem Vás obdivovala a byli jste mí hrdinové. Srdíčko mě po dobu, co jsme byli v nemocnici drželo nad vodou, a díky němu jsem chodila za naším šušínkem šťastná a veselá. Věděla jsem totiž, že budu stejně silná jako Vy, a tím Andrejce pomůžu nejvíc. Teď máme korig. necelých 6 týdnů a vážíme přes 5kg! Moc si vážím, toho co pro maminky nedonošeňátek děláte, bez Vás bych se utrápila, jste jako strážní andělé :o)

name: Lucie M.

Klára Csirková
NEDOKLUBKO os

Publikoval(a) (94) 
Štítky: , , , , , , , , , , ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat