2010 12.10

Poznávání písmen, příprava na první čtení

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Vzhledem k úspěchu předchozích „průvodců“, které jsme pro vás připravili (zejména ohledně výběru školního batohu či učebnic angličtiny pro malé děti, předškoláky a malé školáky), pokračujeme nyní průvodcem publikacemi zaměřenými na poznávání písmen, první čtení, rozšiřování slovní zásoby a domácí procvičování správné výslovnosti (logopedie).

V první části tohoto průvodce se soutředíme na první poznávání písmen, rozšiřování slovní zásoby, přípravu na čtení a první samostatné čtení.

1. Poznávání písmen, příprava na první čtení

Od andulky po žížalu
Autor: Marie Kšajtová a kol.
Vydavatel: Česká televize/Albatros
Cena: 272 Kč

Anotace: Knižní podoba oblíbeného vzdělávacího cyklu z pořadu Kouzelná školka hravou formou seznamuje děti předškolního a raného školního věku s jednotlivými písmenky abecedy. Je založena na dětmi oblíbených obrázcích Radka Pilaře, obrázkových a slovních hříčkách s písmenky, jednoduchých dialozích a snadno zapamatovatelných říkankách. Protagonisty knížky jsou stejně jako v televizní podobě chytrá Myška a nepoučená Vrána, která se teprve učí znát abecedu.

Náš názor: Pěkná knížka pro školkové děti a event. zcela čerstvé začátečníky. Hezky představuje malým dětem jednotlivá písmena, pro školáky však nenabízí příležitost trénovat čtení.

Ferdův slabikář
Autor: Ondřej Sekora (text i ilustrace)
Vydavatel: Albatros
Cena: 146 Kč

Anotace: Veselá knížka seznamuje děti prostřednictvím Ferdy Mravence s jednotlivými písmeny abecedy. Každé písmenko doprovází vtipné říkadlo a kreslený předmět, který ho svým vzhledem připomíná. Pestrá knížka je doplněna humornými pohádkovými příběhy o písmenkách a psaní, a může tak prvňáčkům zpříjemnit a osvěžit učení i psaní abecedy.

Náš názor: Kniha pokrývá kompletní začátky čtení: po prvním seznámení se základním tvarem písmen (E = vylámaný hřeben, D = pila na dřevo) postupuje k různým variantám písmene (velké a malé psací a tiskací písmeno, vždy doprovází krátká říkanka, v níž je dané písmeno zdůrazněné, aby si jej děti mohly lépe uvědomit). Následně přicházejí na řadu první slovní spojení a kraťoučké věty psané velkými písmeny. Nakonec se přes texty psané formou malovaného čtení dostáváme k příběhům o dětech, abecedě apod., o délce do tří 3 stran (s ilustracemi, formát cca. A5).

Velké plus této knihy je právě tato postupnost, která dává dětem možnost s knihou pracovat delší dobu, od prvního pokukování po písmenkách, které obvykle přichází kolem čtvrtého roku věku, až po první čtenářské zkušenosti.

Poznáváme písmenka
Autorka: Zuzana Pospíšilová
Vydavatel: Portál
Cena: 169 Kč

Anotace: Bohatě barevně ilustrovaná knížka pro předškoláky i pro začínající školáky s básničkami a jednoduchými úkoly, které podporují verbální myšlení. Úkoly vycházejí z milých ilustrací Evy Rémišové. Děti mohou například doplňovat chybějící písmena ve slově, počítat písmenka, vizuálně hledat slova shodná s předlohou, doplňovat logicky opakující se řadu písmen, určovat počáteční hlásky zobrazených předmětů aj. Knížka je vhodná pro předškoláky, kteří se hravou formou s písmeny seznamují, ale také pro žáky prvních tříd, kteří si písmena abecedy postupně osvojují.

Náš názor: Vydavatelství v anotaci uvádí, že kniha je i pro předškoláky, ale z naší zkušenosti bychom ji doporučili spíše až pro prvňáky. Na stránkách formátu cca. A5 nabízí ke každému písmenu řadu úkolů týkajících se přímo daného písmene a pak obrázku, na němž jsou různé předměty obsahující toto písmeno. Je obdivuhodné, kolik úkolů se vejde na relativně malé stránky. Na druhou stranu by neškodila větší pestrost v typech úkolů.

Abecedník
Vydavatel: Mladá fronta
Autoři: Eva Mikolášková, Eva Mikšíčková, Barka Zichová
Cena: 182 Kč

Anotace: Hravá knížka, která pomůže dětem s učením abecedy. Učit se abecedu nemusí být nuda. Máte-li k tomu dostatečné množství obrázků, pár krátkých ilustrovaných příběhů a zábavných úkolů, může to být i legrace. Každému písmenku je věnovaná dvoustrana (až na ta „exotičtější” jako X, Y) s obrázky věcí, které v sobě písmeno obsahují, a s úkoly na procvičování zápěstí i samotného psaní.

