2012 12.03

Jak vybrat dobré pastelky a voskovky pro děti?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Malování a kreslení je základní výtvarnou činností, kterou děti provozují už odmalička. Většinu dětí kreslení baví, a tak brzy narazíte na otázku výběru pastelek či voskovek.

Podle čeho ale pastelky vybrat? Určitě to znáte, v papírnictví nabízí velké množství setů, barev, velikostí. Pokud nemáte svou oblíbenou značku, pravděpodobně vybíráte podle obalu a ceny. Doma pak třeba zjistíte, že se lámou, špatně ořezávají nebo nedostatečně kryjí. Zejména lámání tuhy či celé pastelky může být u malých dětí, které je často upustí, problém.

Abychom vám ve výběru pomohli, zkusili jsme otestovat běžně dostupné pastelky a voskovky na trhu, abychom zjistili, jak velký je rozdíl v jednotlivých značkách, co je častým problémem, jestli se vyplatí připlatit nebo zda jsou už dnes výrobky srovnatelné a je zbytečné utrácet.

Pastelky

Dětem by se měly pastelky dobře držet v ruce, pro menší děti jsou tedy vhodné silnější pastelky, příp. trojhranné či jinak ergonomicky tvarované. Pastelka by měla kreslit jasnými barvami i bez přílišného tlaku, dobře se ořezávat a tuha by se neměla lámat.

Do testu jsme zařadili dražší značkové pastelky, ale i pastelky neznámé značky zakoupené spolu se školním penálem. Původně jsme si mysleli, že hlavním problémem pastelek bude lámání tuhy při pádu nebo ořezávání, ale ukázalo se, že s tímto problém nebyl. Hlavní rozdíl byl v kvalitě vlastního malování a sytosti barev.

Ukázalo se, že cena není tím hlavním ukazatelem kvality pastelek. I levnější pastelky (např. Maped Color´Peps) mohou být skvělé a naopak dražší nemusí oslnit. Doporučujeme tedy pastelky vyzkoušet, nebojte se i požádat v obchodě o možnost vyzkoušení na místě.

Celý test pastelek si můžete prohlédnout zde.

Voskovky

Co vyžadovat od dobrých voskových pastelek? Voskovky by měly mít jasné barvy, mělo by se s nimi lehce malovat a neměly by se příliš drolit (dělat žmolky) a špinit. Zde ještě více než u pastelek vyvstává problém lámavosti – voskovky jsou často krátké a při zlomení už téměř nepoužitelné.

Vyzkoušeli jsme 8 různých druhů voskovek. Opět zde najdete dražší výrobky i levnější ze supermarketu nebo reklamní voskovky, které dávají různé firmy zadarmo.

Největším problémem u levnějších voskovek byla kvalita malby – na voskovku bylo třeba tlačit, aby kreslila, nechávaly žmolky nebo byly hodně tvrdé. S lepšími se naopak lehce malovalo. Přitlačením se změnila intenzita barvy. Pro menší děti bychom vám doporučili voskovky Carioca a Faber-Castell. Ačkoli jsou o maličko dražší než třeba supermarketové neznačkové výrobky, při malování rozdíl pocítíte. Se staršími pak můžete vyzkoušet pastely BIC.

Celý test voskovek si můžete prohlédnout zde.

Activacek.cz – školní a výtvarné potřeby, online papírnictví

Přečtěte si také:

  • O Kuliferdovi 11/14O Kuliferdovi 11/14 Kuliferda s Ježkem se neodvážili ani pohnout, a přestože jim pod chlebem nebylo zrovna příjemně, čekali, co se bude dít. Po chvíli slyšeli, jak někdo leze dovnitř. Byl to Mol. „Anetka […]
  • KukačkaKukačka Je to ale tulačka, Magda, naše kukačka. Tráví zimní měsíce pěkně v teplé Africe. Magda nemá ráda zimu, tak od jara do podzimu u nás v lese zkouší triky, než se vrátí do […]
  • Podzimní kyticePodzimní kytice Suroviny: větvičky šípků zbavené trnů, vrbové větvičky zbavené listů, nasušené květy žlutého hřebíčku, dubová větvička s listy, jakékoliv nasušené kvítí ze zahrádky, stužka, proutěný […]
  • Kreativní hračky baví děti v každém věkuKreativní hračky baví děti v každém věku „Mami, podívej, tohle jsem udělal úplně sám,“ chlubí se dítko a strká vám něco před obličej. Znáte tu chvíli? Děti se hrami, mezi které patří i tvoření, přirozeně učí. Využijte jejich […]
  • KMC Barrandov –  program na měsíc duben 2010KMC Barrandov – program na měsíc duben 2010 Aktuální přehled akcí a další informace hledejte na WWW.MCBARRANDOV.CZ čt 1. dubna 2010, 10:00 : VELIKONOČNÍ PEČENÍ - na zelený čtvrtek se budou péct tradiční Jidáše. Vstup 30,- […]

Publikoval(a) (2 520) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2021 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat