Na atopický ekzém krémy nestačí. Léčba vyžaduje také úpravu návyků a životosprávy

Za ekzém máme často tendenci označit jakoukoli vyrážku, která se nám objeví na těle. Lidé trpící atopickým ekzémem vám však potvrdí, že se nejedná o obyčejné pupínky, ale o velmi nepříjemné celoživotní kožní onemocnění. Naštěstí se většinou příznaky neobjevují permanentně, ale vrací se epizodicky. Obvykle je důsledkem působení dráždivé látky či alergenu a léčba se liší dle závažnosti – od hydratačních mastí po silné kortikosteroidy.

 

Geny neovlivníte, ale alergenům se vyhnout můžete

Atopický ekzém je kožní zánět, ke kterému dochází snížením odolnosti kožní bariéry. Objevuje se zejména v ohybových místech končetin (zápěstních, loketních a zákolenních jamkách), na obličeji, krku a v horní části hrudníku, ve formě zarudlých a svědivých šupinatých ložisek. Na vině je do značné míry genetika. Dítě atopika má 30% šanci, že se u něj ekzém projeví (a až 75% v případě, že atopickým ekzémem trpí oba rodiče). Nejčastěji však atopický ekzém způsobují alergeny, ať už jde o reakci na potraviny (například citrusové plody), srst zvířat či dráždivé vlivy okolí (horká voda, cigaretový kouř, chlad nebo naopak horko). Zhoršuje se také při stresové zátěži.

Nemoc postihuje kojence i dospělé

Onemocnění se týká 15–30 % dětí a 2–10 % dospělých. Objevit se může už mezi 2. a 6. měsícem života ve formě suché kůže, zčervenání či silně svědících výsevů na tvářích, čele, uších krku či ve vlasech. Zhruba od 2 let se hlavními problémovými oblastmi stávají loketní a podkolenní jamky, krk, šíje, zápěstí a prsty. V dospělosti pak bývají projevy o něco mírnější.

 

Léčba závisí na závažnosti projevů i jejich spouštěčích

Primární léčba cílí na projevy atopického ekzému na kůži. Využívají se zejména emolienční masti a krémy, které pokožku hydratují. V nejzávažnějších případech předepíše lékař lokální kortikosteroidy. Ty jsou však určeny pouze ke krátkodobé léčbě akutních stavů, poté se nahrazují jinou, slabší formou léků. Kromě medikace pomáhají na atopický ekzém fototerapie (působení UVB či UVA1 záření) či olejové koupele.

Při atopickém ekzému ale nestačí odstranit pouze akutní projevy. Součástí léčby je odhalení spouštěčů ekzému a snaha o omezení jejich vlivu. K tomu patří například úprava jídelníčku, výběr vhodných kosmetických přípravků i oblečení.

Leave a Reply

Přejít nahoru