Náš názor: Publikace je něco mezi knížkou a pracovním sešitem. Pestrost forem práce s písmeny dává možnost najít vždy podle aktuální chuti dítěte úkol, který mu bude sedět a bude ho bavit. Věkově kniha odpovídá předškolákům a prvňákům. Výtvarně je pěkně zpracovaná, úkoly mají nápaditou formu, doporučujeme!

Žvanda A Melivo
Autorka: Ester Stará
Ilustrace: Milan Starý
Vydavatel: Knižní klub
Cena: 181 Kč

Anotace: Knížka určená pro děti předškolního a mladšího školního věku má za cíl zábavnou formou rozvíjet slovní zásobu a jazykový cit. Děti se pomocí zajímavých úkolů, básniček, doplňovaček, příběhů a hádanek podpořených živými ilustracemi učí hrát si s jazykem, co nejpřesněji vyjadřovat myšlenky a city a objevovat bohatství řeči. Děti mohou v knížce vybarvovat, spojovat čarami či prstem po papíře, kroužkovat, podtrhávat, vyškrtávat, ale především by měly MLUVIT a MLUVIT! Průvodci jim při tom budou dva upovídaní panáčci – Žvanda a Melivo. Ti budou dětem pomáhat, radit a vysvětlovat jednotlivé úkoly. Zadání však nejsou striktní a nevyžadují jediné možné řešení. Právě naopak. Pro rodiče a děti by měly sloužit spíše jako témata k hovoru, která je možno dále rozšiřovat a přetvářet. Žvanda a Melivo vás nasměrují a dál už záleží jen na vás, jakou cestou se vydáte. Úkoly obsažené v knize lze shrnout zhruba do tří okruhů. V první části dítě využije zkušenosti z každodenního život (barvy, souvislosti, činnosti, svět kolem nás), další vycházejí ze systému jazyka (synonyma, protiklady, stupňování, rýmy, předložky, tvary slov) a třetí část je zaměřena především na vyprávění (příběhy podle obrázkových scénářů, logická a časová posloupnost, popisy situací, doplňování známých pohádek). Interaktivní knížka má děti pobavit i poučit a je ideální pro rodiče, kteří chtějí co nejlépe připravit své ratolesti na vstup do školy. Pro zvídavé děti však úkoly v ní obsažené znamenají především dobrou zábavu.

Náš názor: Jedinečná publikace, která přesahuje běžný rámec knižní produkce. Věkově odpovídá předškolákům a prvňákům. Každá z téměř 100 stran je jiná, nabízí jiný typ úkolů. Ty jsou také velmi pestré. Žvanda a Melivo se od ostatních publikací zaměřených na řeč liší tím, že se rozšiřování a zpřesňování slovní zásoby. Najdete v ní mj. dvoustranu věnovanou abstraktním slovům jako je láska či stesk, dvoustranu zaměřenou na pestrost slovní zásoby (panděro – pupek – břicho – bříško; hopká – hopsá – poskakuje – skáče …), na význam rčení (chodí okolo horké kaše sáhnul jsem si na dno . má na růžích ustláno…) atp. Považujeme tuto knihu za skutečný „majstrštyk“!

Přečtěte si také:

  • WOLF-MANDA oblečení pro celou rodinuWOLF-MANDA oblečení pro celou rodinu WOLF-MANDA kojenecké, dětské, dámské a pánské oblečení pro celou rodinu. WOLF-MANDA je firma prodávající prostřednictvím e-shopu www.wolf-manda.cz a kamenných obchůdků v Brozanech nad […]
  • Věteřov Věteřov Jihovýchodně od obce, v poloze "Na valech" se nachází terénní vlny - pozůstatky hrádku, pustého již roku 1447. Pověsti hovoří o zakletých Habánech a jejich pokladech, které jsou zde […]
  • Vzdělávání v mateřské školeVzdělávání v mateřské škole Vzdělávání v mateřské škole Eva Svobodová a kolektiv Mateřská škola, její pojetí, obsah vzdělávání, metody a především přístup k dítěti a komunikace s ním procházejí v současnosti […]
  • Za zvířátky do pohádkyZa zvířátky do pohádky Pro děti ve věku kolem 3 let, kdy jim obvykle již nestačí prohlížet si leporela a přitom běžné pohádkové příběhy jsou na ně ještě moc dlouhé, se velmi obtížně hledají vhodné knížky. […]
  • Charakteristické znaky dítěte žijícího v rodině s domácím násilímCharakteristické znaky dítěte žijícího v rodině s domácím násilím Týraní dítěte je závažným problémem naší společnosti. Děti reagují svým chováním na prostředí, ve kterém žijí. Dítě, které je týrané se musí nějakým způsobem vyrovnat se situací, do které […]

Publikoval(a) (4 720) 
Štítky: , , , , ,

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2020 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat