2013 10.03

Tvořivé hraní pro nejmenší děti

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Kreslení je přirozený komunikační prostředek dětí. Již před druhým rokem začínají děti chápat vlastnosti tužky a tak si „čmárají“ bez většího smyslu. Poté začínají své pohyby ovládat tak, aby měly systém. Kreslí oblouky, spirály, kruhy a elipsy. Po třetím roce děti pochopí, že kresbou lze zachytit realitu a dají jí určitý význam.  V této době je můžete začít v kreslení a tvoření podporovat vlastními nápady. Pomáháte jim tak rozvíjet fantasii, logiku, trpělivost i jemnou motoriku. Proto vám chceme představit širokou škálu tvořivých her od francouzské firmy Djeco i pro děti od 3 let.

Modelování pro nejmenší

Pro ty úplně nejmenší děti máme modelovací hry se Sloníkem a Medvídkem. Děti si modelují jen kuličky a proužky, které skládají k sobě a rozmísťují na obrázky se Zajíčkem, Sovou nebo třeba Žirafou. Je to velmi jednoduchý a efektivní způsob tvůrčí činnosti se základními geometrickými tvary, které jsou dětskému projevu v nejnižším věku osobní. Pokud toto zvládají, mohou si modelovaná zvířátka doplnit o očíčka, tykadélka a další drobnosti v modelovacím setu se zvířátky. Všechny modelíny po uschnutí ztvrdnou a obrázky si můžete vyzdobit domov.Pokud vaše děti opravdu rády modelují, určitě je potěší tvoření vlastních panáčků na hraní z tvrdnoucí modelíny. Mohou si jednoduše vyrobit princezny, kovboje, koně nebo třeba příšerky žijící jen ve fantasiích. Při modelování si procvičí vnímání prostoru a hmoty. Zjistí, že musí pracovat jemně a netlačit, jinak se jim bude figurka neustále hroutit, a také trpělivosti, než ztvrdne a budou si moci hrát. Přitom je to tak jednoduché: děti z modelíny vytvoří jen základ figurky (kouli, hroudu, placku…), do které pak zapíchnou přiložené kartonové dílky (nohy, ruce, hlavičky, křídla…). Tímto jednoduchým trikem z dílny francouzské značky Djeco se i nejmenším dětem podaří vytvořit krásné figurky na hraní.

Malování prstíky

Jestli si vaše děti radši hrají s barvičkami a vám nevadí, že je budou mít od hlavy k patě, můžete jim pořídit sadu pro malování prstíky. Sada od značky Djeco obsahuje 8 obrázků a 8 barviček s papírovou paletou. Děti si nakreslí rybu, draka, stůl s jídlem a lidské obličeje. Já osobně si myslím, že toto je nejlepší zábava, kterou jim můžete dopřát. Kreslení prsty je totiž něco jako odebrání zábran a určených pravidel. Jako když si sundáte příliš těžké a nepohodlné boty. Děti si užijí tvoření bez pastelky, kterou ještě neumí pořádně držet.

Koláže – vtipné tvoření pro nejmenší

Také si mohou vyzkoušet tvorbu koláží (vytváření obrázků nalepováním různorodých dílků na připravený základ). Na výběr mají ze tří výtvarných sad od značky Djeco: z něžné sady, kde hlavním tématem jsou veselé hrající si děti, či ze dvou sad s přátelským světem rozpustilých domácích zvířátek nebo jemných, zasněných zvířátek. Ona žirafa, i když je ohromná, je pořád ještě zvířátko. Při této hře si užijí lepení a kombinování barevných papírů, glitrů a třeba i knoflíků.

Omalovánky pro nejmenší – konec přetahování

Zajímavým způsobem k dosažení krásně vybarvených omalovánek je Sametové malování. Na papíře je nanesena vrstva černého sametu a děti vybarvují vnitřní plochy, takže není vidět žádné přetažení. To ale neznamená, že by se měly méně snažit. I vytvoření hezky vybarvené plochy zabere spoustu času. Jsou tři tipy těchto sametových omalovánek Djeco. S potřeštěnými zvířátky, ptáky v nebesích a trošku těžší verze se zvířaty zobrazenými lineární kresbou.

Naopak v kreativních sadách, kdy děti vybarvují obrázky na téma ročních období nebo zvířátka ze zoo, se jednotlivé vybarvené obrázky z plochy vyjmou a přetahy také není vidět.

Dětská kresba: pár informací pro rodiče

Na konec vám povíme trochu o dětském kresebném projevu. Prvním „opravdovým“ dětským obrázkem je ve věku 3,5 roku lidská postava. Je to hlavonožec, kruh s nohama, ke kterému časem přibývají části obličeje a ruce. Okolo čtyř let má postava i trup a děti se zaměří na další věci ve svém okolí, stromy, květiny, letadla, auta, zvířata… V pátém roce děti kreslí věci, které mají rády. Ty bývají velké a barevné.

Kreslení je přirozený komunikační prostředek dětí. Mnohdy tak dokáží sdělit více informací než ústně. Je důležitá i jako procvičování ke školní docházce. Děti se tak učí jemně ovládat své pohyby. Přetahují stále méně. Učí se kontrasty mezi barvami jako, oranžová je vedle červené méně výrazná, než zelená. Ale hlavní je, že je to baví. Mohou se tak zabavit na hodiny a hodiny. Nepobíhají přitom po bytě s otevřenými nůžkami nebo omylem neshodí vázu ze skříně při hře na indiány, když rodiče nemají čas je ohlídat.

Pokud se chcete o kreslení dětí dozvědět něco více, zde je pěkně zpracovaný článek. Mnoho zajímavého v oblasti nejen dětského kreslení, ale celkového rozvoje předškoláků najdete v publikacích Diagnostika dítěte předškolního věku a Školní zralost.

Autor: Agátin svět, www.agatinsvet.cz

Publikoval(a) (839) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat