2010 31.12

Jedeme na lyže! Česká republika nebo Alpy?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Letošní bohatá sněhová nadílka už nezvykle dlouhou dobu dělá radost dětem a vrásky chodcům a motoristům nejen v naší republice, ale i v celé Evropě. Meteorologové slibují, že bílá peřina ještě nějaký čas nezmizí. Lyžaři i vlekaři si tak nad příslibem pěkné lyžařské sezony mohou mnout ruce.

Pomalu se blíží čas zimních dovolených, ale také školních jarních prázdnin, což mnohé rodiny tradičně spojují v jedno. Podle čeho ale vybrat místo, kam pojedeme lyžovat? Zvolit levnější české hory nebo si připlatit za lepší lyžařské podmínky v zahraničí? A je to mu skutečně tak? Platí stále tyto vžité stereotypy? Pojďme si porovnat největší české lyžařské středisko ve Špindlerově mlýně a jedno z české republiky nejlépe dostupných alpských středisek Planai Hochwurzen v rakouském Schladmingu. Řekněme, že Novákovi, čtyřčlenná rodina z Prahy se dvěma školou povinnými dětmi váhají, které z těchto dvou středisek vybrat. S jakými údaji mohou ve svém rozhodování kalkulovat?

Tak začněme u nás. Skiareál Špindlerův mlýn nabízí v letošním roce 16 vleků na zhruba 25 km upravovaných sjezdových tratí převážně lehčí a střední obtížnosti. Při placení skipasů se Novákovi přesvědčí o tom, že ani tuzemské lyžování nepatří k nejlevnějším radovánkám. Podle ceníku platného pro lyžařskou sezonu 2010/2011 zaplatí dospělý za jednodenní lyžování 700,- Kč, dítě starší šesti let pak 450,- Kč. Kdo se bude chtít ve Špindlu zdržet celý týden, nechť si připraví 3.200,- Kč za šestidenní skipas pro dospělého a 2.060,- Kč pro dítě. Novákovi tak zaplatí 2.300,- Kč za den, respektive 10.520,- Kč za šestidenní lyžovačku, a to už je v rodinném rozpočtu opravdu znát. Vzdálenost střediska od Prahy je asi 150 km, takže autem se Novákovi do Špindlu dostanou pohodlně za 2 hodiny. Počítáme-li průměrnou cenu 3,- Kč / km, vyšplhá se cena dopravy tam i zpět na necelou tisícovku.

Ne každý však se však chystá na lyžovačku s celou rodinou. Pro rodiče, kteří nechtějí nebo z nějakého důvodu nemohou jet s dětmi na hory, se jako vhodná alternativa nabízí lyžařský tábor. Nabídka zimních táborů je sice ve srovnání s těmi letními minimální a jejich kapacita je velmi omezená, ale přesto existují kvalitní a prověření pořadatelé dětských zimních pobytů a je z čeho vybírat. Jedním z tradičních organizátorů zimních táborů je občanské sdružení DĚTI BEZ HRANIC. V jejich nabídce pro rok 2011 najdete tři tuzemské zimní tábory, z nichž dva ještě stále mohou zájemcům nabídnout poslední volná místa. Cena tábora v Peci pod Sněžkou se pohybuje od 3.999,- Kč a zahrnuje dopravu, ubytování, plnou penzi a pitný režim. V ceně není zahrnutý skipas, který cenu tábora navýší zhruba o 1.500,- Kč. I tak ale tábor zůstává levnější alternativou k rodinné dovolené. Aktuální nabídku kvalitních zimních táborů si můžete prohlídnout například na serveru www.zimnitabory.cz.

Nyní se podívejme, jak je na tom rakouský protějšek. Návštěvník střediska Planai Hochwurzen se může nechat vyvézt 22 vleky na 124 km upravených sjezdovek všech stupňů obtížnosti, což je bezmála pětkrát víc kilometrů, než může nabídnout Špindl. Na jeden den zimních radovánek si dospělý lyžař musí připravit v přepočtu podle aktuálních kurzů zhruba 1080,- Kč, dítě 570,- Kč. Šestidenní skipas pro dospělého stojí kolem 5.250,- Kč a 2.700,- Kč pro dítě. Novákovi tedy zaplatí v přepočtu zhruba 3.300,- Kč za den a 15.900,- Kč za šestidenní lyžovačku pro celou rodinu. Schladming leží 400 km od Prahy a cesta autem trvá minimálně 6 hodin, takže jet na Planai Hochwurzen na otočku na jeden se nevyplatí, počítejme tedy rozhodně s částkou za vícedenní skipasy. Doprava bude pochopitelně o něco dražší, a to více než dvakrát. Také ceny občerstvení na sjezdovce se pohybují zhruba na dvojnásobku cen na českých horách.

Další významnou položkou v účtu za zimní dovolenou bude samozřejmě ubytování. Pátravý návstěvník hor možná najde o něco výhodnější nabídku než my, ale počítejme, že v hotelích tříhvězdičkového standardu, které leží v těsné blízkosti sjezdovek, zaplatí Novákovic rodina průměrně kolem tří tisíc za noc včetně polopenze. Ve Schladmingu to pak bude ve stejném standardu zhruba dvojnásobek.

I Alpské lyžování má však svou levnější alternativu v zimních táborech. Přehled o aktuální nabídce, termínech, cenách a lokalitách získáte na www.zimnitabory.cz, nebo přímo na stránkách již zmíněného provozovatele www.detibezhranic.cz. Například za alpský tábor sdružení DĚTI BEZ HRANIC, který bude probíhat právě ve zmíněném středisku Plana Hochwurzen, zaplatí rodič 7.999,- Kč za jedno dítě, přičemž cena opět nezahrnuje skipas. Nově nyní DĚTI BEZ HRANIC nabízí možnost úhrady zimního tábora ve splátkách, což vzhledem k vyšší ceně pobytu mnohým rodinám pomůže, zejména, pokud chtějí poslat na tábor dětí více.

Jak jsme se přesvědčili, i přesto, že ceny na českých horách závratně stoupají, stále je tuzemská lyžovačka finančně výhodnější, a to téměř o polovinu, než ta zahraniční. Nicméně je důležité zmínit obecně známý fakt, že tuzemské hory jsou přeplněné a čekací doby na mnoha vlecích neúnosné. Stále přibývá lidí, kterým vadí fronty na našich horách natolik, že si raději připlatí za vleky bez čekání a větší lyžařské vyžití mezi vysokohorskými panoramaty. I když technická vybavenost českých lyžařských středisek stoupá a je mnohde už srovnatelná se zahraničními, naše hory bohužel nedosahují takových nadmořských výšek jako Alpy a počasí a sněhové podmínky tudíž narozdíl od Alp nejsou vždy ideální, a to ani při umělém zasněžování. Máme-li tedy srovnání podmínek tuzemské a zahraniční lyžařské dovolené uzavřít a shrnout, je to nerozhodně 2:2, jak ukazuje naše tabulka. Je tedy na každém z nás, aby se rozhodl, které parametry jsou pro něho prioritou.

Žádná zábava není zadarmo a pobyt v bílých zasněžených horách rozhodně stojí za to, ať už jede celá rodina nebo šetříme rodinný rozpočet a vyšleme na hory jen děti.

Publikoval(a) (614) 
Štítky: , , , , , ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat