Na procházku s krokodýlem

… aneb bezpečnost dětí především

Znáte děti, občas je těžké je udržet na jednom místě a což teprve, když s nimi chcete vyrazit někam na procházku či na výlet. A pokud je nutné dohlídnout na více dětí najednou např. v mateřské školce či školní družině, může to být pro pedagogy opravdu náročné a stresující. Řešením, jež by mohlo eliminovat riziko úrazu či dokonce dopravní nehody při těchto jejich výpravách, je projekt Walkodile.

O projektu

Hlavním cílem projektu Walkodile je zvýšení pasivní bezpečnosti předškolních dětí v silničním provozu. Pro děti je totiž zvládání dopravních situací opravdu složité. Vždyť v důsledku dopravních nehod zemřelo v průběhu posledních deseti let 135 chodců dětského věku, což není zrovna zanedbatelný počet.

Zvláště rizikovou skupinou jsou děti do 8 let věku. Subjekty jako Ministerstvo dopravy a BESIP označují takto malé děti jako nepředvídatelné chodce. Děti totiž uvažují jinak než dospělí a nedokáží správně odhadnout rychlost či vzdálenost přijíždějícího vozidla nebo předvídat jiné nebezpečí. Navíc děti jsou mnohem menšího vzrůstu než dospělí a jsou tedy na silnici či chodníku mnohem hůře vidět.

Projekt Walkodile si klade rovněž za cíl eliminovat příčiny vzniku tzv. syndromu vyhoření učitelů a vychovatelů. V důsledku současné populační exploze připadá na jednoho pedagoga mnohem více dětí než v minulosti a navýšení počtu pracovníků je často v důsledku omezených financí nemožné. Může tak docházet k situacím, kdy učitelé omezují pravidelné procházky či občasné výlety na nová místa, neboť ty se pro ně stávají velmi náročnou a stresující záležitostí.

Děti pak zůstávají v předškolním či jiném obdobném zařízení a jdou si hrát maximálně na hřiště v přilehlé zahradě, což pro ně není zrovna příliš podnětné. Zajímavým řešením, které zjednoduší pedagogickým pracovníkům práci s dětmi a zároveň zajistí větší bezpečnost dětí při vycházkách, je bezpečnostní chodítko Walkodile.

Co je to Walkodile a jak funguje?

Walkodile je bezpečnostní chodítko, které se skládá z tzv. „flexibilní páteře“ na níž se nacházejí nejen držátka pro děti, ale také bezpečnostní dvoucestné spony, jimiž jsou děti připojeny ke konstrukci.

Každé dítě má na sobě reflexní postroj, který výrazně zvyšuje jeho viditelnost. Tento popruh děti nikterak neomezuje v pohybu a tak si jej po příchodu na místo určení např. do parku, mohou nechat na sobě. Učitelé pak svou skupinku snáze rozeznají mezi ostatními dětmi. Celý proces nasazení reflexních postrojů a následné připnutí dětí k chodítku nezabere více než pár minut. Později jsou již děti schopny si nasadit popruhy samy a učitelé je jen přicvaknou sponou k Walkodilu a všichni mohou vyrazit.

Walkodile je variabilní a v jednom okamžiku jej může používat 2, 4, anebo až 6 dětí ve věku od 3 do 7 let. V případě větších skupin dětí, tak učitelé dohlíží ne na např. 24 jedinců, ale na ucelené 4 skupiny dětí, což je, jak sami uznáte, určitě mnohem jednodušší.

Pro děti je chůze s Walkodilem opravdu zábava. Dává jim větší pocit nezávislosti, neboť se nemusí neustále držet někoho za ruku a zároveň je tak i povzbuzuje k větší interakci mezi sebou navzájem.

Při současném havarijním stavu chodníků se občas může stát, že některé z dětí zakopne a může spadnout. Tím, že je připnuto k Walkodile je jeho pád pomalejší, neboť ostatní děti se snaží vyrovnat rovnováhu a tím svého kamaráda vlastně přidrží. Dítě se navíc může přichytit pevného bodu v podobě držátka a eliminovat tak možný pád úplně.

Bezpečnostní testy a ocenění

Tento projekt k nám do České republiky přichází z Velké Británie, kde Walkodile prošel nejrůznějšími testy bezpečnosti a získal řadu prestižních ocenění. Nejvyššího ocenění se dostalo autorce a vynálezkyni Walkodile paní Elaine Stephen, která za svou práci věnující se bezpečnosti dětí, získala od britské královny Řád britského impéria. Mezi další ocenění patří mimo jiné Britský vynález roku 2007, vítězství v kategorii Evropská inovace z téhož roku, anebo vítězství v celoevropském výzkumu bezpečnosti společnosti Shell za rok 2005/2006.

Bezpečnostní chodítko Walkodile úspěšně prošlo testy v laboratoři zaměřující se na testování výrobků pro děti – „Specialized Technology Resources“ ve Velké Británii a splňuje požadavky směrnice Evropského parlamentu a rady číslo 2001/95/ES.

U nás v České Republice nad tímto projektem převzal záštitu Výzkumný ústav bezpečnosti práce. Projekt je již zde také úspěšně realizován např. v MŠ English Wonderland v Praze nebo v Mš Creative Kids v Brně.

Největším úspěchem projektu Walkodile jsou nejen spokojení rodiče a pedagogové, jimž Walkodile ulehčuje každodenní práci, ale hlavně děti, které si vycházky s „krokodýlem“ opravdu oblíbily.

Více informací naleznete na www.doskoly.cz a www.walkodile.cz

Leave a Reply

Přejít nahoru