2013 16.06

Papír / karton: ideální materiál pro kreativní děti dnešní doby

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Dnešní děti, zejména ty z měst, mají omezené možnosti, jak zkoušet a rozvíjet svou kreativitu. Na dokonale bezpečných hřištích se s volným materiálem pro stavění a vyrábění nesetkají. A kolik je dětí, které tráví pravidelně větší množství času ve volné přírodě, kde by mohly z různých větviček, dřívek, listů a stvolů vyrábět to, co podle své fantazie právě potřebují pro svou hru? Obraťme proto naši pozornost k papíru a ke kartonu, které mohou představovat pro dnešní děti materiál pro rozvoj tvořivosti.

Papírové tvoření: skládejte a lepte

Běžně dostupný kancelářský papír i staré noviny a časopisy nabízejí dětem od útlého věku velké množství kreativního vyžití. O vystřihování pro nejmenší jsme již psali zde. Nyní se chceme věnovat spíše skládání a vyrábění různých modelů či staveb.

Skládání z papíru v dětech cvičí pečlivost a přesnost (aby například vlaštovka správně létala, musí být co nejpřesněji složená), ale dává jim možnost výsledný artefakt dle libosti dotvořit: domalovat letadlo, loďku, večerníčkovskou čepici apod.


Nebo můžete zkusit opačnou cestu: koláže. Vystříhejte z barevných papírů tvary buď podle libosti nebo podle tvarů, a pak je lepte na papír. Děti si tak mohou rozstříhat časopis a vyrobit si třeba:

  • dům svých snů: připraví si na volný papír obrysy domu a vystřižené obrázky z časopisu nalepit jako prvky jednotlivých místností. Pokud by něco chybělo, stačí vzít tužku a dokreslit to.
  • holčičí svět: můžete dát druhý život ženským časopisům plných módních kreací: holčičky, které oblékání baví, mohou šaty stříhat a nalepovat na papír a pak modelkám dokreslit zbylé části těla a doplňky.
  • zoo: milovníci zvířat si takto snadno a levně zase vytvoří svou zoo.

Hraní s kartónem pro děti od 5 let

Děti od cca. 5 let se mohou pustit do 3D objektů z pevného papíru či kartonu. Vymyslet  konstrukci domu, hradu či pirátské lodě je samozřejmě těžké, proto doporučujeme využít kartonových modelů Calafant, které jsou již nasekané do potřebných dílů. Dětem se pak mohou soustředit na vyzdobení stavby a pomáhat při sesazení jednotlivých dílů.


Pokud dáváte přednost úplné “volné tvorbě” a chcete dětem nechat volnou ruku i ve výběru “designu” jejich výrobku, nebo již máte větší děti, vřele doporučujeme kretivní sety Makedo. Obsahují spojovací díly pro vytváření soch či staveb, šikovnou pilku, se kterou děti uříznou karton, ale ne vlastní ruku, a forografie již realizovaných objektů pro inspiraci. A jakou výhodu má stavebnice Makedo pro vás, rodiče? Hravě využijete vše, co obvykle končí v popelnicích: krabice od čehokoliv vč. krabic od mléka či džusů, plastové obaly (misky od tvarohů či sýrů, PET lahve, obaly na vajíčka, stará CD/DVD, jednorázové hliníkové misky, ruličky od toaletního papíru….

Inspirujte se také krátkým videem o stavebnici Makedo:

Připravil: www.agatinsvet.cz

Přečtěte si také:

  • Říkanky A-Ž : VŘíkanky A-Ž : V Velký vlk vyděsil Věrušku, v mžiku vylezla vysoko na hrušku. Veverka vyskočila do velké výšky, ve větvích hlodala semínka z šišky. Vendulka viděla ve vratech vránu, vesele výskala, […]
  • Pecka pro děcka všeckaPecka pro děcka všecka PECKA je pytlík instantní zábavy na výlety, víkendy nebo dovolenou. Stačí ho zalít rodičovskou chutí prožít aktivně čas s dětmi, přidat trochu energie a nadšení pro věc a zahustit hravostí […]
  • KuřátkoKuřátko Vytvořil Mareček 3 roky. Na vystřiženou šablonku kuřátka lepil kousky vytrhaného barevného papíru. Blanka Lakomá
  • Já jsemJá jsem Nejnovější dětská kniha Dr. Wayna W. Dyera nese název „Já jsem“ a vychází z jeho poslední knihy pro dospělé „Splněná přání“. Autor ve své knize přináší dětem jednoduché, ale velice […]
  • FilipFilip Fičí, fouká fujavice Filip vyšel na zajíce, fííí bum střílí ve mžiku, flintu má z půlky rohlíku. Michael Novotný, učitel MŠ

Publikoval(a) (890) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2021 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat