Ivanka je nemocná …

Ivanka je nemocná
(Ivanka ráda jí, Ivanka lepí náplasti, Ivanka se sama myje)

Série knížek známé spisovatelky českého původu, Kateřiny Janouchové (její nejznámější knihou je Jak jsem přišel na svět), se věnuje běžným tématům života dětí (nemoc, koupání, jídlo), které ale děti někdy „bojkotují“. Knížky jsou pojaty velmi hravě. Holčička Ivanka je roztomilá rošťanda, podle ilustrací si umí velmi dobře užívat života… (když ji něco baví, dělá to s plným nasazením: náplasti nalepí všem plyšákům a sobě na ruce, nohy, obličej, na břicho i do vlasů).

Text je psaný jednoduše. V krátkých větách s nadhledem komentuje, jak se Ivanka vyrovnává s nástrahami života. Děti se tak jednoduchou a nevtíravou formou dozvědí, proč a jak některé věci v životě fungují (jak se stane, že dítě onemocní, proč je důležité dobře jíst) a jak si mohou na toto téma hrát (připravit si spolu s plyšáku skvělou hostinu).

Náš názor: Velmi povedené knížky. Výborné jsou vtipné ilustrace, ocenit je nutno také kvalitní překlad (u velké množství překladových knih pro děti je úroveň textu naprosto příšerná). Knihy dětem předají důležité informace, ale hravou a nevtíravou formou, nepoučují. Hlavní postavou knížek je holčička, ale v jejím případě rozhodně nejde o křehkou růžovou princeznu. Knížky jsou tedy přijatelné i pro kluky. Doporučujeme pro menší děti od 2 do 3 let.

Parametry: Autor: Kateřina Janouchová, Ilustrace: Mervi Lindmanová, Počet stran: 32, Vydavatel: Mladá fronta, Formát: 210 x 210 mm, Rok vydání: 2010

Anotace vydavatele: Série vtipně ilustrovaných knížek pro nejmenší od oblíbené švédské spisovatelky českého původu Kateřiny Janouchové. Vtipné obrázky a krátká říkadla představují běžné činnosti a situace v životě malé holčičky Ivanky – jídlo, koupání, nemoc, hraní si s náplastmi. Při tom všem samozřejmě Ivanku provázejí plyšoví kamarádi, kteří vše prožívají spolu s ní.

Odkaz na knihu: Ivanka je nemocná
Recenze byla připravena ve spolupráci s e-shopem Agátin svět

1 názor na “Ivanka je nemocná …”

Leave a Reply

Přejít nahoru