2010 20.10

Víš, co čteš?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Tento pracovní sešit dává začínajícím čtenářům možnost procvičit koncentraci na obsah a význam textu a zpracování informací v něm obsažených.

První část publikace obsahuje příběhy a k nim otázky a jeden až dva úkoly. Otázky se vztahují k vnímanému textu (kde bydlí babička s dědečkem? U řeky, v lese, nebo na náměstí?). Druhý úkol se vztahuje k vybrané zvýrazněné větě, podle které mají děti většinou něco nakreslit (tak, aby nezapomněli na žádný detail obsažený ve větě).

Druhá část je zaměřená na pozorné vnímání informací (z NÁKLADNÍHO auta vystoupil TLUSTÝ muž v MONTÉRKÁCH) a na pozorné vnímání zrakové (vyhledat podle těchto detailních informací správný obrázek, detail v obrázku apod.). Některé příběhy jsou “detektivní” (podle uvedených indicií děti hledají pachatele, jiné zase procvičují přesnost popisu obrázku (přesné vyjádření).

Náš názor: Publikace tohoto typu zatím chyběla, je tedy velmi vítaná.
První část pracovního sešitu je pro děti náročnější z hlediska vnímání delšího čteného textu, druhá je hravější, ale zase vyžaduje zapojit víc logického myšlení. Věkově je sešit (resp. jeho první část) vhodný pro ty, co jsou již schopni přečíst relativně snadno samostatně celý příběh. Druhou část mohou využít i méně zkušení čtenáři, a to proto, že zadané úkoly se řeší po větách (stačí přečíst jednu větu a zpracovat informaci v ní obsaženou a pak teprve číst další větu). Vzhledem k tomu, že věty jsou vlastně indicie nebo pokyny k dalšímu úkonu, jde o věty jednoduché (zatímco příběhy z první části obsahují delší věty a souvětí). Povedený pracovní sešit, jistě ho ocení řada rodičů prvňáků.

Parametry:
Autor: Iva Nováková, Počet stran: 64, Vydavatel: Portál, Formát: A4, Rok vydání: 2010

Anotace vydavatele: Začínající čtenáři často příliš nevnímají, co čtou. Tento ilustrovaný pracovní sešit s jednoduchými, krátkými cvičnými texty jim pomůže číst s větším soustředěním a pozorností. K pozornému naslouchání čtenému textu děti motivuje možnost vyluštit tajenku a správně dokreslit nebo vybarvit obrázky. Pracovní sešit je rozdělen do dvou částí. První obsahuje čtrnáct krátkých příběhů a na ně navazující luštěnky a dokreslovačky. Druhá část se skládá z různých na sobě nezávislých úkolů. Děti čtou jednotlivé věty a podle nich luští tajenky nebo dokreslují obrázky. Návod k řešení je vysvětlen u každého úkolu zvlášť.

Iva Nováková je absolventka střední odborné školy výtvarné, zaměřuje se na tvorbu pro děti. Je autorkou zábavných a didaktických doplňovaček, hádanek, omalovánek a vystřihovánek, které publikovala například v nakladatelstvích Mladá fronta, Pierot, Trinitas, Tip a Litera. V Portálu jí v roce 2009 vyšla kniha Zábavný pravopis (2009).

Recenze byla připravena ve spolupráci s e-shopem Agátin svět

Publikoval(a) (302) 
Štítky: , , , , , , , , , ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat