2012 26.05

Pomněnkový den a děti na útěku

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Pomněnkovým dnem připomíná každý rok Linka bezpečí Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Symbolem této sbírkové akce je květina, která má vzpomínku přímo ve svém názvu – pomněnka, v anglickém překladu forget-me-not. Každý rok se pohřešuje skoro 8000 dětí.

Příběh z Linky bezpečí

Na Linku bezpečí volá vystrašená dívka. Dnes dostala ve škole pětku z matematiky, protože zapomněla, že budou psát písemku. Stalo se jí to poprvé, a proto se bojí, jak na to budou rodiče reagovat. Velice jim totiž na jejich známkách záleží. Dívka si myslí, že budou zklamaní a naštvaní, a také se bojí, že by ji mohli třeba bít. Konzultant si s dívkou povídá o jejich pocitech, o strachu, o situaci ve škole a doma. Během hovoru se dívka uklidňuje a dokáže se reálněji dívat na situaci. S rodiči má dobrý vztah, nikdy se nestalo, že by ji nepřiměřeně trestali. S konzultantem společně vymýšlejí, jak rodiče na špatnou známku připravit a jak je možné si ji opravit. Nyní je dívka klidná a rozhodnutá jít domů.

(Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty Linky bezpečí. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Linka bezpečí zachovává naprostou anonymitu svých klientů.)

Linka bezpečí a děti na útěku

Útěk z domova představuje mezní řešení situace v rodině. Část z těch, kteří utekli, vytočili číslo Linky bezpečí. Její sociální pracovník Jan Kaňák v rozhovoru popisuje, co volající trápilo nejvíc.

Proč děti utíkají z domovů?

Jednak děti utíkají proto, že mají strach z násilí, které doma zažívají, anebo jim hrozí. V tom případě nevidí jiné východisko, než že z domova zmizí. Ten druhý balík útěků má původ ve výhružkách typu „když dostaneš pětku, tak se domů nevracej.“ Hodně se to týká mladších dětí, které nemají důvod nevěřit, že to jejich rodiče myslí vážně.

Co dětem v případě útěků z domova radíte?

Nelze říct, že dětem radíme, spíše s nimi hledáme možnosti a nabízíme modely řešení, které v praxi fungují. V případě potřeby také zprostředkováváme kontakt se sociálními pracovníky, kteří můžou pomoci přímo v místě pobytu dítěte.

Když dítě nakonec uteče, čemu musí na ulici čelit?

Co víme z Linky, existují opět dvě možnosti. Za prvé může dítě utéct ke kamarádům, což znamená, že má přístřeší a je v bezpečí. Když dítě uteče přímo na ulici, musí se tam o sebe nějak postarat. Rozhodně potřebuje nutně řešit jídlo. Navíc vzrůstá riziko, že se dítě může mnohem pravděpodobněji stát obětí trestného činu. Může tam dojít i k ohrožení zdravotního stavu, děti totiž často spí různě po sklepech.

Jaké služby Linka bezpečí dětem na útěku nabízí?

Kromě klasického telefonátu můžeme zprostředkovat konferenční hovor s rodiči nebo jinými dospělými, kteří můžou pomoci. Děti, ale i rodiče nám můžou zanechat vzkaz, jež předáme dál. A samozřejmě děti můžeme zkontaktovat s jiným institucemi, které můžou jejich situaci řešit, jako jsou sociální pracovníci, policie nebo záchranná služba.

Nezapomeň, že číslo 116 111 na Linku bezpečí je zdarma z mobilních telefonů i pevných linek. Volat můžeš kdykoliv, nemusíš nám říkat, jak se jmenuješ ani odkud jsi.

Příběh z Linky bezpečí

V odpoledních hodinách volá na linku chlapec, který by chtěl nechat rodičům vzkaz. Je bezradný, smutný, neví, co dělat. Ráno se s tátou velice ostře pohádal kvůli pozdnímu příchodu předchozí večer. Byl s partou kamarádů, se kterými jeho otec nechce, aby se scházel. Hádka skončila tím, že chlapec odešel z domu poté, co mu otec řekl, ať si sebere své věci a už se nevrací. Chlapec byl od rána venku a bezradně se potuloval městem. Chtěl by se vrátit domů, ale neví, jestli ho tam táta zpátky chce. Toto se mu stalo poprvé, občas se doma hádají, ale vždy se nakonec usmíří. S konzultantem vymýšlejí možnosti řešení problému. Protože chlapec nemá odvahu na to, aby sám mluvil s rodiči, volí jako možnost řešení vzkaz rodičům. Domlouvá se s konzultantem, že za chvíli zavolá, jak rodiče reagovali. Po domluvě tedy konzultant volá otci a předává vzkaz od chlapce. Otci se velice ulevilo, že o něm slyší, mrzí ho, jak se ráno zachoval, a vzkazuje chlapci, ať se vrátí domů, že je mu to líto. S tím se s ním konzultant loučí. Po chvíli volí chlapec zpátky a ptá se, jak otec reagoval. Konzultant mu vyřizuje vzkaz a ještě si s ním povídá a dodává mu odvahu. Nyní je chlapec rozhodnutý jít domů, děkuje a loučí se.

(Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněného hovoru s klienty Linky bezpečí. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Linka bezpečí zachovává naprostou anonymitu svých klientů.)

Linka bezpečí – důležité kontakty:

  • www.linkabezpeci.cz
  • telefon: 116 111
  • chat: http://chat.linkabezpeci.cz
  • e-mail: pomoc@linkabezpeci.cz

Zdroj: www.linkabezpeci.cz

Publikoval(a) (212) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat