Jak naspořit dítěti co nejvíce peněz k 18. narozeninám?

Pokud chcete svému potomkovi usnadnit start do dospělého života předáním našetřených peněz, začněte co nejdříve. Čím déle budete spořit, tím více financí mu k plnoletosti budete moci věnovat. Jak ale naspořené peníze výhodně zúročit?

Foto: Annie Spratt, Unsplash

Různé možnosti spoření = různé výhody a nevýhody

Každá z možností bankovního spoření pro děti má své výhody i nevýhody. Pokud chcete nejlepší úrok, nesmíte nějaký čas na úspory sáhnout a musíte spořit dlouhodobě. U některých produktů můžete navíc získat i státní podporu, např. u stavebního spoření pro děti. Jaké jsou nejběžnější možnosti vytvoření finanční rezervy pro dítě?

Stavební spoření

Stavební spoření pro děti využívají nejen rodiče, ale také prarodiče. Na účet posíláte pravidelnou platbu, která se úročí. Zároveň máte šanci získat státní příspěvek až 2 000 Kč ročně (pokud na spoření pošlete alespoň 20 000 Kč za rok a vaše smlouva bude trvat alespoň 6 let).

 

Spořicí účet

Pokud chcete spořit nárazově nebo s našetřenými penězi potřebujete disponovat, bude pro vás nejjednodušším způsobem spoření na speciální účet. Peníze na něj můžete posílat v libovolné výši i frekvenci a můžete s nimi dále nakládat dle svého uvážení. Úroková sazba u spořicích účtů je však nižší než u stavebního spoření či termínovaného vkladu.

 

Termínovaný vklad

Máte-li již nějaké peníze našetřené, můžete je vložit na termínovaný vklad s výhodným úrokem. Po smluvenou dobu však nemůžete s penězi disponovat (alespoň ne bez sankce). Tento způsob se tedy hodí pro ty, kteří vědí, že našetřené peníze nebudou v nejbližší době – měsících až letech – potřebovat.

 

Podílový fond

Podle typu fondu, do kterého své peníze vkládáte, si zajistíte slušný výnos s přiměřeným rizikem. Vyberte si podle rizika a úročení konzervativní, nebo dynamický fond, který vám nabídne zhodnocení až 8 % ročně. S rostoucím úrokem se však zvyšuje i riziko investice.

 

Teenagera do spoření zapojte

Můžete také investovat do komodit nebo akcií, takové kroky však vyžadují větší průpravu. Pokud chcete, aby se naučil šetřit peníze i váš potomek, zapojte ho do spoření, až dospěje a najde si brigádu. Uložením např. 10 % z výdělku na vlastní spoření v něm podpoříte pocit zodpovědnosti a posílíte jeho finanční gramotnost. Jakmile dosáhne plnoletosti, bude pro něj předání našetřených peněz na první bydlení, auto nebo studia příjemným bonusem.

Leave a Reply

Přejít nahoru