2010 06.06

Školička bruslení 3/10

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Učební osnovy – metodika bruslení pro předškolních dětí

Kdy začít s bruslením: S bruslením lze začít již ve čtyřech letech, to se ale odvíjí od fyzické zdatnosti dítěte, především od jeho zpevnění kotníku. V žádném případě nesmíme v předškolním věku přetěžovat páteř a klouby, jelikož vývoj kostry není zatím ukončen. Vhodnost výcviku je nutné posuzovat individuálně s doporučením pediatra.

Vybavení

Pozornost bychom měli věnovat vhodnému nepromokavému oblečení umožňující pohyb.
Mezi hlavní součásti oděvu patří tepelná izolace a odvod vlhkosti od těla.

Rukavice musí děti mít z pevného nepromokavého materiálu, tak aby případně zabránily úrazu odření, nebo řezné ráně při přejetí ruky bruslí.

Chrániče – důležitá je ochrana zápěstí, loktů a kolen.

Brusle

  • krasobruslařské z jednoho kusu oceli, vpředu opatřené zoubky. Bota je vyrobena z kůže, pata a kotníky jsou vyztuženy. Boty by měly, co nejvíce přiléhat ke kotníku, prsty mohou být volnější. Botička má šněrování, jazyk je vyztužen, boty se šněrují ve špičce volněji, pevněji v nártní části a opět volněji u konce.
  • hokejové brusle mají z oceli jen nůž, který je zasazen do kovové nebo umělohmotné konstrukce, nože jsou užší než krasobruslařské – pro dosažení vyšší rychlosti a jsou bez zoubků. Hokejová bota je nižší než krasobruslařská, má širší, tvrdou špičku a pevnou zvýšenou patní část.

V současné době se vyrábí se i botičky z umělé hmoty – zapínání na přezky.
Bota na bruslení musí odpovídat velikosti nohy dítěte. Dítě, které bruslí s bruslemi větší velikosti, nemá dostatečně zpevněný kotník a kotník se viklá dovnitř a ven.

Údržba brusle

Nože a šroubky je nutné po odchodu z ledu otřít hadříkem do sucha, nasadit na nože umělohmotné chrániče. Brusle netupíme chůzí po betonu, pohybujeme se vždy po gumových podložkách. Broušení přenecháváme profesionálům. Botičky je nutné vysoušet, ovšem ne v přímé blízkosti radiátoru, narušuje se tím kůže a vnitřní struktura boty. Brusle skladujeme v suché místnosti.

Publikoval(a) (570) 
Štítky: , , , , , , , ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat