Já mám v krabici cukr a krupici

ja-mam-v-krabici-cukr-a-kruJá mám v krabici cukr a krupici
Ilona Eichlerová, Jana Havlíčková
Říkanky k procvičování hlásek R a Ř
Soubor říkanek pro děti od 5 let je určen především k procvičování výslovnosti hlásek R a Ř. Autorky-logopedky při psaní a následném řazení říkanek dodržují pravidlo jedné cvičené souhláskové skupiny v každé říkance a zastoupení všech, tedy i méně častých skupin. Dítě se tak může učit říkanku jen s tou souhláskovou skupinou (slabikou), kterou už zvládá ve slovech, nebo si naopak vybere pouze to spojení, jež právě nacvičuje pod vedením logopeda. Pro předškolní děti jsou básničky zábavou; učí se je rády. Proto mohou říkanky doprovázené veselými obrázky Evy Rémišové zaujmout také děti, které nemají s výslovností žádné potíže.

Říkanky jsou vhodné nejen k procvičování výslovnosti . Z logopedické praxe víme, že nácvik hlásek R a Ř může být někdy značně zdlouhavý. Především R se často začne dařit jen ve spojení s určitou souhláskou. Říkanky autorky proto napsaly tak, aby se dítě mohlo učit básničku právě s tou slabikou, kterou už zvládá ve slovech.
Cílem knihy však není naučit vyslovovat hlásky R a Ř, neboť převážná většina dětí potřebuje být při nácviku vedena logopedem. Říkanky berme jako důležitého (a zábavného) pomocníka při mnohdy dlouhodobém upevňování správné výslovnosti .
Záměrem bylo vytvořit říkanky dětem obsahově blízké a pozitivně laděné. Jsou určeny především malým dětem, předškolákům, ale i školákům, protože učení pomocí rytmu je hravá činnost v jakémkoli věku. Říkanky v této knížce pomohou nejen rodičům, logopedům a učitelům při procvičování hlásek R a Ř, ale najdou si určitě své místo také u dětí, které nemají s výslovností potíže. Rytmus i rým děti baví a opakování básniček je pro ně přirozenou zábavou. Navíc každodenní večerní vyprávění nebo čtení, jakési ,,sdílení“ knížky rodiči a dětmi, může v budoucnu patřit mezi nejkrásnější vzpomínky našich dětí.

Ukázky z knihy Já mám v krabici cukr a krupici (Portál 2009)
http://obchod.portal.cz/produkt/ja-mam-v-krabici-cukr-a-krupici/

Leave a Reply

Přejít nahoru