2020 27.02

Jak zvládnout napjatý rozpočet před výplatou?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Ať už vás nečekané výdaje zaskočily v jakékoli situaci, nabízí se několik možností, které vám toto těžké období pomohou překlenout. Jaké jsou ty nejvýhodnější a jak je využít?

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

 

Vaše ratolest jede na lyžařský kurz a vy jste pár dnů před výplatou zjistili, že jí nesedí lyžařské boty? Nebo se vám rozbila pračka a na nákup nové teď nemáte dostatečnou finanční rezervu? Ještě před tím, než začnete vybírat cestu, jak aktuální finanční tíseň vyřešit, je důležité, abyste se zamysleli nad několika věcmi. V první řadě si ujasněte, kolik peněz budete do výplaty ještě potřebovat a zda se jedná o jednorázovou výpomoc nebo zda je váš rozpočet napjatý každý měsíc.

Kontokorent

Kontokorentní úvěr vám umožní jít na svém běžném účtu takzvaně „do mínusu“. Čerpanou částku pak nemusíte splácet v pravidelných intervalech ale jednorázově. Peníze máte kdykoli k dispozici a není třeba ani dokládat, k čemu je chcete využít. Musíte však počítat s nemalými úroky a dalšími poplatky spojenými s využíváním kontokorentu. Jeho opakované užívání vás však může zavést do začarovaného kruhu, kdy si neustále půjčujete a jdete „z mínusu do mínusu“.

 

Kreditní karta

Kreditní karta je rovněž zřízena k běžnému účtu. Limit, do kterého můžete finanční prostředky čerpat, určuje banka na základě výše vašich pravidelných příjmů. Bývá to obvykle dvojnásobek až trojnásobek. Na rozdíl od kontokorentu ale neplatíte žádné úroky, pokud peníze splatíte v bezúročném období. To se pohybuje v rozmezí 45 až 55 dnů. Jestliže však částku neuhradíte včas, čekají vás opravdu vysoké úroky, což by vás mohlo přivést do ještě větší finanční krize.

 

Odložená platba

Vedle těchto běžných metod se u nás v poslední době rozšířila i tzv. odložená platba. Její princip spočívá v tom, že za objednávku na e-shopu zaplatíte až 14 dní po doručení. Tato služba je zcela zdarma. Díky tomu se stává výhodným a snadným způsobem, jak pořídit nezbytné věci do domácnosti nebo pro rodinu a neplatit za ně vysoké úroky navíc.

 

A jak odloženou platbu využít?

Jednoduše nakoupíte na e-shopu, který tuto metodu platby zprostředkovává. Objednávku uskutečníte jako obvykle. Jediný rozdíl nastává při volbě dopravy a platby, kdy zvolíte možnost Odložená platba Mall Pay. V tuto chvíli za nákup neplatíte ani korunu a obchodník zásilku rovnou expeduje. Jakmile vám je zboží doručeno, máte 14 dní na jeho zaplacení. Před uplynutím lhůty vám přijde SMS a e-mail s upozorněním, že se blíží doba splatnosti.

Publikoval(a) (67) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat