Papír / karton: ideální materiál pro kreativní děti dnešní doby

Dnešní děti, zejména ty z měst, mají omezené možnosti, jak zkoušet a rozvíjet svou kreativitu. Na dokonale bezpečných hřištích se s volným materiálem pro stavění a vyrábění nesetkají. A kolik je dětí, které tráví pravidelně větší množství času ve volné přírodě, kde by mohly z různých větviček, dřívek, listů a stvolů vyrábět to, co podle své fantazie právě potřebují pro svou hru? Obraťme proto naši pozornost k papíru a ke kartonu, které mohou představovat pro dnešní děti materiál pro rozvoj tvořivosti.

Papírové tvoření: skládejte a lepte

Běžně dostupný kancelářský papír i staré noviny a časopisy nabízejí dětem od útlého věku velké množství kreativního vyžití. O vystřihování pro nejmenší jsme již psali zde. Nyní se chceme věnovat spíše skládání a vyrábění různých modelů či staveb.

Skládání z papíru v dětech cvičí pečlivost a přesnost (aby například vlaštovka správně létala, musí být co nejpřesněji složená), ale dává jim možnost výsledný artefakt dle libosti dotvořit: domalovat letadlo, loďku, večerníčkovskou čepici apod.


Nebo můžete zkusit opačnou cestu: koláže. Vystříhejte z barevných papírů tvary buď podle libosti nebo podle tvarů, a pak je lepte na papír. Děti si tak mohou rozstříhat časopis a vyrobit si třeba:

  • dům svých snů: připraví si na volný papír obrysy domu a vystřižené obrázky z časopisu nalepit jako prvky jednotlivých místností. Pokud by něco chybělo, stačí vzít tužku a dokreslit to.
  • holčičí svět: můžete dát druhý život ženským časopisům plných módních kreací: holčičky, které oblékání baví, mohou šaty stříhat a nalepovat na papír a pak modelkám dokreslit zbylé části těla a doplňky.
  • zoo: milovníci zvířat si takto snadno a levně zase vytvoří svou zoo.

Hraní s kartónem pro děti od 5 let

Děti od cca. 5 let se mohou pustit do 3D objektů z pevného papíru či kartonu. Vymyslet  konstrukci domu, hradu či pirátské lodě je samozřejmě těžké, proto doporučujeme využít kartonových modelů Calafant, které jsou již nasekané do potřebných dílů. Dětem se pak mohou soustředit na vyzdobení stavby a pomáhat při sesazení jednotlivých dílů.


Pokud dáváte přednost úplné “volné tvorbě” a chcete dětem nechat volnou ruku i ve výběru “designu” jejich výrobku, nebo již máte větší děti, vřele doporučujeme kretivní sety Makedo. Obsahují spojovací díly pro vytváření soch či staveb, šikovnou pilku, se kterou děti uříznou karton, ale ne vlastní ruku, a forografie již realizovaných objektů pro inspiraci. A jakou výhodu má stavebnice Makedo pro vás, rodiče? Hravě využijete vše, co obvykle končí v popelnicích: krabice od čehokoliv vč. krabic od mléka či džusů, plastové obaly (misky od tvarohů či sýrů, PET lahve, obaly na vajíčka, stará CD/DVD, jednorázové hliníkové misky, ruličky od toaletního papíru….

Inspirujte se také krátkým videem o stavebnici Makedo:

Připravil: www.agatinsvet.cz

Leave a Reply

Přejít nahoru