2017 26.10

Jak naučit dítě jezdit na kole?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Cyklistika je v dnešní době velmi oblíbeným sportem, kolo je oblíbeným dopravním prostředkem. Jezdit na něm umí prakticky všichni. Máte malé děti a chcete tuto dovednost naučit i je?

Začít můžete brzy, už když jsou vaše děti zhruba rok a půl nebo dva roky staré. Nejvhodnějším startem bývá odrážedlo, na kterém si osvojí držet rovnováhu, což je pro pozdější učení na kole zásadní. Děti většinou princip jízdy na odrážedle pochopí rychle a jezdí pak rády, baví je, že jsou rychlejší než rodiče. Samozřejmě nezapomeňte koupit také helmu a chrániče.

Pokud děti zvládají odrážedlo a trochu povyrostly, můžete zkusit přejít na dětské kolo. Spousta dětí začíná jezdit okolo čtvrtého roku, nejsou ale výjimkou děti mladší, anebo také ty, které kolo z nějakého důvodu odmítají a vyplatí se tak začít s ním později. Nezapomeňte, že každý je individualita a respektujte pocity vašeho potomka.

Nejdůležitější je nízká váha, aby se dítě zbytečně nenamáhalo. Například nejlehčí dětské kolo BELTER 16 váží pouze 5,6 kg. Běžná dětská kola začínají s váhou na 12 kg, což je propastný rozdíl. Kromě váhy se zaměřte na volbu správné velikosti, ergonomii a použité materiály.

Pak zbývá nejdůležitější: naučit dítě jezdit. Vyberte si větší prázdné prostranství, vysvětlete, jak se šlape, jak se brzdí a v začátcích držte dítě za rameno nebo za sedlo kola. Někomu to trvá kratší dobu, jinému déle, ale jednou to přijde a dítě najednou jede samo. Nezapomeňte trénovat často, aby se mohlo zlepšovat a postupně se tak naučit samostatně se rozjíždět, plynule jet i zastavovat.

Starší děti, se kterými vyjedete do silničního provozu, naučte zásady bezpečné jízdy, a trvejte na tom, aby měly vždy helmy a reflexní prvky. A radujte se ze společných výletů.

S výběrem dětských kol a odrážedel vám rádi pomohou na kamenných prodejnách i v e-shopu specialisty na dětskou cyklistiku Cyklospeciality.cz.

Přečtěte si také:

  • Říkanky A-Ž : RŘíkanky A-Ž : R V rybníce jsou ryby, raci, nad rákosím rejdí racci. Radek trhá rajčata, podaruje děvčata. Richard krade rudé růže, poranit se o trn může. Tvrdý rohlík hryzal rejsek, rejska […]
  • Jak čert krejčíka napálilJak čert krejčíka napálil U mlýna "Kotuláku" pod Kotoučem stávala kdysi malá chaloupka. Obýval ji chudý krejčí. A protože se živil poctivě, měl bídy stále dost, která každým rokem ještě vzrůstala. Jednoho […]
  • Když hnal Pepík kozy domůKdyž hnal Pepík kozy domů Když hnal Pepík kozy domů, vystřelili v panském lomu. Kozy se mu splašily, do rybníka skočily.
  • Nakladatelství Dr. Josef RaabeNakladatelství Dr. Josef Raabe Nakladatelství Dr. Josef Raabe s. r. o., působí na českém knižním trhu od roku 1996. Své aktivity zaměřuje na školství, veřejnou správu, zdravotnictví. Publikace již jedenáctým rokem […]
  • Pohádková muzikaPohádková muzika Vypravte se díky této knížce plné kouzel na zámek knížat Hološveců z Perka! Zapomněly z něj odejít staré časy, proto se tu odehrávají podivuhodné věci. Potkáte tu vodníky, polednice, […]

Publikoval(a) (99) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2021 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat