2009 22.01

Kolik platit měsíční školné pro své dítě?

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.


Provoz zařízení pro rozvoj a výchovu dětí je finančně nákladný a časově náročný. Ať už jsou to mateřské školy či školky, mateřská nebo hlídací centra. Každé dítě má jiné zájmy. Oceníte proto individuální přístup, rozkvět kreativity a dalších vlastností? Je pro Vás důležité jak šikovný bude předškolák?

Publikoval(a) (4 656) 
Štítky: , , , , , , , , , , ,
9 komentářů k “Kolik platit měsíční školné pro své dítě?

 1. Iva Kolářová

  Dobrý den,i já uvažuji o založení soukromé MS.Mám kamarádku z většího města,kde 5000 kč žádný problém.Já jsem z malého příhraničního městečka,kde je tato částka v rozpočtu rodin značný problém.Přesto se nechci smířit s tím,že by u nás soukromá školka neměla šanci fungovat.A tak si lámu hlavu,jak přesvědčit rodiče,že investice do dětí stojí za to.Mohla bych se s Vámi nějak spojit a poradit se ? Iva

 2. Míša Kopečná

  U nás platíme za školku i s celodenním jídlem cca 700 Kč měsíčně. Ze své pozice matky 3 dětí můžu říct, že bych 5000 Kč za školku nikdy nedala, protože nevím, co by mi mohli nabídnout víc, než mi nabízí školka u nás. Paní učitelky se dětem maximálně věnují ve všech směrech, kdo si připlatí, může mít angličtinu, keramiku, hru na flétničku, což zabezpečují externisté. Za 5000 Kč bych raději zůstala doma a věnovala se dceři osobně, protože bych jí zcela jistě dala víc, než soukromá školka. A žádné peníze mi nestojí za to, abych si budovala kariéru a mohla se pochlubit, že mám dítě v soukromé školce a sama ho viděla pouze 2-3 hodiny denně. To je naprostá blbost.Važme si každé minuty kterou můžeme prožít společně se svými dětmi, čas utíká strašně rychle a bohužel se nedá vrátit zpátky.

 3. Lukas Bartunek

  Libi se mi pouzite formulace pana Mirka a pani Martiny: “Kvalitni zadarmo socialisticke…” Podle vas tedy znamena, ze “kvalitni” znamena drahe? To je novy postoj nasi kapitalisticke spolecnosti, ze….

  Podstatne hledisko take jsou naklady a pocet deti. Predpokladam totiz, ze soukrome skolky zacinaji od nuly a maji malo deti-zaku. To ty zabehle z dob socialismu tento problem neresi a tudiz nemaji duvod mit vysoke ceny. I presto ale resim problem, ze za dite davam v souctu (ruzne prispevky, skolne atd) mesicne 2tis!!! Zda se mi to neuveritelne u dotovane skolky (konkretne na Praze 8). Navic musime nosit i toaletni papir, ubrousky na smrkani apod.

  Jeste vic me to namichlo, kdyz jsem nezavisle od dvou znamych zjistil, ze plati v souctu cca 500,- / mesic (obe skolky na venkove). Proc muze skolka nekde stat 1/4 toho co jinde? Podminky ma provozovatel preci stejne (ceny energii, statni platy, dotace, prispevky statu….)?!

  Dale srovnani matky a ucitelky je take uplne mimo misu. Matka umi dat cit, ucitelka zas realitu. Spolecneho maji pramalo, protoze ani zdaleka ne kazda matka ma pedagogicke nadani, trpelivost, tvurci mysleni, atd. Veci ktere se u ucitelky predpokladaji. O detskem kolektivu ve skolce ani nemluve..

  Platbam zdar

 4. Marta

  Bohuzel jsou mezi soukromymi skolkami (cesko-nemecka na Praze “) take tzv. zlatokopky – mesicni skolne pres 18 000 Kc a pak sefka skolky setri na detech a objednava mene porci, nema na hracky a zada rodice, aby prinesli hracky z domova a na zahrade maji chudaci deti prulezky z ojetych pneumatik – take dodane rodici a navic je tam pres 20 deti v male tride. Zkratka to neni tak ruzove, jak to vypada napr. z web stranek. Jeste, ze jsem se poptavala mezi rodici a nenaletela.

 5. Kateřina Bulawa

  Dobrý den,
  jistotu, že v soukromé školce bude kvalitnější učitel jistě nikdo nemá. Ale troufám si říct, že pravděpodobnost toho, že tato péče bude kvalitnější nebo přinejmenším individuálnější je dost vysoká. V konkurenci státních školek obstojíme pouze tehdy, pokud můžeme nabídnou něco navíc společně s kvalitní úrovní personálu a přívětivým přístupem k dětem i jejich rodičům. Nezbývá mi než souhlasit s Mirkou a Martinem. My teď rozjíždíme provoz soukromé školky, nebo chcete-li dětského centra ve Valašském Meziříčí a je pravda, že pod 5000,- Kč školného prostě nemůžeme jít. To je v podstatě nejnižší finanční limit, za který jsme schopni věnovat svěřeným dětem kvalitní péči, na které si zakládáme.
  Věříme, že je mezi námi spousta rodičů, kterým není lhostejné kdo a jakým způsobem se jejich dětem věnuje už v takto útlém věku.
  Přejeme hezký den….

 6. Pavla

  Dobrý den,
  zajímalo by mě kde berete tu jistotu, že v soukromé školce pracují kvalitnější paní učitelky. Ze sve vlastní zkušenosti vím, že i v soukromé školce pracují nekvalitní učitelky i nekvalifikované učitelky bez zkušeností.

 7. Ivana

  Soukromá zařízení mají možnost příjmů z těchto zdrojů:

  – dotace MPSV (ministerstvo práce a sociálních věcí)
  – dotace ESF (evropské statutární fondy)
  – granty a dotace od města či kraje
  – sponzorství a dárcovství
  – dobrovolné příspěvky

  Záleží tedy jak schopný management (vedení, ředitelku) soukromé zařízení má. Například “fundraising” přináší mnohým školkám spoustu materiálního vybavení a drobné finanční podpory. Je samozřejmě otázkou zda toho je využíváno a jaký objem peněz je přidělen.

  Příjemný den.

 8. Mirka a Martin

  Dobrý den,
  velmi jsme se zasmáli Vaší anketě. Jak nezisková organizace provozujeme školku, nejde nám zisk, nemáme velké náklady, máme slušná nájemné, dobré vybavení, málo dětí ve třídě, učíme angličtinu. Ale není možné platit menší školné než 5000,–. Zajímavé je, na této hranici Vaše škála končí. A to nás velmi rozesmálo.
  Myslím, že je to obraz pozústatků socialistické společnosti. Všichni bychom chtěli pro své děti to nejlepší, ale zadarma. A tomu se nezbývá než smát. Bohužel si budeme muset zvyknout, že pokud chceme kvalitní služby není možné očekávat, že je pro nás budou dělat dobrovolníci zdarma. A to nám věřte jsme organizace, která myslí sociální a pracuje pro sociální projekty.
  Vše je o lidech. Státní školky mohou mít dobré učitelky, ale také nemusí. Soukromé školky vycházejí rodičům vstříct a je tam nanejvíš pravděpodobné, že se dítěti bude dařit lépe a lépe se rozvíjet.
  Každá soukomá školka má tyto rozpočtové položky:
  Mzdobé náklady – plat učitelek, uklízeček
  Materiální náklady – hračky, výtvarné materiály, toaletní papír, atd.
  Služby – Náklady na energie, Nájemné, Další specialisté – například – účetní
  Pokud si tyto věci spočítáte alespoň minimálně, nemůže Vás napadnout začít od 1000 za měsíc za školku.
  Spodní hranice, kdy se to lze zvládnout ekonomicky s tím, že se školka udží delší čas než 1 měsíc, je kvalitní, dobře řízená je 5 000 za měsíc.
  Doporučovali bychom rozšířit škálu. Pokud někdo chce platit za soukromou školku od 5 000 níže není realista a žije ve snech.
  Myslím, že je věc rozhodnutí. Asi není možné chtít pro dítě soukromou školku, či školu a být doma na mateřské dovolené, pokud manžel nevydělává peníze, že to rodina zvládne. Pokud chci pro svoje děti soukomé školství, musím vědět, že je to moje rozhodnutí a že z toho vyplývá, že i můj rodiný rozpočet na to musí mít a často to může znamenat i to, že žena nebude doma, ale půjde do práce.
  Na druhou stranu je skvělé, když maminky 2 letých – 7 letých dětí jsou doma a nemusí si platit soukomou školku. Věřte nám, jste plně kompetentní dát svým dětem daleko více než jakákoliv i ta nejlepší učitelka.
  Pěkný den.

Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat