2021 22.02

Školáci potřebují dostatek světla i kvalitní spánek

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Vlivem koronavirové krize řešíme více než kdy jindy, jak naše domovy vypadají a jak se v nich cítíme. Zejména pro děti je důležitý jejich vlastní prostor a zázemí, kde se mohou plně soustředit jak na hraní, tak i na studium. Přečtěte si tipy, jak vybavit dětský pokoj, který si zamilují i školou povinní.

Školáci potřebují trochu jiné zázemí než děti zatím školou nepovinné, jelikož na ně život klade nové nároky. Špatně vybavený pokojíček se totiž může ve výsledku projevit na zdraví vašeho dítěte i jeho schopnosti se učit.

 

Při zařizování pokoje vsaďte na zóny

Pokoj rozdělte na zóny, které od sebe budou jasně oddělené a díky kterým ratolest pozná, kam patří věci na hraní a kam věci do školy. Rozhodně se vyplatí umístit jednu zónu (například na hraní) na jednu stranu pokoje a další zónu (třeba na učení) zase na opačnou. Budete tak mít jistotu, že se dítě nebude zbytečně rozptylovat.

Na studium je třeba dostatek světla

Dospívání s sebou přináší mnoho změn, nejen proto se vyplatí být na všechny tyto výzvy připraveni. Při výběru nábytku či barev na výmalbu stěn nezapomeňte ani na osobnost svého dítěte a berte v potaz to, co má rádo. S tím správným vybavením navíc podpoříte efektivnější proces učení. Pracovnímu stolu by nemělo chybět přirozené světlo. Pokud můžete, umístěte ho v blízkosti okna.

 

Tip: Postrádáte denní světlo nebo nemáte možnost umístit pracovní desku k oknu? Zkuste lampu, která poskytne dostatečné osvětlení. U praváků by mělo světlo dopadat nejlépe zepředu nebo zleva. U leváků naopak. Lampu zvolte polohovatelnou, abyste nastavili ten nejvhodnější úhel.

 

Pohodlná židle jako základ

Výběr vhodné židle nepodceňujte. Ergonomický typ poskytuje vyšší komfort a dětská záda nejsou tolik zatěžována. Dítě je pak méně unavené, a tak vydrží i delší čas u učení. Jaké důležité prvky je třeba mít na paměti při výběru té správné židle?

 

  • Výška jejího sedáku by měla být nastavitelná.
  • Součástí židle jsou podpěrky pro ruce a nejlépe i hlavu.
  • Židle nabízí dostatečnou a nastavitelnou oporu zad.
  • Disponuje také otočnými kolečky, které usnadní manipulaci se židlí, aniž by byl při tom namáhán trup.

 

Kvalitní spánek znamená více energie

Známky ve škole i schopnost dítěte se učit jsou ovlivněny několika faktory. Jedním z těch nejdůležitějších je také kvalita spánku. Plnohodnotný spánek posiluje schopnost soustředit se, vstřebávat informace a řešit problémy. Jeho deficit naopak způsobuje problémy s pozorností a chováním, a to i v oblasti emocí.

 

Noci plné poklidných snů zajistíte těm nejmenším správně vybranou postelí a kvalitní matrací. Dětská postel i matrace musejí odpovídat fyzickým dispozicím dítěte. Pro mladší děti volte matraci tvrdší a užší. Ta slouží jako podpora páteře. Dětské postele najdete na Expedo.cz. Vybírat můžete z široké nabídky a za dopravu nezaplatíte ani korunu. Objednávejte také ze Slovenska na Expedo.sk.

 

Přemýšlejte i o vhodně zvoleném materiálu

Dětský pokoj se v průběhu času mění, podobně jako ten, kdo v něm přebývá. Efektivní volbou je proto rostoucí nábytek. Jak děti rostou, osvojují si i nejrůznější návyky, včetně těch uklízecích. Dejte proto přednost nábytku z takového materiálu, který se dobře udržuje a lehce čistí. Černá lazura, mramor či sklo nebudou tím nejideálnější materiálem pro nejmenší. Nezapomeňte, že dítě se nejlépe učí hrou. A pokud mu ukážete, že i uklízení může být zábava, máte napůl vyhráno.

 

 

Přečtěte si také:

  • Padej deštiPadej dešti Padej dešti, deštíčku, za každičkou kapičku, děkují ti pole, louky, bude zase hodně mouky, bude hodně krmení. Zvířátka se vody bojí, necháme je na pokoji, jen když nám se […]
  • Kapesníček č. 6/2012Kapesníček č. 6/2012 Jaro je tu! Krásné počasí nás láká ven a tak je nejvyšší čas vyrazit na procházku. I Kapesníček naladil nové číslo na jarní vlnu. A aby děti neseděly doma, mohou si ho složit a vyluštit […]
  • Domácí pedikúra pro maminkyDomácí pedikúra pro maminky Na nohou strávíme denně mnoho hodin. Proto bychom měli dbát na jejich zdraví a řádně o ně pečovat. Pravidelná odborná péče u pedikérky vám pomůže vyřešit řadu vašich zdravotních problémů. […]
  • Chytrý předškolák – příprava na zápisChytrý předškolák – příprava na zápis Máte doma budoucího prvňáčka? Víte, co potřebuje umět a znát, až půjde k zápisu? Pomozte mu s přípravou! Pracovní sešit je plný zábavných úkolů, díky nimž si děti nenásilnou formou […]
  • Didaktická pomůcka: ovoce a zeleninaDidaktická pomůcka: ovoce a zelenina Didaktická pomůcka, vhodná na poznávámí ovoce a zeleniny, které jsou na suchý zip a knoflíky, čímž rozvíjí i jemnou motoriku. Dále se dá pomocí této pomůcky rozvíjet základní počty […]

Publikoval(a) (25) 

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2021 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat