2019 05.12

Jak zařídit pokoj předškoláka

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

V průběhu dětství se nároky na dětský pokoj rychle mění. Jak tedy pokoj zařídit, aby s dětmi držel krok co nejdéle bez velkých úprav?

Z herny se v předškolním věku stává pokoj, kde s nástupem do školy nesmí chybět prostor pro učení. V této době je důležité myslet dopředu a efektivně pokoj vybavit tak, aby nebylo nutné ho celý za pár let opět přestavovat.

1. Investujte do nábytku

Nábytek svou bude funkci plnit nejdéle, proto se vyplatí vybírat čistý a jednoduchý design. Pokud nechcete za pár let kupovat nábytek nový, který představuje největší položku při vybavování dětského pokoje, vyhněte se skříním v princeznovském stylu nebo postele ve stylu pirátského korábu. Takový nábytek rychle omrzí. Raději pokoj přizpůsobte aktuálním zájmům dítěte doplňky a vhodně zvolenou malbou.


2. Pohlídejte si materiály

Levný nábytek je často vyroben z materiálů nízké kvality. Při vybavování dětské pokoje dbejte na odolnost, pevnost, snadnou údržbu a zdravotní nezávadnost. Hledejte vybavení z přírodních materiálů, bez použití syntetických a chemických látek.

3. Funkční zóny

Pokoj rozdělte do tří hlavních částí – na spaní, na hraní a na učení.

Pokud je pokoj společný pro více sourozenců, snažte se vytvořit každému jeho část a pokoj současně rozdělit do zón, aby se děti navzájem nerušily při spánku, hraní a učení.

Malým dětem dopřejte v pokoji dostatek volného prostoru, ať si mají kde hrát.

Pro učení vybírejte místo s dostatkem světla. Stůl pro učení je možné pořídit i výškově nastavitelný, a tak poroste současně s vašim studentem. U židle nezapomínejte na ortopedické vlastnosti a možnou volbu výšky. Při vybavení pokoje počítačem dodržte doporučenou vzdálenost od monitoru.

4. Nepodceňte postel

Jednu třetinu života trávíme v posteli. Navíc v období dětství je ještě čas se pořádně pospat. Proto vybírejte kvalitní postel s roštem a pečlivě volte i matraci. Matrace mají živostnost až 10 let, rovnou tedy můžete pořídit kvalitní ortopedickou matraci, která dítěti vydrží celé studium na základní škole.

happy child girl having fun jumps and plays bed

5. Zamyslete se nad dostatečným osvětlením

Při výběru osvětlení dětského pokoje nemyslete jen na hezký vzhled, ale především na funkčnost a bezpečnost. Doporučeným základem bývá hlavní stropní světlo a minimálně jedno stolní světlo pro učení.

Důležité je brát v potaz velikost oken, celého pokoje, barvy nábytku, podlahy a zdí. U světlejších pokojů není potřeba tak silné osvětlení. Pokud máte vysoké stropy, volte závěsný lustr.

Stolní světlo by mělo být co nejvíce flexibilní. Je vhodné při práci u stolu večer současně využívat i jiný zdroj světla, aby nedocházelo k osvětlení pouze pracovní plochy. Při pohledu do tmavého pokoje dochází při přechodu očí ze světla do tmy a zpět k jejich rychlé únavě.

Přečtěte si také:

  • Kuřátka z piškotůKuřátka z piškotů Kuřátka z piškotů vytvořil Honzík. Obarvenou cukrovou polevu připravila maminka. Blanka Lakomá
  • BublinaBublina Tiše děti, novina, přiletěla bublina. (chytíme se za ruce, vytvoříme s dětmi kruh, přiblížíme se všichni k sobě a šeptáme) Bublina se nafukuje, letí, letí, poletuje, (bublinu […]
  • Písničky z pohádek – CD 4Písničky z pohádek – CD 4 01. Za humny je drak - S loutnou jdu světem 02. Lotrndo a Zubejda - Lotr intelektuál 03. Princezna ze mlejna - Šípková růzičko 04. Z pekla štěstí - Písnička pro dráčka 05. Podivuhodné […]
  • Písničky z Včelích medvídkůPísničky z Včelích medvídků 01. Tam kde v noci jasně svítí světlušky 02. Na políčku v jetelíčku 03. Spadla kroupa do kraje 04. Mámo, táto, ona mě honí 05. Tkalci 06. Ach můj život, živůtek 07. Chvátám, […]
  • Koloběh vodyKoloběh vody Povím Vám příběh kratičký o cestě vodní kapičky. V potůčku se prohání, když ji slunce zahřeje, na páru se promění, kam se potom poděje? Stoupá vzhůru do mraků. je to cesta […]

Publikoval(a) (89) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2021 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat