2010 10.07

Zvířátka – první čtení, to nic není

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Knížka pro děti, které se učí číst. Je psaná velkými písmeny a příběhy v knize jsou řazeny od nejjednodušších ke složitějším.

Ukázka textu z prvního příběhu:
„U nás je les. Tam je drn. Tam spí Bob. Kdo je Bob? Bob je myš. Je noc a Bob spí. Je den a Bob spí. Co je mu?“

Ukázka textu jednoho z posledních příběhů:
„(Orangutan) Sebastian šplhal, jak nejrychleji to zvládl, pro sluníčkově žluté banány. Nahoře u banánů měl Sebi krásný rozhled. Všiml si z té výšky něčeho třpytivého v trávě.“

Velikost písma ve druhé polovině knihy, kde jsou již delší příběhy pro „pokročilé čtenáře“, je menší. Příběhy doprovází četné barevné ilustrace.

Náš názor: Kniha je ojedinělá tím, že je přístupná i dětem, které jsou úplně na začátku samostatného čtení. Většina knih typu První čtení je totiž vhodná až pro děti, které zvládají závěrečné příběhy z této knížky. Tím, že si v knize počtou i úplní začátečníci, je kniha pro děti i dobrou motivací – už něco zvládnou sami. Jako doporučení do budoucna lze autorkám vzkázat, aby zvážily tematické zaměření: děti v první třídě či šikovní předškoláci mají již mnohdy jiné zájmy (zaujaly by je příběhy o dětech, autech, princeznách…).

Parametry: Autor: Eva Horáková, Ilustrace: Vendula Hegerová, Počet stran: 64, Vydavatel: Portál, Formát: 170 x 220 mm, Rok vydání: 2010

Anotace vydavatele: První čtení, to nic není. Kniha pohádek pro první čtení. Pohádky jsou napsané tak, aby je mohly číst děti, které se teprve naučily písmena a chtějí si procvičovat čtení na jednoduchých příbězích. Texty zároveň odpovídají požadavkům výuky tzv. genetické metody čtení (děti čtou a píší pouze velká tiskací písmena, neslabikují, ale pouze hláskují). Pohádky jsou proto psány velkými tiskacími písmeny a jsou řazeny od jednoslabičných až po čtyřslabičné, pro děti nejnáročnější. Příběhy jsou přiměřeně krátké, aby je děti stihly během vyučovací hodiny nebo za domácí úkol přečíst celé, případně aby délkou vyhovovaly i dětem předškolního věku. Jsou stylisticky jednoduché, aby děti pochopily pointu. Kniha je určena dětem, rodičům i učitelům. Eva Horáková je učitelka s dlouholetou praxí, matka dvou dětí.

Odkaz na knihu: Zvířátka – první čtení, to nic není
Recenze byla připravena ve spolupráci s e-shopem Agátin svět

Publikoval(a) (4 193) 
Štítky: , , , , , , , , , , , , , ,

Nápady a inspirace

Vítáme nově příchozí:
Inspirujte se a sdílejte!

FB stránky
FB stránky
FB skupina
FB skupina
Přidej se
Přidej seLeave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu.


im
2007-2022 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat