2012 09.03

Linka bezpečí 116 111 – Rodinné vztahy

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Rodina – to jsou nejbližší lidé, které kolem sebe máš – maminka, tatínek, prarodiče nebo sourozenci. Oni by ti měli zajistit péči, pomoc, ochranu, porozumění a lásku, ale ne vždycky je všechno tak, jak bychom si představovali. Problémů v rodině může být celá řada, například rozvod rodičů, hádky nebo dokonce násilí mezi rodiči, strach a obavy z reakce rodičů, vztahy mezi sourozenci, útěk z domova a další. Pokud tě trápí jakékoli problémy v rodině pak je nejrozumnější si s členy rodiny o svých pocitech v klidu promluvit. Rodiče ale ne vždy umějí nebo chtějí naslouchat, a pak můžeš mít pocit, že ti nikdo nerozumí. V takovém případě se můžeš obrátit na Linku bezpečí, kde tě nejen rádi vyslechneme, ale budeme se snažit společně nalézt cestu, jak ti pomoci.

http://www.youtube.com/watch?v=ZEgY5pzim5E

Příběh z Linky bezpečí:

Pozdě odpoledne se na Lince bezpečí ozval tichý hlas jedenáctileté dívky: „Prosím vás, poraďte mi, co mám dělat, já se bojím jít domů!“ Plačtivě sdělovala, že dnes dostala čtyřku z angličtiny a bojí se reakce rodičů. Její rodiče jsou na ni přísní, chtějí, aby nosila ze školy samé jedničky, a za každou špatnou známku ji potrestají třeba tím, že se s ní celý den nebaví, nesmí ven, musí se ve svém pokoji učit, zakážou jí televizi, a dokonce s nimi ani nesmí večeřet u jednoho stolu. Na dotaz, jak se to stalo, že dnes dostala čtyřku, odpověděla, že se včera už nestihla na dnešní test naučit, protože byla celé odpoledne na tréninku, a když se vrátila, slíbila sice rodičům, že se bude učit, ale byla tak unavená, že usnula. Později vyšlo najevo, že kromě tenisu chodí také hrát na klavír a zpívat. Rodiče si přejí, aby ve všem vynikala, a neustále zdůrazňují, že jednou jim za to bude vděčná. Dívka je však nešťastná, tenis ani klavír ji nebaví, přála by si, aby se místo toho mohla učit jezdit na koni. Rodičům se však se svým přáním bojí svěřit.
(Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty Linky bezpečí. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Linka bezpečí zachovává naprostou anonymitu svých klientů.)

Hádky a rozvod rodičů

Tyto situace jsou těžké pro všechny členy rodiny. Pokud se tví rodiče rozhodnout rozejít, pak to jen těžko můžeš ovlivnit. Rozhodně to není tvoje vina, když se rodiče hádají. I v tomto případě můžeš kdykoliv zavolat na Linku bezpečí.

Vztahy se sourozenci

Vyjít se ségrou nebo bráchou může být někdy pořádně těžké. Všichni sourozenci se občas hádají nebo perou, ale pokud máš pocit, že je toho na tebe už hodně, trápí tě to a nevíš si s tím rady, pak se určitě svěř rodičům, babičce, dědovi nebo se klidně obrať i na Linku bezpečí.

Denně se na Linku bezpečí obrátí v průměru 18 dětí, které řeší vztahy v rodině!

Týrání

O týrání mluvíme, když ti dospělí úmyslně ubližují, záměrně ti způsobují bolest nebo tě před ní nechrání. Týrání může být tělesné a citové.
Tělesné týrání nejčastěji zahrnuje bití, kopání, pálení, kousání, škrcení nebo nepodávání jídla. Tělesné týrání může způsobit zranění, například modřiny, popáleniny, jizvy, zlomeniny nebo jiná poranění.
O citovém týrání hovoříme tehdy, když například rodiče odmítají svému dítěti projevovat lásku nebo cit, vyhrožují mu a záměrně ho urážejí, často na něho nadávají či ho jinak ponižují. Citové týrání bolí někdy víc než tělesné a bolest po něm dlouho přetrvává.
Týrání dětí rozhodně není normální a dá se zastavit. Pokud se o to ale pokusíš sám, nemusí se ti to podařit. Určitě je dobré, se se svým trápením svěřit někomu z dospělých členů rodiny nebo třeba paní učitelce ve škole. Pokud se ale stydíš nebo máš obavy, pak zavolej na Linku bezpečí, kde tě vyslechneme a pomůžeme ti najít řešení.

Každý den na Linku bezpečí zavolá v průměru 9 dětí s problémem CAN – to je syndrom týraného, zneužívaného a zanedbávaného dítě.

Nezapomeň, že číslo 116 111 na Linku bezpečí je zdarma pro volání z mobilních telefonů i pevných linek. Volat můžeš kdykoliv. Nemusíš nám říkat, jak se jmenuješ ani odkud jsi.

Linka bezpečí – důležité kontakty:

  • www.linkabezpeci.cz
  • telefon: 116 111
  • chat: http://chat.linkabezpeci.cz
  • e-mail: pomoc@linkabezpeci.cz

Zdroj: www.linkabezpeci.cz

Publikoval(a) (310) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat