2012 28.07

Sexuální zneužívání

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Linka bezpečí 116 111 – Sexuální zneužívání

Když jsi malý nebo malá, potřebuješ lásku a pozornost svých rodičů. Čím jsi menší, tím víc se potřebuješ tulit a mazlit s maminkou a tátou. Může se ti ale stát, že se k tobě dospělý začne chovat způsobem, který ti nebude příjemný. Bude tě nutit mluvit o věcech, kterým nerozumíš, dělat věci, které nechceš, dívat se na věci, které v tobě vzbuzují rozpaky. Týkat se to bude tvého a jeho těla a takovou situaci, která vznikne, pojmenovali dospělí sexuálním zneužitím.

Dospělý, kterého většinou dobře znáš – může to být někdo z rodiny nebo známý, tě bude chtít objímat a líbat způsobem, který tě uvádí do rozpaků. Cítíš, že je to jiné než pusa od mámy na dobrou noc. Také mazlení a vzájemné dotýkání je jiné. Nerozumíš chování dospělého, stydíš se, že ti sahá na místa, o kterých víš, že by tam sahat neměl. Dospělý ví, že by se tě neměl tímto způsobem dotýkat. Proto se snaží, aby vás nikdo v této situaci neviděl. Říká, že tě má rád, že je to normální, že o tom nikomu nesmíš říct, že je to vaše tajemství. Kupuje si tě pozorností a dárky, nebo tě naopak straší a nutí násilím. Pokud s tebou dospělý dělá věci, které v tobě vyvolávají strach nebo stud, neboj se to říct mamince nebo dospělým, kterým důvěřuješ!

Kdo na tebe smí sahat:

Rodiče, prarodiče a například i pan doktor jsou lidé, kteří se starají o čistotu a zdraví tvého těla. Pokud by ses však cítil/a i s nimi nejistý/á, řekni to jiným lidem, kterým důvěřuješ.

Aby se ti nic podobného nestalo, pamatuj si:

  • Nesedej k cizím lidem do auta!
  • Nechoď nikam s cizími lidmi, ani kdyby tě to sebevíc lákalo!
  • Neber si od cizích lidí sladkosti, dárky, ani peníze!
  • Svěř se se svým zážitkem dospělému, kterému důvěřuješ!
  • Pokud ti někdo z tvých blízkých dělá něco, co je ti nepříjemné, vždy se ozvi!

Příběhy z Linky bezpečí

Na Linku bezpečí kolem 22 hodiny se dovolá dívka. Její první věty zní takto: „Chci mluvit s paní, která mi může poradit“. Dívka mluví velice rozumně, odhodlaně. Přespává již třetí den na nádraží. Nechce se vrátit domů, doma jí všichni ubližují, nejvíce nevlastní otec. Otec ji pohlavně zneužívá. Tento problém již trvá několik let, ze začátku to bylo „nevinné“ – doteky, které přešly v agresivní chování. Nedávno volající dívka sebrala všechnu svoji odvahu a svěřila se se svým trápením matce. Matka jí však nevěřila. Dívku obvinila, že si vše vymyslela, protože svého nevlastního otce nemá ráda a snaží se mu uškodit. Jestli se dívce do tohoto momentu zdálo, že doma má peklo, tak se mýlila. Matka dívku začala ještě více trápit. Dívka prosí konzultantku o radu, kam se obrátit, co dělat. Nechce se stále jen skrývat. Má strach, že jí nikdo neuvěří.

Konzultantka ji slovně podporuje, nabízí ji několik možností, jak danou situaci řešit. Dívka se rozhodne, že hned zítra navštíví sociální pracovnici na orgánu sociálně právní ochrany dětí. Dále s konzultantkou řeší problematiku bydlení. Volající dívka nechce jít do dětského domova. Společně hledají jiná řešení. Dívka říká, že má babičku, ale s tou se již rok neviděla. Nevlastní otec jí styk s babičkou zakázal. Neví, co teď babička dělá, zda je zdráva. Dívka navštíví babičku a zjistí, zda by u ní mohla bydlet. Po půl roce dívka opět volá na Linku bezpečí a zanechává zde vzkaz s poděkováním. Tentokrát je její hlas veselý. Nevlastní otec je obviněn z pohlavního zneužívání a je v současné době ve vazbě. Matka je stíhána za to, že tento trestný čin nepřekazila. Dívka nyní bydlí u své babičky. Několikrát v měsíci dochází na psychoterapii. (Uvedený příběh není přepisem reálně uskutečněných hovorů s klienty Linky bezpečí. Jedná se o smyšlený text, který vyjadřuje některé z typických aspektů hovorů na uvedené téma. Linka bezpečí zachovává naprostou anonymitu svých klientů.)

Nezapomeň, že číslo 116 111 na Linku bezpečí je zdarma z mobilních telefonů i pevných linek. Volat můžeš kdykoliv, nemusíš nám říkat, jak se jmenuješ ani odkud jsi.

Linka bezpečí – důležité kontakty:

  • www.linkabezpeci.cz
  • telefon: 116 111
  • chat: http://chat.linkabezpeci.cz
  • e-mail: pomoc@linkabezpeci.cz
  • www.facebook.com/Linkabezpeci

Zdroj: www.linkabezpeci.cz

Publikoval(a) (374) 
Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat