2014 17.07

Jak zabavit malé neposedy?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Často je těžké zabavit malé děti, zejména chlapečky. Jsou neposední, překypují energií a dlouho u ničeho nevydrží. Podělíme se s vámi o několik vyzkoušených a prověřených tipů, jak je na chvíli zabavit a zaměstnat jejich ručičky. Dítě se při šikovné hře bude také rozvíjet a vy si třeba na chvilku odpočinete…

Doplňujeme, připevňujeme, vyměňujeme

Kluky – a zejména jejich ruce – je třeba pořádně zaměstnat. Ale jak? Ideálně šikovnou hračkou, která díky motivům aut či vlaků přitáhne jejich pozornost a bude před ně klást vhodné úkoly. U dětí od 2 – 3 let patří mezi nejvhodnější činnosti skládání, přiřazování, napodobování předlohy apod. Děti se učí pozornosti při rozlišování jednotlivých dílků i přesnosti při umisťování na správné místo. Pokud si hrajete s nimi, můžete rozvíjet slovní zásobu pojmenováváním obrázků, povídáním o tom, co je nahoře, co dole, vlevo, vpravo, pojmenováváním barev, tvarů…

Didaktické hry izraelské značky Scotchijsou originální a praktické hned z několika důvodů: jednotlivé dílky jsou vyrobené ze silné folie, která je lehounká, a přitom takřka nezničitelná. Pokud se dílky ušpiní, snadno je omyjete vlhkým hadříkem. Jednotlivé dílky se na sebe připevňují suchým zipem. Hru s ním – přilepování a odlepování – děti opravdu milují a s výjimkou sad dřevěného krájení zeleniny a ovoce není tento prvek v hračkách využíván. Pro vaše děti tak budou hry Scotchi tou jedinou hrou, která jim toto nabídne.

Magnetická knížka od franouzské firmy Janod nabízí dětem hru s magnetky, kterou mají velice rády. Malé děti skládají z magnetických dílků obrázek podle předlohy, větší děti si pak mohou vytvářet dopravní prostředky podle své fantazie.

Zatloukáme, šroubujeme, montujeme

Chlapečky od 3 – 4 let nejvíce zaujme, pokud mohou pracovat manuálně. Ideálním prostředkem jsou například dřevěné montážní hračky, které nabízejí dvojí způsob hraní: hru a vymýšlení příběhů s hračkou samotnou a současně možnost hračku rozebrat a pak složit – sestavit a sešroubovat. Kluci mají rádi pocit, že jsou jako velcí chlapi, když si něco “sami” vyrobí. Šroubování a stavění také rozvíjí nejen manuální šikovnost, ale i prostorové vnímání, schopnost chápat posloupnost kroků apod. Mnoho příležitostí k šikovnému hraní nabízejí dřevěné montážní hračky francouzské značky Janod.

Jiným typem hračky, která kluky spolehlivě zabaví, je zatloukání do korkové desky. Nejzajímavěji je zpracovaná zatloukačka zn. Djeco, která chlapcům nabízí nejhezčí ilustrace aut a dorpavních prostředků. Jsou plné detailů, můžete si nad nimi povídat o tom, co který stroj dokáže či k čemu slouží.
 

Autor: www.agatinsvet.cz

Publikoval(a) (1 213) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat