2010 17.09

Záhadná postava na fotografii

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Pohraniční vesnice Pivoň leží západně od Domažlic. Nad vsí v lese tu stojí zřícenina rozlehlého starého kláštera. Byl založen augustiány již v 2. polovině 13. století, kdy do něj byli povoláni řeholníci z bavorského kláštera sv. Viléma. Přečkal husitské války, ale roku 1573 vyhořel. Další stopy po drancování na budovách zanechali Švédové při 30 leté válce. Potom ale nastaly pro Pivoň zlaté časy. Klášteru náleželo 12 vesnic a 136 poddaných. Konečnou barokní podobu pak dostala stavba v roce 1733. Roku 1800 získal v dražbě budovy kláštera advokát Stohr, který je přestavěl na zámek o 30 pokojích. Do nedávné doby pak objekt sloužil zemědělcům jako hospodářské stavení, poté co byl v roce 1843 přičleněn k Poběžovickému velkostatku.

Časopis Magazín 2000 přinesl zprávu, kterou později potvrdili samotní aktéři tohoto příběhu i další pracovníci firmy, která v klášteře Pivoň prováděla opravy. Kameničtí mistři Josef Š. a Jan F. dostávají v roce 1994 za úkol opravu gotické klenby presbytáře kláštera. Když jedné noci nechávají své drahé nářadí uvnitř kostela, odchází bez obav o něj, neboť všechny přístupové dveře jsou opatřeny zámky a ostatní otvory mohutnými mřížemi. O to větší překvapení je čeká druhého dne ráno. Mříž, zevnitř zajištěná několika mohutnými trámy, která ještě včera bytelně uzavírala jeden boční vstupní otvor, je obrovskou silou vyražena a to zjevně zevnitř. Nářadí je však na svém místě netknuté. Oba kameníci dobře vědí, že když večer dveře uzavírali, nikdo uvnitř být nemohl. Všechny ostatní dveře a zámky jsou zcela neporušené. Muži přináší fotoaparát a jako důkaz pořizují fotografie otvoru po dveřích, odkud byla vyražena mříž. Naprosté zděšení nastává, když oba vidí jednu z vyvolaných fotografií. Na snímku otvoru foceného zevnitř kostela, je zachycena i část prostoru před zdí, kde se zcela jasně rýsují světlé až bílé obrysy částečně transparentní lidské postavy. Záhadná postava je jakoby oblečena do dlouhého splývavého pláště či kutny, je mírně sehnutá a čelem směřuje k místu ve středu kostela, kde se podlaha propadla do klenuté chodby. Vstupuje se tudy do dosud málo prozkoumaného podzemí, kde by údajně měli být pohřbeni zdejší mniši. Obraz záhadné figury na snímku nevznikl chybou při vyvolání nebo dodatečným retušováním fotografie. Případ vyvolal hledání u dalších podobných případů záhadných fotografií. Jaké jsou racionální možnosti řešení?

Publikoval(a) (412) 
Štítky: , , , , , , , , , ,

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2023 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat