2022 08.06

Dovolená u moře s dětmi – pozor na nejčastější zdravotní potíže

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Právě jste naplánovali rodinnou dovolenou v exotice a už se nemůžete dočkat, až společně s dětmi strávíte několik dní na slunce zalité pláži někde hodně daleko od domova? Nikdo se nemůže divit, že se na odpočinkový čas na krásném místě těšíte. Exotická dovolená je pro mnohé splněný sen, který se ale může proměnit v noční můru.

 

Když je zdraví proti vám

Dovolená u moře ani zdaleka nebude žádný med, když vás nebo vaše děti potrápí nějaká zdravotní potíž. Možná vůbec nejčastější komplikací je průjem u dětí, což je věc nejen nepříjemná, ale také nebezpečná.

U nejmenších dětí je ochranou proti průjmu kojení, starší děti je potřeba poučit, aby dodržovaly základní hygienická pravidla a také na to jakožto rodič dodržovat. Nepodaří-li se vám přes veškerá opatření kontaminaci s bakteriemi vyhnout, dbejte na dodržování pitného režimu – dítěti dávejte pít čistou vodu, případně ovocné čaje. Mějte s sebou léky na průjem i dehydratační roztoky pro případ, že by průjem trval déle a hrozila dehydratace.

Pozor na ostré sluníčko

Sluníčko na dovolené (a nejen tam) představuje hned dvojí riziko jak pro děti, tak pro dospělé. Prvním z problémů je úpal u dětí, který se projevuje nevolností, pocity na zvracení, zrychleným tepem, celkovou malátností a únavou a mimo jiné také bolestí hlavy. Proto doporučujeme mít s sebou léky na bolest hlavy, jak pro děti, tak pro dospělé.

Další potíž týkající se pobytu na sluníčku vám nehrozí jen na dovolené v exotice, ale i tady u nás. Stačí si nedat pozor a spálená kůže rázem znepříjemní den. Jednou z věcí, co si sbalit na dovolenou s dětmi je proto něco na opalování. Opalovací krém je tak naprostá nutnost. Abyste si mohli užít opalování beze strachu, mějte po ruce kvalitní opalovací přípravky.

Jak vybrat opalovací přípravek?

Svědomitý rodič nepustí dítě k vodě, aniž by ho nenatřel opalovacím přípravkem. Cestovní lékárnička se zkrátka bez opalovacího krému, mléka nebo oleje neobejde. Dětské krémy na opalování se liší, zrovna tak jako ty pro dospělé. Značky vyrábějící kosmetiku na opalování, jako je Bioderma, La Roche-Posay, Vichy nebo Eucerin, nabízí vícero produktů s odlišným SPF faktorem.

SPF faktor udává množství ochrany proti UVB záření. Zatímco SPF 15 vás ochrání před 93 % UVB paprsků, SPF 30 oproti 97 % a SPF 50 nabízí ochranu proti 98 % UVB záření.

Cestovní lékárnička pro děti by měla obsahovat krém na opalování bez obsahu chemických konzervantů a perfemace. Děti od půl roku natírejte přípravkem s SPF 50, odrostlejší dětičky pak stačí mazat třicítkou. U dětí můžete používat i opalovací krém na tvář, která bývá sluníčku hojně vystavena. Dětem ani vám neuškodí mazat si balzám na rty s ochranným faktorem. Tím nic nezkazíte a ano – můžete si popálit i rty.

 

Alergie a nepříjemné úrazy

To nejméně vhodné místo na objevení nové alergie je určitě dovolená. Stát se ale může cokoli a projevy alergické reakce mohou potrápit nejen ty nejmenší, ale také vás jako rodiče. Pokud máte doma alergika, může mu nejen samotná cesta do exotiky, ale i pobyt tam, jeho zdravotní stav ještě zhoršit. Samozřejmostí je mít s sebou léky na alergii. Hodí se i zklidňující mastičky, proto cokoli, co máte předepsáno nebo doma běžně používáte, určitě nezapomeňte vzít s sebou.

Na dovolené se také můžete potkat s nepříjemným úrazem. Odřeniny, pády, modřiny a škrábance – s dětmi se takové nehody stávají často a ne vždy jim lze předejít. Mějte s sebou krémy a masti na bolest, do lékárničky přihoďte také náplast, obvaz a teploměr.

 

Může vás potkat cestovní horečka?

Cestovní horečka není jen pojem, který by popisoval natěšenost na odjezd a dovolenou. Je to přechodný stav vznikající v důsledku stresu. Projevuje únavou, častá je nespavost před cestou, objevit se může migréna, lehce zvýšená teplota, bolesti břicha, zvracení nebo průjem.

Jak cestovní horečce předejít? Především tak, že se budete snažit být v klidu. Mějte seznam, podle kterého zkontrolujete, jestli máte všechno sbalené. Vyvarujte se stresu. Nepřivolávejte černé scénáře a věřte, že všechno půjde přesně podle plánu.

Publikoval(a) (352) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat