Jak na zdravý osobní rozpočet?

Náš rozpočet se mění v závislosti na stádiu života. V momentě, kdy máme rodinu, musíme začít přemýšlet s dávkou odpovědnosti. Ať už se snažíme zaplatit účty nebo šetřit na budoucnost, dosažení naších finančních cílů závisí na rozpočtu.

Řada nových výdajů nás čeká zejména v okamžiku, když na scénu přijdou děti. Výdajová složka se rozroste, a to až do doby, než jsou schopné se o sebe postarat sami. Od narození až po dospělosti vyžadují investice – nový pokojíček, školní výbava, zájmové kroužky, výlety, dárky a mnoho dalších. Pokrýt výdaje tedy není lehký úkol. Máte našetřeno? Na následujících několika řádcích Vám přinášíme pár rad, jak dosáhnout zdravého rozpočtu, a tak zvládnout všechny výdaje.

  1. Znejte své příjmy

Jaký je Váš měsíční příjem? Nezapomínejte, že příjem neznamená pouze měsíční plat. Započítejte všechny zdroje příjmu. Pronajímáte nemovitost, dostáváte dividenda, chodí Vám přídavky na děti nebo máte jiný pasivní příjem? To všechno tvoří měsíční příjem. Teď když ho znáte, můžete si zkontrolovat, jak se Vám vede.

 

  1. Mějte přehled o svých výdajích
    Uchovávat si všechny účtenky už v dnešní době nejspíš dělá jen málokdo, když své výdaje můžete sledovat mnohem pohodlněji v internetovém bankovnictví. Co takhle si rozdělit výdaje do jednotlivých kategorií? Tak budete vědět, za jaké položky utrácíte nejvíc. Ve většině případů se jedná o bydlení (včetně účtů za energie), jídlo, dopravu, zábavu, koníčky nebo eventuálně splátku. Pokud se v tom ztrácíte a zjistíte, že utrácíte víc, než byste měli, zkuste využít možnost bezplatných pomocníků. Je na čase naistalovat si aplikaci nebo software, který Vám pomůže spravovat své finance. Takové nástroje umí například sestavit osobní rozpočet nebo grafy a tabulky, díky kterým získáte nad svými financi kontrolu.

 

  1. Vypočítejte rozdíl
    Jestliže znáte obě strany svého rozpočtu, přichází moment pravdy. Jsou Vaše příjmy vyšší než Vaše výdaje? Bingo! Zbývá Vám dostatek peněž na spoření nebo na jiné investice. Pokud je to ale naopak, máte na výběr ze dvou možností: buď začněte víc vydělávat nebo míň utrácet. Jednodušší cestou je obecně snížit své výdaje. Zrekapitulujte své výdaje a rozhodněte se, kde by se dalo škrtat. Pokud nebudete spokojeni ani teď, jsou další možnosti, kde by se dalo ušetřit.

 

  1. Omezte výdaje

Registrovali jste se v minulosti k odběru placených služeb nebo produktů, které už vlastně ani moc nevyužíváte?  Život bez nich si tak nejspíš dokážete představit snadno. Zrušte je! Možná je i na čase začít víc vařit a jíst společně doma. Pokud jste početnější rodina, častý oběd v restauraci Vás může stát peníze na rodinnou dovolenou. Dalším řešením je stanovení limitu pro jednotlivé položky na seznamu výdajů. Nájemné či energie nejspíš dokážete ovlivnit stěží. Nicméně není na škodu popřemýšlet o jiných, levnějších alternativách. Také mějte na paměti, že jak budou Vaše děti růst, peníze se v budoucnu budou rozhodně hodit.

 

  1. Splaťte všechny dluhy

Pokud již máte nějaký závazek v podobě půjčky, splátka je neoddělitelnou částí Vašeho měsíčního rozpočtu. Proto je důležité, aby měla ty nejvýhodnější podmínky. Není chytré platit zbytečně vysokou sumu, když existuje mnoho dalších, levnějších nabídek. Chytrou volbou je také splatit půjčku předčasně. Vaše banka nebo jiná nebankovní společnost ale takovou možnost nenabízí? Můžete změnit společnost, od které jste si půjčili. Převeďte si tak půjčku k někomu, kdo poskytuje nižší úrok nebo obecně lepší podmínky. Při hledání můžete využít online srovnávač půjček Moneezy. Zde si porovnáte jednotlivé nabídky půjček zcela zdarma a online. A to i v případě, že máte více než jednu půjčku. Popřemýšlejte o konsolidaci půjček. Obvykle tak docílíte nižší měsíční splátku, čímž svému rozpočtu ulevíte.

 

  1. Udělejte z toho rutinu

Dodržujte svůj nastavený rozpočet. Pravidelně kontrolujte, zda jsou Vaše finance v přívětivě zelených číslech. Když potřeba, projděte si příjmy a výdaje každý týden. To Vám pomůže porozumět, kam peníze směřují a rychle provést změny, pokud bude potřeba. Jen tak dodržíte své předem nastavené finanční cíle.

Leave a Reply

Přejít nahoru