2021 06.01

Penál pro prvňáčka: Jak vybrat?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Máte doma předškoláka, který nedočkavě vyhlíží první školní den? Zatímco on se těší na nové kamarády, vy začínáte řešit seznam školních pomůcek, mezi něž patří mimo jiné penál. Máte pořídit jednopatrový, nebo vícepatrový? Předvybavený, nebo prázdný?

 

Praktičnost na prvním místě

Při výběru školního penálu myslete především prakticky – penál musí být dostatečně prostorný a zároveň dobře organizovaný, aby se v něm prvňáček snadno vyznal. Ideální je, pokud má každá tužka, pravítko i ořezávátko své vlastní poutko. Jen tak si malý školák dokáže zkontrolovat, že nic nezapomněl, a rychle najít to, co zrovna potřebuje.

Kolik pater zvolit?

Jednopatrové penály patří stále k nejoblíbenějším typům, a to díky své přehlednosti. Disponují odklápěcí částí, zpravidla na pastelky, a najde se v nich speciální místo i pro další pomůcky jako například ořezávátko nebo gumu. Dvou- nebo třípatrové penály poskytují více prostoru pro přehlednější uspořádání psacích potřeb a na rozdíl od rozloženého jednopatrového penálu zabírají na školní lavici méně místa.

Pouzdro neboli etue

Společně s penálem se vyplatí pořídit také jednoduché textilní pouzdro na zip neboli etue, které se hodí k uskladnění kružítka, pravítka nebo nůžek. Postupem času se vaše dítko s největší pravděpodobností dopracuje k tomu, že bude stylové a prostorné pouzdro používat na většinu svých psacích pomůcek a nakonec jím zcela nahradí rozměrný penál.

Vyplatí se pořídit předvybavený penál?

Výrobci se vám snaží každoroční pořizování školních pomůcek usnadnit tím, že vám nabízí už předvybavené penály. Často v nich ale najdete psací potřeby, které prvňáčkovi nebudou vyhovovat nebo je vůbec nevyužije, a naopak v něm mohou chybět pomůcky, které bude vyžadovat třídní učitelka. S vybavením penálu proto raději počkejte na seznam, který obdržíte první školní den.

Jak vybavit penál prvňáčkovi?

Ke standardní výbavě prvňáčkova penálu patří trojhranné tužky a psací pero – konkrétní instrukce ohledně tvrdosti tužek a typu pera vám sdělí třídní učitelka. V papírnictví mezitím pořiďte nelámavé pastelky v základních barvách, které se vašemu dítěti budou dobře držet. Nezapomeňte na gumu, nůžky s kulatou špičkou a pravítko, které se vejde do penálu.

Nechte si s výběrem penálu poradit

Na co ještě při výběru penálu myslet? Praktickým doplňkem je průhledná kapsa v klopě penálu, do které si prvňáček může zasunout například rozvrh hodin a mít ho tak neustále na očích. Další tipy a rady najdete na Heurece, kde se s vámi o své zkušenosti podělí rodiče školáků všeho věku.

Přečtěte si také:

  • Trojúhelník má tři stranyTrojúhelník má tři strany Trojúhelník má tři strany, spojené vždy do špičky - stejné, jakou vpředu mají Popelčiny střevíčky.
  • Čim, Čára a zahradaČim, Čára a zahrada Čim a Čára jsou dva malí vrabčí sourozenci. Děti Anička a Honzík jsou také dva sourozenci a všichni čtyři se sejdou na jedné zahradě jednoho domu. Co se ale stane, když se obě děti […]
  • VánoceVánoce Chumelí se, chumelí, tatínek jde pro jmelí. A maminka pro ovoce, už se těším na Vánoce. A kdy budou? Hnedle, hnedle, v předsíni už stojí jedle.
  • Musím se dobře učitMusím se dobře učit Ty náš milý Pepíčku, když dostaneš ve škole jedničku, dáme ti s tatínkem sladkou hubičku. Když dostaneš dvojku, koupíme ti tu dřevěnou sojku! Když dostaneš trojku, budeš mlít maso […]
  • Linka bezpečí 116 111 – Šikana a rasové problémyLinka bezpečí 116 111 – Šikana a rasové problémy O šikaně mluvíme, jestliže jeden nebo více spolužáků úmyslně a opakovaně ubližuje jiným dětem. Znamená to, že tobě (nebo kamarádovi, kamarádce) někdo, komu se nemůžeš ubránit, dělá něco, […]

Publikoval(a) (88) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2021 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat