2010 16.08

100 inspirací z Ekoateliéru

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Vítáme vás v kouzelné říši ekologického výtvarnictví. Materiál, který pro tvoření potřebujeme, máme doslova po ruce. Zajímavé výtvory vznikají z časopisů, krabiček, kelímků, přírodnin… V knize se setkáte s tradičními technikami v novém, jednoduchém a hravém pojetí. Sto tvořivých radostí rozvíjí cit a fantazii, pomáhá přírodě a šetří finance. Pestrobarevné obrazce, přáníčka, zvířátka, kouzelné duhové lampičky, průsvitné okenní dekorace, mozaiky, skládanky, vázy… Náměty jsou určeny rodičům, učitelům a vychovatelům předškolních a mladších školních dětí.

Jitka Horová působí jako ekovýtvarnice, je autorkou knihy Ateliér výtvarných nápadů (Portál 2008) a stálou spolupracovnicí časopisů Informatorium 3-8 a Děti a my. Je autorkou projektu Ekoateliér, a kvalifikovanou lektorkou volnočasových aktivit se zaměřením na oblast environmentálního vzdělávání. Pořádá kurzy výtvarných činností spojených s tvořivou recyklací.

Ukázky z knihy:

Skládání

Dokážeme-li složit loďku, parník, čepici, psaníčko, vlašťovku a harmoniku, pokusíme se také o origami podle návodu. Potřebujeme šikovné ruce, chytrou hlavu, kousek papíru a dostatek času.

Skládání koleček

Kdo ještě nezná specialitu Ekoateliéru, právě má příležitost se s ní seznámit. Jednoduchá technika je založená na opakování stále stejného úkonu a tím je dostupná všem. Skládaná kolečka mají mnohostranné využití po celý rok.

POSTUP: Z papíru vystřihneme kolečko. Okraj kolečka skládáme postupně po celém obvodu. Sklady jsou úzké a směřují dovnitř, ke středu kolečka. Při průměru kolečka cca 13 cm můžeme zvolit délku skladů 4,5 cm a šířku 1 cm.

Začneme prvním skladem. Každý další sklad začneme v polovině předchozího. Poslední sklad upravíme, abychom se zbavili vzniklé špičky (špičku založíme nebo odstřihneme). Větší kolečka budou mít skládání celkově větší, u menších koleček provedeme sklady úměrně kratší a užší.

RADA: Kolečko vždy skládáme položené na rovné desce stolu, abychom papír udrželi rovný. Při skládání v rukách dochází ke zprohýbání kolečka. Podle potřeby můžeme kolečkem na stole pootáčet. Každý sklad po pečlivém přehnutí a přimáčknutí ještě zvýrazníme nehtem, aby vznikly úhledné ostré sklady.

Vrstvení skládaných koleček

Budeme-li skládaná kolečka vrstvit, tedy slepovat několik koleček na sebe, musí mít různou velikost. Každé další kolečko bude o něco menší než předchozí. Výstřižek menšího kolečka odpovídá průměru předcházejícího, již složeného kolečka.

Slepená kolečka můžeme použít jako ozdobu dekorativního výrobku. Obrázky mohou svým barevným laděním a zvolenými motivy vyjadřovat různá roční období.

POTŘEBUJEME: papír v různých odstínech modré barvy, nůžky, lepidlo.

Letní kolečka – jezero

POSTUP: Z modrého papíru vystříháme a poskládáme kolečka nebo ovály.
Postup při skládání oválů je stejný jako při skládání koleček. Kolečka nebo ovály slepíme od největšího do nejmenšího, nalepíme na bílý papír a doplníme modrými rybkami. Stejným způsobem můžeme zpracovat téma „kruhy na hladině vody“.

ÚKOL – ABECEDA VODY

Při výrobě modrého jezera s rybkami probereme všechny podoby vody a vše, co s vodou souvisí – skupenství, počasí, využití, vodní sporty, dopravní prostředky, názvy řek, jezer a moří, život pod vodou… (akvárium, akvabely, bazén, brouzdaliště, bouřka, bystřina, cákání, candát, déšť, delfín, Dunaj, elektrárna, fregata, gondola, gejzír, hladina, hloubka, hadice, chaluhy, Indický oceán, jez, jezero, jinovatka, kapka, kapr, kohoutek, koupání, kroupy, Labe, led, loď, louže, leknín, máchání, moře, mokro, mrholení, mytí, nádrž, namáčení, oceán, odliv, oplachování, pára, potok, pramen, plavání, parník, plachetnice, potápění, rybník, rybář, rosa, řeka, sníh, studánka, šplouchání, tuňák, turbína, tůň, úhoř, umyvadlo, vodotrysk, vodopád, vlny, vlhko, vodovod, vana, voděnka, vodník, vodák, zátoka, záliv, želva, ždímání…). Nakreslíme nebo namalujeme obrázky, vyjadřující různé podoby vody.

Každý si vybere jedno téma z abecedního seznamu.

Podzimní kolečka – strom

POTŘEBUJEME: hnědý balicí papír, vlnitou lepenku, bílý papír, vodové barvy, nůžky, lepidlo.

POSTUP: Z hnědého balicího papíru vystřihneme a poskládáme kolečka. Kolečka slepíme od největšího do nejmenšího a použijeme je jako korunu stromu. Kmen vytvoříme z vlnité lepenky. K výrobě barevného padajícího listí budeme potřebovat odstřižky balicího papíru natřené vodovými barvami. Listí vystříháme nebo vyrazíme tvarovými razníky a nalepíme kolem stromu.

Zimní kolečka – sněhová koule

POTŘEBUJEME: velká šroubovací víčka od kompotu, bílý a modrý papír, nůžky, lepidlo, tvarový razník vločku.

POSTUP: Z bílého papíru odstřihneme čtverec 17×17 cm. Na čtverec položíme víčko závitem vzhůru a pečlivě je obalíme. Okraje papíru ohneme dovnitř víčka a zamáčkneme pod závit. Na obalené víčko nalepíme modrá a bílá skládaná kolečka. Střed nejmenšího kolečka ozdobíme vyraženou papírovou vločkou.

Ukázky z knihy 100 inspirací z Ekoateliéru (Portál 2010)
http://obchod.portal.cz/produkt/100-inspiraci-z-ekoatelieru/

Publikoval(a) (7 197) 
Štítky: , , , , , , ,
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat