Jak mít dítě stále pod kontrolou

Pro věkovou kategorii cca 4-12 let je nyní na trhu nový produkt a to náramkové hodinky Gator s GPS lokátorem a funkcí volání.

Můžete s ním mít malé dítě trvale pod dohledem, telefonovat s ním, poslouchat, co se kolem něj děje. Zdá se, že jde o užitečného pomocníka. Co přístroj vlastně všechno  umí?

Moc dlouhý článek? Rovnou se podívejte, co hodinky umí a kolik stojí

Voděodolné náramkové hodinky
Dětské náramkové hodinky Gator skutečně ukazují čas a to buď na digitálním, nebo analogovém ciferníku, mezi nimiž si může dítě snadno přepínat. První výhodou tedy je, že se tak rychle naučí hodiny a také orientovat se v čase.

Hodinky mají funkční budík, který je možné využít i k různým hrám, například nastavit buzení na čas svačiny atp. Přístroj je odolný vůči stříkající vodě, takže ho nepoškodí vlhkost deště ani sníh v rukávu, plavání s hodinkami výrobce nedoporučuje.

Nejdůležitější funkce je GPS lokátor
Hlavní funkcí gatorek je GPS lokace. Vy, jako dohlížející osoba si stáhnete do chytrého telefonu aplikaci Gator (ta je v češtině a zdarma pro Android i iOS), hodinky do ní přihlásí a pak v mapě aplikace může on-line sledovat, kde se hodinky zrovna pohybují.

Máte-li na starost více dětí, může mít každé své hodinky a v aplikaci vidíte všechny na jednou. Lokace je velmi přesná i v budovách a funguje i v zahraničí. Rodič, který je na služební cestě v Berlíně či v Bruselu může sledovat aktuální polohu dítěte doma, nebo na škole v přírodě, geografická vzdálenost není překážkou.

Přes hodinky můžete telefonovat
K hodinkám je potřeba funkční SIM karta, stejně jako do mobilního telefonu. Na hodinky můžete tedy dítěti zavolat nebo poslat zprávu, stejně jako ono vám. V aplikaci lze nastavit dvě telefonní čísla, na která dítě může volat a až 10 čísel, ze kterých může přijímat hovory. Chráníte ho tím od nežádoucího obtěžování neznámých volajících a také zabráníte nepřiměřené útratě za dětské hovory s kamarády.

Funkce SOS volání a odposlouchávání
Na hodinkách lze jedním stisknutím SOS tlačítka aktivovat nouzový režim, který spouští opakované volání z hodinek až na tři přednastavená čísla a automatické odesílání polohy dítěte do aplikace v chytrém telefonu.

Ocitne-li se dítě z nějakého důvodu v nouzi nebo v situaci, kdy si neumí poradit, stiskne tlačítko SOS a další krok už je na dospělém. Ten v aplikaci vidí, kde dítě fyzicky je, může mu zavolat, nebo může aktivovat funkci odposlouchávání. To znamená, že dospělý slyší, co se odehrává na straně dítěte, aniž hodinky na cokoli upozorní.

Přístroj pro dítě nebo pro rodiče?
Rodiče, zejména ti ve velkých městech ocení, že mohou mít o dětech přehled i ve chvílích, kdy je nemohou osobně doprovázet. Často už prvňáček musí do školy autobusem sám, odpolední cesty na kroužek a domů bývají nezřídka také bez doprovodu a řada rodičů by vůbec nepřipustila, aby dítě chodilo samo, kdyby o něm neměli přehled.

Někdo to řeší mobilním telefonem, ale malé děti nejsou zvyklé přístroj hlídat a tak často trvá sotva pár dnů, než telefon ztratí. Zatímco hodinky mají pevně na zápěstí a nemusí na ně vůbec myslet. Rodič si kdykoli v aplikaci zobrazí polohu dítěte, zapisuje se i historie pohybu a v aplikaci lze vymezit tzv. safezones, oblast, po jejímž opuštění dostane rodič varovnou zprávu.

Pokud dítěti správně vysvětlíte, k čemu hodinky slouží, že jde především o jeho bezpečnost a naučíte je přístroj správně používat, bude se cítit bezpečně a jistě. Samozřejmě, že je nutné, aby dítě hodinky neodkládalo. Holky a kluci na prahu puberty už mohou vnímat stálý dozor jako obtěžující a stěží jim budete hodinky vnucovat násilím. Samozřejmě, že je možné vložit dítěti hodinky do aktovky bez jeho vědomí, ale riskujete tím ztrátu důvěry a dobré vztahy. Starší děti by měly s dozorem souhlasit a měly by jej brát jako otázku své bezpečnosti. Pokud se mu brání, je na místě přesvědčovat, komunikovat a argumentovat, ne násilím nebo úskokem dohled vnucovat. Ale to přece každý moudrý rodič ví!

Dětské hodinky nejsou jen pro děti
Na závěr je třeba říci, že i když mluvíme o hodinkách jako o „dětských“ uplatní se samozřejmě i u kohokoli dospělého, jehož GPS monitoring je žádoucí. Systém využívají například horští vůdci při výpravách do terénu atd.

Zrovna tak je možné hodinkami vybavit seniory, u kterých cítíme nejistotu v orientaci v důsledku postupujícího věku a chorob stáří. Možná i úplně zdravá babička si ráda vezme GPS lokátor, když jde do lesa na houby nebo když má v úmyslu jet do lázní a podniknout tam pár výletů do přírody.

Tak a teď už běžte omrknout varianty, barvy a ceny.

Leave a Reply

Přejít nahoru