2012 12.03

Jak vybrat dobré pastelky a voskovky pro děti?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Malování a kreslení je základní výtvarnou činností, kterou děti provozují už odmalička. Většinu dětí kreslení baví, a tak brzy narazíte na otázku výběru pastelek či voskovek.

Podle čeho ale pastelky vybrat? Určitě to znáte, v papírnictví nabízí velké množství setů, barev, velikostí. Pokud nemáte svou oblíbenou značku, pravděpodobně vybíráte podle obalu a ceny. Doma pak třeba zjistíte, že se lámou, špatně ořezávají nebo nedostatečně kryjí. Zejména lámání tuhy či celé pastelky může být u malých dětí, které je často upustí, problém.

Abychom vám ve výběru pomohli, zkusili jsme otestovat běžně dostupné pastelky a voskovky na trhu, abychom zjistili, jak velký je rozdíl v jednotlivých značkách, co je častým problémem, jestli se vyplatí připlatit nebo zda jsou už dnes výrobky srovnatelné a je zbytečné utrácet.

Pastelky

Dětem by se měly pastelky dobře držet v ruce, pro menší děti jsou tedy vhodné silnější pastelky, příp. trojhranné či jinak ergonomicky tvarované. Pastelka by měla kreslit jasnými barvami i bez přílišného tlaku, dobře se ořezávat a tuha by se neměla lámat.

Do testu jsme zařadili dražší značkové pastelky, ale i pastelky neznámé značky zakoupené spolu se školním penálem. Původně jsme si mysleli, že hlavním problémem pastelek bude lámání tuhy při pádu nebo ořezávání, ale ukázalo se, že s tímto problém nebyl. Hlavní rozdíl byl v kvalitě vlastního malování a sytosti barev.

Ukázalo se, že cena není tím hlavním ukazatelem kvality pastelek. I levnější pastelky (např. Maped Color´Peps) mohou být skvělé a naopak dražší nemusí oslnit. Doporučujeme tedy pastelky vyzkoušet, nebojte se i požádat v obchodě o možnost vyzkoušení na místě.

Celý test pastelek si můžete prohlédnout zde.

Voskovky

Co vyžadovat od dobrých voskových pastelek? Voskovky by měly mít jasné barvy, mělo by se s nimi lehce malovat a neměly by se příliš drolit (dělat žmolky) a špinit. Zde ještě více než u pastelek vyvstává problém lámavosti – voskovky jsou často krátké a při zlomení už téměř nepoužitelné.

Vyzkoušeli jsme 8 různých druhů voskovek. Opět zde najdete dražší výrobky i levnější ze supermarketu nebo reklamní voskovky, které dávají různé firmy zadarmo.

Největším problémem u levnějších voskovek byla kvalita malby – na voskovku bylo třeba tlačit, aby kreslila, nechávaly žmolky nebo byly hodně tvrdé. S lepšími se naopak lehce malovalo. Přitlačením se změnila intenzita barvy. Pro menší děti bychom vám doporučili voskovky Carioca a Faber-Castell. Ačkoli jsou o maličko dražší než třeba supermarketové neznačkové výrobky, při malování rozdíl pocítíte. Se staršími pak můžete vyzkoušet pastely BIC.

Celý test voskovek si můžete prohlédnout zde.

Activacek.cz – školní a výtvarné potřeby, online papírnictví

Publikoval(a) (2 719) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat