2012 09.11

České hračky II: Překvapení pod vánoční stromeček

Předškoláci – omalovánky, pracovní listy | Magazín pro učitelky i rodiče, předškolní a mimoškolní vzdělávání. Aktivity, náměty pro dospěláky a děti v mateřské školce, škole.

Minulý měsíc jsme Vám představili vybrané hračky české výroby, které si možná pamatujete ještě ze svého dětství. Při přípravě tohoto tématu, které nás velmi bavilo, nás ani nenapadlo, jak velký ohlas vyvolá. České hračky jsou skutečně klasikou, na kterou všichni rádi vzpomínáme.

Rozhodli jsme se proto, že navážeme na úspěch předešlého článku: České hračky – klasika, která neomrzí a připravili jsme pro Vás jeho pokračování. S výběrem nám opět pomáhala Michala Loudínová – spolumajitelka internetového obchodu Dráček.cz, za což jí velmi děkujeme.

Kovové hračky Kovap

Kovové hračky vyrábí Kovap již od roku 1950. Určitě si je pamatujete. Cvakací skákací žáby, natahovací berušky na klíček, plechové autobusy, lokomotivy a traktory, které mají vlastní převodovku si zamilují nejen děti, ale i jejich rodiče. Kterou jste měli v dětství Vy?

Náš TIP pro malou vzpomínku: Cvakací žabička

Stavebnice Merkur

Oblíbenou českou stavebnici Merkur zná každý kluk i holka, a to nejen z generace “Husákových” dětí. Vyrábí se dodnes, stejně jako dřív baví i dnešní děti. Merkur je vhodný pro děti od 6 let. Podporuje logické uvažování a dětskou zručnost. Uvidíte, že kouzlu Merkuru podlehnete znovu i Vy a strávíte při stavění společně s dětmi spousty příjemných společných chvil.

Společenské hry – nejkrásnější dětské pohádky

Své oblíbené dětské pohádky mohou nyní děti prožívat i při hraní společenských her. Jednoduchá stolní hra Smolíček pacholíček je určená dětem již od 3 let.  Stačí najít Smolíčka pacholíčka a posbírat kolečka s obrázky. Pro děti od 3 let je vhodná také další stolní hra Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Se staršími dětmi (od 6 let) se můžete pustit na dobrodružnou výpravu Z pohádky do pohádky.

České dřevěné hračky

Velikou tradici mají u nás hračky vyráběné ze dřeva. Mezi nejoblíbenější dřevěné hračky patří dřevěný nábytek a doplňky pro panenky, dřevěné motorické hračky v podobě skládaček a dřevěné kostky. Zvláštní půvab mají dřevěné hračky, které jsou vyráběné ručně. Takovou ukázkou tradiční ruční práce jsou na Dráček.cz již zmíněné doplňky pro panenky.

Náš TIP pro holčičky: Růžový dřevěný kočárek pro panenky

TIP nejen pro kluky: Dřevěná stavebnice dvojdomek

Česká houpadla a odrážedla

Dalšími krásnými dřevěnými hračkami jsou houpadla a odrážela. Pokud byste hledali první inspiraci na vánoční dárky, dřevěná houpadla a odrážedla české výroby doplněná o měkké textilní části, jsou naším zaručeným tipem. Kouzelného kocoura v podobě houpadla, nebo odrážedla si Vaše děti zamilují.

Dřevěné vkládací puzzle z Maďarska

Ačkoli se tento článek věnuje výhradně českým hračkám, chtěli bychom Vám představit i jednu zahraniční novinku, která nás moc mile překvapila, a to nejen kvalitou svého zpracování. Jedná se o dřevěné vkládací puzzle pro děti od 3 let, pocházející z malé dílny v Maďarsku. Všechny puzzlíky jsou vyráběny ručně a pečlivá ruční práce je na nich opravdu znát. Ve skutečnosti je dřevěné puzzle ještě hezčí než na obrázcích a jejich skládání je daleko složitější, než se na první pohled zdá. Jednoduchá několikadílná zvířátka budou hračkou i pro 3 leté děti, ale například loď Santa Maria z obrázku níže dala zabrat i naší 8 leté dceři.

I když by se mohlo někdy zdát, že náš trh zaplavují pouze zahraniční výrobky, a že se v Čechách už moc hraček nevyrábí, opak je pravdou. V naší zemi se stále vyrábějí kvalitní výrobky a je milé vidět, že se občas objeví i nějaký ten klenot u našich sousedů. Možná neumíme Číně konkurovat cenou, ale výrobky jako houpací kocour nebo kapsář s ovečkami mají takové kouzlo, že ho těžko najdeme jinde, než v malých českých a mnohdy sotva přežívajících dílnách. Budeme rádi, když s námi budete sdílet naše nadšení pro krásné české výrobky, které pohladí každou dětskou dušičku a u srdce zahřejí i rodiče.

Publikoval(a) (1 391) 
Jeden komentář k “České hračky II: Překvapení pod vánoční stromeček

  1. matamary

    Tradiční české hračky mám velice ráda, dětem kupuji dřevěné a myslím, že je to podstatně kreativnější než moderní plastové obludy, které pípají, blikají a děti jsou u nich naprosto pasivní. Teď jsem ještě od českého výrobce objevila skvělou věc, kterou jsem ani neznala (respektive znala jsem jen koberečky), a to pěnové hračky. Třeba tady http://www.ceske-produkty.cz/penove-hracky/. Dítě si je samo postaví, pak si s nimi hraje, neporaní se o ně. super. Je to taky český výrobek. Pak jsou moc fajn autorské hračky, ale jsou dost složitě k sehnání.

Leave a Reply


im
2007-2024 Předškoláci - Pedagogický magazín - rozvoj a výchova dětí, ISSN 1804-3615 (single)
Tento portál mediálně zastupuje Impression Media, s.r.o. | Info pro uživatele: sběr a využití dat