2012 19.03

Unikátní Moravská vesnička a betlém od dubna v Brně

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Do Baron Trenck Gallery v kapucínském klášteře v Brně se podařilo dlouhodobě zapůjčit celostátní raritu – tzv. Moravskou vesničku, která bude na místo převezena začátkem měsíce března 2012, následně nainstalována, uvedena do provozu a zpřístupněna v neděli 1. dubna 2012.

Vesnička, jejímž autorem je Miroslav Mužík, znázorňuje všední život na moravské vesnici na přelomu 18. a 19. st. Nechybí náboženské procesí, jarmark, venkovská zábava, zabíjačka, běžné denní pracovní aktivity jako sekání a řezání dřeva, mlácení obilí, praní prádla, kosení trávy atd. Obyvatelé vesnice mimo jiné hodují u piva a jitrnic, tancují při muzice, hrají na hudební nástroje, prodávají zboží na tržišti, krmí drůbež, vymetají komín, orají půdu, včelaří nebo hrozí holí…

Prozatím vesnička čítá bez mála 500 postav – z toho přibližně 200 pohyblivých, dále přes 320 zvířat (koně, krávy, kozy, ovce, prasata, slepice, kačeny, kočky, psy ad.), 51 chalup, kostel, zámek s parkovým altánem, školu, hospodu a různé hospodářské (stodoly, stáje, holubníky aj.) či technické objekty (například vodní i větrný mlýn, pilu, cihelnu, kamenolom, vápenku).

Z řemesel je představeno kovářství, kolářství, bednářství, truhlářství, brusičství, mlynářství, řeznictví, kominictví a další budou postupně přibývat. Návštěvníci – zejména z řad dětí – získají během prohlídky mnoho zajímavých informací nejen k životu na venkově před zhruba 200 lety, ale především k řemeslům, která v mnoha případech vymizela a 21. století se nedočkala. Postupně budou do expozice doplňovány trojrozměrné ukázky – většinou výrobky představovaných řemesel, které si budou moci návštěvníci vzít do rukou a prohlédnout si je bez vitríny a zblízka.

Práce na miniaturní vesničce trvaly téměř 11 roků (přes 35.000 hodin) a dílo se bude neustále dotvářet a rozrůstat (co prostory galerie dovolí…) – celkově by měla vesnička čítat až 2.000 figurek obyvatel a zvířat.

Technické údaje k Moravské vesničce: vesnické stavby jsou vyrobeny ze smrkového dřeva, tvrzené lepenky a sololitu. Figurky mají těla dřevěná, hlavičky jsou z dlabané sádry, pomalované vodovkami či temperami a zafixovány lakem. Oblečky figurek jsou látkové. Pohyblivé pásy s figurkami pohání stěračové motorky (120 V), kterých po přestěhování napočítáme 50 kusů. Kolem mlýna bude nově zavedena voda. Je připraveno také noční nasvětlení chalup a dalších objektů. Plocha vesničky je cca 120 m2.

Součástí expozice bude – od stejného autora – betlém úctyhodných rozměrů (9,4 m délky), kde se nachází 430 figurek (postav a zvířat), z nichž zhruba 250 je pohyblivých. Velikostí je betlém jeden z největších v celé ČR a stále je rozšiřován. V českých betlémech neobvyklá písková barevnost krajiny, kamenité a vyprahlé okolí chýše s jesličkami jsou, jak potvrdili návštěvníci pocházející přímo z Izraele, velmi věrohodné a blízké skutečnému prostředí. Betlém bude vystaven celoročně.

Obě záležitosti mohou vytvořit v centru Brna novou a velkou atrakci, podobnou – v miniatuře – dnes tolik oblíbeným skanzenům a muzejním expozicím betlémů např. v Třebechovicích p. O. nebo v Třebíči, kam za betlémy jezdí celoročně desetitisíce návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí.

Kontakt: Mgr. Petr Lukas, Baron Trenck Gallery (v sousedství hrobky), Kapucínské nám. 5, Brno; tel.: 605 972 588, e-mail: barontrenckgallery@seznam.cz; www.barontrenckgallery.cz

Předpokládaná otevírací doba: celoročně st. – ne. 10 – 16 h., ve vybraných měsících nebo na objednávku út. – ne. 10 – 16 h.

Předpokládaná cena vstupného: dospělé os. – 60 Kč, senioři a studenti VŠ – 45 Kč, děti ZŠ a studenti SŠ – 30 Kč, děti MŠ – 20 Kč

Přečtěte si také:

  • Koloběžka patří meziKoloběžka patří mezi Koloběžka patří mezi, geniální vynálezy, jezdí na ni celá ves, zkus to taky jen se svez.
  • Značky pro děti do školky (barevné)Značky pro děti do školky (barevné) Vybarvené (veselé) značky pro děti na skříňky do školky.
  • Slepička a kuřátkaSlepička a kuřátka Něco ťuklo, vejce puklo. Kuře z něho na svět juklo! (děti se skoulí do klubíčka) Ťuky, ťuky, ťuk! Já jsem kuře jako buk. (protáhnout se, vyskočit) Učitelka je slepička a děti […]
  • Písničky z Včelích medvídkůPísničky z Včelích medvídků 01. Tam kde v noci jasně svítí světlušky 02. Na políčku v jetelíčku 03. Spadla kroupa do kraje 04. Mámo, táto, ona mě honí 05. Tkalci 06. Ach můj život, živůtek 07. Chvátám, […]
  • I malé děti pomáhají dospělákům …I malé děti pomáhají dospělákům … Projekt Mámy pro mámy vznikl v občanském sdružení NEDOKLUBKO os z potřeby nás všech, kteří cítíme, že předčasné narození je pro rodinu i miminko obrovskou zátěží a sebelepší lékařská péče […]

Publikoval(a) (274) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2021 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat